Tarih Bölümü

Sözel girişli olunduğundan ötürü çok geniş yelpazede bir iş alanı sizi bekler fakülte süresince aldığınız seçmeli derslerle buna elbetteki siz karar verirsiniz. ama en kolay akademisyen,müzelerde müdürlük ve öğretmen olunur :)
Paralı ve zahmetsiz bir iş arıyorsanız bu bölümü okumayın. Çeşitli zahmetleri var. Bir kere birincisi, çok düzenli bir okuma programına kendinizi tâbi tutmazsanız, tarihçi değil, ancak tarih bölümü mezunu olabilirsiniz. Bu da, yaklaşık 5-10 yıllık bir program sonunda, ancak tarih camiasına adım atabilmek demektir ki, başka hiçbir bölümde böyle zahmetli bir iş yok. Felsefe ve türevlerini de işin içine katıyorum; çünkü onların da vakit alan kısımları o bölümlerin tarihleridir; yani sonuçta felsefe tarihi, sosyoloji tarihi, ama tarih okumuş olursunuz.
Üniversitede kalabilirsiniz, bence kolay. Hattâ öğretmen olarak atanmaktan daha kolay. Hükûmetin yanlış politikası üniversite hocalığını lise hocalığından daha kolay kazanılan bir şey yaptı çünkü. Devlet memuru olursunuz, arşiv memuru falan... İş çok. Hiç olmadı polis olur, biber gazı atarsınız. Dört yıllık bir bölüm bitiren polislerin en çoğu tarih mezunu.
Tablo pek ümitli, iç açıcı değil bu bölümde. Bunu okumak için deli olmalısınız. Ama sözelci iseniz başka bir seçeneğiniz de, bence yok. Ben sözelci de değildim. =))
Bu da ilk soruyla aynı bağlamda aslında. Sosyal bilimler alanında çalışmak istiyorsanız tarih en geniş alanı sunan bölümdür. Bölüme girmemden beri yaklaşık 2 yıldan beri sorulan “neden tarih?” sorusuna hep aynı cevabı veriyorum ” çünkü tarihi seviyorum”. Tarih bir gönül işidir. Sevmeden iş olarak yapılması mümkün değildir. Cefasını çekmek gerekir, onun için bir çok dil öğrenmek, tozlu sayfalar arasında nefessiz kalmak gerekir. Kısacası “Tarih bir iptiladır derunumda.”
Yüksek lisanstan sonra asistanlık doçentlik ve prof luk alabilir.Osmanlı arşivlerinde çalışabilir.Uluslararası merkezlerde tarihçilik yapabilir.Tabi bunların hepsi için kendini bilime adamış tarih seven insanlar olması gerekir.
Birçok iş alanı var ama bunun için çok çalışmak gerek. Birde ataması biraz zor oluyor. Arkeolog kazılarına, Tarih Öğretmenliği, Osmanlı arşivlerinde araştırmacı, Müzelerde ve Sanat Tarihi alanında çalışma fırsatı var. Üniversitede eğitim görevlisi yada okutman olma şansı. Hatta biraz daha zorlanırsa profosörlük.
Tarih Öğretmenliği İstiyorum Ama Formasyon alacağım
Formasyon ile öğretmen olabilirsiniz. Akademik kariyer imkanı mevcut. Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu gibi kuruluşlarda iş imkanı bulabilirsiniz. Müzeler de iş bulabileceğiniz yerlerden.
genelde işsizdir. çok özverili olup hayatınızda pek çok şeyden feragat edip çalışırsanız yükselirsiniz. üniversitede kalabilirsiniz. ya da formasyon alıp öğretmen olmaya çalışabilirsiniz, atama beklerken ömrünüz bitmezse. beşeri bilimlerden uzman alımının yaygın olduğu devlet daireleri yahut özel sektördeki kuruluşlarda çalışabilirsiniz.
Fen edebiyatta tarih okuyorsanız bir kere okumayı seveceksiniz tarihi seveceksiniz . Yoksa tarih çekilmez olur eger ingilizcenizi geliştirir ve ciddi anlamda derslere ilk yıldan çalışırsanız ileride muhteşem bir hayatınız olabilir bakmayın iş yok diyenlere kendinizi geliştirin çok okuyun gerisi çok basit :)

Üniversiteler

Tarih Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Tarih Bölümü ile ilgili kişiler.

Burak Taner Tanrıöver

Tarih Bölümü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Profile Git

Ahmet Gülmez

Tarih Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Profile Git

BURCU NUR UYSAL

Tarih Bölümü, Yeditepe Üniversitesi

Profile Git

Seda Güven

Tarih Bölümü, Sakarya Üniversitesi

Profile Git

resul k.

Tarih Bölümü, Celal Bayar Üniversitesi

Profile Git

Sema Güner

Tarih Bölümü, Gaziantep Üniversitesi

Profile Git

Selahattin Selcuk

Tarih Bölümü, Kafkas Üniversitesi

Profile Git

Gizem Kuş

Tarih Bölümü, Trakya Üniversitesi

Profile Git

derin yalçın

Tarih Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Profile Git

Veysel Gökberk Manga

Tarih Bölümü, Ankara Üniversitesi

Profile Git

Mücahit Arıduru

Tarih Bölümü, Karabük Üniversitesi

Profile Git

YJB

Tarih Bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi

Profile Git

Hasret Gültekin

Tarih Bölümü, Cumhuriyet Üniversitesi

Profile Git

Sedat Türker

Tarih Bölümü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Profile Git

yalcinhoca

Tarih Bölümü, Gazi Üniversitesi

Profile Git

A.B.

Tarih Bölümü, Atatürk Üniversitesi

Profile Git

Hicret Özdemir

Tarih Bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi

Profile Git

Erva Karadağ

Tarih Bölümü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Profile Git

Onur Aldemir

Tarih Bölümü, Ege Üniversitesi

Profile Git

ceren yalçın

Tarih Bölümü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Profile Git

Ibrahim Gönenç

Tarih Bölümü, Mersin Üniversitesi

Profile Git