TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

18 soruya 128 cevap verildi.

Cevaplar 128

Yükleniyor...

Bence TOBB ETÜ hala ODTÜ veya BİLKENT’ten önce tercih edilebilecek bir üniversite değil ama kalite olarak bu üniversiteleri yakalamış bir üniversite. Yeni bir üniversite olmasının verdiği bir dezavantaj var ama zamanla bu da ortadan kalkacaktır.

Bilgisayar mühendisliği hakkında da, facebook, msn, twitterda vakit geçirmeyi çok seven, bütün zamanını oyuna harcayan insanlar bilgisayar mühendisi olabilir diye birşey yok :) bilgisayar mühendisliği tercih edecek biri matematiği sevmeli ve soyut düşünebilmeli.

Ayrıca Matematik bölümünden çift anadal yaptığım için onunla ilgili de birşeyler yazmak istiyorum.
Bana göre bir bilgisayar mühendisinin en iyi bildiği şeylerden biri de matematik olmalı. Çünkü iki bölümde soyut ve birbiriyle iç içe. Matematik okumak insanın ufkunu genişleten ve diğer herkesten farklı düşünmesini sağlayan birşey. Çünkü matematikteki hiçbir şey etrafınızda görebileceğiniz şeyler değil. Tamamen insan beyninde olan biten birşey. hele bir de bilgisayar mühendisliğiyle birleşince çok güzel şeyler çıkıyor ortaya :)

Son olarak üniversite hayatıyla ilgili birşey söylemek istiyorum:
Üniversitede kızlar teklif etmiyor :)

9,891 görüntülenme

•Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin arkasında durması ve desteklemesi.
•Yenilikçi, yaratıcı ve girişimci profiliyle öğrencilerine geniş imkanlar sunuyor aynı zamanda Ortak Eğitim ile Teorik Bilginin yanında Pratik Deneyim de kazandırıyor olması okulun albenisini arttıran en önemli özelliklerden.
• Akademik Kadroya; Bölüm Başkanınıza, Bölüm Sekreterliğinize,Profesörlere rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

8,489 görüntülenme
-Küçük bir yerleşkenin olması (ama yapılması planlanan birçok bina var okul şu anki konumunda genişliyor.)
-İdari işlerde bürokrasi çok yavaş ilerliyor.
-Şenlikler çok eğlenceli ama diğer okullara nazaran sönük geçebiliyor.
-Yaz okulu uygulaması yok.Dersleri zamanında vermeye çalışmalısın.
-Modern bir mimari ile yapılmış olmasına rağmen havalandırma sistemi zayıf.
8,259 görüntülenme

3 dönem olduğu için tatiller yayılmış bir şekilde. Bu da yaz tatilini oldukça kısaltıyor. Bir de kampüsümüz yok :(

7,650 görüntülenme

Eğitimin ne kadar iyi olmasından bahsetsem de okul 3 dönem olduğundan bu can sıkabiliyor. Mezun olana kadar çok yıpranabilirsiniz.(hele ki çok çalışkan bir öğrenci değilseniz işkence olur bu okul size) Yeni bir okul olduğundan diğer okullarla yarışmak için öğrenciye çok fazla yükleniyorlar, kısacası sizden beklentiler kısa sürede çok iş oluyor, eğer buna ayak uydurabilirseniz çok iyi bir gelecek sizi bekliyor, ayak uyduramazsınız dediğim gibi okul tam bir işkence olur.

Staj konusuna gelirsek not ortalamanız ne kadar iyi olsa da istediğiniz staj yerini ayarlamak için bir tanıdık gerekebilir. Bir staj yeri ayarlayamazsanız rastgele sizi bir şirkete atarlar ve çok uzak bir şehre bile düşebilirsiniz. Bu durumda stajı başka bir döneme erteleyebilirsiniz fakat istediğiniz dersler açılmaz falan derken durumlar iyice karışabilir. Ayrıca staj yapmak istediğiniz bir şirketin okulla anlaşması yoksa, okul o şirketle anlaşmadan orada staj yapamazsınız. Anlaşma koşullarında can alıcı nokta da "stajyere asgari ücret verilmesi" olduğundan her şirket bunu kabul etmeyebilir. Kısacası siz "Ben para istemiyorum." deseniz bile istediğiniz şirkette staj yapamayabilirsiniz.

Gelelim dersler ve sınavlara. Dersler cumartesi de işlenir ve sınavlar da çoğu zaman pazar olur. Böylelikle belli bir süre aralıksız okula gitmek durumunda kalabilirsiniz.(Benim rekorum 33 gün). Sınavlar için ayrı bir sınav dönemi yoktur. Bütün gün derse girip akşamına sınava girme durumu oldukça olağandır.

Okul çok hızlı gelişiyor demiştim. Evet bu iyi bir şey fakat bazen de sorunlar olabiliyor. Okulda ders seçiminde olsun ya da herhangi başka bir kural olsun okul daha oturmadığından anında değişebiliyor.(Değişen müfredat yüzünden geçtiğim ama artık ortalamama hiçbir etkisi olmayan dersler var.)

Son olarak diğer bölümlerde bu durum var mı bilmiyorum ama özellikle bilgisayar mühendisliğinde dersi geçmek için not ortalamanız en az 60 olmalı. Yani çan eğrisi falan hiçbir derste yok, öyle üniversiteye geldim lise gibi not hesaplama yok diye düşünmeyi şimdiden bırakabilirsiniz.

7,642 görüntülenme