Cevaplar 26

Yükleniyor...

Genellikle akademik alanda ilerleyen MBG mezunları, ülkenin en önde gelen üniversitelerinde veya araştırma kurumlarında akademik çalışmalarını sürdürürler. Bunun haricinde mezunların hatırı sayılır bir kısmı dünyanın çeşitli üniversitelerinde master veya doktora yaparlar ve büyük bir kısmı ülkeye geri dönerek üniversitelerde hocalık yaparlar.

Henüz devlette direk bir istihdam alanı eser miktarda olmasına rağmen eğer çalışanlar çeşitli şekillerde bilgi ve ilgi alanlarını genişletirlerse, hem devletin hem de özel sektörün istihdam edebileceği seçkin bir birey olurlar. Bu niteliklere sahip mezunlar Ar-Ge'si kuvvetli bir şirkette görev alabilir veya kendi start-up şirketlerini kurabilirler.

69,792 görüntülenme

Ben sayısal bir öğrenciydim. Seçeneklerim; tıp, mühendislik, öğretmen ve diğerleri idi. Doktor ya da mühendis olmanın bana göre olmadığını düşündüm. İnsanlar ile sürekli ilişki kuruyor olmak veyahut makineler arasında dolaşmak beni tatmin etmeyecekti. Ben de diğerleri bölümünü biraz genişletmek istedim. Karşıma fizik, biyoloji, kimya, fizyoterapist gibi bölümler çıktı. İşte tam bu sırada teyzemin bana almış olduğu “Gen Savaşları” adlı kitabı okuma fırsatı buldum. Kitabı çok iyi anlamış değildim o zamanlar, şimdi tekrar okuduğumda rahatça kavrayabiliyorum, ama böyle bir dünyanın parçası olmak, bilinmeyenler ile, soru işaretleri ile uğraşmak çok heyecan verici bir fikirdi benim için. Çok şanslıyım ki motivasyonum ÖSS ye kadar sürdü (:

** Bu bölümü isteyenler için ” Bir Türün Yirmiüç Bölümlük Otobiyografisi ” okumalarını öneririm. Bu kitap 23 kromozomumuz hakkında kısa bilgiler veriyor, aynı zamanda bilim tarihinden de söz ediyor. Bakalım beğenecek misiniz? ;)

60,975 görüntülenme

Bölüm mezunlarımızın `'ı akademik kariyer düşüncesi ile çeşitli üniversitelerde akademisyen olarak görevalıyor. Yurtdışı master/doktora şansı olan mezunlar ya yurtdışında yada ülkemizde araştırmalarına çeşitli üniversitelerde devam ediyorlar. Tüp bebek merkezleri, genetik lab.ları, tanı lab.larında görev alabiliyorlar.

58,147 görüntülenme

Biyolojinin en yaygın etkiye sahip iki dalının birleşimi olan Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü Türkiye' de ilk kez Bilkent' te kuruldu. Bazı geleneklerin oluşmaya başladığını fakat bölümün durağanlıktan uzak olduğunu net bir şekilde gözlemlemek mümkün. Hocaların çoğu genç ve istekli olduğundan akademik tartışma konuları en güncel ve teknolojik sorunlar üzerine yoğunlaşıyor. Her türlü MBG deneyinin yapılabileceği ve oturmuş bir laboratuvarı mevcut. Açık ara Türkiye' nin en iyi yaşam bilimleri bölümü. Bu bölümden mezun olmak tabii ki gurur verici.

45,672 görüntülenme