Cevaplar 11

Yükleniyor...

Peyzaj Mimarları farklı meslek disiplinleriyle birlikte çalışmalı. Daha doğrusu, Açık mekanlar , yarı açık mekanlar ve kapalı mekanlarda yapılan tasarım ve planlama çalışmalarında peyzaj mimarına ihtiyaç vardır. Doğru çözümler, ancak multidisipliner çalışmalarla oluşur. Bunun doğruluğu tartışılmaya açık bile değildir.

Çalışma konuları;

*Kentsel Tasarım
*Planlama
*Tasarım

Çalışma imkanları;

*Mimarlık, Kentsel Tasarım Ofisleri
*Belediyeler
*Proje Uygulama Ofisleri
*Fidanlıklar

7,581 görüntülenme

Peyzaj Mimarlığı bölümünün aslında çok geniş bir yelpazesi var.
-peyzaj teknikeri; yani tasarımı yapan kişinin çizimini bilgisayar ortamına aktarma
-tasarım ; el çizimi ve yeni hedeflere yönelik fikirler üretme
-planlama ; kentsel dönüşüm ve değişim ile ilgili ekolojik çözümler getirme
-çevre ve doğa koruma ; çevre bilinci ile ilgili dallarda uzmanlaşma
-bitki üretimi;bitkilerin hangi koşullarda nasıl uyum gösterdiği ile ilgili uzmanlaşma
-bitki yetiştirme ; bitkilerin yetişme özellikleri
-bitkisel tasarım; bitkileri kullanarak ekolojik bir tasarım yaklaşımında bulunma.

-eğer mezun olacağınız/gireceğiniz üniversitenin Peyzaj Mimarlığı Bölümü Ziraat Fakültesine bağlı ise mezun olduğunuzda bir takım sınavlardan geçip T.C Ziraat Bankasında çalışabiliyorsunuz.

-Not ortalamanızın yüksek olması halinde Yüksek Lisans,Doktora vs. imkanları..

-Fidanlıklarda çalışabiliyorsunuz
-Tasarım ofislerinde çalışabiliyorsunuz..

ve daha da çoğaltılabilir..

6,666 görüntülenme

Peyzaj mimarlığı tasarım dalları içerisinde bulunduğundan kendinizi iyi geliştirdiğiniz takdirde tasarımla ilgili her şeyi yapabilirsiniz.Mezun olduğunuzda bir tasarım ofisine girip peyzaj projesi,konsept tasarımlar(bu iç mimari de olabilir),ürün tasarımı yapabilirsiniz.Ya da bir binadan dışarıya adım attığınız an karşınıza çıkan her şeyin uygulayıcısı olabilirsiniz.Bu tamamen sizin yeteneğinize bağlı.

5,776 görüntülenme

Peyzaj mimarları, inşa edilmiş ve doğal ortamları analiz eder, planlar, tasarlar ve yönetir. Mimari büro, inşaat şirketleri ve peyzaj bürolarında peyzaj mimarı olarak görev yapabilmekte ya da kendi işlerini kurabilmektedir.

5,668 görüntülenme

Günümüzde mimarlık ve tasarım ile alakalı pek çok bölüm mevcut. Fakat bunların bir çoğu o anki koşulları göz önünde bulundurarak tasarım yaklaşımında bulunuyor.Fakat Peyzaj Mimarlığında 'zaman' ve 'canlı öge' kavramları işin içine giriyor. Yani siz bitkileri kullanarak,onların gelişimlerini,hastalıklarını,etrafta bırakacakları görsel veya işitsel algıyı da hesaba katarak pek çok tasarım yaklaşımında bulunabiliyorsunuz. Fakat küçük bir uyarı ; Eğer ezberiniz ya da bitkilere olan ilginiz yoksa zorlanabilirsiniz. Pek çok ezbere dayalı ve laboratuar uygulamalı bitki derslerimiz var. ilk sene bir bocalama yaşansa da emin olun ikinci senenin ikinci döneminden itibaren alışıyor insan ;)

4,433 görüntülenme