Endüstriyel Tasarım Bölümü

Endüstriyel Tasarım Bölümü

8 soruya 8 cevap verildi.

Cevaplar 8

Filtrele:Sırala:

Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (2 Cevap)

Piyasada çok fazla Dreamer ilanına maalesef rastlanmıyor ama yeni ürün geliştirmek isterseniz ajanslarda ya da kurumsal firmalarda çalışabilirsiniz. Globalde Endüstriyel Tasarım’ın bakış açısı daha anlaşılmış durumda, Türkiye’de de yavaş yavaş anlaşılıyor.


Bunun dışında Tasarımcılar User Experience alanlarında uygulama ve web arayüzleri geliştirerek satış ve tıklanma oranları, kullanılabilirlik testleri gibi kullanıcı deneyimlerini yapabilir. Türkiye’de bu sektör oldukça gelişiyor. 


Ayrıca araştırma firmalarında çalışmak da mümkün. Burada daha çok Pazarlama mezunları etkin fakat kullanıcıyı anlayabilme ve onlar gibi düşünebilme konusunda araştırma firmalarının mezunlar için iyi olabileceğini düşünüyorum.


ODTÜ Endüstriyel Tasarım bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

ODTÜ’de 4 sene boyunca çok farklı sektörler için çok fazla proje üzerine çalışma imkanı buldum. Arkadaşlarım ve hocalarım bana farklı bakış açıları kattı. Bize bir proje verildiği zaman o projeyi yeniden tanımlardık. Bunu da kullanıcıları gözlemleyerek, onlarla görüşerek, kendimizi onların yerine koyarak yapardık ve projeyi onların ihtiyacına göre yeniden tanımlardık. Bence Endüstriyel Tasarım’ı diğer meslek gruplarından ayıran en önemli özellik bu.


Ben mezuniyet projemde bir ürün geliştirmiştim. Bana verilen konu kahve makinesi geliştirmekti. Ben de 15 kafeyle, 20 kullanıcıyla görüşme yaptım. Bu görüşmeler sonucunda esas ihtiyacımın endüstriyel kahve makinesi olduğunu anladım ve buna dair bir tasarım yaptım. Tabii bu bir mezuniyet projesiydi. Bunu seri üretime alma veya gerçekleştirme imkanım yoktu. Bundan 7 sene sonra Kasım ayında Telve Pro adında indüksiyonlu endüstriyel bir kahve makinesinin lansmanı gerçekleşti. Ben de buna denk geldiğim için oldukça şanslı ve mutluyum.


Endüstriyel Tasarım Bölümü kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir? (1 Cevap)

Sorunun cevabını, bu bölümü okumayı düşünenlere uygun olup olmadığını okurken sorgulattığım ve kendimden örnekler vererek açıklamalara yer verdiğim bloğumda detaylıca bulabilirsiniz.

http://www.karakalem.info/endustriyel-tasarim-size-uygun-bir-meslek-mi/

Ayrıca, bir tasarımcının tasarlarken nelere dikkat ettiğini anlattığım sayfada nasıl özellikler gerektirdiğine de ışık tutuyorum.

http://www.karakalem.info/endustriyel-tasarimci-kimdir-ne-yapar-nasil-tasarlar/ 

Keyifli okumalar.

Neden Endüstriyel Tasarım Bölümü? (3 Cevap)

Endüstriyel Tasarım bölümü çok geniş bir iş alanına sahip. Etrafınızdaki şeylerde bir sorun bulup bunu iyiye geliştirmek, daha pratik ve kullanışlı yollar bulmak ve bütün bunların bir parçası olmak çok güzel bir şey. Bu bölümü hiç bir şeye değişmem diyebilirim.