Neden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü? (15 Cevap)

Manevi haz olarak birçok mesleği geride bırakacak bir meslek. Yıllardır yürüyememiş küçücük bir çocuğa ilk adımı attırmanın, ona destek olmanın ve onun gibi bizden hiçbir farkı olmayan milyonlarca insanı tekrar sosyal hayat döndürmenin hazzı için bu bölümü seçtim.
12,696

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Sağlığın korunmasında ve sürdürülmesinde bireylerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için çalışmalar yapar.
İş imkanları: Hastaneler, yataklı tedavi merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, spor kulüpleri, spor merkezleri, okullar, kaplıca tesisleri vb. daha birçok iş imkanı sağlıyor.
20,945

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mezunları Fizyoterapist (Fzt.) ünvanı alırlar. Fizyoterapistler, doktorlar tarafından kendisine yönlendirilen hastalarıda öncelikle genel değerlendirmeyi yapar. Yapılan genel değerlendirme sonrasında hastanın tedavi programını düzenler. Hastaya elektroterapi, manuel terapi, sıcak-soğuk uygulamaları uygular; hastaya, hastalığına uygun ve gerekli kas gruplarını çalıştıracak egzersizler uygular; hastanın tedavi süresince gelişimini takip eder; ve kendisine yönlendiren doktorla bilgi alışverişi içerisinde bulunur. Fizyoterapistler aynı zamanda; farmakoloji, radyoloji, ortopedi, nöroloji, pediatri, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, kadın doğum, biyokimya, ilk yardım, gibi tıp konuları ile ilgili temel bilgi sahibidir. Fizyoterapistlerin iş alanı yalnız ortopedik rahatsızlıklar olmayıp bunun yanında nörolojik(sinirsel), pediatrik(gelişimsel), nöroşirürjik(beyin cerrahisi sonrası), romatolojik(eklemsel), jinekolojik(kadın doğumla ilgili), kardiyopulmoner(kalp-solunum hastalıkları), geriatrik(yaşlılıkla ilgili hastalıklar) terapi gibi tıbbın hemen hemen her dalı ile ilgilenebilmekte; iş-uğraşı terapisi, işitme-konuşma terapisi, ergoterapi, üzerine çalışabilmektedir. Fizyoterapistler özel eğitim merkezlerinde, sağlık koruma merkezlerinde, fizik tedavi merkezlerinde, spor kulüplerinde, hastanelerde iş imkanı bulabilmektedir.
20,094

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Çalışma alanları çeşitlilik gösteren ve kendilerine duyulan ihtiyaç artan gün geçtikçe artan fzyoterapistler nöroloji, kardiyoloji, göğüs hastalıkları, pediatri, hidroklimatoloji, fziksel tıp, romatoloji, ortopedi ve travmatoloji, el cerrahisi, göğüs-kalp-damar cerrahisi, genel cerrahi ve nöroşirurji bilim dallarında hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra kadın sağlığı, yanık üniteleri, evde bakım hizmetleri, sporcu sağlığı ve halk sağlığı gibi alanlarda da hizmet vermektedir. Günümüzde fzyoterapistin rolü giderek daha önemli hale gelmekte ve fzyoterapistlere duyulan ihtiyaç artmaktadır.
Fizyoterapistler üniversitelerin ilgili bölümleri, devlet, özel ve üniversite hastaneleri, rehabilitasyon merkezleri, özel klinikler, spor kulüpleri, endüstri sanayi tesisleri, halk sağlığı üniteleri, ev rehabilitasyonu, evde bakım merkezleri, sağlıklı ve engellilerin spor ve rekreasyonel aktivitelerinin uygulanması, okullar, rehabilitasyon merkezleri, huzurevi ve bakım evleri, termal oteller, belediyeler, engelli okulları ve birinci basamak sağlık hizmetlerinde çalışabilirler.
14,523

Neden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü? (15 Cevap)

Fizyoterapi öğrenim gördüğünüz esnada teorik bilginin yanısıra pratiğe daha çok dayalı bir bölüm. Siz öğrenci olarak aktif olarak yer alıyorsunuz derslerde. Mezun olduktan sonra işsizlik sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir bölüm. her şehirde de yapılabilir. bölgesel bir yığılma söz konusu değil. mesleki hazza gelirsek; işte asıl olay burada başlıyor. Çünkü fizyoterapi çok fazla emek ve sabır isteyen bir meslek. bir hastayı bir hekim 1 kez görecekken siz aynı hastayı 1 yıl tedaviye alacaksınız. Ama tedavi esnasında hasta gelişimini görmek, alacağınız feedback başardığınız kanıtı olacak.
12,148

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

ameliyat sonrası oluşan hareket azlığının giderilmesi, hareket kısıtlığının giderilmesi ve rehabilitasyon hizmetleri yapar. iş konusunda sıkıntı yoktur 2023 yılına kadar sadece devlette 10000 fizyoterapist alınacak. mezun olanlar ücretlerinden daha çok özel merkezleri tercih etmektedir.
13,009

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (10 Cevap)

Her alana açılabilirsiniz. Sporcu fizyoterapistliğinde gelişirseniz anadolu kulüpleri veya büyük takımlarda çalışabilirsiniz. hastanelerde, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilirsiniz. yeni açılan fizik tedavi hastanelerinde zaten çalışma imkanlarınız bir hayli fazla.
10,157

Neden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü? (15 Cevap)

İnsanlara yardım etmeyi sevdiğim için,

Sağlık alanı hedeflediğim için,

Çocukluktan beri hayalim olduğu için :)

Günümüzde insanların yaşam koşullarının değişimi, teknolojinin insanı tembelliğe itmesi, kişilerin kendine dikkat etmemesi sonucu toplumda sağlık giderek bozuluyor. Toplumun çok büyük bir kısmı bel ve boyun ağrısından şikayetçi. Bu nedenle halkın sağlığını koruyucu önerilerde bulunmak ve mevcut rahatsızlıkların giderilmesini sağlamak gerektiğinden fizyoterapi giderek aranan bir meslek haline gelmekte. Ayrıca Fizyoterapinin iş alanı içerisinde yalnızca ortopedik sorunları olan kişiler değil nörolojik, kalp ve akciğer hastalıkları, gelişimsel rahatsızlıkları olan çocuklar, hatta hasta bireylerin dışında sağlığını korumak isteyen insanlar bulunmakta. Bu nedenle insanlara faydam olacağını düşünerek FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON.
8,626

Neden Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü? (15 Cevap)

Ben lys den aldığım puana göre tercih yaptım ve tıp diş gelmediği için ftr geldi. tercih yaparken tam olarak ne iş yaptığını bilmediğim bir bölümdü. internetteki araştırmalarım sonucu olumlu bir kanıya varmıştım ama okula başlayınca öyle olmadığını gördüm. ben ataması kolay olduğu için tercih etmiştim fakat şu an devlete alımlar düşük ve puanlar oldukça yükseldi. 2016 kpss sonuçlarına göre ilk alımda muhtemelen 85- 90 puan seviyesinde olacaktır diye tahmin ediyorum. bölümü bilmeden sırf puanı yüksek diye bu bölümü yazmayın. sonra çok pişmanlık yaşarsınız. mesleğin tanımında sporcu vs . çalışır diyor fakat yılda 20-30 fizyoterapist ihtiyacı ancak doğuyor. 2016 da alıncak kontenjan sayısı 4500 civarında. yani 3-5 yıla kadar bütün boşluklar dolacak ve bir sürü meslektaşım işsizz kalacak gibi görünüyor. yine de tercih siizn

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm