Elektrik Mühendisliği Bölümü

Elektrik Mühendisliği Bölümü

13 soruya 32 cevap verildi.

Cevaplar 32

Filtrele:Sırala:

Neden Elektrik Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Elektrik mühendisliği ve Elektrik-Elektronik mühendisliği çok farklı alanlardır. Elektrik mühendisleri güç üretim-iletim-dağıtım alanında daha çok faaliyet gösterirken Elektrik-Elektronik mühendisleri daha çok elektronik alanında faaliyet gösterirler. Ülkemizin yetenekli elektrik mühendislerine ihtiyacı var. Mezun sayımız cidden az. Bölümümüz İTÜ YTÜ Kocaeli de var. (Son olarak Afyonda açılmış ama pek iyi şeyler duymadım hakkında.) Bölümümüz 1976 yılında kurulmuş ve üniversitenin en eski bölümü.

Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (11 Cevap)

güç üretim iletim dağıtım alanlarında, elektrik makineleri ve otomasyon alanında iş yapabilir. imza yetkisi geniştir.

Neden Elektrik Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Ben tercihimi özellikle Elektrik'ten değil, İTÜ'den ve mühendislikten yana yaptım. Ama Elektrik, Elektronik-Haberleşme ve Kontrol-Bilgisayar Mühendislikleri aynı fakültede olduğu için, ve en seçme öğrencilerin ve hocaların bu fakültede olduğunu düşündüğümden, kantininden fotokopicisine, 'yüksek zeka enerjisi' üreten bir ortamda bulunmanın faydasını öğrencilik hayatım boyunca gördüm. Elektronikten ve Bilgisayar Mühendisliği'nden de dersler aldım.

Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (11 Cevap)

Elektrik enerjisi üreten termik, nükleer ve hidroelektrik santralların yapımı, çalıştırılması ve bakımını yapar,Elektriğin, üretildiği noktadan tüketileceği noktalara kadar, dağıtımında kullanılacak direklerin ve kabloların tasarımının ve hesaplarının yapılması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi işlerini yapar, Elektrik enerjisi tüketen tesislerin (ev, fabrika, büro, park vb.) projesinin, montajının yapılması ve işletilmesi çalışmaları yapar, Bu işler için gerekli işgücü ve maliyetin hesaplar,Elektrik sistemlerinin verimini artırmak için araştırma ve geliştirme çalışmalarını yürütür. İş imkanları gayet çevremden duyduğum kadarıyla işşiz kalana pek rastlanmamış.

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.