Cevaplar 9

Yükleniyor...
21,378 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Piyasada çok fazla Dreamer ilanına maalesef rastlanmıyor ama yeni ürün geliştirmek isterseniz ajanslarda ya da kurumsal firmalarda çalışabilirsiniz. Globalde Endüstriyel Tasarım’ın bakış açısı daha anlaşılmış durumda, Türkiye’de de yavaş yavaş anlaşılıyor.

Bunun dışında Tasarımcılar User Experience alanlarında uygulama ve web arayüzleri geliştirerek satış ve tıklanma oranları, kullanılabilirlik testleri gibi kullanıcı deneyimlerini yapabilir. Türkiye’de bu sektör oldukça gelişiyor. 

Ayrıca araştırma firmalarında çalışmak da mümkün. Burada daha çok Pazarlama mezunları etkin fakat kullanıcıyı anlayabilme ve onlar gibi düşünebilme konusunda araştırma firmalarının mezunlar için iyi olabileceğini düşünüyorum.

2,482 görüntülenme
·
Transkripti Göster

ODTÜ’de 4 sene boyunca çok farklı sektörler için çok fazla proje üzerine çalışma imkanı buldum. Arkadaşlarım ve hocalarım bana farklı bakış açıları kattı. Bize bir proje verildiği zaman o projeyi yeniden tanımlardık. Bunu da kullanıcıları gözlemleyerek, onlarla görüşerek, kendimizi onların yerine koyarak yapardık ve projeyi onların ihtiyacına göre yeniden tanımlardık. Bence Endüstriyel Tasarım’ı diğer meslek gruplarından ayıran en önemli özellik bu.

Ben mezuniyet projemde bir ürün geliştirmiştim. Bana verilen konu kahve makinesi geliştirmekti. Ben de 15 kafeyle, 20 kullanıcıyla görüşme yaptım. Bu görüşmeler sonucunda esas ihtiyacımın endüstriyel kahve makinesi olduğunu anladım ve buna dair bir tasarım yaptım. Tabii bu bir mezuniyet projesiydi. Bunu seri üretime alma veya gerçekleştirme imkanım yoktu. Bundan 7 sene sonra Kasım ayında Telve Pro adında indüksiyonlu endüstriyel bir kahve makinesinin lansmanı gerçekleşti. Ben de buna denk geldiğim için oldukça şanslı ve mutluyum.

Sanayı ürünleri tasarımcısı olur, seri üretimi olan her türlü fabrika veya ofislerde çalışabilir hem sahada hemde ofiste çalışmasıda en güzel yönü kanatimce.

1,275 görüntülenme

Endüstriyel Tasarım bölümü çok geniş bir iş alanına sahip. Etrafınızdaki şeylerde bir sorun bulup bunu iyiye geliştirmek, daha pratik ve kullanışlı yollar bulmak ve bütün bunların bir parçası olmak çok güzel bir şey. Bu bölümü hiç bir şeye değişmem diyebilirim.

1,251 görüntülenme

Sanat ile mühendisliğin ortasında bir yerlede olduğu için.

983 görüntülenme