Gıda Mühendisliği Bölümü

Gıda Mühendisliği Bölümü

14 soruya 26 cevap verildi.

Cevaplar 26

Filtrele:Sırala:

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

Mühendislik; araştırma, tasarım, analiz etme, geliştirme, test etme,ikna etme ve pazarlama gibi özelliklerim nedeniyle bana uyan daldı. Neden gıda mühendisliğini seçtiğime gelince; gıda çok geniş bir sektördü ve diğer dallarla (kimya mühendisliği, biyomühendislik, makine mühendisliği ,moleküler biyoloji, biyokimya, beslenme) çok ilişkiliydi. İlerde ilgi duyduğum alana yönelmem çok daha rahattı. (Çünkü ben lise mezunu bir gencin hayatıyla ilgili kara verirken nokta atışı yapamayacağına inanıyorum) Bu olanağı sağladığı için gıda mühendisliğini seçtim.

Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (5 Cevap)

Devlettin Gıda tarım hayvancılık müdürlüğünde laboratuvarlarında ayrıca özel sektörlerde fabrikalarda iş imkanları bulunmaktadır. ama devlete atanmak çok kolay değil min.87+ puan istemektedir

Neden Gıda Mühendisliği Bölümü? (11 Cevap)

gıda mühendisliği bi kere mühendislik olmasından dolayı çok istediğim bi bölümdü. ikincisi de gıda hiç tükenmeyen bi sektör. gerek özel gerek devlet bünyesinde iş olanaklarının en fazla olduğu alanlardan birisi. bu yüzden tercihlerimin çoğunu gıda mühendisliği yöneünden kullandım.

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.

Baybars Umur sordu.

Mühendislik okumanın kadınlar için herhangi bir zorluğu var mı? (3 Cevap)

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olup iş hayatında başarılı olmuş o kadar çok kadın mühendis var ki. Öncelikle deri mühendisinin sadece deri fabrikalarında çalıştığı gibi yanlış bir algı var. Deri konfeksiyondan, Moda tasarımına ve ayakkabı sektörüne kadar çok geniş bir çalışma alanı var.Son dönemlerde ünlü giyim markalarının hepsi bünyelerinde deri Mühendisi çalıştırıyorlar. Ve özellikle kadın deri mühendisleri çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar.Sadece Türkiye'de değil yurt dışında büyük moda markalarında çalışan kadın deri mühendisleri var.Yabancı dil bilen ve kendini iyi yetiştiren mezunlar çok kolay iş bulabiliyor. Türkiye'de Sadece 20 kontenjana sahip olması ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha öğrenciyken yurtdışı imkanlarından faydalanması ciddi bir avantaj.Diğer mühendislik bölümlerinden her yıl mezun olan binlerce mühendisin durumları da ortada. Bence 150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat.