Gıda Mühendisliği Bölümü

20 soruya 37 cevap verildi.

Cevaplar 37

Yükleniyor...

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olup iş hayatında başarılı olmuş o kadar çok kadın mühendis var ki. Öncelikle deri mühendisinin sadece deri fabrikalarında çalıştığı gibi yanlış bir algı var. Deri konfeksiyondan, Moda tasarımına ve ayakkabı sektörüne kadar çok geniş bir çalışma alanı var.Son dönemlerde ünlü giyim markalarının hepsi bünyelerinde deri Mühendisi çalıştırıyorlar. Ve özellikle kadın deri mühendisleri çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar.Sadece Türkiye'de değil yurt dışında büyük moda markalarında çalışan kadın deri mühendisleri var.Yabancı dil bilen ve kendini iyi yetiştiren mezunlar çok kolay iş bulabiliyor. Türkiye'de Sadece 20 kontenjana sahip olması ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha öğrenciyken yurtdışı imkanlarından faydalanması ciddi bir avantaj.Diğer mühendislik bölümlerinden her yıl mezun olan binlerce mühendisin durumları da ortada. Bence 150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat. 


52,857 görüntülenme
5

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.

40,365 görüntülenme
4
34,671 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda Mühendisliği’nde çok spesifik olarak yapılabilecek çok farklı işler var. İşimiz hem mühendislik hem de gıda olduğu için çok geniş bir sektörden bahsediyoruz. Kalite Kontrol, Denetim, Üretim, Satın Alma, Marka, Pazarlama gibi birimlerde çalışmak mümkün. Bir Gıda Mühendisi, gıda üzerine çalışan tüm şirketlerde bu işlerin hepsini yapabilir. Ben Kategori Yönetimi’nde çalışıyorum ve gıda ile iç içeyim. Gıdanın kalitesini, sektördeki fiyatını ve ticaretini bilip; müşteriye güvenli olarak ulaşılmasından emin olmam lazım. Gıda Mühendisliği sadece bununla da sınırlı değil. Bir gıdanın Marka Müdürü veya Üretim Müdürü olabilirsiniz. Ambalaj tasarımında da çalışabilirsiniz. Ben üniversiteye daha spesifik düşünerek girdim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken daha çok mikrobiyolojik analizler yapıp üretim kısmında çalışacağımız konusunda söylentiler vardı. İş hayatına atıldığımızda bu durumun çok farklı olduğunu ve insan kendini ne yönde geliştirmek isterse o yönde geliştirebileceğini gördük. Mühendislik kısmı bize stratejik ve analitik bir bakış açısı kazandırdı. Gerisi de sadece kendimizi geliştirmemizle alakalıydı.

Devlettin Gıda tarım hayvancılık müdürlüğünde laboratuvarlarında ayrıca özel sektörlerde fabrikalarda iş imkanları bulunmaktadır. ama devlete atanmak çok kolay değil min.87+ puan istemektedir

30,621 görüntülenme

Kadın için bi zorluğu olduğunu düşünmüyorum kadın isterse her işi yapar.Fizilsel bi zorluğu yok.Olmak istedikçe sevdikçe her daim olur.İşe alım sürecinde erkek bireylerden de öndeyiz onlara askerlik yapma şartı sunulurken bizde öyle bişi olmuyor.

30,347 görüntülenme
1