Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

60 kişi 27 cevap verdi.

ameliyat sonrası oluşan hareket azlığının giderilmesi, hareket kısıtlığının giderilmesi ve rehabilitasyon hizmetleri yapar. iş konusunda sıkıntı yoktur 2023 yılına kadar sadece devlette 10000 fizyoterapist alınacak. mezun olanlar ücretlerinden daha çok özel merkezleri tercih etmektedir.
Fizyoterapi öğrenim gördüğünüz esnada teorik bilginin yanısıra pratiğe daha çok dayalı bir bölüm. Siz öğrenci olarak aktif olarak yer alıyorsunuz derslerde. Mezun olduktan sonra işsizlik sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir bölüm. her şehirde de yapılabilir. bölgesel bir yığılma söz konusu değil. mesleki hazza gelirsek; işte asıl olay burada başlıyor. Çünkü fizyoterapi çok fazla emek ve sabır isteyen bir meslek. bir hastayı bir hekim 1 kez görecekken siz aynı hastayı 1 yıl tedaviye alacaksınız. Ama tedavi esnasında hasta gelişimini görmek, alacağınız feedback başardığınız kanıtı olacak.
Sağlığın korunmasında ve sürdürülmesinde bireylerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için çalışmalar yapar.
İş imkanları: Hastaneler, yataklı tedavi merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, spor kulüpleri, spor merkezleri, okullar, kaplıca tesisleri vb. daha birçok iş imkanı sağlıyor.
hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular.
ytgfhujygfh
Manevi haz olarak birçok mesleği geride bırakacak bir meslek. Yıllardır yürüyememiş küçücük bir çocuğa ilk adımı attırmanın, ona destek olmanın ve onun gibi bizden hiçbir farkı olmayan milyonlarca insanı tekrar sosyal hayat döndürmenin hazzı için bu bölümü seçtim.
hertürlü işi yaparız iş imkanıda yidir
Çalışma alanları çeşitlilik gösteren ve kendilerine duyulan ihtiyaç artan gün geçtikçe artan fzyoterapistler nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, pediatri, hidroklimatoloji, fziksel tıp, romatoloji, ortopedi ve travmatoloji, el cerrahisi, göğüs-kalp-damar cerrahisi, genel cerrahi ve nöroşirurji bilim dallarında hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra kadın sağlığı, yanık üniteleri, evde bakım hizmetleri, sporcu sağlığı ve halk sağlığı gibi alanlarda da hizmet vermektedir. Günümüzde fzyoterapistin rolü giderek daha önemli hale gelmekte ve fzyoterapistlere duyulan ihtiyaç artmaktadır.
Fizyoterapistler üniversitelerin ilgili bölümleri, devlet, özel ve üniversite hastaneleri, rehabilitasyon merkezleri, özel klinikler, spor kulüpleri, endüstri sanayi tesisleri, halk sağlığı üniteleri, ev rehabilitasyonu, evde bakım merkezleri, sağlıklı ve engellilerin spor ve rekreasyonel aktivitelerinin uygulanması, okullar, rehabilitasyon merkezleri, huzurevi ve bakım evleri, termal oteller, belediyeler, engelli okulları ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışabilirler.
Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mezunları Fizyoterapist (Fzt.) ünvanı alırlar. Fizyoterapistler, doktorlar tarafından kendisine yönlendirilen hastalarıda öncelikle genel değerlendirmeyi yapar. Yapılan genel değerlendirme sonrasında hastanın tedavi programını düzenler. Hastaya elektroterapi, manuel terapi, sıcak-soğuk uygulamaları uygular; hastaya, hastalığına uygun ve gerekli kas gruplarını çalıştıracak egzersizler uygular; hastanın tedavi süresince gelişimini takip eder; ve kendisine yönlendiren doktorla bilgi alışverişi içerisinde bulunur. Fizyoterapistler aynı zamanda; farmakoloji, radyoloji, ortopedi, nöroloji, pediatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın doğum, biyokimya, ilk yardım, gibi tıp konuları ile ilgili temel bilgi sahibidir. Fizyoterapistlerin iş alanı yalnız ortopedik rahatsızlıklar olmayıp bunun yanında nörolojik(sinirsel), pediatrik(gelişimsel), nöroşirürjik(beyin cerrahisi sonrası), romatolojik(eklemsel), jinekolojik(kadın doğumla ilgili), kardiyopulmoner(kalp-solunum hastalıkları), geriatrik(yaşlılıkla ilgili hastalıklar) terapi gibi tıbbın hemen hemen her dalı ile ilgilenebilmekte; iş-uğraşı terapisi, işitme-konuşma terapisi, ergoterapi, üzerine çalışabilmektedir. Fizyoterapistler özel eğitim merkezlerinde, sağlık koruma merkezlerinde, fizik tedavi merkezlerinde, spor kulüplerinde, hastanelerde iş imkanı bulabilmektedir.

Kişiler

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile ilgili kişiler.

Aslıhan Boz

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Şifa Üniversitesi

Profile Git

Davut Kakız

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Pamukkale Üniversitesi

Profile Git

zehra koçak

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Çukurova Üniversitesi

Profile Git

bengisu vurat

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Acıbadem Üniversitesi

Profile Git

gizem candemir

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Ege Üniversitesi

Profile Git

ÇAĞLAR SOYLU

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi

Profile Git

can tan

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Yakın Doğu Üniversitesi

Profile Git

Furkan Badur

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, İstanbul Üniversitesi

Profile Git

Nur Y.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi

Profile Git

Furkan Aksungur

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Doğu Akdeniz Üniversitesi

Profile Git

mehmet gün

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Mevlana Üniversitesi

Profile Git

Begüm Yüksel

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi

Profile Git

amine ataç

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, İstanbul Medipol Üniversitesi

Profile Git

Furkan Ö.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Gazi Üniversitesi

Profile Git

İsmail Hakkı Öztürk

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Afyon Kocatepe Üniversitesi

Profile Git

nur kaya

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, İstanbul Medipol Üniversitesi

Profile Git

İbrahim Demir

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, İstanbul Gelişim Üniversitesi

Profile Git

Rabia Boztepe

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Afyon Kocatepe Üniversitesi

Profile Git

Özge Onur

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi

Profile Git

rukiye gürel

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, İstanbul Üniversitesi

Profile Git