Tarih Bölümü

19 soruya 51 cevap verildi.

Cevaplar 51

Yükleniyor...

Fen edebiyatta tarih okuyorsanız bir kere okumayı seveceksiniz tarihi seveceksiniz . Yoksa tarih çekilmez olur eger ingilizcenizi geliştirir ve ciddi anlamda derslere ilk yıldan çalışırsanız ileride muhteşem bir hayatınız olabilir bakmayın iş yok diyenlere kendinizi geliştirin çok okuyun gerisi çok basit :)

114,969 görüntülenme

Yüksek lisanstan sonra asistanlık doçentlik ve prof luk alabilir.Osmanlı arşivlerinde çalışabilir.Uluslararası merkezlerde tarihçilik yapabilir.Tabi bunların hepsi için kendini bilime adamış tarih seven insanlar olması gerekir.

96,991 görüntülenme

Birçok iş alanı var ama bunun için çok çalışmak gerek. Birde ataması biraz zor oluyor. Arkeolog kazılarına, Tarih Öğretmenliği, Osmanlı arşivlerinde araştırmacı, Müzelerde ve Sanat Tarihi alanında çalışma fırsatı var. Üniversitede eğitim görevlisi yada okutman olma şansı. Hatta biraz daha zorlanırsa profosörlük.

96,591 görüntülenme

Paralı ve zahmetsiz bir iş arıyorsanız bu bölümü okumayın. Çeşitli zahmetleri var. Bir kere birincisi, çok düzenli bir okuma programına kendinizi tâbi tutmazsanız, tarihçi değil, ancak tarih bölümü mezunu olabilirsiniz. Bu da, yaklaşık 5-10 yıllık bir program sonunda, ancak tarih camiasına adım atabilmek demektir ki, başka hiçbir bölümde böyle zahmetli bir iş yok. Felsefe ve türevlerini de işin içine katıyorum; çünkü onların da vakit alan kısımları o bölümlerin tarihleridir; yani sonuçta felsefe tarihi, sosyoloji tarihi, ama tarih okumuş olursunuz.
Üniversitede kalabilirsiniz, bence kolay. Hattâ öğretmen olarak atanmaktan daha kolay. Hükûmetin yanlış politikası üniversite hocalığını lise hocalığından daha kolay kazanılan bir şey yaptı çünkü. Devlet memuru olursunuz, arşiv memuru falan... İş çok. Hiç olmadı polis olur, biber gazı atarsınız. Dört yıllık bir bölüm bitiren polislerin en çoğu tarih mezunu.
Tablo pek ümitli, iç açıcı değil bu bölümde. Bunu okumak için deli olmalısınız. Ama sözelci iseniz başka bir seçeneğiniz de, bence yok. Ben sözelci de değildim. =))

91,410 görüntülenme

Formasyon ile öğretmen olabilirsiniz. Akademik kariyer imkanı mevcut. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi kuruluşlarda iş imkanı bulabilirsiniz. Müzeler de iş bulabileceğiniz yerlerden.

60,350 görüntülenme