Selçuk Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi

163 kişi 156 cevap verdi.
156 Cevap
Aslında bu soruya , gerçekten yardım edebilmek için dürüst cevap vermem gerekir diye düşünüyorum. Selçuk Üniversitesi'ni fazlaca bir araştırma yaparak yazdım diyemem.Sıralamamın üstü tamamen İstanbul'du ki bu da tamamen şehri sevmemden kaynaklıydı.Daha sonra Selçuk'ta olduğum sürece ve araştırdıktan sonra kötü olmadığına karar verdim. Eğer İİBF okuyacaksanız ve de bir ODTÜ,Boğaziçi,Marmara Üniversitesi puanınız yoksa tereddüt etmeden yazabilirsiniz. İİBF sıralamasında, özel şirketlere iş alımında Selçuk Üniversitesi epey şanslıdır. Artı olarak Kamu Yönetimi yada diğer İİBF bölümlerinden kaymakam,idari hakim çıkma şansı da epey yüksektir. En önemli özelliği de Selçuk'un kesinlikle ERASMUS şansının burada çok yüksek olması ve üniversitenin buna epey önem vermesi diyebilirim.Selçuk Üniversitesi uluslararası bir üniversite olmakta epey uğraşıyor ve çok yol katediyor diyebilirim.
Sosyal etkinlikler diğer üniversitelere göre 'yok' denecek kadar az durumda. Öğrenciler arası etkileşim kötü. Öğrenciye yeterince değer veren bir üniversite değil.

Tıp fakültesi hastanesi kampüsün içinde olduğundan dolayı, kampüse giriş-çıkışlar serbest bırakılmış durumda. Bu nedenle kampüsün içinde öğrenci olmayan çok fazla kişi görebiliyorsunuz; bazen 'kız düşürmeye' gelen Konyalı hanzolar da olabiliyor hatta.
Bir Ankaralı olarak şehrime yakın olması, hızlı tren gibi ulaşım aracı şansım olması, Selçuk Üniversitesinin başka üniversitelerden bir çok üniversiteliyi kıskandıracak bir kampüsü olması ve büyük şehirden sonra Konya'nın sakin ve mütevazi hayat tarzından dolayı Selçuk Üniversitesi...
Sakın ola özel yurtlara kayıt olmayın, kontenjanı yakalayabilirseniz yarı-özel diye adlanan, Rektörlüğe bağlı Atatürk Yurdu var, oraya kaydolun, olmazsa KYK'da kalın. En azından birkaç ay KYK'da kalmanız size müthiş bir tecrübe katacağı gibi, her bölümden onlarca/yüzlerce tanıdık kazanırsınız.

Zaten okula başladıktan birkaç ay sonra, ortamı görüp, yabancılığı atlattıktan sonra eve çıkabilir veya arkadaşlarınızın olduğu özel yurda kaydolabilirsiniz. Ancak doğrudan özel yurda kayıt olmayın. 1 yıllık taahhüt imzalatıyorlar, okula başlarken güzel gibi görünüyor ama 1 yıl boyunca kafanızı taşlara vurursunuz, hepsi için geçerli.

Bir de, Selçuk Üniversitesinin genel olarak, milliyetçi eğilimli bir üniversite olduğunu bilerek gelmenizi tavsiye ederim.
Kampüs yaşamı açısından Türkiye'de ilk 10'a kesin girer diye düşünüyorum. 10'dan fazla üniversite kampüsü dolaştım, Selçuk Üniversitesi Kampüsü, kampüs yaşamı açısından gayet güzel. Fakültelerin tamamı tek kampüs içerisinde. Kampüsten çıkmadan yıllarca yaşayabilirsiniz; her şey var kampüsün içinde.
Selçuk Üniversitesinin bazı bölümleri gerçekten kaliteli: Hukuk fakültesi, iletişim fakültesi veya mühendislik fakültesi...

Bu üç fakülte haricinde bir bölümde okuyacaksanız, diğer üniversitelerden pek bir farkı olmayacaktır Selçuk Üniversitesinin.
Köklü ve kaliteli eğitimi modernizimle buluşturarak öğrencilerin kendilerini geliştirebilmesine olanak verdiği için.
Öncelikle en önemlisi bölümünüze göre, eğer zorunlu hazırlık varsa eylülde muafiyetinize girmeden çalışıp kesinlikle hazırlığa kalmayın derim! Derslerinizi baştan aksatırsanız sonra toplaması zor oluyor ona da biraz gayret etmenizi öneririm. Kayıt işlemleriniz falan zaten on dakika içinde olacaktır bazı üniversitelerin aksine hiç zorluk çıkarmadan kaydınız tamamlanır. En önemlisi yurtları araştırın Konya'ya gidince ve de ilk gördüğünüze balıklama atlamayın derim çok pişman olursunuz. Alaeddin Keykubat kampüsündeyseniz yurdunuzun yada evinizin Bosna, kampüs civarından olmasına da özen gösterebilirsiniz. Herkese hayırlı olsun :)
yaşadığım şehir ve çok güzel üniversite olması.yaşadığım şehir olmasa başka bir şehirde olsam direk tercih edebileceğim bir üni.
Tabii ki, Selçuk Üniversitesini seviyorum, ama tabii daha iyi üniversiteler de var; ama Selçuk da 'kötü' bir üniversite değil.