Felsefe Bölümü

Felsefe Bölümü

17 soruya 43 cevap verildi.

Cevaplar 43

Filtrele:Sırala:

Felsefe Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (15 Cevap)

* Felsefe Gurubu Öğretmeni olabilirler. (Mantık,Psikoloji,Felsefe) (– Bunun için en az 16 kredi Sosyoloji, 16 kredi Psikoloji dersi aldığını belgelendirmek lazım.)
* Halkla İlişkiler Uzmanı olarak çalışabilirler
* Kamu kuruluşlarında çalışabilirler
* Milli Eğitim Bakanlığında çalışabilirler
* Kültür Bakanlığında çalışabilirler
* TRT ve Üniversitelerde çalışabilirler
* Eğitim Kültür Planlamayla ilgili bölümlerde çalışabilirler
* Düşünce üretme yeteneğine sahip oldukları için Yazar vb.olarak Basın’da çalışabilirler
* Özel Dershanelerde öğretmen olarak ve buna ek olarak rehberlik sertifikası alınıp rehberlikçi olarak dershanelerde çalışabilirler.

Felsefe Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (15 Cevap)

Açıkçası bu bölüm iş imkanı fazla olan bir bölüm değil genelde böyle bölümlere ailesinin maddi durumu iyi olan (çalışma derdi olmayan ) entelektüel araştırmacı sorgulamayi seven insanlar gelir gerçekten çok zevkli bir bölümdür ama illa iş olanaklarına bakıyorsaniz da iyi bir üniversite veya bir yandal çift dal felan yapmanız gerekiyor .

Felsefe Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (15 Cevap)

Felsefe mezunu olan kişilerin pek çok alanda çalışma imkanı var. Genel olarak akla ilk akademik kariyer yapmak geliyor. Felsefe'ye devam etmek istiyorsanız akademik kariyer çok doğru bir tercih ve farklı alanlarda çalışmak için de güzel bir zemin oluşturuyor. Bütün bilim dallarının çıkış noktası Felsefe olduğu için özellikle yüksek lisansla birlikte başka yönlere kaymanız çok kolay. Mesela ben lisede Türkçe-Matematik bölümünden mezun oldum. Doğrudan İletişimci olmak istememe rağmen İletişim seçemiyordum. O zamanki hocalarımın yönlendirmesi üzerine Felsefe ve Sosyoloji gibi bölümlerden rahatlıkla İletişim'e geçiş yapabileceğimi fark ettim.


Arkadaşlarımın arasında akademik kariyer yapanlar da, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya İletişim alanında çalışanlar da var. Dolayısıyla Felsefe okuyan kişilerin sosyal bölümlere geçerek hayatına oradan devam etmesi çok zor değil. Bunun kendi hayatımda da olduğunu gördüm.

Felsefe Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (15 Cevap)

Akademik alanda kendini geliştirebilirse bir kişi eline her türlü fırsat geçer...Felsefe bölümü sadece meslek edinmek için değil kişinin kendi hayatına bakış açısını bile değiştirip belirleyebilir...O yüzden bu bölümü severek okumak çok önemlidir.. Kitap okumayı muhakeme kurmayı kendini geliştirmeyi eleştiri ve öz eleştiri yapmayı seviyorsan işte felsefe tam senlik..