Cevaplar 44

Yükleniyor...

Devlettin Gıda tarım hayvancılık müdürlüğünde laboratuvarlarında ayrıca özel sektörlerde fabrikalarda iş imkanları bulunmaktadır. ama devlete atanmak çok kolay değil min.87+ puan istemektedir

30,621 görüntülenme
25,599 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda Mühendisliği mezunu, özellikle gıdayla ilgili kuruluşlarda Üretim Mühendisi, Kalite Kontrol Mühendisi olabilir, Ar-Ge veya yönetim birimlerinde çalışabilir. Gıda Mühendisliği öğrencileri için gerek özel sektörde gerekse kamu kuruluşlarında çalışma imkanı var.

19,825 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Gıda Mühendisliği’nde çok spesifik olarak yapılabilecek çok farklı işler var. İşimiz hem mühendislik hem de gıda olduğu için çok geniş bir sektörden bahsediyoruz. Kalite Kontrol, Denetim, Üretim, Satın Alma, Marka, Pazarlama gibi birimlerde çalışmak mümkün. Bir Gıda Mühendisi, gıda üzerine çalışan tüm şirketlerde bu işlerin hepsini yapabilir. Ben Kategori Yönetimi’nde çalışıyorum ve gıda ile iç içeyim. Gıdanın kalitesini, sektördeki fiyatını ve ticaretini bilip; müşteriye güvenli olarak ulaşılmasından emin olmam lazım. Gıda Mühendisliği sadece bununla da sınırlı değil. Bir gıdanın Marka Müdürü veya Üretim Müdürü olabilirsiniz. Ambalaj tasarımında da çalışabilirsiniz. Ben üniversiteye daha spesifik düşünerek girdim. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde okurken daha çok mikrobiyolojik analizler yapıp üretim kısmında çalışacağımız konusunda söylentiler vardı. İş hayatına atıldığımızda bu durumun çok farklı olduğunu ve insan kendini ne yönde geliştirmek isterse o yönde geliştirebileceğini gördük. Mühendislik kısmı bize stratejik ve analitik bir bakış açısı kazandırdı. Gerisi de sadece kendimizi geliştirmemizle alakalıydı.

Gıda Mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciler, Gıda Mühendisi ünvanını alarak gıdaların hasatından başlayarak sofradaki son tüketiciye ulaşmasına kadar olan proseste iyileştirici olarak görev alırlar.
Özel sektörde çok fazla iş imkanına sahip olan gıda mühendisleri; ne yazık ki kamuda aynı iş potansiyeline sahip değildir. Özel sektör veya Ar-Ge düşünen öğrenciler için eğlenceli ve dinamik bir kariyer imkanı vardır.

18,368 görüntülenme