İşletme Bölümü

Önce neden değil'i anlatmak istiyorum. Burası açıköğretim işletme değil. Ne olmak istediğinizi bilmiyorsanız İşletme okuyayım da çıkınca her şeyi olurum diye bir şey yok. Joker bölüm değil işletme. Çok geniş bir alana sahip evet, ancak özelleşmediğiniz ve istediğiniz alanda kararlı adımlar atmadığınız sürece bırakın ODTÜ, Harvard bile fayda etmez bu bölümde. Hem ODTÜde okurum hem de yata yata biter İşletme yazayım da demeyin. Yata yata BİTMEZ, BİTMİYOR. Zira deneyen arkadaşlarımız var olmuyor. İşletme çünkü "Let's get it started, let's get it started in here. Partyyy!" değil. Yani evet eğlenceli insanlarız genel olarak ama her gece alemlere akmıyoruz gençler burası Las Vegas değil. İŞLETME ÇÜNKÜ: karar almayı seven, takım içinde öne çımayı seven, risk ve stres yönetimi iyi olan, iletişim becerileri ve EQsu yüksek, parayı seven (çoğumuz), kaynak yönetiminde iyi olan, çalıştığı işin sosyalleşmeyi gerektirdiği (çoğunlukla)ve bundan memnuniyet duyan, detaycı, şüpheci, rekabeti seven, hedeflerini daima yenileyen, sürekli gelişmeyi savunan,dinamik insanlarız. İşletme çünkü yönetçem ben değil. Önce bi önceki cümlede saydıklarımı kendinizde bulmalısınız. ODTÜ İşletme bölümü gerek ders dışı faaliyetleri gerek seçmeli dersleriyle size bu alanlarda gelişme fırsatını oldukça güzel sunuyor.
İşletme mezunları bir çok alanda çalışabilir. Şirketlerin neredeyse tüm departmanlarında işletme mezunları kolaylıkla iş bulabilir. Tamamen kişinin kendini geliştirmesine bağlı. Özel sektörde çalışmak istemeyenler içinde KPSS fırsatı var. Oldukça kapsamlı. Mali müşavirlik, idari yargı hakimliği, bankalar vs. Bunların hiçbirini istemeyenler de kendi işlerini kurabilirler tabii :)
Mezun olduktan sonra temel seçenekleri bir atlayalım.
KPSS.
ALES.
Onun dışında aldığınız seçmeli dersler ve ilgi alanınıza göre İnsan Kaynakları, Pazarlama, Yönetim, Muhasebe, Reklam, Ar-Ge vs. tüm departmanlarda çeşitli görevler alabilirsiniz. Özel ya da devlet bankalarında çalışabilirsiniz. Denetim ya da finans uzmanı olabilirsiniz. İşletme çok yönlü bir bölüm karar daima sizin.
İşletme bölümünde kendinizi çok farklı alanlarda geliştirme imkanı bulabileceğiniz için kurumsal bir şirketin satış, pazarlama, hr, finans gibi departmanlarının hepsinde çalışabilir.
Burayı mezun olunca tamamlarım :)
Birçoğunuzun aşina olduğu KOBİ diye bir tabir vardı, Küçük ve Orta Bütçeli "İşletme"ler. Bir de tabii Büyük "İşletme"ler var. Bunların Finansmanının yapılması, "İşletme"nin çarklarının dönebilmesi için bir Finans, Muhasebe ve Vergi gibi mali faaliyetlerin düzenli gitmesi gerekir; bu "İşletme"nin sunduğu hizmet ya da malı satabilmesi için bunu tüketiciye/hizmeti alan kişiye tanıtması gerekiğinden Pazarlama; ikna olan kişi ürünü/hizmeti satın alacak kişiyle Satış;elimizdeki ürünü oluşturmak/hizmeti sağlayabilmek için hammadde/işlenmiş malzemeyi sağlayabilmek için Satın Alma; satılacak ya da satın alınacakların bir yerden bir yere ulaşımını denetlemek ve bunlardaki problemleri çözebilmek için Lojistik ;tüm bunları yapabilecek yetkinlikte olan, her konuma/pozisyona hitap eden çalışanları bulabilmek ve düzeni sağlamak için İnsan Kaynakları gibi departmanların hepsinde çalışabilir bir İşletmeci. Veya bir bankada da yine Finans, Kredi, vs. gibi pek çok departmanda da kendine yer bulabilir.

(Bu departmanları tek başlarına söylediğimizde benim anladığım/aklıma gelenler bunlar, sizlerin farklı bulduğu şeyler de olabilir. Yanlış/Eksik bir şey yazdıysam affola.)

İş imkanlarına gelecek olursak, ODTÜ zaten size iyi bir eğitim sunuyor, ama İşletme kişinin kendine Akademik özellikler dışında ne kattığıyla da ilgilenen bir bölüm. Dolayısıyla bölümün kapısından girip 4 yıl sonra sadece müfredatınızda yer alan derslerde öğrendiklerinizin bir kısmını yanınıza alarak çıkarsanız, tabiki bir iş bulabilirsiniz, ama o işin sizi tatmin edeceğini garanti edemem. Ama siz bir yandan derslerinizi takip etmiş bir yandan da bunları eğitimler, seminerler, kurslar, projelerle desteklemişseniz imkanlar artacaktır. Büyük Türk veya çok uluslu firmaların Genel Müdürlük/Merkezlerinin çoğu İstanbulda olduğu için.. Sanırım her şey açık. Tabii Bankacılıkta şehrinizde bulunan şube, Bölge Müdürlüğü gibi yerlerde veya büyük şirketlerin Satış elemanlarının sorumlu oldukları birkaç şehir/bir bölge gibi sorumluluk alanınıza göre değişkenlik gösteren yerlerde çalışmanız da mümkün.
Bir işletme bölümü mezunu zaten okulun son senesine gelmeden aşağı yukarı hangi alanda uzmanlaşmak istediğini anlıyor ve bu karar doğrultusunda seçmeli dersler alıyor. Hepimizin bildiği gibi bizim alanımız iş hayatındaki her şeyle ilgili, hayatımızın vazgeçilmezi olan 'para' faktörü neredeyse orada bir 'İşletmeci'ye ihtiyaç olacaktır. En popüler olan alanlardan bazıları şunlar: Pazarlama, Finans&Muhasebe;, Satış, Danışmanlık, Bankacılık. Bir işletme mezunu olarak zaten kendinize limitler koymamalısınız, sadece hangi dalda kendinizi iyi hissedip başarılı olacağınıza karar vermelisiniz. İşletme belki de en geniş iş imkanı sunan bölüm çünkü bir reklamcının da yapabildiğini yapabilir yaratıcılığını kullanarak ya da bir uluslararası firmada aracılık veya tercümanlık da yapabilir yabancı dilini kullanarak. İnsan ilişkileri kuvvetliyse Halkla İlişkiler alanına kayabilir ya da rakamları seviyorsa çalıştığı şirket ya da kendi şirketi için finansal anlamda önemli kararlar alabilir. Her üniversitenin işletme bölümünde aynı durumu görebilseydik keşke ama maalesef bu saydığım hemen her alanda yeterli bilgiyi sağlayan çok az üniversite var, Bilkent de onlardan biri. Bilkent size her ihtimal için temel bilgiyi sağlar, nerede uzmanlaşacağınıza dair yönlendirir ve en sonunda okul hayatı boyunca sağladığı 'network' ile kısa zamanda istediğiniz gibi bir iş bulmanıza yardımcı olur.
İşletme bölümü, mezuniyetten sonra çalışma alanı en geniş olan bölümdür. Her sektörde işletme mezunları için iş imkanları vardır. Finans, muhasebe, satış/pazarlama, operasyon yönetimi, proje yönetimi, yönetim bilişim sistemleri, organizasyon alanlarında uzmanlıklar yapılabilir.
Türkiye'de her yıl en çok mezun veren bölüm olması nedeniyle işletme mezunlarının elde edebileceği iş imkanları çok farklılık gösterebilir. Dünya çapında bir şirkette yönetici adayı olarak da çalışmaya başlanabilir, ufak bir muhasebe bürosunda da. İşletme mezunları için iyi iş imkanı, öğrencilik döneminde kendilerine kattıklarıyla ve derslerindeki başarısıyla doğru orantılıdır.
Açıkçası sınava hazırlık döneminde işletme aklıma yatan bir bölüm değildi. Tercihlerim arasında hukuk, uluslararası ilişkiler daha yoğunluktaydı. İşletmeyi istemememin başlıca sebebi toplumdaki herkes işletme okuyor klişesiydi. Bölümleri tarafsız bir gözle değerlendirmeye başladığımda, bana istediğimi verecek, her zaman önemli bir yere sahip ve geniş bir yelpazesi olan işletmenin doğru seçim olduğuna karar verdim çünkü önemli olan herkesin o bölümde olması değil, sizin o insanların arasında bilginiz ve yeteneklerinizle nerede olduğunuzdur.

Şirketler

İşletme Bölümü ile ilgili şirketler.

Avon

7 çalışan 40 cevap verdi.

KEŞFET

METRO Cash & Carry Türkiye

10 çalışan 121 cevap verdi.

KEŞFET

L'Oréal

19 çalışan 52 cevap verdi.

KEŞFET

BSH

21 çalışan 233 cevap verdi.

KEŞFET

British American Tobacco

8 çalışan 111 cevap verdi.

KEŞFET

EY Türkiye

11 çalışan 172 cevap verdi.

KEŞFET

Nokta

14 çalışan 70 cevap verdi.

KEŞFET

Zeo

7 çalışan 59 cevap verdi.

KEŞFET

Eczacıbaşı Topluluğu

10 çalışan 20 cevap verdi.

KEŞFET

Frango

Şirket

KEŞFET

HSBC

Şirket

KEŞFET

Akbank

2 çalışan 18 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Teknoloji

6 çalışan 91 cevap verdi.

KEŞFET

Colgate-Palmolive

9 çalışan 105 cevap verdi.

KEŞFET

Stubridge

1 çalışan 15 cevap verdi.

KEŞFET

Abdi İbrahim

25 çalışan 289 cevap verdi.

KEŞFET

Philip Morris / Sabancı

18 çalışan 204 cevap verdi.

KEŞFET

Unilever

15 çalışan 122 cevap verdi.

KEŞFET

Anlatsın

7 çalışan 53 cevap verdi.

KEŞFET

Türk Telekom

11 çalışan 156 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 220 cevap verdi.

KEŞFET

Pronet

7 çalışan 91 cevap verdi.

KEŞFET

PepsiCo

11 çalışan 147 cevap verdi.

KEŞFET

Moda Kariyeri

1 çalışan 18 cevap verdi.

KEŞFET

Garanti Bankası

6 çalışan 55 cevap verdi.

KEŞFET

Solvoyo

9 çalışan 55 cevap verdi.

KEŞFET

Perfetti Van Melle

13 çalışan 152 cevap verdi.

KEŞFET

Zingat.com

16 çalışan 213 cevap verdi.

KEŞFET

Üniversiteler

İşletme Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

İşletme Bölümü ile ilgili kişiler.

Damla Aksu

Kalite Yönetimi Birim Müdürü, Garanti Teknoloji

Profile Git

Yasemin Özger

İşletme Bölümü, Bilecik Üniversitesi

Profile Git

Ezgi Arya Özdemir

İşletme Bölümü, Atılım Üniversitesi

Profile Git

Özge Gürsoy

Partner / Kurumsal Finansman, EY Türkiye

Profile Git

Güliz Dalaman

Yetenek Yönetimi Bölüm Müdürü , British American Tobacco

Profile Git

Üsame Bağırıcıoğlu

İşletme Bölümü, Akdeniz Üniversitesi

Profile Git

Ömer Barbaros Yiş

Sabit Gelir Yönetimi Direktörü, Türk Telekom

Profile Git

Serdar Sumay

Partner / Vergi Bölümü, EY Türkiye

Profile Git

Buhari Şentürk

İşletme Bölümü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Profile Git

Fehmi Aslan

İşletme Bölümü, Harran Üniversitesi

Profile Git

Muhammet Bozdemir

İşletme Bölümü, Selçuk Üniversitesi

Profile Git

Uluç Yuca

İş Geliştirme Direktörü, Zingat.com

Profile Git

koray cebeci

İşletme Bölümü, Avrasya Üniversitesi

Profile Git

Özlem Turgut Nalbantoğlu

İşe Alım ve İşveren Markası Yönetimi Müdürü , EY Türkiye

Profile Git

Belin Eskinazi

Sr. Management & Organization Development Executive, Philip Morris / Sabancı

Profile Git

Özge İlhan

Kurumsal Finansman Müdürü, EY Türkiye

Profile Git

Hakan Selim Öztürk

Senior Marketeer And Business Developer, Stubridge

Profile Git