Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü

364 kişi 147 cevap verdi.

Bölümü iş imkanları oldukça geniş. Haberleşme, Yüksek Gerilim, Tıp Elektroniği, Yazılım vb. gibi bir çok alanda iş imkanı bulunabilir
Şimdi bu soru çok geniş kapsamlı. Eğer elektrik alanını seçecekseniz Elektrik iletim, dağıtım şirketlerinde, otomasyon ve yazılım şirketlerinde rahatlıkla çaşılabilirsiniz. Ben şuan 1. sınıfı bitirdim ve bir elektrik dağıtım şirketinde işe girdim ve şuan Marmaray projesine bakıyoruz. Elektronik bölümünü seçecekseniz telefon internet şirketleri çok cazip. Özellikle şuan gelişmekte olan fiber sistem üzerinde yoğun bir çalışma var. Elektrik Elektronik Mühendisi Elektriğin ihtiyaç duyulduğu heryerde iş yapabilir kesinlikle ve rahat iş bulma imkanı var ama yine söylüyorum kendini geliştirmek işi öğrenmek çok önemli.Üniversiteye girdiğinizde yaz tatillerinde çalışın bölümünüzle ilgili yerlerde. Tecrübesiz elemanı kimse istemez. Onun için tecrübe geliştirme çok önemli. Kesinlike hangi üni mezunu olduğunuzun etkisi yüzde 10 işe alınırken onun dışında yüzde 90 sizin kişiliğinize ve gelişiminize bakıyorlar. Ben şuan ünide. 1. sınıfı bitirdim 2 ye geçeceğim erkenden başladımki tecrübe olsun işi görüyim neler yapacağımı gelecekte mezun olduğumda. Onun için imkanımız çok kesinlikle. Ana babalarınıza pek bakmayın siz kendi isteğinize yönelin. İş para heryerde bulunur ama bu mesleği öneririm.
En yüksek puanlı oydu, o yüzden onu yazdım resmen. Okuduğum süreçte, bölümümün bana hiç mi hiç uygun olmadığını gördüm. Yanlış mantıkla tercih ettim, ben ettim siz bu mantıkla tercih etmeyin.
elektrik-elektronik müh. mezunu tüm elektronik (teknolojik) aletlerin bulunduğu yerde rahatlıla iş imkanı bulabilir. Elektrik kısmına yönelip TEDAŞ, gibi yüksek gerilim hatlarında çalışabilirler veya Telecommunication Kısmına yönelip AVEA, TURKCELL; WODAFONE gibi iletişim sektöründe çalışabilirler. Control ENgieering Kısmına yönelip Fabrikalarda Büyük Aletlerin Kontrolunü PLC proglama biçimleriyle çok yüksek maaş la çalışabilirler. Biyomedikal ENgineering kısmında ise Hastane aletlerinin üretildiği fabrikalarda iş bulabilirler. Tabi otomotiv sektörü ve beyaz eşya sektörü de Elektrik-Elektronikçilerin vazgeçilmezleri arasındadır. Elektronik kısmında ise cip üretimlerinin yapıldığı veya cep telefonları ve bilgisayar gibi alaetlerin üretildiği fabrikalarda çok iyi iş bulabilirler. Eğer bu kısımları sevmediyseniz Akademik Karyer yapıp Üniversitelerde yükselebilirniz. Hiç olmadı kendi ofisinizi açar ve proje çizip satarsınız veya icat yapıp teknoloji dünyasına sunarsınız. Herhalde daha geniş iş imkanı olan bölüm yoktur Bu Teknoloji Çağında elektrik- elektronik dışında...
Aslında ben en başta “Bilgisayar Mühendisliği” istiyordum. Ancak ÖSS’ye hazırlanırken bu kararımdan vazgeçtim. Bunun da temel sebebi aslında, Bilkent Üniversitesi’nde IEEE isimli bir öğrenci kulübünün yaptığı bir etkinlik oldu: Üniversiteye Doğru (ÜD). Ben Üniversiteye Doğru 2008′in katılımcısıydım. Bu etkinlik sayesinde henüz lisedeyken kalkıp Bilkent’e gelip bilgisayar, elektronik ve endüstri lablarına girdim. Her labda o bölümün öğrencileri ne yapıyorsa onu yaptık. İşte tam bu noktada ben fikir değiştirdim. Bilgisayarda program yazmayı ve bir şeyler kodlamayı epey seviyordum, ancak hayatım boyunca bir bilgisayar karşısında oturup saatlerce kod yazamayacağımı fark ettim. Elektronik labına girdiğimizde, elime havyayı alıp lehim yaptığımda, ışıklı mışıklı yanıp sönen bir devre yaptığımda, hangi bölümde okumam gerektiğini anladım. Üniversiteye Doğru’nun ardından, artık rahatlıkla “Elektrik – Elektronik Mühendisliği” diyordum.

Endüstri Mühendisliği’ne gelince optimizasyon kavramı pek ilgimi çekmedi. Birçok endüstri mühendisi yönetici olacağım diye balıklama atlıyor bu bölüme, aman dikkat edin. Bölümünüzde en iyilerden birisi olmadığınız sürece bu hayalinizden uzak kalabilirsiniz. Nitekim özel sektördeki birçok firma işe alırken ille de endüstri mühendisi diye tutturmuyor, diğer disiplinlerden de bu firmalara girebilirsiniz. Kendinizi her alanda geliştirdiğinizden ve alanınızda da iyi olduğunuzdan emin olun sadece.

Not: Tıp aklımın ucundan bile geçmedi. Biyolojiyi deli gibi seviyorum o ayrı, ama ben kanla ameliyatla falan uğraşamam, bünyem kaldırmıyor.
İşsiz kalma ihtimali yoktur.
Elektrik Elektronik'e giren adam zaten her alanda kendini geliştirebilecek, birden fazla yeteneği olan adam demektir. Bu sebeple iş dünyasında yolu açıktır. Üniversitedeki başarısına göre kendi sektöründeki her firmada çalışabileceği gibi bölümünün adını bir etiket olarak kullanıp yeteneğinin uygun olduğu işleri de yapabilir. Yöneticilik mevkilerine yükselme potansiyeli olduğu da doğrudur. Ama bundan sonrası tamamen bireysel başarıya bağlıdır. Bu bölüm sizi direk şu yapar diyemem.
kısaca aşağıdaki linki versem bence güzel olur diğer türlü yazması bayagı uzun olur :)

https://tr.wikipedia.org/wiki/Elektrik-elektronik_mühendisliği
Akademik alanda ilerlemek, master veya doktora yapmak isteyenler için çok hızlı gelişen, geleceği olan bir alan. Biraz ekstra özveriyle Amerika'nın yolları taştan...

Henüz ne yapacağını bilmeyip ileride düşünürüm diyenler için önemli bir etiket. Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunu olmak, farklı alanlarda çalışılsa bile belli şeyleri başarabilme potansiyeli göstergesidir.

Şirketler

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü ile ilgili şirketler.

Anlatsın

6 çalışan 1892 cevap verdi.

KEŞFET

BSH

21 çalışan 369 cevap verdi.

KEŞFET

Mercedes-Benz Türk

6 çalışan 127 cevap verdi.

KEŞFET

Pronet

7 çalışan 116 cevap verdi.

KEŞFET

Türk Telekom

11 çalışan 296 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Teknoloji

6 çalışan 902 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 270 cevap verdi.

KEŞFET

Microsoft

12 çalışan 151 cevap verdi.

KEŞFET

Unilever

15 çalışan 201 cevap verdi.

KEŞFET

Opsago

6 çalışan 75 cevap verdi.

KEŞFET

AXA SİGORTA

8 çalışan 270 cevap verdi.

KEŞFET

Nokta

14 çalışan 120 cevap verdi.

KEŞFET

Üniversiteler

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü ile ilgili kişiler.

Ozan Solmaz

Yazılım Birim Müdürü, Garanti Teknoloji

Profile Git

Selman Durmaz

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Adıyaman Üniversitesi

Profile Git

Meltem Özgan

Erişim Şebeke Servis Performans Yönetimi Grup Müdürü, Türk Telekom

Profile Git

Melih Kurtaran

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bölümü, Sabancı Üniversitesi

Profile Git

Emine Özkara

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Marmara Üniversitesi

Profile Git

Sefa Yerli

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi

Profile Git

Ali Bortuk

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Dicle Üniversitesi

Profile Git

Mertcan Yılmaz

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Celal Bayar Üniversitesi

Profile Git

Duygu Sarısu

Manufacturing Engineering Manager, BSH

Profile Git

Kayhan KILIÇ

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Cumhuriyet Üniversitesi

Profile Git

Ömer Taşdemir

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Gaziantep Üniversitesi

Profile Git

Mert Günay

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Profile Git

mehmet

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Erzincan Üniversitesi

Profile Git

Batuhan Özdemir

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi

Profile Git

Umut Yavuzhan Akmeriç

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Uludağ Üniversitesi

Profile Git

Berk Güzelışık

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Özyeğin Üniversitesi

Profile Git

Mehmet

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Profile Git

Ahmet Can Ucuncu

Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi

Profile Git