Microsoft MACH Programı

5 soruya 5 cevap verildi.

Cevaplar 5

Yükleniyor...
1,312 görüntülenme
·
Transkripti Göster

MACH açılımı Microsoft Academy for College Hires diye geçiyor. Aslında Microsoft’un tüm globalde yaklaşık 10 yıldır uygulamış olduğu bir yeni yetenek çekme programı diye düşünebilirsiniz. İki tane ayrı alanı var bunun. Birincisi yeni mezunlara yönelik olan, ikincisi ise MBA’ini bitirmiş olan kişilere yönelik olan program. Bu da MBA-MACH ismiyle adlandırılıyor. Bunu global bir eğitim programı olarak da düşünebilirsiniz. Şu anda yeni yeni MACH programı içerisinde gelen üst düzey yöneticileri de görmeye başlıyoruz. Bu tabi ki MACH programının ne kadar verimli, ne kadar etkin bir program olduğunun da kanıtı. Onun için de bizler için son derece motive edici ve aynı zamanda sevindirici. MACH programı aslında 2 yıl içerisinde uygulanan bir program. İki yıllık süreç içerisinde özellikle ilk yıl arkadaşlarımız gerek Türkiye’de gerekse dünyanın farklı yerlerinde eğitimlere gidiyorlar. Tüm dünyada MACH alımları yapıldığı için aynı zamanda tüm MACH’ler ile birlikte eğitimlerini görüyorlar. MACH’ler içerisinde bir networking de oluşmuş oluyor. Kendi bulunmuş oldukları bir toplulukları var. MACH arkadaşlıklarını aslında bir nevi Erasmus arkadaşlığı gibi de düşünebilirsiniz. Oldukça eğlenceli eğitimlerin geçtiğini görüyoruz. Özellikle Türkiye’de yapılanları birebir gözlemleme şansımız oluyor. Hem eğitimleri hem de daha sonrasında yapılan eğlenceleri olan, gerçekten oldukça eğlendirici bir program. Ama tabi ki bu eğlenme periyodundan sonra işin daha ciddi bölümüne yani hem eğitimlere geçiyor iş. Arkadaşlarımız yaklaşık 2 aylık bir dönem içerisinde farklı ülkelerdeki farklı bir yöneticinin yanında bir nevi gölgeleme yapıyor. Onu gittiği her yerde izliyor, toplantılara giriyor, onunla beraber sunuma gidiyor. Böylece çok değerli bilgiler ve çok değerli deneyimler edinme imkanına sahip oluyorlar. Bu periyot bittikten sonra bu arkadaşlarımızla beraber oturup, hangi departmanlarda ve hangi pozisyonlarda çalışmak istediklerini konuşuyoruz. Zaten bu dönem içerisinde işe alımdan bu bölüme veya departmana yerleşinceye kadar sürekli kariyer danışmanlığı almış oldukları 2-3 kişi oluyor şirket içerisinde. Bu kişilerle beraber konuşup az çok kafalarında belli şeyleri netleştirmiş oluyorlar. Şirketteki o anki açık pozisyonlar ve arkadaşların beklentileri doğrultusunda, onları ilgili pozisyonlara yerleştiriyoruz. Sonrasında normal bir Microsoft çalışanı gibi çalışmaya devam ediyorlar. Ama tabi ki çalışmaya başladıktan sonra da bu 2 sene içerisinde eğitimleri sürekli şekilde oluyor. Çok ağırlıklı olarak global eğitimler oluyor. Ya da bunun yanında ek, uzaktan eğitim şeklinde vermiş olduğumuz eğitimler oluyor. Aynı zamanda onlara şirket içerisinde birer mentor atanıyor. O mentorlarla kendi kariyerleri üzerine, Microsoft’ta kendilerini nasıl geliştirebilirler, burada ne gibi gelişim imkanları var, kariyer anlamında, kişisel gelişim anlamında, iş anlamında etki alanını nasıl artırabilirler bunlar üzerine konuşabiliyorlar. MACH programını genel olarak böyle tanımlayabilirim.

890 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Yeni mezun programında 18 aylık profesyonel çalışma süresini geçmemiş olan kişiler değerlendiriliyor. MACH programı içerisinde herhangi bir departman ayrımımız yok. Ama tabi ki iyi düzeyde İngilizce bilgisi şart. Zaten süreç içerisinde ilk aşamamız da bununla başlıyor. Kendilerine online İngilizce bir sınav gidiyor ve bu sınavı yapıyorlar. Burada iki şey ölçüyoruz; hem İngilizce hem de orada verilmiş olan caselere, arkadaşların vermiş olduğu sorulara göre bir başarı puanı çıkıyor. Bu başarı puanı tabi ki bizim için en önemli kriterlerden bir tanesi oluyor. MACH programına girmek çok kolay değil. Çünkü bu sınav sonrasında bir de değerlendirme merkezi yapıyoruz şirketimiz içerisinde. İki tip değerlendirme merkezi var; bir tanesini biz burada Türkiye’de yapıyoruz. Öncelikle buradaki kendi yöneticilerimiz ve insan kaynakları olarak kendi yürütmüş olduğumuz bir çalışma ardından en iyi adaylarımızı Ortadoğu-Afrika bölgesine gönderiyoruz. Aynı zamanda orada da tekrardan bir eleme süreci başlıyor. Ortadoğu-Afrika bölgesindeki üst düzey yöneticiler tüm adaylarla tek tek görüşüyorlar. Sonrasında oturup hangi adaylara teklif yapılacağını belirliyorlar. MBA-MACH ise biraz daha farklı. Daha deneyimli olan ama çok da deneyimli olmayan çalışanlara yönelik. Orada da adayın maksimum 7 yıllık bir profesyonel çalışma süresi olmasını bekliyoruz. Aynı zamanda da, yurt dışı veya Türkiye’de olması fark etmez, MBA bölümü mezuniyetinin üzerinden en fazla 6 ay geçmiş olması gerekiyor. Ne yazık ki bu iki şartı sağlamayan arkadaşları değerlendiremiyoruz. Ancak Türkiye’de şu an çok iyi MBA okulları var. Buralar bizim için en önemli yerlerden bir tanesi. Yetenek bulma anlamında yurt dışında da birçok üniversite ile de işbirliği yapıyoruz. Oradaki Türk öğrencileri Türkiye’ye geri dönmeleri için bir nevi ikna etmeye çalışıyoruz. Avrupa’da ya da Amerika’da MBA gören arkadaşlarımız orada kalmasın, beyin göçünü de bir nevi tersine çevirelim diye MBA-MACH programını değerlendiriyoruz.

830 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Microsoft’ta günlerimiz çok yoğun ve bir o kadar da eğlenceli geçiyor. Teknolojiden dolayı sürekli değişen ve gelişen bir ortam mevcut olduğu için bazen satış süreçlerinin verdiği gerginlik ve stres hissedilebiliyor. Ancak Microsoft’un hem ofisi hem iş arkadaşlıkları hem de teknolojiye duyulan sevgi günü kurtarmaya yardımcı olabiliyor. Biz gün içerisinde iletişim ortaklarımızla, son kullanıcılarla ve yeni müşteri adaylarıyla sürekli iletişim halindeyiz. Bu iletişimi telefonla, maille, çevrimiçi toplantılarla ya da sahada yüz yüze gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla sürekli problem çözme ve iletişim geliştirme halindeyiz. Bunun dışında ben vakit buldukça online taraftaki ürünlerimizle ve rakip ürünlerle ilgili yazıları taramaya çalışıyorum. Günde yüzlerce blog takip ediyorum ve kendim de 1 yıldır Pazarlama ve SRM üzerine blog yazıyorum. Sadece işe gömülüp kalmamaya çalışıyorum çünkü yoğun çalışma ortamında ofis içindeki arkadaşlıkları kaçırabiliyorum. Bu yüzden en stresli bazen stresli zamanlarda bir iş arkadaşımla ofis içerisinde aktiviteler yapıp kendime gelebiliyorum. Microsoft’taki herkes birbiriyle iletişim kurmaya ve geridönüşler vermeye çok yatkın. Ben de iş yaşamına yeni atılan biri olarak bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yöneticilerimden ve iş arkadaşlarımdan her gün kariyerime yönelik geridönüşler aldığım için de kendimi çok şanslı görüyorum.

521 görüntülenme
·
Transkripti Göster

MACH Programı’na dahil olmak isteyen arkadaşların, Microsoft’un kariyer sitesini ve Linkedin gibi platformları takip etmesi gerekiyor çünkü MBA MACH ve MACH olarak iki ayrı program için yılda iki kez belli dönemlerde duyuru yapılıyor. Başvurular yapıldıktan sonra bir değerlendirme sürecine geçiliyor ve Case Study şeklinde 20-25 soruluk online test uygulanıyor. Bu testi başarıyla geçenler İstanbul ofisinde mülakata davet ediliyor. Bu mülakatlar; birebir, toplu ve sunum şeklinde üç aşamalı oluyor. Bunları da geçtikten sonra Türkiye size Dubai’deki merkeze yönlendiriyor. Çünkü MACH;  Ortadoğu ve Afrika yapılanmasının bir programı olarak sunuluyor. Böylece Ortadoğu ve Afrika bölgesine bağlı profesyonellerle birebir görüşmeler yapılıyor. Bu görüşmelerde de olumlu bir sonuç çıkarsa MACH Programı’na kabul ediliyorsunuz ve gerekli eğitimleri aldıktan sonra çalışma yeriniz belirleniyor. Global anlamda çalışma yerleriniz farklı olabiliyor ve Güney Afrika’da, Mısır’da, Dubai’de rotasyon imkanlarınız oluyor. MACH’ın yurtdışı deneyimi kazandırma açısından da güzel bir program olduğunu düşünüyorum çünkü sizi hangi ülke seçerse o ülkede yer alıyorsunuz ve en az 2 yıl çalıştıktan sonra ülke veya pozisyon değiştirmek sizin elinizde oluyor. Şu an Türkiye’den seçilip de 3-4 yıldır Dubai’de veya Güney Afrika’da yaşayan arkadaşlarımız mevcut.

418 görüntülenme
·
Transkripti Göster

MACH, Microsoft’un global olarak uyguladığı 2 yıl süren bir program. Bu süreç içerisinde katılımcıların kendilerini keşfetmesi, en uygun uzmanlık alanına aktarılması ve Microsoft’a hızlı bir şekilde adapte olması sağlanıyor. Uzmanlık alanları Satış, Pazarlama ve Teknik gibi taraflar olabiliyor. Bu taraflara ayrı ayrı başvurular yapıldıktan sonra adaylar buna göre değerlendirilip sonraki programlarda kendilerine ve ilgilerine en uygun şekilde ilgili birimlere yerleştiriliyor. Programın global network elde etmek anlamında da çok güzel bir özelliği var çünkü bütün dünyadaki MACH’ları ve MACH Programı’ndan mezun olmuş kişileri global bir ağ ile birbirine bağlıyor. Bu şekilde programa katıldığınız andan itibaren bütün dünya üzerinde global bir iş network’ü otomatik olarak sizin adınıza yaratılmış oluyor. Bu bakımdan gerçekten çok özel, ekonomik ve sosyal imkanları eşsiz bir program diyebilirim. Ben bütün MBA ve lisans mezunlarının en azından başvurusunu yapıp şanslarını denemelerini muhakkak öneriyorum.