İşletme Mühendisliği Bölümü

23 soruya 38 cevap verildi.

Cevaplar 38

Yükleniyor...

Deri Mühendisliği Bölümünden mezun olup iş hayatında başarılı olmuş o kadar çok kadın mühendis var ki. Öncelikle deri mühendisinin sadece deri fabrikalarında çalıştığı gibi yanlış bir algı var. Deri konfeksiyondan, Moda tasarımına ve ayakkabı sektörüne kadar çok geniş bir çalışma alanı var.Son dönemlerde ünlü giyim markalarının hepsi bünyelerinde deri Mühendisi çalıştırıyorlar. Ve özellikle kadın deri mühendisleri çok başarılı çalışmalar yürütüyorlar.Sadece Türkiye'de değil yurt dışında büyük moda markalarında çalışan kadın deri mühendisleri var.Yabancı dil bilen ve kendini iyi yetiştiren mezunlar çok kolay iş bulabiliyor. Türkiye'de Sadece 20 kontenjana sahip olması ve öğrencilerin büyük çoğunluğunun daha öğrenciyken yurtdışı imkanlarından faydalanması ciddi bir avantaj.Diğer mühendislik bölümlerinden her yıl mezun olan binlerce mühendisin durumları da ortada. Bence 150-200 bin başarı sıralamasına sahip öğrenciler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat. 


48,261 görüntülenme
5

Öğrenim görme sürecinde bir sorun yok. Teorik ve pratik bilgiler tüm öğrencilere veriliyor sonuçta. Kadın-erkek ayrımı okurken sorun teşkil etmiyor. Sonrası için bir tecrübem yok ama tecrübeli kadın mühendislerden duyduğum kadarıyla iş yaşamında mobbing başta olmak üzere pek çok zorlukla karşılaşmışlar kadın olarak. Ama bulundukları ortam ve muhattaplara göre değişiyor tabiki .Üstesinden gelmek ve kendini ispatlamak esas olandır.

36,452 görüntülenme
3

Kadın için bi zorluğu olduğunu düşünmüyorum kadın isterse her işi yapar.Fizilsel bi zorluğu yok.Olmak istedikçe sevdikçe her daim olur.İşe alım sürecinde erkek bireylerden de öndeyiz onlara askerlik yapma şartı sunulurken bizde öyle bişi olmuyor.

27,619 görüntülenme
1
9,045 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Mühendisliği bölümünü çok severek okudum. Benim okuduğum yıllarda bu bölüm sadece İTÜ’de vardı. Bildiğim kadarıyla sonrasında başka yerlerde açıldı. İyi ki bu bölümü okumuşum diyorum çünkü tüm temel Mühendislik derslerini aldık ve bunun üstüne İşletme ve Yönetim derslerini de ekledik. Bu sayede çok güzel bir kombinasyon oldu ve Pazarlama ile ilgili anlatmaya çalıştığım formasyonu almış oldum. Temel Mühendislik dersleri sayesinde işin sayısal ve analitik tarafını çok güzel almışken, üstüne çok kıymetli hocalar vasıtasıyla Pazarlama ve Ekonomi gibi dersleri ekleyerek, İşletme’ye yönelik dersleri tamamlamış oldum. Böylece bir işletmedeki tüm fonksiyonları anlayıp öğrenmiş oldum. Okurken Pazarlama yolunda yürüyeceğime çok kararlıydım ve iyi ki de öyle yapmışım. Böylece bu ikisini birleştirebileceğim bir alan buldum. Bunun dışında bir fabrikaya gittiğimde Üretim Hatları’na bakıp temel Mühendislik derslerimin imkan verdiği ölçüde orayı ve orada çalışan insanların teknik dilini anlamak, takip edebilmek bana çok büyük avantajlar sağladı. Dolayısıyla bu bölümü bitirdiğim için çok mutluyum.

8,687 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ İşletme Mühendisliği’ni bizler karışık bir pizzaya benzetiyoruz çünkü hem Pazarlama Yönetimi dersini hem seçmeli ders olarak Girişimcilik dersini hem de Teknik Resim ve Termodinamik gibi mühendislik derslerini alıyoruz. Dolayısıyla siz bu bölümden çok yönlü bireyler olarak mezun oluyorsunuz. Bu sebeple mezun olduktan sonra iş hayatında öğrenebileceğiniz noktalar farklılaşıyor. Örneğin; benim birçok arkadaşım Satış, Finans, Pazarlama gibi departmanlarda kurumsal şirketlerde çalışırken; bundan 3 veya 4 sene önceki mezunlar kendi şirketlerini kurmak, start-up yollarına gitmek için başvuruda bulundular. Bilişim’e yönelen çok fazla mezun var. Bilişim’le ilgili 1 ya da 2 dersimiz olmasına rağmen kişilerin kendilerini bu yönde geliştirmesiyle ulaşabildikleri noktalar gözüküyor. Çünkü İşletme Mühendisliği’nde sizler bir mühendisle olan iletişimi öğrenirken, ayna zamanda yönetim dersleri sayesinde olaylara farklı yönlerden bakma şansı yakalıyorsunuz. Bunun dışında reklamcılıkla ilgili ajanslarda çalışan ve aynı zamanda start-up’ı olan birçok arkadaşım var. Ben de Perfetti Van Melle’de Satış Stajyeri olarak çalışıyorum.