Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi

15 soruya 112 cevap verildi.

Cevaplar 112

Filtrele:Sırala:

Çukurova Üniversitesi'ne yeni başlayacaklar için tavsiyeleriniz nelerdir? (15 Cevap)

Sizinle kendi yazdığım sözlük entrysini paylaşayım, çünkü Çukurova için tavsiyelerim de diğer okullar gibi. http://www.uludagsozluk.com/e/20646997/Bunlara ek olarak söyleyebileceğim şey şunlar olabilir;

- Eylülde giymek için yanınıza mutlaka yazlık kıyafetler getirin, öyle hemen soğumuyor havalar.

- Kışın yağmurluklarınız ve yağmur botlarınız olsun, sağanaklarıyla meşhur bir şehir burası. Atkıya da çok ihtiyaç duyarsınız, yağmur yağmadığında pis bir ayazı var çünkü. Eğer kışı sert bir yerden geliyorsanız, sorun yaşamazsınız. Ama Akdeniz ikliminden geliyorsanız, akşamı çok soğuk olan bir okula geliyorsunuz, haberiniz olsun.

- Kyk yurtları okulun içinde ama arada mesafe olduğu için otobüse binilir, 50 kuruş alınıyor bildiğim kadarıyla. Onun dışında kampüs içinde ulaşım bedava. Ancak kyk yurdunda kalmayacaksanız, otobüsler için kent kart almanızı tavsiye ederim, içine para doldurursunuz ve diğerlerinden az da olsa daha ucuza seyahat edersiniz.

- Okulda her şey var. Biraz araştırma yaparsanız, siz de görürsünüz. Türkiye'nin en büyük kampüsüne sahip. İçinde dolu kantin, kafe, kitapçı var. Kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, futbol-basketbol ve voleybol sahaları, iki kapalı spor salonu ve konser alanları var. Ve hepsini çok az bir ücret karşılığı kullanabilirsiniz. Mesela yüzme havuzu için başta giriş kartınızı almak adına 17 lira verip 4 yıl boyunca 2 lira vererek girip yüzebilirsiniz. Ücretsiz kullanabileceğiniz kocaman bir kütüphanesi vardır. Kano-Kürek sporları için Kayıkhanesi var. Yemekhane de mevcut. Maalesef diğer şehirlerden daha pahalı, 2.5 liraydı en son. Ama yemekler güzel. Bankalar da vardır. Ziraat, İş bankalarının ve Akbank'ın şubeleri var. Diğerlerinin de atm'si var sanırım. Burslar da dahil çoğu iş Ziraat'ten yapılıyor.

- Öğrenci kimliğinizi kaybetmeyin, ne olursa olsun gazeteye ilan verme zorunluluğu var.

- Ders kayıtları ilk bir hafta boyunca sürer. Direkt gelip sizin yaptırmanız gerek diye biliyorum.

- Çeşitli duyuruları, ders programı vb. şeyleri fakülte binasına asarlar. Takip etmeniz lazım.

- R1 R2 R3 binaları çok meşhurdur. Rektörlük derslikleridir. Eğitim fakültesi öğrencileri genelde o binalarda ders görür. Çok merkezi bir yerdedir; mühendisliklerin amfileriyle ve kafeleriyle, kütüphaneyle aynı yerdedir. Çeşitli gösteriler, eylemler, kutlamalar orada yapılır. Yani dersten çıktığınızda bir eylemle karşılaşırsanız, korkmayın.

- Büyük okul olduğu için çok kalabalık, 45.000 öğrencisi var diye biliyorum. Türkiye'nin her yerinden gelen var, bu yüzden etnik köken olarak da karışıktır. Afrika kökenli öğrencisi çoktur mesela, erasmusla veya diğer değişim programlarıyla gelen dünyanın her yerinden insanla da karşılaşabilirsiniz. Yani hemen ürkmeyin, siz karışmazsanız kimse size karışmaz :)

- Çimlere oturmak çok meşhurdur. Oturmayan çıt kırıldım tayfalara kanmayın, gerçekten eğlencelidir. Özellikle R'lerin orada bahar aylarında oturmak çok yaygındır, görürsünüz.

- Okulun kendi çiftliği var, Balcalı çiftliği diye geçer. Yemekhanenin tavuğu, yoğurdu filan hep oradan gelir. Eylülde geldiğinizde mutlaka dondurmasını da deneyin, asıl kapının girişinde küçük bir kulübede satışı yapılır. Sanırım tavuk, yumurta, süt de satıyorlar.

- Amfisi çoktur, ama her bölümün dersi amfide işlenmez, haberiniz olsun. Ortak dersler büyük sınıflarda işlenir.

- Gitarla, bağlamayla, piyanoyla, şanla, Türk halk müziğiyle, dansla uğraşıyorsanız Kültür Müdürlüğüne uğramayı unutmayın, saatli kulesinden tanırsınız.

- Evde kalacaksanız, Turgut Özal Bulvarı tarafından ev tutmayın. Üniversiteye direkt giden bir tek 154 denen illet bir otobüs hattı var. Saatte 1, veya yarım saatte 1 gelir. Sabah ve akşamları çok dolu olur. Ev tutulacak yerler; Baraj Yolu ve Beyazevlerdir, hastaneler kavşağı da olabilir. Kısacası turuncu Balcalı otobüslerinin geçtiği yerlerden ev tutun.Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Daha sorularınız varsa, cevaplarım :)

Çukurova Üniversitesi'nin yurt imkanları nasıl? (8 Cevap)

Üniversitenin girişinde devletin kadın ve erkek yurtları var konumları çok güzel yerde ve ulaşımıda üniye 2 dk otobüsle.Ama orda kalmadığım için içini bilmiyorum

Çukurova Üniversitesi'nin yurt imkanları nasıl? (8 Cevap)

Kyk sonucum 306. Sırada yedekteyim Sizce çıkar mi ve tahmini süre ne kadar olur ? Bu süre zarfında nerede kalabilirim ?

Çukurova Gıda Mühendisliği ve Çikolata ve Şekerleme Teknolojisi Yüksek Lisansı size neler kattı? (1 Cevap)

Her şeyden önce hayata dair çok şey kattı çünkü ilk defa ailemden ayrılıp kendi ayaklarımın üzerinde durabileceğim bir hayatın başlangıcını yapmıştım. Çukurova Üniversitesi’nde okuduğum için çok şanslıydım çünkü hem üniversitedeki öğrenci çeşitliliğinin olması hem de Tıp Fakültesi’nden Eğitim Fakültesi’ne, Ziraat Fakültesi’nden İdari Bilimler Fakültesi’ne kadar çok zengin bir fakülte yelpazesinin içerisinde olması; farklı profildeki öğrenci arkadaşlarımla beraber sosyal sermayemi zenginleştirmeme yardımcı oldu. Tüm bunlar iyi bir mühendislik eğitimiyle birleşince iş hayatına güzel bir başlangıç yapmamı sağladı. Çikolata ve Şekerleme Teknolojisi’nde Türkiye’nin ilk yüksek lisansını yapan Gıda Mühendisi’ydim. Pazarlama Yöneticiliği yaptığım dönemde hem müşteri ihtiyaçlarını nasıl daha iyi anlayabileceğimi hem de belirlediğim ihtiyaçları onlara doğru ürünle nasıl sunabileceğimi öğrendim. Bu da beni kariyerimde diğer yol arkadaşlarımdan ayrıştırdı.