Mimarlık Bölümü

109 kişi 60 cevap verdi.

her insan ölümlüdür.onu yaşatan geride bıraktıklarıdır.mimarlık bu şansı bana veriyor.ölümsüz olma şansı.
mimarlık bölümnden mezun olan bir öğrenci gerçekten diğer bölümlere oranla hem maddi açıdan olsun hemde manevi açıdan olsun fark atar...iş bulmada sıkıntı olacağınnı sanmıyorum ki çok nadirdir iş bulamama..hele eğerki aileniz insşşaat la uğrasıyorsa ve bvirazda çevreniz varsa ve sizde mimarlığı seviıyorsanız bana güvenin ve inanınki mimarlıktan daha da rahat ve refah bir meslek yoktur...mimarlarbir binanın estetik kısmından sorumludur bir tek bina değil dışarıda gördüğünüz hemen hemen bütün yapıların sonradan yapılmış yapay kütlelerin hepsinden mimarlar sorumludur estetik bakımından
hiçbir özel yetenek gerektirmez. hatta yeteneksizim diyorsan bu bölüm tam sana göredir. çünkü türk eğitim sisteminde kimse "mimar" olarak yetiştirilmez lise mezunu olana dek. örneğin resim dersleri boş geçer. geometri her zaman en korkulan ve en anlamsız gelen derstir. artık meslek liseleri dışında dikiş nakış gibi el işi şeyler öğrenen okullar yok.
bu nedenlerden dolayı, siz, "ben mimar olamam veya olabilirim" deme lüksüne sahip değilsiniz. bunu bilemezsiniz. içinizdeki sese de güvenmeyin. sadece, şuna odaklanın, ben mühendis olabilir miyim, ben doktor olabilir miyim, ben öğretmen olabilir miyim? ama ben MF okudum. yani sayısalım. ama istemiyorum hiçbirini.
eğer böyle diyorsanız muhtemelen mimar adayısınızdır.
"çok güzel resim çiziyorsanız, bu iyi bir ressam olabileceğinizi gösterir." derdi bir hocamız mesela.. ya da, "çok iyi teknik resim çizmeniz, sizi sadece bir teknik ressam yapar." derdi.
ya da çok iyi maket yapmanız sizi bir mimar yapmaz arkadaşlar.
bu bölümü seçip birkaç yıl okuduğunuzda dersler, hocalar, arkadaşlarınız, okulunuz, eğer bu mesleğe dair birşeyler hissederseniz, yaparsınız. budur.
ama hayal gücü ve pratik zeka önemli bir faktördür..
Öncelikle mimarların o sofistike, bohem görünüşüne aldanıp “havalı meslek” diyerek seçim yapmak üzereyseniz; yapmayın. Kazın ayağı öyle değil. Onun dışında şöyle özetleyebilirim; mühendislik alanlarında iki+iki=dörttür ve bunu değiştiremezsiniz. Lakin mimarlıkta iki+iki=beş dediğinizde güzel duruyorsa o beştir. Yani şunu anlatmak istiyorum mimarlıkta özne de nesne de sizsiniz efendim. Yaratıcılığınız çok önemli, dünyayı değiştirebilirsiniz. Yeni şeyler yaratmak sizin elinizde.
Mimarlık, benim için bir meslekten çok hakkında pek çok merakım olan geniş kapsamlı bir konuydu lisede. Kendimi pek çok ilgi alanımı içine alan (sanat tarihi, sanat, yapılar…) bir ortamda çok mutlu hissedeceğime inanmıştım. Bazı şeyler hayal ettiğimden daha iyi bazılarıysa hayal kırıklığı oldu ama ODTÜ mimarlığın bana benzeyen insanlara katacağı çok fazla şey olduğunu düşünüyorum.
İş İmkanları Yabancı Dil olduğu sürece Ardı Arkası kesilmeyecek derecede geniş kapsamlıdır. Proje Müdürlüğünden, Tasarım alanında çalışırlar . Mimarlık Hayal Gücü Gerektiren Bir Meslektir.
Çok geniş bir alana sahiptir.Kamuda bakanlıklar belediyeler bankalar,mimarlık ofisleri,restorasyon planlama kentsel dönüşüm tasarım şirketleri,büyük ölçekli firmalarda ürün tasarımı,yine firmaların mağaza planlanması...
Mimarlık bölümü, diğer bölümlere göre daha sosyal olmayı, daha çok çalışmayı, üretmeyi gerektiren bir bölüm. Mimarlık tarihi, sanat tarihi gibi dallara, yaşam alanları, biçimleri, insanların mekanlarla olan ilişkilerine olan ilgim de bu bölümü seçmemde etkili oldu.
Benim çocukluğumdan beri belki de aklımda olan, hiçbir konuda olmadığım kadar net olarak karar verdiğim bir bölümdür. Başta çizime olan ilgimle insanların 'sen mimarlık oku' tavsiyeleriyle aklıma girmiş olabilir, hatırlamıyorum, çünkü kendimi bildim bileli liseye başladığımdan itibaren bu bölümü okumayı istiyordum. Neden mimarlık? En büyük sebebi meslek ve para kazanma amacından da öte bir yaşam tarzı getirebilen, bakışı ve yargılarımızı tamamen değiştirme, yontma ya da güçlendirme şansı sunan bir bölüm olduğu için herhalde. Her gün, her haberden, gazeteden, sokaktan, okuldan, telefondan yeni çıkarımlar yapmayı araştırmayı en önemlisi sorgulamayı yaşam tarzı haline getiren bir bölüm olduğu için. ilk yılımı bitirmiş olmama rağmen henüz davranışlarımda konuşmamda yaklaşımımda düşüncelerimde farklılaşmayı gördüğüm için giderek daha da sevdim bu alanı. Sürekli geliştiğimi, ufak şeylere farklı yaklaştığımı gördüm. ayrıca mimarlığın en güzel yanı her konu hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olma zorunluluğu getirmesi bence. bir mimarın aile yaşamıyla, mutfak kültürüyle, restoran çeşitleriyle, renklerle, algılarla, alkol kültürüyle veya dinler konusunda, bunların mekanlaşmasıyla ilgili az çok fikri olmalı örneğin. bu da her gün yeni bir açıdan bakıp öğrenmek demek. bunun dışında 'tasarlamak' ve fikir 'yaratmak' mimarlığın en keyifli ve tanrısal yanları sanırım

Üniversiteler

Mimarlık Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Mimarlık Bölümü ile ilgili kişiler.

Mehmet Emin Akyel

Mimarlık Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Semiramis Erkan

Mimarlık Bölümü, Düzce Üniversitesi

Profile Git

Ece Nur Honca

Mimarlık Bölümü, MEF Üniversitesi

Profile Git

neslisah inan

Mimarlık Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Eren Yazıcıoğlu

Mimarlık Bölümü, TED Üniversitesi

Profile Git

Nil Döğerlioğlu

Mimarlık Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi

Profile Git

Beyza Nur Dedeoğlu

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Gedik Üniversitesi

Profile Git

Çağdaş Aydemir

Mimarlık Bölümü, Özyeğin Üniversitesi

Profile Git

Gizem Kübra Ateş

Mimarlık Bölümü, Trakya Üniversitesi

Profile Git

Yusuf Turhan

Mimarlık Bölümü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Profile Git

Ceyda Dandinoğlu

Mimarlık Bölümü, Atılım Üniversitesi

Profile Git

Yağız Çekem

Mimarlık Bölümü, İstanbul Kültür Üniversitesi

Profile Git

Derya İnözü

Mimarlık Bölümü, Yeditepe Üniversitesi

Profile Git

MUHAMMED ŞİMŞEK

Mimarlık Bölümü, Çukurova Üniversitesi

Profile Git

Resul Dumlu

Mimarlık Bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi

Profile Git

Selim Halil Hancıoğlu

Mimarlık Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Profile Git

ERSİN ÖLMEZ

Mimarlık Bölümü, Maltepe Üniversitesi

Profile Git

Ahmet ALTUN

Mimarlık Bölümü, Yüzüncü Yıl Üniversitesi

Profile Git

Ali Özaydın

Mimarlık Bölümü, Selçuk Üniversitesi

Profile Git