Cevaplar 41

Yükleniyor...
12,061 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İTÜ İşletme Mühendisliği’ni bizler karışık bir pizzaya benzetiyoruz çünkü hem Pazarlama Yönetimi dersini hem seçmeli ders olarak Girişimcilik dersini hem de Teknik Resim ve Termodinamik gibi mühendislik derslerini alıyoruz. Dolayısıyla siz bu bölümden çok yönlü bireyler olarak mezun oluyorsunuz. Bu sebeple mezun olduktan sonra iş hayatında öğrenebileceğiniz noktalar farklılaşıyor. Örneğin; benim birçok arkadaşım Satış, Finans, Pazarlama gibi departmanlarda kurumsal şirketlerde çalışırken; bundan 3 veya 4 sene önceki mezunlar kendi şirketlerini kurmak, start-up yollarına gitmek için başvuruda bulundular. Bilişim’e yönelen çok fazla mezun var. Bilişim’le ilgili 1 ya da 2 dersimiz olmasına rağmen kişilerin kendilerini bu yönde geliştirmesiyle ulaşabildikleri noktalar gözüküyor. Çünkü İşletme Mühendisliği’nde sizler bir mühendisle olan iletişimi öğrenirken, ayna zamanda yönetim dersleri sayesinde olaylara farklı yönlerden bakma şansı yakalıyorsunuz. Bunun dışında reklamcılıkla ilgili ajanslarda çalışan ve aynı zamanda start-up’ı olan birçok arkadaşım var. Ben de Perfetti Van Melle’de Satış Stajyeri olarak çalışıyorum.

10,724 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Mühendisliği bölümünü çok severek okudum. Benim okuduğum yıllarda bu bölüm sadece İTÜ’de vardı. Bildiğim kadarıyla sonrasında başka yerlerde açıldı. İyi ki bu bölümü okumuşum diyorum çünkü tüm temel Mühendislik derslerini aldık ve bunun üstüne İşletme ve Yönetim derslerini de ekledik. Bu sayede çok güzel bir kombinasyon oldu ve Pazarlama ile ilgili anlatmaya çalıştığım formasyonu almış oldum. Temel Mühendislik dersleri sayesinde işin sayısal ve analitik tarafını çok güzel almışken, üstüne çok kıymetli hocalar vasıtasıyla Pazarlama ve Ekonomi gibi dersleri ekleyerek, İşletme’ye yönelik dersleri tamamlamış oldum. Böylece bir işletmedeki tüm fonksiyonları anlayıp öğrenmiş oldum. Okurken Pazarlama yolunda yürüyeceğime çok kararlıydım ve iyi ki de öyle yapmışım. Böylece bu ikisini birleştirebileceğim bir alan buldum. Bunun dışında bir fabrikaya gittiğimde Üretim Hatları’na bakıp temel Mühendislik derslerimin imkan verdiği ölçüde orayı ve orada çalışan insanların teknik dilini anlamak, takip edebilmek bana çok büyük avantajlar sağladı. Dolayısıyla bu bölümü bitirdiğim için çok mutluyum.

10,133 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İşletme Mühendisliği bölümü, hem Türkiye’de çok az okulda bulunması dolayısıyla hem de programı itibariyle çok ilginç bir bölüm çünkü İşletme’yi biraz daha mühendislik bakış açısıyla ele alır ve öğretir. Benim oradan aldığım en büyük fayda İşletme derslerinden oldu. Tabii ki Mühendislik dersleri de analitik düşünme gibi birçok şey kattı ama Pazarlama ve Pazarlama İletişimi gibi dersler şu anda yaptığım işin temelini atması adına çok önemliydi.

Biz çok farklı alanlarda eğitim görüyoruz. Halkla İlişkiler ve İnsan Kaynakları gibi dersler aldığımız için iş dünyasında ne yapmak istediğimizi anlamamızı sağlıyor. Dolayısıyla size birçok farklı kapı açıyor, hangi alana ilgi duyduğunuz da size bağlı oluyor.

İşletme Mühendisliği’nden mezun olduğunuzda üretim sektöründe de çalışabilirsiniz, bir endüstri mühendisinin veya bir işletmecinin yaptığı işi de yapabilirsiniz. Bunu biraz kendi ilgi alanlarınıza göre şekillendirip karar vermeniz gerekiyor.

9,173 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Benim aslında lise yıllarında da hep istediğim İşletme Mühendisi olmaktı. Bir işletmede her türlü departmanda bilgi sahibi olup, bir şekilde yönetim kademesinde yer almaktı. O yüzden lise yıllarında hayalim hep işletme mühendisliğiydi. Fakat üniversite sınavına girdikten sonra makine mühendisliğini kazandım. Aslında makine mühendisliğini kazandıktan sonra çok sevdim. Çok sevdiğim bir bölüm oldu. Makine mühendisliğinde işin tamamen teknik boyutunu, teknik detaylarını öğrenebildim. 1. sınıf sonunda başarımla beraber 2. bir bölüm okuma şansı elde ettim. Ondan dolayı hayalim de işletme mühendisliği olduğu için bu bölümü tercih ettim. Bu sayede 2 bölümü de bitirdim. Bu hakikaten iş hayatında bana çok büyük avantaj sağladı. Hem tekniğin biraz daha detaylarını bilmek, hem de finans, yöneylem vesaire konularını da bilip, ikisini bağdaştırmak. İş hayatında da şu an çalıştığım departmanda, bu iki konuyu da kullanabildiğimden, çok faydalı olduğunu düşünüyorum.