Cevaplar 43

Yükleniyor...
11,311 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Mühendisliği bölümü, hem Türkiye’de çok az okulda bulunması dolayısıyla hem de programı itibariyle çok ilginç bir bölüm çünkü İşletme’yi biraz daha mühendislik bakış açısıyla ele alır ve öğretir. Benim oradan aldığım en büyük fayda İşletme derslerinden oldu. Tabii ki Mühendislik dersleri de analitik düşünme gibi birçok şey kattı ama Pazarlama ve Pazarlama İletişimi gibi dersler şu anda yaptığım işin temelini atması adına çok önemliydi.

Biz çok farklı alanlarda eğitim görüyoruz. Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları gibi dersler aldığımız için iş dünyasında ne yapmak istediğimizi anlamamızı sağlıyor. Dolayısıyla size birçok farklı kapı açıyor, hangi alana ilgi duyduğunuz da size bağlı oluyor.

İşletme Mühendisliği’nden mezun olduğunuzda üretim sektöründe de çalışabilirsiniz, bir endüstri mühendisinin veya bir işletmecinin yaptığı işi de yapabilirsiniz. Bunu biraz kendi ilgi alanlarınıza göre şekillendirip karar vermeniz gerekiyor.

10,724 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Mühendisliği bölümünü çok severek okudum. Benim okuduğum yıllarda bu bölüm sadece İTÜ’de vardı. Bildiğim kadarıyla sonrasında başka yerlerde açıldı. İyi ki bu bölümü okumuşum diyorum çünkü tüm temel Mühendislik derslerini aldık ve bunun üstüne İşletme ve Yönetim derslerini de ekledik. Bu sayede çok güzel bir kombinasyon oldu ve Pazarlama ile ilgili anlatmaya çalıştığım formasyonu almış oldum. Temel Mühendislik dersleri sayesinde işin sayısal ve analitik tarafını çok güzel almışken, üstüne çok kıymetli hocalar vasıtasıyla Pazarlama ve Ekonomi gibi dersleri ekleyerek, İşletme’ye yönelik dersleri tamamlamış oldum. Böylece bir işletmedeki tüm fonksiyonları anlayıp öğrenmiş oldum. Okurken Pazarlama yolunda yürüyeceğime çok kararlıydım ve iyi ki de öyle yapmışım. Böylece bu ikisini birleştirebileceğim bir alan buldum. Bunun dışında bir fabrikaya gittiğimde Üretim Hatları’na bakıp temel Mühendislik derslerimin imkan verdiği ölçüde orayı ve orada çalışan insanların teknik dilini anlamak, takip edebilmek bana çok büyük avantajlar sağladı. Dolayısıyla bu bölümü bitirdiğim için çok mutluyum.

9,659 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim aslında lise yıllarında da hep istediğim İşletme Mühendisi olmaktı. Bir işletmede her türlü departmanda bilgi sahibi olup, bir şekilde yönetim kademesinde yer almaktı. O yüzden lise yıllarında hayalim hep işletme mühendisliğiydi. Fakat üniversite sınavına girdikten sonra makine mühendisliğini kazandım. Aslında makine mühendisliğini kazandıktan sonra çok sevdim. Çok sevdiğim bir bölüm oldu. Makine mühendisliğinde işin tamamen teknik boyutunu, teknik detaylarını öğrenebildim. 1. sınıf sonunda başarımla beraber 2. bir bölüm okuma şansı elde ettim. Ondan dolayı hayalim de işletme mühendisliği olduğu için bu bölümü tercih ettim. Bu sayede 2 bölümü de bitirdim. Bu hakikaten iş hayatında bana çok büyük avantaj sağladı. Hem tekniğin biraz daha detaylarını bilmek, hem de finans, yöneylem vesaire konularını da bilip, ikisini bağdaştırmak. İş hayatında da şu an çalıştığım departmanda, bu iki konuyu da kullanabildiğimden, çok faydalı olduğunu düşünüyorum.

7,206 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Mühendisleri her alanda çalışabiliyor. Finans, İnsan Kaynakları, Pazarlama, Satın Alma ve E-Ticaret’te çalışan birçok arkadaşımız var. Bölüm, tamamen yönetici yetiştirmeye yönelik olduğu için belli bir alana odaklanmıyor. Bu yüzden çok farklı sektörlerde ve pozisyonlarda çalışan insanlar var.