Biyomedikal Mühendisliği Bölümü

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü

10 soruya 21 cevap verildi.

Cevaplar 21

Filtrele:Sırala:

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olup iş hayatında başarılı olmuş o kadar çok kadın mühendis var ki. Öncelikle deri mühendisinin sadece deri fabrikalarında çalıştığı gibi yanlış bir algı var. Deri konfeksiyondan, Moda tasarımına ve ayakkabı sektörüne kadar çok geniş bir çalışma alanı var.Son dönemlerde ünlü giyim markalarının hepsi bünyelerinde deri Mühendisi çalıştırıyorlar. Ve özellikle kadın deri mühendisleri çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar.Sadece Türkiye'de değil yurt dışında büyük moda markalarında çalışan kadın deri mühendisleri var.Yabancı dil bilen ve kendini iyi yetiştiren mezunlar çok kolay iş bulabiliyor. Türkiye'de Sadece 20 kontenjana sahip olması ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha öğrenciyken yurtdışı imkanlarından faydalanması ciddi bir avantaj.Diğer mühendislik bölümlerinden her yıl mezun olan binlerce mühendisin durumları da ortada. Bence 150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat. 


Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (7 Cevap)

kısaca iki çalışma alanı var diyebiliriz. Bunlardan biri tıbbi cihazların yapımı,onarımı,bakımı,satışı,kalibrasyonudur . İkinci ise yapay organların yapımı onarımı bakımı satışı vs dir. Yapay organ demişken bu terim diş hekimlerinin kullandığı implantlardan tutunda protez kol yapımına kadar her şeyi kapsar. Kısacası çalışma yelpazesi çok geniştir. İş imkanı çekme gibi bir durum yoktur. Bunun kanıtıda arama motorlarına iş ilanları yazıp biyomedikal mühendisliği arattırabilirler .

Biyomedikal Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (7 Cevap)

Biyomedikal Mühendisliği yeni bir bölüm olduğu için, herkes iş imkanları olarak yetersiz olduğunu düşünebilir fakat geleceğin mesleği dallarında, Avrupa ve Amerika'da ' Geleceğin Mesleği ' kategorisinde 2. olmuştur. Biyomedikal Mühendisleri, tıbbi araç ve gereçlerin tasarımından, bakımına, üretimine, pazarlanmasına ve bilim dünyasına sunulmasına kadar birçok yerde görev almaktadır. Aynı zamanda, üniversitelerde açılacak olan Biyomedikal Mühendisliği'nde çeşitli akademik pozisyonlarda da görev alabilirler.
Biyomedikal Mühendisliği, mühendislik alanında, sağlık ve bilim dünyasına açılan en kolay kapılardan biridir. Kendini kanıtlayan ve geliştiren, iyi derecede yabancı dile hakim, takım çalışmasına yatkın, sorumluluk sahibi ve bilimi seven, düşünebilen Biyomedikal Mühendisleri, yurtdışında da çok rahat bir şekilde iş imkanlarına sahiptirler. Türkiye'den özellikle Amerika olmak üzere, yurtdışına giden birçok mühendis adayı, lisansüstü ve doktora derecelerini genellikle Biyomedikal, Biyomekanik ve Biyokimya alanlarında gerçekleştirirler. Şunu söyleyebilirim ki, birkaç yıl içerisinde kendini geliştiren biyomedikal mühendisleri, yurtdışı ve yurtiçi birçok önemli pozisyonda, gelecekteki bilim dünyasına ışık tutacaklardır.

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Kadın için bi zorluğu olduğunu düşünmüyorum kadın isterse her işi yapar.Fizilsel bi zorluğu yok.Olmak istedikçe sevdikçe her daim olur.İşe alım sürecinde erkek bireylerden de öndeyiz onlara askerlik yapma şartı sunulurken bizde öyle bişi olmuyor.