Uluslararası İlişkiler Bölümü

176 kişi 71 cevap verdi.

Çok geniş bir iş yelpazesi olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ya diplomalı bir işçi olursunuz ya da en yükseğinden yönetici. Devlet, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörde çalışabilirsiniz. Bunları açmam gerekirse, devlette özellikle dış işleri, avrupa birliği bakanlığı ya da diğer herhangi birinde yüksek kademelerde çalışabilirsiniz. Dış işlerinde meslek/kariyer memuru olup diplomatlığa kadar uzanan bir kariyer sahibi olabilirsiniz. İdari hakim, kaymakam da olabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra sivil toplum kuruluşları çok önemli. Birleşmiş milletler ve onun alt kurumları (unesco vs), nato, avrupa birliği gibi uluslararası kuruluşlarda çalışabilirsiniz. Son olarak özel sektörde uluslararası/yerel şirketlerde kendinize güzel konumlarda (dış ticaret başta olmak üzere satış,pazarlama, müşteri ilişkileri,marka yönetimi, insan kaynakları vs) işler bulabilirsiniz. Tabii bunların hepsi sizin verdiğiniz emeğe göre şekillenir. Ya bi bakanlığın ek binasında dosya düzenlersiniz, özel bi şirkette fotokopi çekip muhasebe işlerini yaparsınız, ya da birleşmiş milletlerin türkiye temsilcisi, diplomat olur, bir şirketinin bilmem ne yöneticisi olursunuz. Seçim sizin.
Açıkçası tıp okumak istesen cevabı basit: "doktor olursun" derdim ama bu alan çok geniş. Zaten bölüm esas olarak her şeyden biraz bilmek, bir şeyi çok iyi bilmeyi gerektiriyor. Ancak soruna cevap olarak başlıca alanları: eğer benim gibi devlet adamı olmak istersen; kaymakamlık, idari hakimlik, uzmanlık ve müfettişlik. Özel sektörde şirketlerde de yöneticilik pozisyonun olabilir. Akademisyen ya da gazeteci de olabilirsin. Püf nokta senin ne istediğine ve kapasitene bağlı.
Uluslararası İlişkiler mezununun çok çeşitli yerlerde çalışma imkanlarının olduğunu duyduk yani hocalarımız bile kpss için burada verdikleri eğitimin çok kaliteli olduğunu söylediler hatta ben izmirliyim egeye yatay geçiş yapayım mı diye sordum, hoca düşünme bile dedi :D Derslere gelelim, dersler tarih politika ve hukuk ile iç içe en çokta tarih yani matematik 0 diyebilirim ilk seneki iktisat haricinde. Bunları neden anlattım şimdi siz bu bilgilerle mezun olunca kpss için matematık dersi alacaksınız mecbur özel sektör içinse 2 kere matematik dersi alacaksınız, onu söyleyeyim bir kere. Özel sektörde yönetici konumu muhabbeti var ama matematık bilmeyen sadece hukuk ve tarih bilen adamı yönetıcı konumuna getirmezler bence. Siz de Gazi Uluslararası İlişkiler tercih edecekseniz kpss yi dusunun derim hocalarınızdan faydalanın çünkü eğitim gerçekten kaliteli ! KPSS ye çalışırsanız güzel bir geleceğiniz olabilir İş imkanlarının realist bir görüşle anlatımı da ancak bu kadar olabilir.
Uluslararası İlişkiler siyaset biliminin bir dalıdır ve “uluslararası sistem” içindeki aktörlerin, özellikle de uluslararası ilişkilerin temel aktörü olarak kabul edilen devletlerin, diğer devletlerle, uluslararası/bölgesel/hükümetlerarası örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası normlar ve uluslararası toplumla olan ilişkilerini inceleyen disiplinlerarası bir disiplindir.

Disiplinlerarası bir disiplin olması sebebiyle siyaset bilimi, iktisat(uluslararası iktisat, uluslararası politik ekonomi), tarih (siyasi tarih), hukuk (anayasa hukuku, yönetim hukuku ve özellikle uluslararası hukuk), felsefe (siyaset felsefesi ve etik), sosyoloji, psikoloji, coğrafya, antropoloji gibi pek çok farklı disiplinden faydalanır.

Uluslararası İlişkilerin çalışma alanı oldukça geniştir. Küreselleşme ve bu olgunun uluslararası topluma ve devlet egemenliğine etkisi, sürdürülebilir kalkınma, nükleer yayılma, terörizm, organize suç, milliyetçilik, insan hakları, çevre sorunları, güvenlik ve insan kaçakçılığına kadar pek çok konuyu uluslararası düzeyde inceler.

Bölüm bazı üniversitelerde Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler olarak da geçmekle birlikte, ders programını Uluslararası ilişkiler teorileri, Uluslararası Örgütler, Türk dış politikası, Siyasi Tarih, Uluslararası sistem ve bu sistemde Türkiye’nin yeri, Uluslararası Hukuk gibi temel alanlarla birlikte, İktisadi ve idari bilimler fakültesine bağlı bölümlerde iktisat ağırlıklı, siyasal bilgiler fakültelerinde de daha kamu yönetimi ve hukuk ağırlıklı bir ders programına sahiptir.

Bölümün iş imkânları oldukça geniştir. Fakat en büyük dezavantajı, mezun olduğunuzda meslek tanımının tam olarak yapılamamasıdır. İktisat, İşletme veya Uluslararası ilişkiler gibi bölümleri, üniversite hayatınızdan sonra yapmak istediğiniz meslek; çalışmak istediğiniz alana yönelik olarak bir geçiş kapısı olarak düşünebilirsiniz. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse:

Bu bölümün mezunu olarak başta Dışişleri ve İçişleri bakanlığı olmak üzere, bakanlıklar, müsteşarlıklar, Kamu iktisadi teşebbüsleri, Kalkınma ajansları gibi devlet kurumlarında Uzmanlık-müfettişlik, Kaymakamlık, Meslek memurluğu gibi görevlerde çalışma imkânına sahipsiniz. Fakat bu kadrolarda çalışmak için KPSS’nin ilgili alan türlerinden iyi puanlar almak ve Kurumların ayrıca açacakları sınavlardan başarılı sonuçlar almak zorundasınız. Bunun yanında özel sektörde de iş bulma imkanlarınız bulunmaktadır. Şirketlerin genelde dış ticaret olmak üzere üst düzey kademelerinde iş bulabilmeniz mümkündür. Ancak devlet kurumlarına girişteki gibi bir sınav sistemi olmasa da şirket yöneticileri tarafından yapılan mülakatlardan başarı ile çıkmanız gerekmektedir.
Eşit Ağırlık okuyup, devlet kurumlarında çalışmak istiyorsanız seçebileceğiniz güzel bölümlerden bir tanesi. Hem uluslararası hem de ülke içi konularda bir fikriniz olmasını gerektiren bir bölüm.
Bölümün iş imkânları oldukça geniştir. Hem kamuda hemde özel sektörde geniş iş imkanı sağlayan bir bölümdür.

Bu bölümün mezunu olarak başta Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı olmak üzere, bakanlıklar, müsteşarlıklar, Kamu iktisadi teşebbüsleri, Kalkınma ajansları gibi devlet kurumlarında Uzmanlık-müfettişlik, Kaymakamlık, Meslek memurluğu gibi görevlerde çalışma imkânına sahipsiniz. Fakat bu kadrolarda çalışmak için KPSS’nin ilgili alan türlerinden iyi puanlar almak ve Kurumların ayrıca açacakları sınavlardan başarılı sonuçlar almak zorundasınız. Bunun yanında özel sektörde de iş bulma imkanlarınız bulunmaktadır. Şirketlerin genelde dış ticaret olmak üzere üst düzey kademelerinde iş bulabilmeniz mümkündür. Ancak devlet kurumlarına girişteki gibi bir sınav sistemi olmasa da şirket yöneticileri tarafından yapılan mülakatlardan başarı ile çıkmanız gerekmektedir.

Bir diğer iş alanı, Türkiye ve dünyada faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, uluslararası örgütler gibi devlet dışı kurumlarda da ilgili konularda uzmanlık-danışmanlık gibi konularda görev yapabilirsiniz. Okuyacağınız üzere meslek sayısı fazla fakat hepsinin kendine özgü eleme sistemleri vardır.


Mezunlar, açılan sınavlarda başarı gösterirlerse, diplomasi alanında çeşitli unvanlarla görev alırlar. Mezunlar ayrıca, kamu ve özel sektör kuruluşlarında, siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde, kamuoyu araştırma şirketlerinde, medyada ve BM, Avrupa Birliği gibi uluslararası örgütlerde çalışabilirler ve farklı kademelerde yönetici olarak da görev yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler yürütürler.
Her Uluslararası İlişkiler öğrencisi diplomat olmayı hayal eder çok çok fazla emek harcarsa diplomat olur ,çok emek harcarsa Dışişleri Bakanlığında kendisine yer bulabilir ,yine çok çok emek harcayıp akademisyen olup profesörlüğe ,rektörlüğe kadar gidebilir ya da çok emek harcayıp yardımcı doçent, doçent olabilir bir kez daha çok emek harcayıp özel sektörde yöneticilik yapabilir en azından bir şirkette muazzam seviyelere gelebilecek bilgi birikimine sahiptir.
Ya da; 4 veya 5 sene okulunu okur bitirir elinde ne dili vardır ne bilgi birikimi ne seminerlere katılmıştır ne konferanslara ne derslere girmiştir ne de yurt dışına çıkmıştır, işte o Uluslararası İlişkilercinin ,elindeki diplomanın ona direk güvence sağlaması ütopik bir hayal olabilir.
Uluslararası ilişkiler bölümünü bitirenler diploması alanında çeşitli ünvanlarla görev alabilir. Diplomat devletin bir başka ülkede temsilcisi olup kendi ülkesi ile gönderildiği ülke arasındaki ilişkileri yürütür. Temsil görevini yürüttüğü ülkenin hükümeti ile kendi hükümeti arasındaki diplomatik ilişkileri düzenler. Mezunlar diğer siyaset bilimi mezunlarının çalıştıkları alanlarda onların yaptıkları görevleri de yapabilirler. Yerel ve uluslararası bankalarda ticari işlemler de görev alabilirler.
Uluslararası İlişkilerci olmadığına göre, sanırım hepimiz işsiziz. :) Bu bölümden mezun olan biri, sağlıklı torpil veya çevre ile, kendini yetiştirdiği takdirde, gerek özel sektör de gerekse devlet kanalında iş bulabilir. Ayrıca ülkemiz de pek para etmeyen hatta bir zamanlar Erman Toroğlu'nun bile denediği işlerden biri olmasına rağen çoğu gelişmiş ülkenin gözünde en kıymetli mesleklerden biri olan stratejistliğin ilk adımlarından biridir.

Şirketler

Uluslararası İlişkiler Bölümü ile ilgili şirketler.

Perfetti Van Melle

13 çalışan 315 cevap verdi.

KEŞFET

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

14 çalışan 379 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 270 cevap verdi.

KEŞFET

British American Tobacco

8 çalışan 404 cevap verdi.

KEŞFET

Habitat

9 çalışan 76 cevap verdi.

KEŞFET

Üniversiteler

Uluslararası İlişkiler Bölümü ile ilgili üniversiteler.

Kişiler

Uluslararası İlişkiler Bölümü ile ilgili kişiler.

Hacı Mehmet BOYRAZ

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Gediz Üniversitesi

Profile Git

Alp Eren BASER

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Bilkent Üniversitesi

Profile Git

Ömer Al

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kadir Has Üniversitesi

Profile Git

Kazım Kartkaya

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Bilkent Üniversitesi

Profile Git

Mustafa Karaca

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Atatürk Üniversitesi

Profile Git

Deniz Kafkas

İnsan Kaynakları Birim Müdürü, Perfetti Van Melle

Profile Git

Osman Kaan Karataş

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Süleyman Demirel Üniversitesi

Profile Git

Cansu Baran

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Giresun Üniversitesi

Profile Git

Öznur Merdivanlı

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Koç Üniversitesi

Profile Git

Tolga Kılıç

Türkiye Ticari Pazarlama ve Satış Direktörü, British American Tobacco

Profile Git

Ümit Bayram Çoban

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Selçuk Üniversitesi

Profile Git

Ahmet Hakan Dağkuş

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kırıkkale Üniversitesi

Profile Git

salih kaya

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Galatasaray Üniversitesi

Profile Git

Uğur Kalafat

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kadir Has Üniversitesi

Profile Git

Ersin Sezer

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Bilkent Üniversitesi

Profile Git

Burak Çeştan

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Işık Üniversitesi

Profile Git

Gültekin Efe Özbay

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

Profile Git

seda gün

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Sakarya Üniversitesi

Profile Git

Nuran Şahin

Uluslararası İlişkiler Bölümü, Anadolu Üniversitesi

Profile Git

Başak Saral

Genel Koordinatör, Habitat

Profile Git