Ar-Ge alanında çalışmak isteyen öğrencilere ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öğrenci arkadaşlara kendilerini en iyi şekilde tanımalarını tavsiye ederim. Bu biraz kendini bilmek ve hayal kurmakla alakalı. Eğer hayaliniz Ar-Ge içerisinde çalışmaksa, yaratıcı düşünce ve yenilikçi olmak çok önemlidir. Bununla birlikte iletişim becerinizi de geliştirmenizi tavsiye ederim. Biz TürkTraktör Ar-Ge olarak sektördeki ilk Ar-Ge merkezi olan bir şirket olmamız sebebiyle çok ciddi bir bilgi birikimine sahibiz. Bu bilgi birikimine çok değerli arkadaşları aramıza katarak daha iyi noktalara gelmek isteriz.

TürkTraktör'de Ar-Ge İnovasyon kapsamında ne gibi projeler hayata geçiriliyor? (1 Cevap)

TürkTraktör Ar-Ge Ekibi olarak müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilecek traktör projeleri üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse; daha verimli ve güçlü motor, daha dayanıklı güç aktarma sistemleri, daha ergonomik sürücü kabinleri, daha yüksek kaldırma kapasiteli traktörler üzerinde çalışmaktayız.

ODTÜ Makina Mühendisliği bölümü size neler kattı? (4 Cevap)

ODTÜ Makina Mühendisliği bana yaratıcı ve analitik düşünme, kendi kendine öğrenebilme ve bazı liderlik özellikleri kattı. Bu özelliklerin kariyerimde ilerlememde çok ciddi fayda sağladığını düşünüyorum.

ODTÜ Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

İş hayatındaki en önemli noktalardan bir tanesi; zaman, maliyet ve kalite üçgenindeki en optimum noktayı bulabilmektir. ODTÜ Mühendislik Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nı bu yöndeki özelliklerimi geliştirebilmesi açısından yaptım. Bu program bana ürünün ve süreçlerin kalitesi, finansal parametreler ve zaman yönetimi konusunda çok ciddi katkılar sağladı. Bu özellikleri günlük hayatımda sıkça kullanıyorum.

İnsan Kaynakları Direktörü olarak TürkTraktör'de görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Yukarıya doğru çıktıkça operasyondan bir miktar uzaklaşıyorsunuz ve daha çok liderlik vasıflarınızla öne çıkıyorsunuz veya o koltuğu doldurmaya çalışıyorsunuz. İnsan Kaynakları Direktörü’nün görevi de şirketin insan kaynakları süreçlerine ekibiyle beraber yön vermek, projelere ve süreçlere imza atmaktır.

İnsan Kaynakları Direktörü olarak TürkTraktör'de bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Bir günümüz ağırlıklı olarak iletişimle geçiyor. Hem ekip arkadaşlarımızla hem de diğer çalışanlarımızla iletişim kuruyoruz. Onların başına gelen olayları dinliyoruz, bazen çözümler bulmaya çalışıyoruz, bazen de onların bize yol göstermesini istiyoruz çünkü İnsan Kaynakları süreçlerinde müşteriyi dinlemek çok önemli. Detaya baktığımızda toplantılar, eğlenceler, ödül törenleri oluyor ve bunların içerisinde yer almaya gayret gösteriyoruz. Sıkça seyahat ediyoruz çünkü çok lokasyonlu bir yapımız var. İki fabrikamız ve farklı şehirlerde iş birimlerimiz var. Buraları da ziyaret ederek oradaki arkadaşlarla beraber vakit geçirmeye özen gösteriyoruz.

TürkTraktör'deki İnsan Kaynakları Ekiplerini ve hedeflerini anlatır mısınız? (1 Cevap)

O ekibi oluşturan kişilerin işe duyduğu heyecan çok önemli. TürkTraktör'dekiİnsan Kaynakları Ekibi de işini severek yapan, buraya her gün heyecanla ve gülerek gelen bir ekip. Bunlar olmadığı takdirde birçok süreçte başarılı olamıyorsunuz. Bizim ekibimizi de bunlar farklı kılıyor. Burada İnsan Kaynakları Analitiği, Yetenek Yönetimi, Teknik Eğitim ve Kalite Sistemleri ekiplerimiz, iş birimleriyle çalışan iş ortaklarımız, sendika faaliyetleri, saha çalışanlarının yönetimini gerçekleştiren endüstriyel ekiplerimizler var.

İnsan Kaynakları alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (13 Cevap)

Etkisini çok hızlı görebildiğim bir işte çalıştığımı düşünüyorum. Ben bir Endüstri Mühendisiyim ve aklımda İnsan Kaynakları’yla ilgili hep bir soru işareti vardı. Endüstri Mühendisliği’nin temelinde verimliliğe odaklanmak var ve verimlilik gelişimle oluyor. Gelişim ise hayatımızın her boyutunda var ve her şey insanı geliştirmekle başlıyor. Ben de İnsan Kaynakları’nda bu süreci çok iyi gözlemleyip uygulayabiliyorum ve işin güzel tarafı da bu.

TürkTraktör'de hikayeniz nasıl başladı? (3 Cevap)

Ben bir Koç Grubu çalışanıyım ve yaklaşık 11 yıl Arçelik’te çoğunlukla İnsan Kaynakları’nda görev yaptım. Oradaki kariyer planım çerçevesinde TürkTraktör'de oluşan bir pozisyondaki boşlukta beni değerlendirmeyi uygun gördüler. TürkTraktör'e 2016 yılının başında geldim ve düzenli bir kariyer planının parçası olarak buradayım.

TürkTraktör'de nasıl staj imkanları var? Stajyerlerinizden beklentileriniz neler? (1 Cevap)

Bizim staj programımızı bir miktar deneyim programı olarak düşünebilirsiniz. İsmine Test Drive diyoruz ve gerçekten bir test sürüşü imkanı tanıyoruz. Mecazi tarafta gerçekten bir traktör kullandırtıyoruz çünkü iş hayatında gerçekten bir test sürüşü yapmalarını istiyoruz. Kısa dönemli staj imkanları sunduğumuz gibi, uzun dönemli staj ve yarı zamanlı çalışma imkanları da sunuyoruz. Onlar da bu süre zarfında hem çeşitli projelere dahil oluyorlar hem de farklı fonksiyonları görme ve izleme fırsatı yakalıyorlar. Biz de bu sayede gelecekteki kariyerlerine yön verebilmek için onlara bilgi birikimi sağlayabiliyoruz.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle