Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

14 soruya 44 cevap verildi.

Cevaplar 44

Filtrele:Sırala:

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Bu bölümün mezunu az önce anlattığım gibi bütün üretim yapan fabrikalarda 'mutlaka' çalışır. Örneğin; Cam fabrikaları, demir-çelik sektörü, seramik fabrikaları, makine üretim fabrikaları, plastik fabrikaları, polimer fabrikaları, gemi imalatı, boru fabrikları, metal işlenen tüm fabrikalar, elektronik malzemeler yapılan fabrikalar, savunma sanayisi, uçak fabrikları ve daha bir çok üretim yapan fabrikada çalışabilirsiniz. Üretim yapmayan fabrikalarda ise siz Kalite Kontrol Mühendisliği yaparsınız bu yine Metalurji ve Malzeme Mühendisliğidir fakat üretim kısmında değilsinizdir. Örneğin; otomobil fabrikaları, lastik fabrikaları, uçak motoru üniteleri, plastik ve polimer esaslı fabrikalar ve daha bir çok alan.
Bir Metalurji ve Malzeme Mühendisi olarak size titanyum aksamlı bir saat yapan fabrikadan, çatal bıçak üreten bir fabrikaya, paslanmaz çelikler inşaat demirleri üreten bir fabrikadan, pet şişe üreten cam üreten bir fabrikaya bir çok alanda ihtiyaç duyulmakta.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

İş imkanları açısından oldukça geniş bir bölüm. Genel anlamda döküm ile ilgilenir (çelik ve aluminyum). Bunların iş alanları ve kullanım alanları oldukça geniş olduğu için üretimin her basamağında iş imkanına sahipsiniz. Bu kısmı özellikle bölüme "Metalurji" isminin katılmasının nedeni. Bir de malzeme kısmı var. Seramik, beyaz eşya, otomotiv, uçak ve savunma sanayii, güneş enerjisi ve biyomateryal gibi sektörlerde çalışma imkanlarınız var, görüldüğü gibi çalışma sektörü açısından oldukça geniş bir bölüm.

Ayrıca tahribatsız muayene ve benzeri işlerde görev alarak, yine bir çok sektörde Kalite-Kontrol alanında çalışma imkanınız var.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

DEMİR ÇELİK VE Seramikten beyaz eşyaya, hatta uçak sanayisine ve savunma sanayisine kadar uzanan geniş bir çalışma alanı olduğu gibi, eğer kimyayla içli dışlıysanız ve laboratuvarlarda çalışmayı düşünüyorsanız, eminim ki bu bölümde mutlu olursunuz.

Neden Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Metalurji ve Malzeme bölümü, adından da anlaşılabileceği gibi metaller üzerine yoğunlaşan, maddelerin atomik yapısıyla, davranışlarıyla, değişik ortam koşulları altında sahip oldukları mekanik ve kimyasal özellikleri hakkında özetlemek gerekirse. Ufak bir şekilde ders akışı örneğin 2. sınıfta malzeme dersleri ile atomik yapısı ve mekanik özellikleri hakkında bilgi edinilir ve demir-çelik konusunda bilgi sahibi olunur, 3. sınıfta döküm dersleri, X-ray analizleri, fiziksel ve kimyasal metalurji, metalografi dersleri (elektron mikroskobu ve optik mikroskoplarla malzeme hakkında bilgi edinme) , 4. sınıfta ise tamamen ilgi alanına göre (örneğin güneş enerjisi dersi, biyomateryal dersi, elektriksel özellikler,led ekranlar, döküm ve dizayn projeleri vb).

Seramikten beyaz eşyaya, hatta uçak sanayiisine ve savunma sanayiisine kadar uzanan geniş bir çalışma alanı olduğu gibi, eğer kimyayla içli dışlıysanız ve laboratuarlarda çalışmayı düşlüyorsanız, eminim ki bu bölümde mutlu olursunuz. Özellikle yurtdışında eğitim alan ve çalışan akademik kadrosunun belirttiğine göre, bir çok yabancı üniversitenin (ABD de dahil)imkanlarından daha fazlasına sahip.

ODTÜ Metalurji ve Malzeme bölümünün ekstra bir özelliği olarak ABET akreditasyonu ile ABD'nin en üst düzey üniversiteleriyle eşdeğer eğitim vermesidir. Bu elbette ki yurtdışında da çalışma olanaklarınız açısından büyük bir fırsat olacağı gibi, ODTÜ Metalurji ve Malzeme'de verilen eğitimin de ayrıcalıklı olduğunu gösterir.

Sevip sevemeyeceğinizi düşündüyseniz de, puanı bu bölümü tuttuğu için hiç bir fikri olmadan gelen insanlar bile gayet mutlular :)

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Bölümü bitirenler "Metalurji ve Malzeme Mühendisi" unvanını alırlar. Metalurji ve malzeme mühendisleri, herhangi bir malzemenin üretimi için gerekli planları yapar ve uygulanmasını denetlerler. Ayrıca, mühendislik tasarım gurubunun üyesi olarak, malzeme seçme, önerme ve kullanımının denetimi gibi görevlerinin yanı sıra özel amaçlara yönelik malzemeler tasarlarlar. Metalurji ve malzeme mühendisleri aşağıda belirtilen sanayi dallarında faaliyet gösteren kamu veya özel sektör kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurma imkanına da sahiptirler.

" Üretim metalurjisi sanayi (Demir-Çelik Üretimi) (Erdemir, Karabük, İsdemir, Sidemir vb.)
" Demirdışı metal üretimi sanayi (Alüminyum, bakır vb.)
" Döküm Sanayi
" Metal şekillendirme ve işleme sanayi (MKE, çok sayıda özel firma)
" Cam, seramik ve refrakter sanayi (Paşabahçe, Gürallar, Kütahya Poselen, Şişecam vb.)
" Polimer sanayi (Ürosan, plastik üretimi yapan sanayiler vb.)
" Kimya, petrokimya ve petrol sanayi
" Yarı-iletken sanayi (Güneş pili üretim sanayi vb.)
" Havacılık ve Savunma sanayi (Aselsan, TAI, TEI, Roketsan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Türk Silahlı Kuvvetleri vb.)
" Makine imalat sanayi
" Otomotiv ve otomotiv yan sanayi (Fiat, Toyota, Hyundai, Ford, Temsa, Otokar, BMW vb.)
" Gemi imalat sanayi (Tersaneler)
" Enerji sanayi (Termik santraller vb.)
" Kaynak malzemeleri üretimi sanayi
" Yüzey işlemleri ve kaplama sanayi
" Elektrik-Elektronik malzeme üretimi
" Beyaz eşya sanayi (Vestel, Arçelik, Bosch vb.)
" Manyetik malzeme üretimi
" Sağlık Sektörü (Biomedikal malzeme üretimi)
" Kalite kontrol ve gözetim şirketleri
" Tahribatsız muayene
" Kamuda uzman/uzman yard. kadroları
" Nanoteknoloji

Bilim ve mühendislikte birçok alan malzemeler ile ilgilidir ancak yalnızca Metalurji ve Malzeme Mühendisleri malzemeler ile direkt ilgili olan bilim alanıdır.