Makine Mühendisliği Bölümü

326 kişi 150 cevap verdi.

iyi mühendis diye bişi vardir kendisini iyi yetistiren kişi kolaylıkla iş bulurçevre faktörüde önemli tabiki boşta kalmazsın seni havada kaparlar :) :)
Hemen hemen tüm sektörlerde iş bulabilen bir bilim dalıyız. kısaca bir gömleğin düğmesinden bir roketin üretimine tasarımına kadar pekçok sektör mevcut. Makine mühendisi de en genel anlamda ihtiyaç olunan ürünün tasarımını yapıp üretim yöntemleri kurgulayark o ürünü en kısa zamanda en ucuz maliyette ve en kaliteli şekilde fonksiyonunu yerine getirecek şekilde üretmektir. Tüm bu işlemler yapılırken; sahip olduğu matematiksel, fiziksel ve kimya bilgilerini kullanır. Zevkli bir bilimdir. İlk mühendisliklerdendir.
Bölüm mezunlarının önünde üç ayrı yol vardır.
1-Ya oturup sıkı çalışıp ortalamasını yüksek tutacak bunun yanında ales ve yds den güzel puanlar alıp yüksek lisans,araştırma görevlisi derken akademik basamakları tek tek tırmanacak al sana kariyer yapacağım diyenlere on numara beş yıldız kariyer
2-Kpss çaışıp devlette mühendis olacak torpilin yoksa ve ortalaman düşükse bu seçeneğe asılmanızda fayda var
3-Benim dayım var benim referansım torpilim var askere gidip geliyim işmi hazır diyorsanız özel sektör
İş imkanları oldukça geniştir. 'Makine' sektöründe gayet rahat iş bulunabilir fakat en önemlisi, Türkiye'deki yöneticilerin yarısından fazlasını makine mühendisleri oluşturmaktadır. Bu da çok büyük bir artıdır. Gerçekten pişman olmayacağınız bir bölüm. Buna eminim. Fakat bu bölüm ya da başka bölüm hiç önemli değil. Tek önemli olan hayallerinizdir.
Öncelikle neden X bölümü demeden önce neden diğer bölümler değil sorusuna cevap vermek istiyorum ben.

Elektrik-elektronik mühendisliği öncelikle ODTÜ’de okuyabileceğim bir bölüm değildi. Zaten tercih edebiliyor olsam muhtemelen yine de tercih etmeyeceğim bir bölümdü. Her ne kadar gelecekte de istihdamını kaybetmeyecek bir meslek olsa da EE okumak lise öğrenim hayatımda hiç aklımda olan bir şey değildi. Kendi tasarlamadığım bir mekanizmanın üzerinde kontrol yapmaya çalışmak muhtemelen sistem benim istediklerimi yapmayacağı için pek ilgimi çekmeyecekti :) Bilgisayar mühendisliği okumuyor olmamın sebebi de yaptığım işlerin monitörün dışında bir yansımasını görme ihtimalinin olmadığını düşünmem, başka bir deyişle çok soyut olması :) Endüstri okuyan arkadaşlar kızacaklardır belki ama, mühendisin dilinden anlayan bir işletmeci olmak için mühendislik diploması almayı istemediğimden ve tasarladığım bir sistemin her alanında söz sahibi olabilme imkanını sağlayan geniş bir alanı barındırdığından (termodinamikten makina tasarımına, üretimden mekatroniğe, akışkan dizaynından dayanım&hareket; hesaplarına kadar) Makina Mühendisliği bölümünü tercih ettim ve şu anda da eğitimini alıyorum :)
Modern hayatta kullandığımız aklınıza gelebilecek hemen hemen her ürünün ve unsurun üretiminde Makina Mühendisleri görev almaktadır: saatler, arabalar, televizyonlar, bilgisayarlar, binalar, yollar, kameralar, fotoğraf makinaları, mutfak eşyaları ve daha nicesi... Geriye kalan az sayıda ürün ve unsurların da doğrudan üretiminde yer almasa da, onu üretenlerin kullandıkları makinaların üretiminde görev alırlar: halılar, yer döşemeleri, camlar ve daha nicesi... Dolayısıyla, en kısa açıklamasıyla, Makina Mühendisleri her yerde çalışabilirler. Ki sadece bunlar da değil, birçok firmanın başında yönetici olarak da çalışma imkanı olduğu unutulmamalıdır. Bununla da kalmayarak, neredeyse sınırsız bir akademik yaşam imkanı da bulunmakta, üniversitelerin en saygın akademisyenleri arasına girme şansınız bulunmaktadır. Bu sebeple, günümüz şartlarındaki en uçsuz bucaksız iş imkanı Makina Mühendisleri'nin elindedir. Tabii çok sayıda mühendisin her sene mezun oluyor olması bunu engelleyebiliyor, dolayısıyla alanınızda iyi olmanız şart...
Google'da yazsan cevabını alırdın. (bkz. aşağıdaki)
Isı bölümünü seçtiyseniz ısıtma/havalandırma alanında çok güzel iş imkanları var. Staj yaptığım E Kare mühendislik firmasından örnek verecek olursam , ofis ortamında Autocad ile çizim yaparak ve maliyet hesabı çıkartarak bir işiniz olabilir. Staj yaptığım yer bir taahhüt ofisiydi. Isıtma , havalandırma sistemi yapılacak yerin gerekli mimari çizimleri mimarlık bürosundan alınarak proje çizimi yapılıyordu, daha sonra gerekli cihaz ve malzemeler belirleniyor fiyat ile beraber teklif veriliyordu. İşi yaptırmak için taşeron bir firma yeterli oluyor. Bilgisayar ile çizim konusunda yetişmiş ve gerekli hesapları bilen bir mühendis bu işi yapabilir. Konstrüksiyon ve imalat alanında kendinizi geliştirdiyseniz sanayi de iş bulabilmeniz kolay. İlk stajımı yaptığım fabrikada teknik oda vardı. Burada mühendisler UG , Catia gibi çizim programları ile CNC de işlenmek üzere kalıp tasarımları yapıyorlardı. Programı iyi kullanmak en önemli nokta değil, üretilebilir ürün tasarlamak önemlidir. Bunu da üniversitede uygun dersleri seçerek öğrenebiliyorsunuz. Uludağ Üniversitesi’nde imalat için tasarım konusu ile ilgilenen hocamız Cemal Çakır bu alanda iyi bilgiler veren ve projeler yaptıran bir eğitimcidir. Bu alanda iş sahibi olmanız için gerekli olan tasarım programlarını (ug,catia,proengineer,solidworks,autocad) öğrenim süreniz boyunca iyi bir şekilde öğrenin. Stajınızı da bu alanda yapın. Teknik resim dersinde edindiğiniz bilgiler , imalatta dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Enerji bölümüne ilginiz varsa bu alanda iş imkanı artmakta. Yenilenebilir enerji, güneş enerjili sistemler, kojenerasyon ve trijenerasyon sistemler gün geçtikçe önemi arttırıyor. Bu alana yatkınlığınız varsa üniversitede eğitiminiz esnasında katılabileceğiniz topluluklara mutlaka katılın. Güneş arabaları yarışları gibi ekipler içerisinde çok şey öğrenebildiğiniz gibi işverenlerle de irtibat halinde olduğunuz için iş bulma imkanınızda gayet iyi. Ar-ge bölümü olan firmalarda bilgi ve becerinize bağlı olarak proje yapabilecek kapasite ve sorumluluk alabilecek nitelikte biriyseniz bu alanda iş bulabilirsiniz. Maaş noktasında da tatminkar işlere girebilirsiniz. Alana göre yapabileceğiniz işlerin haricinde iş imkanlarından bilgim ölçüsünde bahsedeyim: Kalite kontrol mühendisi olarak bir fabrikada çalışmanız mümkün. Yine fabrikada üretimden sorumlu mühendis olarak çalışabilirsiniz.

Şirketler

Makine Mühendisliği Bölümü ile ilgili şirketler.

Canon Eurasia

8 çalışan 86 cevap verdi.

KEŞFET

ProBro Akademi

5 çalışan 91 cevap verdi.

KEŞFET

DenizBank

3 çalışan 73 cevap verdi.

KEŞFET

Microsoft

12 çalışan 151 cevap verdi.

KEŞFET

Philip Morris / Sabancı

18 çalışan 488 cevap verdi.

KEŞFET

Procter & Gamble

12 çalışan 257 cevap verdi.

KEŞFET

4129Grey

1 çalışan 78 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 270 cevap verdi.

KEŞFET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

14 çalışan 379 cevap verdi.

KEŞFET

Unilever

15 çalışan 201 cevap verdi.

KEŞFET

Zingat.com

16 çalışan 408 cevap verdi.

KEŞFET

Mercedes-Benz Türk

6 çalışan 127 cevap verdi.

KEŞFET

Anlatsın

6 çalışan 1892 cevap verdi.

KEŞFET

BSH

21 çalışan 369 cevap verdi.

KEŞFET

PepsiCo

11 çalışan 306 cevap verdi.

KEŞFET

Üniversiteler

Makine Mühendisliği Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Makine Mühendisliği Bölümü ile ilgili kişiler.

Koray Kubeta

Makine Mühendisliği Bölümü, Aksaray Üniversitesi

Profile Git

Salih Öztürk

Gillette Türkiye ve Kafkaslar Marka Müdürü, Procter & Gamble

Profile Git

Sertaç Çetinkaya

Dijital Pazarlama Uzman Yardımcısı , Zingat.com

Profile Git

Barış Kırım

Makine Mühendisliği Bölümü, İstanbul Teknik Üniversitesi

Profile Git

Ece Özelçi

Makine Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi

Profile Git

Reha Özkan

Technical Product Management Head of Section, BSH

Profile Git

Necati DELİBAŞ

Makine Mühendisliği Bölümü, Erciyes Üniversitesi

Profile Git

ali katar

Makine Mühendisliği Bölümü, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

Profile Git

Ömer Furkan Aksoy

Makine Mühendisliği Bölümü, Gümüşhane Üniversitesi

Profile Git

Egemen Donat

Ürün Yöneticisi, BSH

Profile Git

Özerk Saraç

TKB-IT Denetim Grup Müdürü, DenizBank

Profile Git

Ömer Sarigedik

Makine Mühendisliği Bölümü, Bartın Üniversitesi

Profile Git

Sinan Kula

Powertrain Entegrasyon Proje Sorumlusu, TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

Profile Git

Fatih Murat ÇEVİK

Makine Mühendisliği Bölümü, Fırat Üniversitesi

Profile Git

Taner Özdemir

Makine Mühendisliği Bölümü, Düzce Üniversitesi

Profile Git

Bahadır Gököz

Yazılım Geliştirme Takım Lideri, Zingat.com

Profile Git