Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

Şimdi bu soru çok geniş kapsamlı. Eğer elektrik alanını seçecekseniz Elektrik iletim, dağıtım şirketlerinde, otomasyon ve yazılım şirketlerinde rahatlıkla çaşılabilirsiniz. Ben şuan 1. sınıfı bitirdim ve bir elektrik dağıtım şirketinde işe girdim ve şuan Marmaray projesine bakıyoruz. Elektronik bölümünü seçecekseniz telefon internet şirketleri çok cazip. Özellikle şuan gelişmekte olan fiber sistem üzerinde yoğun bir çalışma var. Elektrik Elektronik Mühendisi Elektriğin ihtiyaç duyulduğu heryerde iş yapabilir kesinlikle ve rahat iş bulma imkanı var ama yine söylüyorum kendini geliştirmek işi öğrenmek çok önemli.Üniversiteye girdiğinizde yaz tatillerinde çalışın bölümünüzle ilgili yerlerde. Tecrübesiz elemanı kimse istemez. Onun için tecrübe geliştirme çok önemli. Kesinlike hangi üni mezunu olduğunuzun etkisi yüzde 10 işe alınırken onun dışında yüzde 90 sizin kişiliğinize ve gelişiminize bakıyorlar. Ben şuan ünide. 1. sınıfı bitirdim 2 ye geçeceğim erkenden başladımki tecrübe olsun işi görüyim neler yapacağımı gelecekte mezun olduğumda. Onun için imkanımız çok kesinlikle. Ana babalarınıza pek bakmayın siz kendi isteğinize yönelin. İş para heryerde bulunur ama bu mesleği öneririm.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

Elektrik Elektronik'e giren adam zaten her alanda kendini geliştirebilecek, birden fazla yeteneği olan adam demektir. Bu sebeple iş dünyasında yolu açıktır. Üniversitedeki başarısına göre kendi sektöründeki her firmada çalışabileceği gibi bölümünün adını bir etiket olarak kullanıp yeteneğinin uygun olduğu işleri de yapabilir. Yöneticilik mevkilerine yükselme potansiyeli olduğu da doğrudur. Ama bundan sonrası tamamen bireysel başarıya bağlıdır. Bu bölüm sizi direk şu yapar diyemem.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

elektrik-elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler. Control ENgieering Kısmına yönelip Fabrikalarda Büyük Aletlerin Kontrolunü PLC proglama biçimleriyle çok yüksek maaş la çalışabilirler. Biyomedikal ENgineering kısmında ise Hastane aletlerinin üretildiği fabrikalarda iş bulabilirler. Tabi otomotiv sektörü ve beyaz eşya sektörü de Elektrik-Elektronikçilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Elektronik kısmında ise cip üretimlerinin yapıldığı veya cep telefonları ve bilgisayar gibi alaetlerin üretildiği fabrikalarda çok iyi iş bulabilirler. Eğer bu kısımları sevmediyseniz Akademik Karyer yapıp Üniversitelerde yükselebilirniz. Hiç olmadı kendi ofisinizi açar ve proje çizip satarsınız veya icat yapıp teknoloji dünyasına sunarsınız. Herhalde daha geniş iş imkanı olan bölüm yoktur Bu Teknoloji Çağında elektrik- elektronik dışında...

Neden Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü? (72 Cevap)

Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü en baştan beri istiyordum amcamlarımda aynı şekilde Elektrik Elektronik Mühendisiler. Benim teknolojiye ve ileri ki dönemlerde olacak elektrikle ilgili buluşlara büyük merakım ve incelemelerim var. Özellikle elektrikli arabalar üzerinde. Elektrik Elektronik çok geniş çaplı bir bölüm. Tercih etmenizde büyük fayda var. Şimdi aileleriniz yada yakın çevreniz hemen şuna bakar; Bunu bitirince iş bulabilecek misin? Para kazanabilecek misin ? Bu kavramlar doğru gibi gözükebilir ama yanlışlar. Şuna emin olun ki her bölümde iş bulabilir ve para kazanabilirsiniz bu size bağlı birşey. Kendinizi ne kadar geliştirirseniz o bölümünüzde o kadar parıldar ve o kadar çok yükselirsiniz. Bunun için siz isteğinize yönelin ve bende bu bölümü kesinlikle öneriyorum ama Üniversitede dersleri biraz zorludur dikkat edin :)

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

Akademik alanda ilerlemek, master veya doktora yapmak isteyenler için çok hızlı gelişen, geleceği olan bir alan. Biraz ekstra özveriyle Amerika'nın yolları taştan...

Henüz ne yapacağını bilmeyip ileride düşünürüm diyenler için önemli bir etiket. Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunu olmak, farklı alanlarda çalışılsa bile belli şeyleri başarabilme potansiyeli göstergesidir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

kısaca aşağıdaki linki versem bence güzel olur diğer türlü yazması bayagı uzun olur :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrik-elektronik_mühendisliği

Neden Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü? (72 Cevap)

Aslında ben en başta “Bilgisayar Mühendisliği” istiyordum. Ancak ÖSS’ye hazırlanırken bu kararımdan vazgeçtim. Bunun da temel sebebi aslında, Bilkent Üniversitesi’nde IEEE isimli bir öğrenci kulübünün yaptığı bir etkinlik oldu: Üniversiteye Doğru (ÜD). Ben Üniversiteye Doğru 2008′in katılımcısıydım. Bu etkinlik sayesinde henüz lisedeyken kalkıp Bilkent’e gelip bilgisayar, elektronik ve endüstri lablarına girdim. Her labda o bölümün öğrencileri ne yapıyorsa onu yaptık. İşte tam bu noktada ben fikir değiştirdim. Bilgisayarda program yazmayı ve bir şeyler kodlamayı epey seviyordum, ancak hayatım boyunca bir bilgisayar karşısında oturup saatlerce kod yazamayacağımı fark ettim. Elektronik labına girdiğimizde, elime havyayı alıp lehim yaptığımda, ışıklı mışıklı yanıp sönen bir devre yaptığımda, hangi bölümde okumam gerektiğini anladım. Üniversiteye Doğru’nun ardından, artık rahatlıkla “Elektrik – Elektronik Mühendisliği” diyordum.

Endüstri Mühendisliği’ne gelince optimizasyon kavramı pek ilgimi çekmedi. Birçok endüstri mühendisi yönetici olacağım diye balıklama atlıyor bu bölüme, aman dikkat edin. Bölümünüzde en iyilerden birisi olmadığınız sürece bu hayalinizden uzak kalabilirsiniz. Nitekim özel sektördeki birçok firma işe alırken ille de endüstri mühendisi diye tutturmuyor, diğer disiplinlerden de bu firmalara girebilirsiniz. Kendinizi her alanda geliştirdiğinizden ve alanınızda da iyi olduğunuzdan emin olun sadece.

Not: Tıp aklımın ucundan bile geçmedi. Biyolojiyi deli gibi seviyorum o ayrı, ama ben kanla ameliyatla falan uğraşamam, bünyem kaldırmıyor.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

Doktorluk, öğretmenlik, avukatlık gibi net meslekler harici her işi yapar. Mühendis de olur pazarlamacı da, yönetici de olur girişimci de.

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (53 Cevap)

Anladığım kadarıyla biyomedikal, bilgisayar, yazılım, endüstri, otomasyon, mekatronik, kontrol ve kısmi olarak makine gibi mühendislik dallarına uzanabiliyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle