İnşaat Mühendisliği Bölümü

İnşaat Mühendisliği Bölümü

17 soruya 80 cevap verildi.

Cevaplar 80

Filtrele:Sırala:

Neden İnşaat Mühendisliği Bölümü? (33 Cevap)

Because, I have been interested in Hydrology and Water resources Management and Engineering science since my bachelor study. It is the science that studies one of the most important substance in our life, i.e. Water, without-which life is impossible. So being able to manage and engineer this precious resource is vital for our survival in this world.

İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (24 Cevap)

Yurt içi ve yurt dışında bir çok iş imkanı var. Plan, proje veya denetimde çalışabilirsiniz. Ayrıca devlet ve özelde de imkanlar çok geniş. Şantiye ya da büroda çalışabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (24 Cevap)

Şantiyelerde çalışabilir; saha mühendisliği, kontrol mühendisliği, yapı denetimcilik, şantiye şefliği, proje müdürlüğü falan. Ofislerde çalışabilir
statik hesaplar, ekonomi hesaplamaları, teknik ofis şefliği vesaire. Yapı denetim şirketlerinde çalışabilir, devlette çalışabilir. Bir inşaat mühendisi kesinlikle işssiz kalmaz.

İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (24 Cevap)

Beklenilen ama çok geniş kapsamlı bir soru. Ben de alıntı yaparak cevap vereyim. (bkz:wikipedia)

"İnşaat Mühendisleri her türlü bina, baraj, havaalanı, köprü, yol, su kemerleri, liman, kanalizasyon, su şebekesi, tünel, demiryolu, hızlı tren projeleri, metro vb. hizmet ve endüstri yapılarının planlanması, projelendirilmesi, yapımı ve denetimi konularda görev yapar."

Yani anlayacağınız yapmadığı şey yok. İnşaat Mühendisliğine Giriş dersi notlarımda daha güzel tanımlar da vardı fakat bulamadım onları. Zaten yaptığı işler bunlar, mezunu da bu işlerden birinde çalışacak. Yani iş imkanları da geniş. Örnek vermek gerekirse bir yol projesinde projeyi tasarlayan da olabilirsin arazide de çalışabilirsin. Yukarıda inşaat mühendislerinin yaptığı işler yazıyor, tamamında projede veya sahada görev alabilirsin.