Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (17 Cevap)

Fen edebiyatta tarih okuyorsanız bir kere okumayı seveceksiniz tarihi seveceksiniz . Yoksa tarih çekilmez olur eger ingilizcenizi geliştirir ve ciddi anlamda derslere ilk yıldan çalışırsanız ileride muhteşem bir hayatınız olabilir bakmayın iş yok diyenlere kendinizi geliştirin çok okuyun gerisi çok basit :)
32,183

Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (17 Cevap)

Yüksek lisanstan sonra asistanlık doçentlik ve prof luk alabilir.Osmanlı arşivlerinde çalışabilir.Uluslararası merkezlerde tarihçilik yapabilir.Tabi bunların hepsi için kendini bilime adamış tarih seven insanlar olması gerekir.
27,997

Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (17 Cevap)

Birçok iş alanı var ama bunun için çok çalışmak gerek. Birde ataması biraz zor oluyor. Arkeolog kazılarına, Tarih Öğretmenliği, Osmanlı arşivlerinde araştırmacı, Müzelerde ve Sanat Tarihi alanında çalışma fırsatı var. Üniversitede eğitim görevlisi yada okutman olma şansı. Hatta biraz daha zorlanırsa profosörlük.
25,717

Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (17 Cevap)

Paralı ve zahmetsiz bir iş arıyorsanız bu bölümü okumayın. Çeşitli zahmetleri var. Bir kere birincisi, çok düzenli bir okuma programına kendinizi tâbi tutmazsanız, tarihçi değil, ancak tarih bölümü mezunu olabilirsiniz. Bu da, yaklaşık 5-10 yıllık bir program sonunda, ancak tarih camiasına adım atabilmek demektir ki, başka hiçbir bölümde böyle zahmetli bir iş yok. Felsefe ve türevlerini de işin içine katıyorum; çünkü onların da vakit alan kısımları o bölümlerin tarihleridir; yani sonuçta felsefe tarihi, sosyoloji tarihi, ama tarih okumuş olursunuz.
Üniversitede kalabilirsiniz, bence kolay. Hattâ öğretmen olarak atanmaktan daha kolay. Hükûmetin yanlış politikası üniversite hocalığını lise hocalığından daha kolay kazanılan bir şey yaptı çünkü. Devlet memuru olursunuz, arşiv memuru falan... İş çok. Hiç olmadı polis olur, biber gazı atarsınız. Dört yıllık bir bölüm bitiren polislerin en çoğu tarih mezunu.
Tablo pek ümitli, iç açıcı değil bu bölümde. Bunu okumak için deli olmalısınız. Ama sözelci iseniz başka bir seçeneğiniz de, bence yok. Ben sözelci de değildim. =))
23,529

Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (17 Cevap)

Formasyon ile öğretmen olabilirsiniz. Akademik kariyer imkanı mevcut. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi kuruluşlarda iş imkanı bulabilirsiniz. Müzeler de iş bulabileceğiniz yerlerden.
17,780

Neden Tarih Bölümü? (22 Cevap)

Dünyaya gözlerinizi açtığınız, ömrünüzün ilk yıllarını yaşadığınız evden ayrıldığınızda üzülürsünüz. Dedenizin, nenenizin evi kullanılmaz hâle gelirse çocukluğunuzun da o evlerle birlikte tahrip olduğunu sanırsınız. Öyle bir şey.
Tarih insana eskiden ne olduğunu gösterir. Eskiden ne olduğunu değilse de, atalarının eskiden ne olduğunu gösterir. Bu da, benim eskiden ne olduğumu anlamam için önemlidir. Hiç yaşamadığım devirlerde birileri, benim için yaşamıştır. Onların bizim geçmişimiz olduğu doğru; fakat biz de onların geleceğiyiz veya-bizim için konuşuyorum-şu ânıyız. Tarih okumak bunun için önemlidir. İnsana, yaşadığı toplumun, bulunduğu devletin ne olduğunu anlatır. Ve bu da insanın kendisinin ne olduğunu anlamasını sağlar. İnsanın kendisini tanıması ise, dünyayı tanımak yolunda attığı bir ufak, ama vazgeçilmez adım.
2,566

Neden Tarih Bölümü? (22 Cevap)

Bu da ilk soruyla aynı bağlamda aslında. Sosyal bilimler alanında çalışmak istiyorsanız tarih en geniş alanı sunan bölümdür. Bölüme girmemden beri yaklaşık 2 yıldan beri sorulan “neden tarih?” sorusuna hep aynı cevabı veriyorum ” çünkü tarihi seviyorum”. Tarih bir gönül işidir. Sevmeden iş olarak yapılması mümkün değildir. Cefasını çekmek gerekir, onun için bir çok dil öğrenmek, tozlu sayfalar arasında nefessiz kalmak gerekir. Kısacası “Tarih bir iptiladır derunumda.”
1,339

Neden Tarih Bölümü? (22 Cevap)

Tarih yoktur. Tarihçi vardır.Ve bu ülkeninde kaliteli tarihçilere ihtiyacı vardır.Tarih seven insanlar için bu bölüm ideal.İlk Türk medeniyetlerinden başlayarak yakın çağa kadar tüm tarihi bilgileri araştırmak istiyorum öğrenmek ve gelecek nesillere eksiksiz aktarmak istiyorum diyorsanız bu bölüm tam sizin için.
1,001

Tarih Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (17 Cevap)

genelde işsizdir. çok özverili olup hayatınızda pek çok şeyden feragat edip çalışırsanız yükselirsiniz. üniversitede kalabilirsiniz. ya da formasyon alıp öğretmen olmaya çalışabilirsiniz, atama beklerken ömrünüz bitmezse. beşeri bilimlerden uzman alımının yaygın olduğu devlet daireleri yahut özel sektördeki kuruluşlarda çalışabilirsiniz.
9,893

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm