Canon Eurasia

Canon Eurasia

15 kişi, 147 cevap verdi.

Cevaplar 147

Filtrele:Sırala:

Canon Eurasia'da hikayeniz nasıl başladı? 30 yıllık Canon kariyerinizi anlatır mısınız? (1 Cevap)

Yaklaşık 30 yıl önce Servis bölümünde başladım. 10 yıl kadar teknik servis bünyesinde çalıştıktan sonra Eğitim Sorumlusu oldum. 2003 yılından bugüne kadar da İş Ortaklarından Sorumlu Yönetici olarak devam ediyorum. İlk başladığım zamanla şu an arasında her yönden farklılıklar var. Teknoloji, insanlar ve davranışlar değişti fakat temelde yaptığımız iş insana fayda sağladığı için bu kısım değişmedi.

Canon Eurasia'da B2B ile B2C arasındaki farkları anlatır mısınız? (1 Cevap)

B2B ile B2C arasındaki en temel fark; ürünü kullanan kişiler yani son kullanıcılardır. Hepimizin kullandığı kamera ve yazıcılar B2C sınıfına dahildir. B2B’de ise bu ürünü alan kişi ürünü kullanarak ya bir kazanç elde eder ya da ürünleri tüzel bir kişi olarak kurumlar kullanır.

Canon Eurasia'da B2B Pazarlama faaliyetleri nasıl yürütülüyor? (1 Cevap)

B2B Pazarlama olarak her şirkette olduğu gibi bir stratejimiz var. Kurumsal tarafta ürünümüzü kullanan son kullanıcıların günlük hayatta karşılaştığı baskı ve görüntüleme ile ilgili her türlü soruna çözüm sağlamaya çalışıyoruz. Bu çözümler donanımsal veya yazılımsal olabilir. Önemli olan son kullanıcının baskı ve görüntülemede karşılaştığı engelleri Canon’un çözümüyle tek bir sağlayıcı sayesinde çözebilmesidir.

Canon Eurasia B2B olarak esas amacımız; son kullanıcılara mesajımızın doğru bir şekilde iletilmesini sağlamaktır. Bu; satış kanallarımızla, Satış’taki arkadaşlarımızla, bir fuar veya etkinlikle olabilir. Ekibimdeki arkadaşlarımın ürünün doğru fiyatla doğru yere konumlandırılması gibi sorumlulukları var. Dolayısıyla fiyat ve karlılık sorumlulukları da Ürün Müdürleri ve ekipleri tarafından yönetiliyor.