Cevaplar 233

Yükleniyor...
2,362 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şube harici yapılan tüm aksiyonlar ve fonksiyonlar Dijital Bankacılık’ta bulunuyor. Dijital Bankacılık’ın içinde Mobil Bankacılık, İnternet Bankacılığı, Call Center dediğimiz Alo Garanti ve ATM kanalları var. Bu kanallarda Pazarlama, İş Geliştirme, İletişim ve Strateji yapılıyor. Dikey tarafta da Pazarlama, Strateji, Satış, İletişim, Sosyal Medya gibi fonksiyonlar var.

1,121 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Biz 70-80 kişilik bir ekibiz ama bankanın 20 bine yakın çalışanı olduğunu düşündüğümüzde çok küçük bir ekibiz. Ekibi tamamen MT alımlarıyla besliyoruz ve ilişkiler biraz usta-çırak ilişkisiyle yürütülüyor. MT alımlarımızı bankada staj yapan, Talent Camp’e katılan adaylardan alıyoruz. Mülakatlar sonrasında her sene belirli sayıda alımlar yapıyoruz. Kurumsal Bankacılık uzun soluklu bir iş ve müşteri ilişkiler çok önemli. Dolayısıyla firmayı uzun yıllar boyunca anlamak ve onlara danışmanlık hizmeti verebilmek zaman alıyor. Biz genelde kendi içimizden alım yapıyoruz, dışarıdan alım yapmıyoruz. Aynı zamanda Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı adı altında yer alan birimlere çok sayıda arkadaş yolluyoruz ve aramızdan şube müdürleri çıkarıyoruz. Bugün Garanti Bankası’nın ve diğer büyük bankaların orta ve üst kademe yöneticileri, hatta genel müdürleri hep Kurumsal Bankacılık kökenli oluyor çünkü Kurumsal Bankacılık işin mutfağı. Bankacılık öyle bir ürün yelpazesine sahip ki, havale, mevduat ve kredi gibi ürünlerden başlıyor; halka arzları, proje finansmanları, komplike hazine ürünlerine kadar uzanıyor. Kurumsal Bankacılık’ta da tüm bu ürünleri öğreniyorsunuz. Sektörleri ve ekonomiyi çok iyi tanıyorsunuz. Ben buraya bankacılık okulu diyorum çünkü Kurumsal Bankacılık’ta çalıştıktan sonra gerçekten “Bankacıyım!” diyebiliyorsunuz.

1,249 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Ne kadar çok denerseniz şansınız da o kadar artar. Staj yaparken mutlu değilseniz, o sektöre girmeyeceğinizi bilirsiniz. Ben 2. sınıftan itibaren pazarlama, danışmanlık ve üretim alanlarında staj yaptım ve pazarlama alanının benim için uygun olduğunu fark ettim. Dolayısıyla insanların hangi alanlarda başarılı olacaklarını görebilmeleri için staj yapmaları gerekiyor. Tabii ki araştırmak önemli ama bunu deneyimlemek gerekiyor.

647 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Google’a yazdığınızda “inovasyon=yenilik” demek oluyor ama Garanti Bankası olarak bizim için “inovasyon=müşteriyi anlamak ve müşterinin haberi dahi olmadığı ihtiyaçlarını tespit edip bu ihtiyaçlara yönelik çözüm önerileri sunmak” demektir. Bu da müşteriyi tanımaktan geçiyor. İnovatif bir fikir bulabilmek için ortaya yeni bir şey çıkarmak yetmiyor. Müşteriyi anlamak, tanımak, onun neye eğimli olduğunu, hangi noktada sıkıntı yaşadığını bilmek gerekiyor. Bazen müşteri kendisinin ne sıkıntı yaşadığını bilmediği noktada biz o datayı analiz ederek o müşteriyi inceliyoruz ve diyoruz ki; “Siz bu noktada sıkıntı yaşıyorsunuz. Gelin, orada yeni bir süreç oluşturalım!” İşte bu bizim için inovatif bir süreçtir.

641 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Bankacılık, bireysel müşteriler ve firmalara verilen finansal danışmanlık olarak ikiye ayrılıyor. Bireysel Bankacılık; çocuk, genç, emekli, çalışan gibi her hanedeki bireyler tarafı oluyor. Bu müşterilerinin hepsinin günlük finansal ihtiyaçları Bireysel Bankacılık’ın kapsamına giriyor.