Kurumsal bir şirketten start-up'a geçiş yapmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Aslında zordan ziyade strese daha yakın olduğu zamanlar zorlaşıyor diyebilirim çünkü kurumsal tarafta hata yaptığınızda hatanızı telafi edebilecek çok şey var. Bunun dışında kurumsal hayatta yaptığınız şeyi tekrar tekrar yaptığınız için o konuda mükemmelleşiyorsunuz ve hata yapma riskiniz pek olmuyor. Buradaki zorluk; bir yandan keyifli olsa da her şey yeni bir şey oluyor. Onları yaparken risk almak zorunda kalıyorsunuz ve o riskleri almak bazen korkutucu olabildiği için strese yol açabiliyor. Bu biraz zor ama bir yandan da keyifli bir durum.
439

Erken aşama bir start-up'ın karşılaştığı zorluklar nelerdir? (1 Cevap)

Erken aşama start-up'ta en büyük problem güvensizliktir. Size kimse güvenmiyor çünkü siz gençsiniz ve şirketiniz de genç. Türkiye'de işe sıfır güvenle başlayıp bir şeyler kanıtlandıktan sonra güven hissi oluşuyor. Böyle olduğu için ilk anda size güvenen kimse olmuyor. Sizinle beraber çalışmak isteyen bir müşteri, takım arkadaşı yok ve hatta sizin çalışmak istediğiniz kişiler bile sizinle çalışmak istemiyor. Bu hem yatırım sürecini etkiliyor hem de müşteri ve çalışan bulmak zorlaşıyor.
636

Kurumsal bir şirketten start-up'a geçiş yapmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Kurumsal şirketin döngüleri var ve genellikle belli süreler içerisinde insanlar yeni görev, pozisyon ve sorumluluklara sahip oluyorlar. Kurumsal şirketin yapısı çok belli ve genellikle çok sık değiştirilen organizasyon şemaları yok. İnsan Kaynakları ekipleri sabit ve beklenip gidilen yol çok sık değiştirilmiyor. Siz de bu yapı içerisinde kendinize bir rol tanımlıyorsunuz. Öte yandan start-up’ta her gün bir şeyler değişiyor ve insanların yaptığı işler de bu sayede değişiyor. Kimsenin tek bir işi yok. Start-up’ta bazen kendinizi çok ufak bir işle uğraşırken bulabiliyorsunuz ve bunu herkes yapıyor. Bu yüzden sizin için kurumsal hayatta güzel olan şeyler uzun bir sürede aynı işi yapmak, bir şey değiştirmemek, zaten kendinizi rahat hissettiğiniz konularda devam etmek ise; start-up’ta bu çok fazla karşılığını bulmayabiliyor çünkü start-up; evrildiğiniz, değiştiğiniz, yeni şeyler öğrendiğiniz, sistemlere ve araçlara çok bağlanmadığınız, daha çok işe ve insanlara bağlandığınız bir ortam.
391

Bir start-up'ta çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Bir start-up'ta çalışmak demek; çalışma saatlerinizin olmaması demektir. Bu benim için bir artı ama bazı insanlar için zor olabilir. Ben bazen Pazar günleri sabah 6'da, bazen de Çarşamba günleri 11'de kalkıyorum ama düzenli çalışmak isteyenler için bu zor olabilir. Bu düzensizlik görev dağılımında da var. Ben Anlatsın ilk kurulduğunda satıştan pazarlamaya birçok süreçte görevliyken, şu an bambaşka bir şeyden sorumluyum. Belki bundan 3 ay sonra bunlardan da sorumlu olmayıp bambaşka şeylerden sorumlu olacağım. Bu yüzden iş hayatınızda düzen arıyorsanız start-up sizin için çok zor. Son olarak; start-up ekosistemi bence acımasız bir okyanus çünkü her şey mükemmel olsa bile batma ihtimali çok yüksek. Bu yüzden bu cesareti göstermek ve düşüşlerde ayağa kalkabilmek çok önemli.
388

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle