Cevaplar 51

Yükleniyor...

Bu bölümün mezunu az önce anlattığım gibi bütün üretim yapan fabrikalarda 'mutlaka' çalışır. Örneğin; Cam fabrikaları, demir-çelik sektörü, seramik fabrikaları, makine üretim fabrikaları, plastik fabrikaları, polimer fabrikaları, gemi imalatı, boru fabrikları, metal işlenen tüm fabrikalar, elektronik malzemeler yapılan fabrikalar, savunma sanayisi, uçak fabrikları ve daha bir çok üretim yapan fabrikada çalışabilirsiniz. Üretim yapmayan fabrikalarda ise siz Kalite Kontrol Mühendisliği yaparsınız bu yine Metalurji ve Malzeme Mühendisliğidir fakat üretim kısmında değilsinizdir. Örneğin; otomobil fabrikaları, lastik fabrikaları, uçak motoru üniteleri, plastik ve polimer esaslı fabrikalar ve daha bir çok alan.
Bir Metalurji ve Malzeme Mühendisi olarak size titanyum aksamlı bir saat yapan fabrikadan, çatal bıçak üreten bir fabrikaya, paslanmaz çelikler inşaat demirleri üreten bir fabrikadan, pet şişe üreten cam üreten bir fabrikaya bir çok alanda ihtiyaç duyulmakta.

97,820 görüntülenme

İş imkanları açısından oldukça geniş bir bölüm. Genel anlamda döküm ile ilgilenir (çelik ve aluminyum). Bunların iş alanları ve kullanım alanları oldukça geniş olduğu için üretimin her basamağında iş imkanına sahipsiniz. Bu kısmı özellikle bölüme "Metalurji" isminin katılmasının nedeni. Bir de malzeme kısmı var. Seramik, beyaz eşya, otomotiv, uçak ve savunma sanayii, güneş enerjisi ve biyomateryal gibi sektörlerde çalışma imkanlarınız var, görüldüğü gibi çalışma sektörü açısından oldukça geniş bir bölüm.

Ayrıca tahribatsız muayene ve benzeri işlerde görev alarak, yine bir çok sektörde Kalite-Kontrol alanında çalışma imkanınız var.

83,592 görüntülenme

DEMİR ÇELİK VE Seramikten beyaz eşyaya, hatta uçak sanayisine ve savunma sanayisine kadar uzanan geniş bir çalışma alanı olduğu gibi, eğer kimyayla içli dışlıysanız ve laboratuvarlarda çalışmayı düşünüyorsanız, eminim ki bu bölümde mutlu olursunuz.

62,918 görüntülenme

Bölümü bitirenler "Metalurji ve Malzeme Mühendisi" unvanını alırlar. Metalurji ve malzeme mühendisleri, herhangi bir malzemenin üretimi için gerekli planları yapar ve uygulanmasını denetlerler. Ayrıca, mühendislik tasarım gurubunun üyesi olarak, malzeme seçme, önerme ve kullanımının denetimi gibi görevlerinin yanı sıra özel amaçlara yönelik malzemeler tasarlarlar. Metalurji ve malzeme mühendisleri aşağıda belirtilen sanayi dallarında faaliyet gösteren kamu veya özel sektör kuruluşlarında çalışabilecekleri gibi kendi işlerini kurma imkanına da sahiptirler.

" Üretim metalurjisi sanayi (Demir-Çelik Üretimi) (Erdemir, Karabük, İsdemir, Sidemir vb.)
" Demirdışı metal üretimi sanayi (Alüminyum, bakır vb.)
" Döküm Sanayi
" Metal şekillendirme ve işleme sanayi (MKE, çok sayıda özel firma)
" Cam, seramik ve refrakter sanayi (Paşabahçe, Gürallar, Kütahya Poselen, Şişecam vb.)
" Polimer sanayi (Ürosan, plastik üretimi yapan sanayiler vb.)
" Kimya, petrokimya ve petrol sanayi
" Yarı-iletken sanayi (Güneş pili üretim sanayi vb.)
" Havacılık ve Savunma sanayi (Aselsan, TAI, TEI, Roketsan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Türk Silahlı Kuvvetleri vb.)
" Makine imalat sanayi
" Otomotiv ve otomotiv yan sanayi (Fiat, Toyota, Hyundai, Ford, Temsa, Otokar, BMW vb.)
" Gemi imalat sanayi (Tersaneler)
" Enerji sanayi (Termik santraller vb.)
" Kaynak malzemeleri üretimi sanayi
" Yüzey işlemleri ve kaplama sanayi
" Elektrik-Elektronik malzeme üretimi
" Beyaz eşya sanayi (Vestel, Arçelik, Bosch vb.)
" Manyetik malzeme üretimi
" Sağlık Sektörü (Biomedikal malzeme üretimi)
" Kalite kontrol ve gözetim şirketleri
" Tahribatsız muayene
" Kamuda uzman/uzman yard. kadroları
" Nanoteknoloji

Bilim ve mühendislikte birçok alan malzemeler ile ilgilidir ancak yalnızca Metalurji ve Malzeme Mühendisleri malzemeler ile direkt ilgili olan bilim alanıdır.

56,668 görüntülenme