İnşaat Mühendisliği Bölümü

İnşaat Mühendisliği Bölümü

17 soruya 83 cevap verildi.

Cevaplar 83

Filtrele:Sırala:

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olup iş hayatında başarılı olmuş o kadar çok kadın mühendis var ki. Öncelikle deri mühendisinin sadece deri fabrikalarında çalıştığı gibi yanlış bir algı var. Deri konfeksiyondan, Moda tasarımına ve ayakkabı sektörüne kadar çok geniş bir çalışma alanı var.Son dönemlerde ünlü giyim markalarının hepsi bünyelerinde deri Mühendisi çalıştırıyorlar. Ve özellikle kadın deri mühendisleri çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar.Sadece Türkiye'de değil yurt dışında büyük moda markalarında çalışan kadın deri mühendisleri var.Yabancı dil bilen ve kendini iyi yetiştiren mezunlar çok kolay iş bulabiliyor. Türkiye'de Sadece 20 kontenjana sahip olması ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha öğrenciyken yurtdışı imkanlarından faydalanması ciddi bir avantaj.Diğer mühendislik bölümlerinden her yıl mezun olan binlerce mühendisin durumları da ortada. Bence 150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat. 


Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Kadın için bi zorluğu olduğunu düşünmüyorum kadın isterse her işi yapar.Fizilsel bi zorluğu yok.Olmak istedikçe sevdikçe her daim olur.İşe alım sürecinde erkek bireylerden de öndeyiz onlara askerlik yapma şartı sunulurken bizde öyle bişi olmuyor.

İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunları hangi sektörde, ne kadar maaş alır? (2 Cevap)

Merhaba 

    Öncelikle sana kariyerinde başarılar dilerim, ve sevdiğin mesleği bul. 

    Özel sektör ve devlet seçeneklerin var. Her iki sektörde büyük. Ben özel sektörde çalışıyorum, ve bu ilk tecrübem. Bu sektörde yeni bir mezun isen 0-2000 TL aralığında bir maaş ile başlarsın. Tecrübe kazanıp, işi çabuk öğrenirsen maaşının 20.000 TL ye kadar yolu var. 

    Devlet te iş bulmak özele nazaran daha zordur, fakat işi aldığın anda yaklaşık 5000 TL ile başlarsın. Bu asgari ücretdir. 

    Kişisel fikrim, özel sektörde daha çabuk rütbe kazanıp maaşını yukseltirsin, ve daha çabuk öğrenirsin işi. 

     Sonuçta bu işi yapacak olan sensin, iyi yanlarını ve kötü yanlarını dikkatli bir şekilde belirle ve doğru kararı al.

    Okuduğun mesleği yapmak çok güzel bir duygudur. 

Başarılar dilerim. . 

İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (25 Cevap)

Yurt içi ve yurt dışında bir çok iş imkanı var. Plan, proje veya denetimde çalışabilirsiniz. Ayrıca devlet ve özelde de imkanlar çok geniş. Şantiye ya da büroda çalışabilirsiniz.