Cevaplar 101

Yükleniyor...
3,382 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yazılım; anlamayı, yazılım dünyasını takip etmeyi gerektiren ve bu anlamda çok meraklı olmayı gerektiren bir rol. Yazılım, çok hızlı değişen bir dünya. Bundan 5 sene öncesine kadar bu kadar popüler olmayan bulut teknolojileri şu anda dünyanın gidişatını inanılmaz değiştirebiliyor. O yüzden bulutun neyi ifade ettiğini çok iyi bilecek kadar teknik olmak gerekiyor. Ama yalnızca teknik olmak ve kod yazmak yeterli değil. Zamanımın üçte biri çeşitli toplantılarda ve etkinliklerde Microsoft’u temsil ederek geçtiği için, temsil ettiğimiz kitleye “Gelin arkadaşlar kod yazalım.” demek yeterli olmuyor. Fırsatların nerede olduğunu, tehlikelerin nerede olduğunu, piyasanın nereye gittiğini, dünya çapında yeni çıkan fırsatların nerelerde odaklandığını ve öbeklendiğini anlatabilmek gerekiyor. O yüzden özellikle işletme mezunu olmam da benim için bir anlamda artı değer yaratıyor. Piyasanın nereye gittiğini anlayabilmek, yeni startupların nereden çıktığını ve nasıl büyüdüklerini anlamak önemli. O yüzden piyasayı takip eden meraklı bir insan olmak, teknik ve analitik olmak ayrıca İngilizce’nin iyi olması önemli. Özellikle yazılım dünyası İngilizce’yi çok iyi bildiği ve gelişmeler İngilizce’de oluştuğu için bu dünyayı takip edebilecek kadar iyi İngilizce bilmek ayrıca dış yayınları bu anlamda çok iyi takip etmek gerekiyor.

14,154 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Zaman zaman bizim bölümümüzde de stajyer ya da part time alımı oluyor. Bu tür arkadaşlardan beklediğimiz aslında bir iki konu var. Birincisi her şirkette olduğu gibi biz de Microsoft’ta çok çalışıyoruz. Çünkü; ürünümüzü seviyoruz, sahip olduğumuz işi seviyoruz ve buna yönelik kanalda ve pazarda çalışmalar gerçekleştirebiliyoruz. Bu arkadaşların bir zeminde işimize katkı sağladığı anlarda onlardan da bizim gibi işi sahiplenmesini bekliyoruz. Elbette onların deneyimleri az. Bizim de o zamanlar deneyimlerimiz azdı. Fakat istekli olmak, işe bağlılığını göstermek, bir şeyler yapmak istediğini göstermek çok önemli. İkincisi, Microsoft teknolojiyi takip eden bir şirket. Dolayısıyla beraber çalışan stajyer arkadaşım da teknolojiyi takip edebiliyor olmalı. Belki her zaman kendini güncel tutamaz ama o motivasyonun olması bizler için önemli.

1,378 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft kendi içinde çok iyi bağları olan bir firma. Yani ülkeler ve yurt dışındaki global ekip birbiriyle çok koordine. Bir IT firmasında çalışıyor olmanın birçok avantajı kullanıyoruz. Görüşmelerimiz, toplantılarımız hep konferans-call ya da video-call olarak geçiyor. Teknolojik anlamda işimizi kolaylaştırabilecek bütün yenilikleri ilk biz deniyoruz aslında. Benim her gün ya MEA’daki Türkiye'nin bağlı olduğu gruplar ya da Amerika ile mutlaka iki üç tane görüşmem oluyor. Dolayısıyla Microsoft içinde gayet koordineyiz. Büyük çapta anlaşmaları genelde Amerika’dan yapıyorlar. Biz genelde ülke bacağında lokal anlaşmaları ve lokal projeleri takip ediyoruz.

2,595 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Çok açık bir kültürümüz var. Şeffaflığı temel alan bir kültür bu. Bugün bu toplantı için ofisimizdeyiz. Belki de dikkatinizi çekmiştir. Herkes açık ofis ortamında çalışır. Bu bizim bilinçli olarak yaptığımız bir şey. İletişimi, verimliliği artırıp insanların birbiriyle mümkün olduğu kadar fazla iletişim halinde kalabilmelerini sağlamak için yaptığımız bir çalışma ortamı. Tabii bu bir tek fiziksel görünümü işin ama bu, silolar olarak çalışmadığımızın da bir kanıtı esasında. Düşünce şekli olarak da herkes Microsoft'un tamamının faydasına olabilecek şekilde bir katkıda bulunmaya çalışıyor. Yalnız kendi konusu için değil her konuda elinden gelebilecek yardımı sağlamaya çalışıyor. Böyle kucaklayıcı bir kültürümüz var Microsoft olarak. Devamlı motive olunan, yüksek enerjili bir çalışma ortamımız var. Hedeflerimiz her zaman için kolay olmayan hedeflerdir. Daha fazla kendimizi aşıp başarıyı daha fazla getirmemizi gerektirecek hedeflerdir. Bunlarla devamlı yaşıyoruz. Bir de her türlü süreçte hem çalıştığımızı ülkenin hem kendi içimizdeki gerekli kurallara çok önem veren, bunlarla birlikte büyümeyi hedefleyen bir kültürümüz de var. Hepsini bir araya koyduğumuzda Microsoft budur diyebiliriz.

1,006 görüntülenme
·
Transkripti Göster

MACH, Microsoft’un global olarak uyguladığı 2 yıl süren bir program. Bu süreç içerisinde katılımcıların kendilerini keşfetmesi, en uygun uzmanlık alanına aktarılması ve Microsoft’a hızlı bir şekilde adapte olması sağlanıyor. Uzmanlık alanları Satış, Pazarlama ve Teknik gibi taraflar olabiliyor. Bu taraflara ayrı ayrı başvurular yapıldıktan sonra adaylar buna göre değerlendirilip sonraki programlarda kendilerine ve ilgilerine en uygun şekilde ilgili birimlere yerleştiriliyor. Programın global network elde etmek anlamında da çok güzel bir özelliği var çünkü bütün dünyadaki MACH’ları ve MACH Programı’ndan mezun olmuş kişileri global bir ağ ile birbirine bağlıyor. Bu şekilde programa katıldığınız andan itibaren bütün dünya üzerinde global bir iş network’ü otomatik olarak sizin adınıza yaratılmış oluyor. Bu bakımdan gerçekten çok özel, ekonomik ve sosyal imkanları eşsiz bir program diyebilirim. Ben bütün MBA ve lisans mezunlarının en azından başvurusunu yapıp şanslarını denemelerini muhakkak öneriyorum.