Hemşirelik Bölümü

Hemşirelik Bölümü

14 soruya 41 cevap verildi.

Cevaplar 41

Filtrele:Sırala:

Hemşirelik Bölümü zorluk seviyesi nedir? Nelere hazırlıklı olmak lazım? (1 Cevap)

Zorluk kişiye göre değişen bir şey ama kolay sanıp da gelen bir çok kişinin zorlandığını söyleyebilirim. Bölümden çok mesleğin zorlukları var aslında. Bölüm her türlü bitiyor ama bu meslek ömür boyu yapılacak sonuçta ve iş hayatında karşılaşacağınız zorluklar okurken karşılaşacaklarınıza göre çok daha fazla. Bölümle ilgili söyleyebileceğim krediler çok fazla bir tane dersten kaldığınızda direk seneniz bile uzayabilir. Baya çok çalışmanız gerekecek çünkü her dönem farklı alanda dersler goreceksiniz dahiliye, cerrahi, psikiyatri, halk sağlığı, kadın, çocuk.... Bu derslerin her biri çok geniş kapsamlı ve bu derslerin her birinde bir ton hastalık öğreneceksiniz bu hastalıklar neden oluşur, belirtileri nelerdir, hangi tanı ve tedavi yöntemleri kullanılır, nasıl bir hemşirelik bakımı gerektirir, hangi ilaçlar kullanılır, bu ilaçların kullanılması ve kullanılmaması gereken durumlar yan etkileri güvenli doz aralıkları... Ayrıca hemşirelik hastayı bir bütün olarak ele alması gereken bir meslek. Hastanısa bakım verirken onu her açıdan ele alıp sorunlarını çözmek zorundasınız. Bu sorunları çözmek için bakım planları kullanıyoruz. Bakım planı dediğimiz formlarda hastanın sorunu nedeni çözüm için girişimler ve sonuç değerlendirme gibi bölümler var. Her kliniğe çıkışta hastalarınızdan birine bu formlardan kaç tanı koyduysanız o kadar hazırlıyorsunuz. Ayrıca bu bakım planlarını yapabilmeniz için sayfalarca her türlü detayı içeren hasta tanılama formları kullanacaksınız. Hocanız kliniğe vizite geldiğinde bu formdaki bilgileri aktaracaksınız ve size yöneltilen sorular olacak. Hem hastayla ilgili hem hastadan bağımsız alanla ilgili sorular. Bölümle ilgili zorlayacak şeylerden biri de bu formlardır mesela. Ama severek yaparsanız çok güzel bir meslek olduğunu söyleyebilirim. İnsanlara yardım edebilmek çok güzel hissettiriyor sabah güne kötü başlasam da hastalarımı gördükçe onlarla konuştukça iyi hisseden daha mutlu olan biriyim. Umarım hemşire olursanız işinizi severek yaparsınız. Bu mesleğin işini seven insanlara ihtiyacı var bana göre. Şunu da belirteyim bu bölüme istemeden geldiğim halde şu an iyi ki gelmişim diyorum. 

Hemşirelik Bölümü öğrencileri nasıl dersler alıyor, içerikleri nasıl? (1 Cevap)

Birinci sınıfta mikrobiyoloji, fizyoloji, psikoloji, biyokimya anatomi beslenme gibi dersler var bunun dışında hangi bölüme giderseniz gidin zorunlu olacak İngilizce edebiyat tarih..  gibi dersler de var. Birinci sınıf ikinci dönem hemşirelikte temel ilke ve uugulamalar adında staj dersi var bir gün bu dersten staja çıkıyorsunuz bir gün de dersi var. Bu dersi geçmeden sonraki dönem ana derslerini alamazsiniz ön koşullu derstir. Ayrica iki vize bir final bir staj notu be uygulama sınavı var bi dersin. İkinci sınıfta da dahiliye ve cerrahi ana dersler olacak ve yine haftada bir gün stajına gideceksiniz. Üçüncü sınıfta da birinci donem kadın doğum ve çocuk dersi alıp ikinci donem psikiyatri ve halk sağlığı alacaksınız. Psikiyatride sadece psikiyatri klinikleri değil huzurevlerine de staja gonderilebilirsiniz. Halk sağlığı stajı okullarda yapılıyor. Bulunduğunuz şehirdeki okullara beş altı kişilik gruplar halinde paylaştırılıyorsunuz. Bu okullardaki çocuklara sağlık taraması yapıyorsunuz ve okulun eksiklerini belirleyip çözüm üretmeye çalışıyorsunuz. Bu eksiklikler yapısal problemler de olabilir hijyen problemi de personel eğitimi gerektiren problemler de olabilir. Ayrıca çocuklara belirli konularda eğitim veriyorsunuz. Dördüncü sınıf birinci dönemde intörnsünüz haftanın üç günü bu saydığım derslerden birinde staj yapıyorsunuz. İşin içine daha çok girebilme imkanı sağlıyor. Ayrıca intörnlükten bağımsız yönetim dersi stajınız da olacak bu dönemde aynı gün sabahtan staj öğleden sonra derse gideceksiniz en azından şu an program böyle. Dördüncü sınıf ikinci dönemde intörnlüğe devam edeceksiniz ama başka bir alan seçip orada çalışacaksınız. Bu dört yıl içinde ilk yardım bilgisayar, sosyoloji, epidemiyoloji, bulaşıcı hastalıklar, biyoistatistik, diyaliz hemşireliği geriatri hemşireliği, ostomi hemşireliği tamamlayıcı tedaviler, evde hasta bakımı vb gibi derslerden bazılarını zorunlu bazılarını alan içi alacaksınız. Bunun dışında her dönem bir tane almanız gereken alan dışı seçmeli dersler de var. Plates, voleybol, basketbol, fitness, badminton,masa tenisi, eğitim felsefesi, kişisel gelişim ve din, organik tarım ve akla gelmeyen daha onlarca dersten birini seçmeniz gerekiyor. Toplam krediniz 240 olmadan mezun olamazsınız ayrıca her dönemin kredisini de kendi içimde tamamlamanız gerekiyor. Yani bi dönem 20 aldım diğer dönem fazla alırım tamamlarım gibi bir şey yok her dönemin dersleri belirlidir o derslerden tamamlama yapmanız gerekir. 

Neden Hemşirelik Bölümü? (17 Cevap)

Bu bölüm size garanti iş imkanı sağlayacak bölümlerden en iyilerinden birisi, çalışma alanı devlette ve özel sektörde geniş bir yer tutmakta nöbetli ağır bi iş imkanı sağlasada ayrıyeten başkalarına yardım etme olanağıda sağlamakta buda size manevi huzur sağlamakta ve ayrıca erkek arkadaşlar bu bölümü seçtiklerinde kendileri ile dalga geçen insanlar olacaktır benlede dalga geçen arkadaşlarım vardı şimdi son seneye giriyorum üniverisite yaşamımda onlarda benle aynı konumda geçenlerde görüştük şimdi bana ne iyi ettinde bu bölüme gittin senin ataman garanti tuzun kuru diyorlar :) önemli olan iş bulabilmek okulun ve mesleğin ne olduğu değil zaten insanlara yardım etmeyi severseniz bu bölümüde seveceksniz

Hemşirelik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Hastanelerde,sağlık ocaklarında ve formasyon alırsa sağlık meslek liselerinde çalışabilir. İŞ imkanı çok fazla.

Hemşirelik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (13 Cevap)

Mezun olduğunuz zaman kpssyle atanıp hemşire olarak göreve başlayabilirsiniz. Bunun yerine 4 sene genel not ortalamanızı yüksek tutarak yüksek lisans yapabilirsiniz.