İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (51 Cevap)

iktisat bölümü mezunu ''neden iktisat bölümü ? '' kısmında da belirttiğim gibi iktisat okuyup pek çok alana geçiş yapabilir. bugün bakarsanız en tanınmış siyasetçilerin, gazetecilerin, hatta tarihçilerin çoğu iktisat kökenlidir. bunda iktisat biliminin insana kattığı kavrayış ve yorumlama gücünün etkisi büyük. bunun dışında bölümün ana iş kolları arasında audit şirketlerini, banka müffettiş ve uzmanlıklarını , finans danışmanlığı, borsa hatta uğraş gösterilirse aktüeryayı; kamu alanında ise uzmanlık, müfettişlik, murakıplık gibi kariyer meslekleri sayabiliriz.
122,932

İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (51 Cevap)

İstediği her alanda çalışabilir. Bu bir banka ya da uluslararası bir şirket olabilir. İstediği departmana geçiş yapabilir. Yelpaze fazlasıyla açık. Kendi işini de yapabilir. Sonuçta her iktisat mezunu bankacı, muhasebeci, yönetici vs olmak zorunda değil.

2017 edit: okulda geçirdiğim 5 ve geçireceğim +1 yılda gördüğüm (hala mezun olamadım) kimse mezun olduğu işi yapmıyor.

2018 edit: mezun oldum, gözler yaşlı :')

113,077

İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (51 Cevap)

İktisat bölümünün alanı geniştir bu yüzden tam olarak şu işi yapar demek zor. Aslında iktisatçılar direk olarak muhasebeci ya da bankacı olarak görülür ama bir iktisatçı aynı zamanda işletmenin bütün departmanlarında çalışabilir kamu alanında da çalışabilir bu kişinin kendinin hangi alanda uzmanlaşmak istemesine bağlı.
99,923

İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (51 Cevap)

Kimine göre ismi kadar çekici kimine göre boş bi bölüm bizim ne istediğimize bağlı çok imkanı var :)
67,580

İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (51 Cevap)

İktisat mezunu bankaların genel müdürlüklerinde , denetim firmalarında, danışmanlık şirketlerinde çalışabilir. Yine özel sektörde farklı alanlar olarak insan kaynakları, satış, pazarlama vb. departmanlarda çalışabilir. Devlet kurumları olarak İMKB,Merkez Bankası,SPK vb kurumlarda da iş bulabilir.
69,390

Neden İktisat Bölümü? (59 Cevap)

Öncelikle hedeflerimin daha çok akademik olduğunu belirtmek isterim ardından sorunun cevabı için iktisat bölümünün diğer bölümlerden farkı ne onu kısaca açıklamak gerek. İktisat, çoğu kişi işletmeyle karşılaştırsa ve birbirlerine çok benzer olduklarını düşünse de başta işletmeden olmak üzere pek çok iibf,sbf bölümünden daha farklı ve pek çoğunu da kapsayan bir bölümdür. Öncelikle diğer iibf bölümlerine göre matematiksel yöntemleri oldukça yoğun kullanması ve bu matematiksel yöntemlerle sosyal olguları açıklamaya çalışması iktisat bilimini formel bilimlere göz kırpan bir sosyal bilim kategorisine sokar. Kullandığı sayısal yöntemlerin yanında felsefe ve toplumla olan sıkı ilişkisi, toplumları inceleyen sosyal bilimlerin çoğunun araştırmalarını ekonomi temelli yapmasına neden olur ve bu da iktisadın diğer bilimler üzerindeki emperyalizmi olarak adlandırılır yani demek istediğim eğer bir iktisat öğrencisi iseniz sonradan pek çok bilim dalına geçiş yapabilirsiniz, iktisat size bu olanağı da sağlar. Toplarsak, önce insan ve toplumu anlamak, ardından toplumun davranışlarından ve tercihlerinden yola çıkarak ekonomiyi yorumlamak bütün bunları yaparken de kesin sonuçlar alınmasını sağlayan matematiği kullanmak istediğim için iktisat bölümü.
5,906

İktisat Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (51 Cevap)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çok sayıdaki üst düzey meslek ağırlıklı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun olan öğrencileri istihdam etmektedir. Bu meslekler arasında;

• Kaymakamlık,
• İdari yargı hâkimliği,
• Sayıştay denetçiliği,
• Bakanlıklarda, bakanlıklara bağlı ve ilgili kuruluşlarda uzmanlık, müfettişlik, denetmenlik, kontrolörlük gibi meslekler yer almaktadır.

Her yarıyıl sonunda düzenlenecek KPSS kursları ile öğrencilerimizin mezuniyet sonrası kamudaki iş sınavlarına sürekli olarak hazırlanması sağlanacaktır.
Türkiye’deki özel sektörde yer alan işletmelerle birlikte uluslararası şirketler ve kurumlar da iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları için önemli iş imkânları sunmaktadır.

Bu imkânlar,
• Yönetim kadroları
• İktisatla ilgili pozisyonlar
• Muhasebecilik
• Mali Müşavirlik
• Bankacılık
• Dış Ticaret Uzmanlığı
• Pazarlama
• Müşteri İlişkileri
• Halkla İlişkiler
• Sigortacılık
• Finans sektörü
• Borsa ve menkul kıymetler
• İhracat ve İthalat
alanlarında yoğunlaşmaktadır.


Her yarıyıl içinde organize edilecek “Kariyer Günleri” ile öğrencilerimizin iş adamları ve Ankara’daki büyük işletmelerin yöneticileri ile bir araya gelmeleri sağlanacaktır. Öğrencilerimiz, mezun olmadan önce özel sektördeki iş imkânları, özel sektörün aradığı nitelikler hakkında ayrıntılı bilgiler edinerek kendi bilgi ve yeteneklerini geliştirme fırsatı bulabileceklerdir.
Ülkemizde sayıları her yıl artan üniversitelerimiz, her alanda olduğu gibi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin tüm bölümlerinde nitelikli, yetişmiş akademisyenlere duyulan ihtiyacı da arttırmaktadır.

Akademik yeteneği olan öğrencilerimizin yeteneklerini ve bilgilerini geliştirmek, onları ve geleceğin akademisyenleri olmak üzere yönlendirmek ve destek olmak Turgut Özal Üniversitesi’nin temel öncelikleri arasındadır.
Birleşmiş Milletler, Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü gibi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu dünyanın birçok ülkesinden binlerce uzmanın görev yaptığı uluslararası kurumlar, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları için çalışma ve kariyerlerini geliştirme imkânları sunan önemli çalışma alanlarıdır.
İşletme, iktisat, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunları için yurt dışında çalışma imkânları da çok geniştir.
Bu alanda öğrencilerimizin ihtiyacı olan en önemli faktör, yeteneklerini geliştirmek ve kendilerine güvenmektir.
24,692

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm