Abdullah Gül Üniversitesi

9 soruya 9 cevap verildi.

Cevaplar 9

Yükleniyor...

Kesinlikle evet. 4300 sıralamayla yaptığım bu tercihten, bu üniversiteye başladığımdan beri hiç pişman olmadım. Aksine çoğu zaman kendi kendime düşünüp iyi ki bu tercihi yapmışım diyorum çünkü diğer üniversiteleri tercih eden arkadaşlarımın bu yıl yaptıklarıyla ve kendi yaptıklarımı karşılaştırınca üniversitenin kattığı farkları çok daha iyi anlıyorum. Ne mi yaptım bu yıl? :D Yurt içinde 16 şehir, yurt dışında 3 ülke 17 şehir gezdim. 2 ay Romanya'da kısa dönem Avrupa Gönüllü Hizmeti yaptım. Bu sezon 15 kere Erciyes'e snowboarda gittim. Farklı ülkelerden 200'den fazla arkadaşım var ve bir kaç tanesi Kayseri'ye geldi ve Kapadokya'yı gezdirdim onlara. Yani bir yıl boyunca eğlendim, gezdim, gördüm ve bunun yanında hazırlık eğitimimiz ve yurt dışında bulunduğum yerler sayesinde iyi seviyede İngilizce öğrendim.
To sum up, I just want to say that I love my university.
Yıllar sonra gelen edit: Bunları bana katan üniversite değil, dostlarımmış. İTÜ'de, ODTÜ'de ve ya herhangi başka bir üniversitede olsam da bunları zaten yaparmışım. Önemli olan arkadaşlarınızı iyi seçmeniz, ki burada o üniversitedeki öğrenci yapısının etkisi çok fazla. Üniversitenizi öğrencilerine, mezunlarına göre seçin.

4,391 görüntülenme
1

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Abdullah Gül Üniversitesi özel değil, özel teşvikli bir devlet üniversitesidir. Özel teşvikli olmasının bir çok avantajı var. Normal devlet üniversitelerinden farklı olarak destekleme vakfı öğrencilere burs veriyor. Burs miktarlarını sitemizden öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ücretsiz yurt imkanımız var ki bu kaldığımız evlere yurt demek ayıp olur. Apart gibi, mutfağıyla banyosuyla gerçekten çok güzel yerler. Abdullah Gül Üniversitesinde sadece mühendislik, mimarlık ve işletme bölümleri var. Günümüzde mühendis olmanın şartlarından birisi İNGİLİZCE. İngilizce gerçekten çok çok önemli. Katıldığım forumlarda, görüştüğüm iş adamlarından edindiğim bir numaralı tavsiye Shakespeare anlayacak kadar iyi ingilizcemizin olması gerektiğidir. Abdullah Gül Üniversitesinin eğitim dili %100 ingilizcedir. Hazırlık okulundaki hocalarımızın çoğunluğu yabancıdır ve bu gerçekten çok büyük bir avantaj. Gelelim en önemli avantajlarından birine, Amerika. İlk 20 binden gelen her öğrenci hazırlık okulundan sonra 1 ay Amerika'ya dil eğitimine gidiyor. Bu benim gibi bir devlet memuru çocuğu için gerçekten çok büyük bir avantaj çünkü eğer başka bir üniversitede olsaydım Amerika üniversite hayatı boyunca hayalden öteye geçemezdi benim için ama şu an önümüzdeki yaz Amerika'da 1 ay geçircem. Bu harika bir fırsat. Diğer önemli bir fırsat ise bölümlerdeki öğrenci sayısı. Bilgisayar mühendisliği 15, diğer bölümler ise 20şer öğrenci alıyorlar ve sınıflarda çok az kişiyle ders işliyosunuz. Hocalarla birebir görüşme, projelerde görev alma gibi imkanlarınız oluyor. 200 kişilik amfilerden çok daha avantajlı oluyor. Bunlarından yanında öğrenci dekanımız Sayın Hande Gürel her türlü sıkıntınızda yardımcı olabiliyor. Tamamen öğrenci odaklı bir üniversite. Daha fazla bilgi almak için www.agu.edu.tr sayfamızı inceleyebilirsiniz :) Son olarak bu yazıyı üniversitemizin verdiği laptopumdan yazıyorum :D

3,708 görüntülenme

Merhaba ben Abdullah Gül Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden Muhammet Soytürk ve üniversite hakkında beğendiğim bazı şeyleri aşağıda bulabilirsiniz. Eğer sorunuz olursa her zaman ulaşabilirsiniz.

1-) Dil okulu: 5 çeyrekten oluşan bir İngilizce eğitimi var dil okulumuzda. Sene başında yapılan muafiyet sınavında alacağınız sonuca göre hangi kurdan başlayacağınıza karar veriliyor ve bu sayede iyi seviyede olanlar yüksek kurlardan başlayıp zaten bildikleri şeyleri tekrar tekrar görmekten kurtulurken, diğerlerine oranla nispeten İngilizce'si daha geri olan kişiler ise düşük kurlardan başlayıp İngilizce'sini çok iyi seviyelere getirebiliyor. Farkederseniz yüksek kur ve düşük kurdan bahsetmeme rağmen muafiyeti direk geçebilenlerden bahsetmedim çünkü T.C vatandaşı öğrencilerden muafiyeti direk geçebilen yok henüz :). Yabancılar TOEFL gibi sınavlardan yüksek puan alıp geldikleri için direk geçiyorlar genelde. İstiyorsanız siz de bu yönteme başvurabilirsiniz tabii ki fakat tavsiye etmem çünkü dil okulunun size katacaklarını pas geçmek istemezsiniz emin olun.

Yıllar sonra gelen edit: Geçtğimiz sene muafiyeti direk geçebilen arkadaşlar oldu.

Dil okulunda 5 tane ana dersiniz, SSS(hayata derslere dair stratejilerin işlendiği bir ders), seçmeli dersleriniz oluyor. 5 ana ders konuşma, dinleme, yazma, okuma ve grammer(dil yapısı). Seçmeli ders içinse keyfinize göre eğer yeni kültürleri öğrenmek istiyorum derseniz Kanada kültürü, Amerikan Kültürü, İngiliz Kültürü gibi seçmeli dersler seçebilirsiniz. Yok ben sevmem öyle şeyler derseniz de IT(Information technology), Politika, Cinsiyet problemleri vb. dersler de seçebilirsiniz.

Dil okulundaki hocaları birçoğu(% vermek gerekirse %70 civarı tahminen) yabancı hocalar. Bunların birçoğu ise native speaker yani ana dili İngilizce olan hocalar ve dil okulunda kimse kesinlikle Türkçe konuşmuyor(Türk hocalar dahil). Bunun sayesinde başlangıçta derdinizi anlatmak da bile zorluk çekerken, kısa sürede bu zorunluluktan dolayı çok şey öğreniyorsunuz emin olun. Ayrıca ders dışında konuşmanız üzerinde pratik yapmak isterseniz Speaking Center adınız verdiğimiz alana gidip arkadaşlarınızla veya hocalarla İngilizce sohbet edebilirsiniz.

Yıllar sonra gelen edit: Speaking Center artık yok. Yabancı hoca oranıysa tahminen %50 civarında şu sıralar (Kesin bilgi için okulun sitesinden kontrol etmenizi öneririm. Bu benim tahminim.).

2-) 1 ay ABD'de dil eğitimi ve diğer yurt dışı imkanları: ABD'de dil eğitimini dil okulu içerisine yazmak istemedim çünkü böyle bir deneyimin insana katacağı tek şey dil olmayacaktır mutlaka. AGUV sayesinde ilk 20.000'den gelen bütün öğrenciler ABD'ye gönderiliyor 1 ay süreyle ve birçok masraf vakıf tarafından karşılanıyor(Uçak biletleri, vize başvuru işlemleri masrafları, ABD'de yanında kalacağınız ailenin ücreti, ABD'de okuyacağınız dil okulunun masrafı vb). Bizden önceki 2 sene giden öğrencilere cep harçlığı da vermişler 1000 tl civarı yanlış duymadıysam ama vaad edilen şeyler arasında bu harçlık yazmıyor tabii. Vakfın insafına kalmış bakalım bize verecekler mi bu sene :)

Yıllar sonra gelen edit: Bize verdiler o harçlığı. ABD'ye gönderilme şartları ise değişti. İlk 15 bin gelen ve hazırlığı ilk bitiren 30 kişiydi en son şartlar. Daha net bilgi için yine okulun sitesini kontrol etmenizi ya da aramanızı tavsiye ederim.

Yıllar sonra gelen edit: Sanırım ilk 1000 e çekilmiş ABD'ye gönderilecek öğrenci sıralaması :(

Yıllar sonra gelen edit: Sanırım bu olay artık yok. Okuldan teyit etmeniz tavsiye olunur.


Diğer yurt dışı imkanlarına gelirsek, Youth Factory(Gençlik Fabrikası) adında bir parçası var okulumuzun. Yıl içinde yayınlanan uluslararası erasmus+ veya erasmus projelerine başvurup yurt dışına çıkma imkanınız var. Eğer isterseniz Youth Factory'den de destek alarak kendi projenizi de yazabilirsiniz.

3-) 15-20 kişilik sınıflar: Bilgisayar Mühendisliği ve Mimarlık'ta sınıflar 15 kişiyken diğer bölümlerde 20'şer kişi. Bunun sayesinde derslerin çok daha interaktif geçtiğini söyleyebilirim(Hazırlıkta kurlara bağlı olarak sayı değişebiliyor. Mesela benim yazma dersimin 4. kurunda 5 kişiydik sınıfta ama grammerin 2. kurunda 16 kişi falandık yanlış hatırlamıyorsam.).

Yıllar sonra gelen edit: Her yıl alınan öğrenci sayıları değişti. Şu an Bilgisayar Mühendisliği 20 ya da 25 diğer bölümler 25 ya da 30 kişi alıyor sanırım.

Yıllar sonra gelen edit: Alınan öğrenci sayısı 50'ye çıktı her bölüm için.

Yıllar sonra gelen edit: Bazı bölümler için 60 sanırım şu an. 

Ayrıca bölümlerde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı çok az olduğu için hocalarla çok kolay bir şekilde iletişime geçebiliyorsunuz. 

Bunun diğer bir artısı da staj bulmada hocaların çok daha rahat bir şekilde öğrencilere yardımcı olabilmesi.

4-) Burs ve öğrenci köyü imkanı: Sıralamasına göre aylık 300 tl'den 2000 tl'ye varan burslar alabiliyorsunuz. Ayrıca ilk 20.000'den gelen öğrenciler öğrenci köyünde ücretsiz konaklama şansına da sahip oluyor. Yurt demiyorum, öğrenci köyü diyorum çünkü gerçekten içine tenis kortu, basketbol sahası, futbol sahası ve yürüyüş alanı konulmuş bir köy gibi. Şu anlık köyümüzde 16 tane blok var, duyduklarıma göre seneye daha da artacakmış bu sayı. Her blok 2 katlı bir bina. Her katta 2 daire var. Her dairede 4 kişi, her odada 2 kişi kalıyor. Her dairenin kendi mutfağı, banyosu var. Ayrıca her bloğun en alt katında öğrenciler için ortak alanlar var. Bu ortak alanlarda televizyon, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, ütü gibi şeyler var.

Burs ise her yıl 9 ay boyunca veriliyor ve belli bir not ortalamasının altına düşmediğiniz sürece dondurulmuyor(duyumlarıma göre bu not ortalaması 2 ya da 1.8 bu konuda emin değilim daha net bilgi almak isteyen üniversiteyi arayabilir.). Bursların bize sağladığı esnekliği anlatmama gerek bile yok sanırım. Kişisel olarak konuşursam ailemden destek almadan yaşamamı ve birçok yeri gezmemi sağlıyor.

Yıllar sonra gelen edit: Dolar kuru :((((

Yıllar sonra gelen edit: Burs miktarları bayağıca değişmiş sanırım. Okulu arayıp teyit etmeniz önerilir. 

Dipnot: Olur da ilk 1000'den gelirseniz ve not ortalamanızı 3.5 üstünde tutarsanız ABD'de yüksek lisans masrafını da karşılıyorlar. (Yıllar sonra gelen edit: Bu olay devam ediyor mu emin değilim)

5-) Akademik kadro ve kariyer koçluğu: Bu konuda kendi araştırmanızı kendinizin yapmasını tavsiyesi ediyorum. Okulun sitesinden bütün akademik kadroya ulaşabilirsiniz. Ben sadece %90'ı civarının yurt dışında çalışma deneyimi olduğunu söyleyip bu kısmı geçmek istiyorum.

6-) Girişimcilik destekleri: Aslında diğer faktörlere nazaran biraz daha spesifik bir konu bu biliyorum fakat yazmaktan da kendimi alamadım çünkü ileri de girişimci olmak isteyen birisi olarak benim için çok önemli bir konu bu. Fakültede ders olarak ''girişimcilik'' adı altında bir ders alabilirsiniz ve bu dersin sonunda KOSGEB gibi kuruluşlardan gelen kişilerin önünde projenizi sunma imkanınız olabiliyor. Bu yıl ilk 3 projeye yatırım verdi KOSGEB. Hali hazırda daha öğrenci olmasına rağmen start up temeli atmış kişiler okulda mevcut. Darısı artık bizim başımıza. Sosyal girişimcilik alanına yönelmek isterseniz de yine Youth Factory'e başvurabilirsiniz, size yardımcı olacaklardır.

Yıllar sonra gelen edit: Girişimcilik hakkında yazdıklarıma dönüp bakıp "cringe" denen şeyi yaşıyorum şu an ahahaha neler hayal ediyormuşum.


3,636 görüntülenme

bir devlet üniversiteli olarak sunduğu imkanlarını duymak isterseniz agü sümer kampüsü tanıtım günlerine davetlisiniz :)

3,357 görüntülenme

İlk 20 binden gelen her öğrenciye ücretsiz yurt imkanı sağlıyor. Kaldığımız yurtlar 2 katlı müstakil binalar olup her katta 2 daire, her dairede 2 oda 1 mutfak 1 banyo var ve odalar 2şer kişilik. İlgili görsellere sitemizden ulaşabilirsiniz ya da bana ulaşın fotoğraf çekip atayım :D Öğrenci için gerçekten çok harika evler. Ev diyorum çünkü kaldığımız yerlere yurt demek ayıp olur. 20 bin dışındaki öğrenciler de yurtta boş yer olması halinde bu yurtlardan çok cüzi bir miktar karşılığı faydalanabiliyor.

3,013 görüntülenme