Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

iş imkanları çok diye bu bölümü seçen arkadaşlar işin maddiyatında.tabii ki maddiyatta önemli fakat şu an rövaçta olan bu bölüm birkaç yıl sonra diğer öğrt.ler gibi atanması zor olabilir.İş bulamasan da gerçekten bu bölümü sevdiğin için,insanları anlaman insanlara yardımcı olmak istediğin için gitmelisin.Özel sektörde iş imkanı fazla fakat fazlasıyla kendini bireysel anlamda yetiştirmen lazım.Üniversite bu konuda sana imkanları sunar ya da sen bir şeyler yaparsın sana kalmış fakat özelde çalışırım diyorsan kesinlikle kendini geliştirmelisin.çok kitap(sana faydalı olacak)okumalısın.
PDR mezunları tüm eğitim kurumlarında, danışmanlık merkezlerinde, rehberlik araştırma merkezlerinde, özel şirketlerin insan kaynakları departmanında, rehabilitasyon merkezlerinde, üniversitekerin psikolojik danışma birimlerinde, Adliye ve ASP Bakanlıkları görevlendirmelerinde çalışabilir. Üniversitede akademisyenlik yapabilir ve ilgili eğitimi almaları halinde kendi Aile Danışmanlık Merkezlerini kurabilirler.

PDR'ciler Ruh sağlığı tamamen yerinde ancak çeşitli sebeplerden ötürü( iflas, boşanma, ölüm, doğal afetler) bir takım duygusal sosyal problemi olan bireylerin sorunları yardımcı olurlar. Eğitim kurumlarında çalışmaları halinde ise danışanlarını mesleki, kişisel ve duygusal sorunlarına çözüm bulurlar
Eşit ağırlık olduğum için belli başlı bölümleri tercih edebilirdim. Hukuk, psikoloji veya pdr gibi. Hukuğa hiç bir zaman sıcak bakmadım. Çünkü ne okurken ne de sonrasında çalışırken zorluk yaşamak isteyen biri değilim. Genelde hep rahat bir bölüm okuyup çalışırken zorlanmayalım düşüncesindeydim. İnsanları dinlemeyi, bir şeylere çözüm bulmayı ya da kişisel gelişimle ilgilenmeyi seven biriyim. Psikoloji yerine pdr tercih ettim. Çünkü iş imkanları eşit derecede hatta daha fazla. Sen şimdi öğretmen olacaksın değil mi ne olacaksın ki diyenlerle de çok sayıda tartışmaya girdiğim dönemlerim oldu. Öğretmenlik yapmayı asla istemeyenlerdenim. Kısacası hem eğlenceli hem rahat hem çok fazla imkanı olması neden pdr sorusunun benim için cevapları.
Rehber Öğretmen olarak atanması kolaydır. Okulda çalışır diğer öğretmenler gibi tatil yapar. Derslere girmez. Arada sırada seminer vermek için sınıf rehberlikleri yapar. Okul dışındaki iş imkanları da mevcuttur yalnız bu dönemde pek fazla değildir. Adalet bakanlığında pedagog kadrosunda çalışma imkanı olduğunu biliyorum.Bunun dışında aile danışmanlığı gibi konularda uzmanlaşarak özel sektörde ruh sağlığı alanında çalışmalar yapmak mümkündür.
İnsanlarla ilgili şeylerden konuşmayı seviyorum. Duyguları düşünceleri nasıl değişir,değiştirmek öyle kolay mı, zorsa nedenleri neler.Temel şart bu; insanlarla ilgili şeyleri merak etmek. Çocuklarla ilgilenmeyi de seviyorum. İleride ya vazgeçersem diye kaygılarım vardı ama sadece çocuklarla ilgilenmek zorunda değiliz. İstediğin alanda iş bulmak mümkün. Hapishaneler,okullar,şirketler (gerçekten çalışabiliyoruz,tabi yabancı dil falan isterler orasını bilmem :) ) özel rehabilitasyon merkezleri,evlilik,aile danışmanlığı vs.
Pdr den mezun olanlara rehber öğretmen ünvanı veriliyor ancak bu unvan sadece çalışma olanaklarımızdan birinde öyle. MEB de açık çok fazla olduğu için mezunlar direk oraya yönlendiriliyorlar.
Pdr den mezun olanların iş olanakları :
*Psikoterapi Merkezinde Psikolojik Danışman
*RAM da PDR Uzmanı
*Bir şirkette insan kaynakları yöneticisi
*Üniversitede Akademisyen
*Özel bir kurumda aile danışmanı
*MEB de Psikolojik Danışman
*Danışmanlık merkezinde psikolojik danışman
*Adalet Sarayında Pedagog
detaylı bilgiye ulaşmak için: http://www.dergipdr.com/pdr/pdrden-diploma-alinca-hangi-meslekleri-yapabilirim.pdr
okullarda,psikolojik danışmanlıkllarda.RAM larda ,aile danışmanlıklarında ,özel sektör vs birçok yerde çalışabilirler ayrıca yüksek lisans yaptıktan sonra KLİNİK PSİKOLOĞU ünvanı alabilirler
Okullarda Okul psikolojik danışmanı olarak çalışabilirler. Özel eğitim kurumlarında, Sağlık bakanlığında, Adalet bakanlığına bağlı aile mahkemeleri çocuk mahkemeleri cezaevleri ve ıslahevlerinde, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığında, Çocuk esirgeme kurumlarında, Askeriyede, emniyette, rehabilitasyon merkezlerinde, danışmanlık merkezlerinde, isterlerse şirketlerde insan kaynakları müdürü olarak da çalışabilirler.
Psikolojik danışmanların çalışma alanları günümüzde oldukça geniş. Kısaca bu link size istediğiniz tüm bilgileri verecektir. http://www.dergipdr.com/pdr/turkiyede-psikolojik-danismanlarin-calisma-alanlari.pdr

Üniversiteler

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü ile ilgili kişiler.

Dilek Kebapçı

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi

Profile Git

Esra Irmak

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Gaziantep Üniversitesi

Profile Git

Bilal Kuytul

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Çukurova Üniversitesi

Profile Git

Onur Kızılkaya

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, TED Üniversitesi

Profile Git

Buse İstek

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Yeditepe Üniversitesi

Profile Git

Rıfat Bilgin

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Mersin Üniversitesi

Profile Git

Özgenur Cingöz

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Profile Git

Nora Luca

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Pamukkale Üniversitesi

Profile Git

alperhan karadağ

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Adnan Menderes Üniversitesi

Profile Git

Duygu Bayram

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Sakarya Üniversitesi

Profile Git

ömer anlatan

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi

Profile Git

Ekrem Abacı

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Profile Git

M Fatih Alanç

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Atatürk Üniversitesi

Profile Git

Emine Davazlı

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Pamukkale Üniversitesi

Profile Git

merve demirkapı

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Fatih Üniversitesi

Profile Git

Elif Yıldırım

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, İstanbul Kültür Üniversitesi

Profile Git

Kübra Çağlar

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Kırıkkale Üniversitesi

Profile Git

Belgin Kuruoğlu

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Yeditepe Üniversitesi

Profile Git

sebahat nur tunçel

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Profile Git

Merve Pehlivan

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Profile Git

yasemin erişen

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi

Profile Git