Mimarlık Bölümü

Mimarlık Bölümü

22 soruya 74 cevap verildi.

Cevaplar 74

Filtrele:Sırala:

Mimarlık bölümü için özel yetenek gerekli midir? (17 Cevap)

hiçbir özel yetenek gerektirmez. hatta yeteneksizim diyorsan bu bölüm tam sana göredir. çünkü türk eğitim sisteminde kimse "mimar" olarak yetiştirilmez lise mezunu olana dek. örneğin resim dersleri boş geçer. geometri her zaman en korkulan ve en anlamsız gelen derstir. artık meslek liseleri dışında dikiş nakış gibi el işi şeyler öğrenen okullar yok.
bu nedenlerden dolayı, siz, "ben mimar olamam veya olabilirim" deme lüksüne sahip değilsiniz. bunu bilemezsiniz. içinizdeki sese de güvenmeyin. sadece, şuna odaklanın, ben mühendis olabilir miyim, ben doktor olabilir miyim, ben öğretmen olabilir miyim? ama ben MF okudum. yani sayısalım. ama istemiyorum hiçbirini.
eğer böyle diyorsanız muhtemelen mimar adayısınızdır.
"çok güzel resim çiziyorsanız, bu iyi bir ressam olabileceğinizi gösterir." derdi bir hocamız mesela.. ya da, "çok iyi teknik resim çizmeniz, sizi sadece bir teknik ressam yapar." derdi.
ya da çok iyi maket yapmanız sizi bir mimar yapmaz arkadaşlar.
bu bölümü seçip birkaç yıl okuduğunuzda dersler, hocalar, arkadaşlarınız, okulunuz, eğer bu mesleğe dair birşeyler hissederseniz, yaparsınız. budur.
ama hayal gücü ve pratik zeka önemli bir faktördür..

Neden Mimarlık Bölümü? (21 Cevap)

Öncelikle mimarların o sofistike, bohem görünüşüne aldanıp “havalı meslek” diyerek seçim yapmak üzereyseniz; yapmayın. Kazın ayağı öyle değil. Onun dışında şöyle özetleyebilirim; mühendislik alanlarında iki+iki=dörttür ve bunu değiştiremezsiniz. Lakin mimarlıkta iki+iki=beş dediğinizde güzel duruyorsa o beştir. Yani şunu anlatmak istiyorum mimarlıkta özne de nesne de sizsiniz efendim. Yaratıcılığınız çok önemli, dünyayı değiştirebilirsiniz. Yeni şeyler yaratmak sizin elinizde.

Neden Mimarlık Bölümü? (21 Cevap)

her insan ölümlüdür.onu yaşatan geride bıraktıklarıdır.mimarlık bu şansı bana veriyor.ölümsüz olma şansı.

Mimarlık Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (12 Cevap)

mimarlık bölümü mezunu olduktan sonra geniş çalışma imkanları sunar size.bunu bitirdikten sonra karar verip o doğrultuda kendinizi geliştirmeniz gerekir.
büro açabilirsiniz.
kpss ile çeşitli devlet kuruluşlarında çalışabilirsiniz
yapı denetim şirketlerine çalışabilirsiniz
büyük inşaat şirketlerinde
ya da röleve restorasyon alanında çalışabilirsiniz
iç mekan tasarımnda çalışabilirsiniz . arttırılabilir daha .

Neden Mimarlık Bölümü? (21 Cevap)

Mimarlık, benim için bir meslekten çok hakkında pek çok merakım olan geniş kapsamlı bir konuydu lisede. Kendimi pek çok ilgi alanımı içine alan (sanat tarihi, sanat, yapılar…) bir ortamda çok mutlu hissedeceğime inanmıştım. Bazı şeyler hayal ettiğimden daha iyi bazılarıysa hayal kırıklığı oldu ama ODTÜ mimarlığın bana benzeyen insanlara katacağı çok fazla şey olduğunu düşünüyorum.