Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Mühendislik; araştırma, tasarım, analiz etme, geliştirme, test etme,ikna etme ve pazarlama gibi özelliklerim nedeniyle bana uyan daldı. Neden gıda mühendisliğini seçtiğime gelince; gıda çok geniş bir sektördü ve diğer dallarla (kimya mühendisliği, biyomühendislik, makine mühendisliği ,moleküler biyoloji, biyokimya, beslenme) çok ilişkiliydi. İlerde ilgi duyduğum alana yönelmem çok daha rahattı. (Çünkü ben lise mezunu bir gencin hayatıyla ilgili kara verirken nokta atışı yapamayacağına inanıyorum) Bu olanağı sağladığı için gıda mühendisliğini seçtim.

Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (5 Cevap)

Devlettin Gıda tarım hayvancılık müdürlüğünde laboratuvarlarında ayrıca özel sektörlerde fabrikalarda iş imkanları bulunmaktadır. ama devlete atanmak çok kolay değil min.87+ puan istemektedir

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

gıda mühendisliği bi kere mühendislik olmasından dolayı çok istediğim bi bölümdü. ikincisi de gıda hiç tükenmeyen bi sektör. gerek özel gerek devlet bünyesinde iş olanaklarının en fazla olduğu alanlardan birisi. bu yüzden tercihlerimin çoğunu gıda mühendisliği yöneünden kullandım.

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

İlerde gerekli bir meslek olduğunu düşündüğüm için. Hemen hemen çoğu sektörde iş imkanı var.

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Gıda Sektörünün önü her zaman açık olduğu için ve eğlenceli bir bölüm tavsiye ederim

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Puanım yetmediği için bu bölüme gelmiştim fakat suan memnunum. https://www.youtube.com/watch?v=7BJc7lMhCGI burda da anlattım.

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Tercih döneminde gerek mezun olmuş öğrencilerden olsun gerek fuar alanlarından aldığım bilgiler olsun hem okurken hem de çalışacağım zamanlar için kendime en uygun meslek olduğunu fark ettim.Bölüm mühendislik alanına dahil olmasına rağmen fizikten ziyade kimya ağırlıklı bir bölüm.Laboratuvarda yapılan dersler,ileride yediğimiz yiyecekleri tahlil,kontrol edecek olmak bunlar beni cezbeden tarafları oldu,tabi ki İTÜ olması da karar vermemde etkili oldu.İş bulma konusunda sıkıntılar olduğu söyleniyor fakat bu her alanda olabilecek bir risk,hangi üniversitede hangi bölümde olursan ol kendini geliştiremedikten,iyi derecede dil öğrenemedikten sonra dediğim her bölümde az veya çok risk vardır :)

ODTÜ Gıda Mühendisliği bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünü, özellikle diğer Gıda Mühendisliği bölümlerinden ayıran ana etmenlerden bir tanesi; mühendislik eğitiminde biraz daha role ağırlık verilmesidir. Özellikle eğitim sırasında Biyoteknoloji’den tutun Mikrobiyoloji’ye, Termodinamik’ten Dizayn’a, İşletme’den Ekonomi’ye kadar farklı disiplinlerden dersler alma imkanımız oldu. Özellikle bunların katkısı; bir veriye nasıl ulaşılacağı, verinin nasıl analiz edileceği ve bu analizler sonucunda nasıl bir sonuca ulaşılacağıyla alakalı analitik bir vizyon edinmeyi sağlamaktı, onu söyleyebilirim. Eğitim bu anlamda çok kaliteliydi ama eğitimin dışında özellikle ODTÜ Gıda Mühendisliği formasyonundan geçmiş olmanın verdiği bazı avantajlar vardı. Özellikle bu avantajlar teknik bazı edinimlerin dışında iletişim, kalifikasyon, takım çalışmasına yatkınlık, rekabet gibi konularda gerçekten vizyonumu geliştirdi diyebilirim.

Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (5 Cevap)

Gıda Mühendisliği mezunu, özellikle gıdayla ilgili kuruluşlarda Üretim Mühendisi, Kalite Kontrol Mühendisi olabilir, Ar-Ge veya yönetim birimlerinde çalışabilir. Gıda Mühendisliği öğrencileri için gerek özel sektörde gerekse kamu kuruluşlarında çalışma imkanı var.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle