Zihnimizdeki düşüncelerden nasıl arınabiliriz? (1 Cevap)

Ben her zaman çok gerçekçi bir eğitimci ve terapist oldum. Zihninizdeki düşüncelerden %100 arınmak gibi bir dünyanız hiçbir zaman olmaz. Bunu yapabilmeniz için Hindistan’da bir tapınakta yaşamanız gerekiyor ama “Zihnimizi en az düzeye nasıl indirebiliriz?” sorusunu sorabilirsiniz. Teknik olarak meditasyon yapmak çok işe yarar. Doğayla geçirdiğiniz zamanı arttırabilirsiniz. En önemlisi; hayatınızda içine düştüğünüz olaylarda insanların size söyledikleriyle ya da olayların akış şekliyle alakalı sizin hiçbir öneminizin olmadığını fark etmekle zihninizi susturmaya başlayabilirsiniz. Birisi size bencil olduğunuzu söylediği zaman bunun tamamıyla sizinle alakalı olmadığını fark ederek bu konuya başlayabilirsiniz çünkü mutlaka söylemek istediği başka bir şey vardır, konu siz değil de kendisidir. Bir yatırım yaparken daha önce yatırım yapan tanıdıklarınızdan yola çıkarak değil, sizin alacağınız risklerle, hayata olan bakış açınızla, cesaretinizle, özgüveninizle bu işi yapıp yapmayacağınıza karar vermeniz, yaptığınız seçimlerin sonucunda çıkan resme gönüllü olmanız gerekiyor. Zihni durdurmak demek, anda kalmak demektir. Anda kalmak tanımı da genellikle spiritüel olarak tarif ediliyor. Birisiyle beraber sinemaya gitmeye karar verdiğinizde,  o anda size çok istediğiniz veya beklediğiniz bir şeyle ilgili bir telefon geldiği zaman, karşınızdakine oraya gitmeniz gerektiğini söyleyebilme cesaretini gösterebilmeniz gerekiyor.

Bilinç nedir? (1 Cevap)

Bilinç, beynin her bölgesine yayılmış olan duyu, bellek, anı veya duygularımızı oluşturan her seviyedeki farklılık birimlerinin toplamından oluşur. Hızlı bir araba gördüğümüz zaman oradan algıladığımız ses eğer datalarımızda gürültü veya bizi rahatsız eden bir durum ise, kendimizi rahatsız hissederiz. Duyguya dönüşmeden önceki anımız da bilinç anıdır. Aslında her şeyi duyu olarak alıyoruz ve duyguya kodluyoruz. Burada otururken bir anda klasik müzik çalarsa ve klasik müzikle alakalı zihnimizdeki bilgi mutluluksa, yaklaşık birkaç salise sonra hemen mutlu olup beden dilimizle beraber enerjimizle buna cevap veriyoruz. Hiç klasik müzik sevmeyen birisi ise, rahatsız olduğunu belirten bir beden diliyle, bakışıyla ve enerjisiyle müziğin kapatılmasını talep eder bir şekilde müziğe doğru dönüyor. Dolayısıyla ilk duyduğumuz an duyu, onların koda dönüşmesi ise duygudur.

Bilinçaltı nedir? (1 Cevap)

Bilinçaltı, tamamıyla müdahale ve kontrol edemediğimiz bir yapıdır. Doğduğumuz andan itibaren gözümüzle, görsel ve duyusal korteksimizle, tat alma duyumuzla beraber milyarlarca bilgi nöronların üzerine yerleşiyor. Nöronların tek başına herhangi bir bilgiyi ifşa edebilme yeteneği yok. Bir bilgiyi oluşturabilmeleri için birbirleriyle iletişime geçmeleri gerekiyor. Eğer anne ve babanız kaygı ve endişe odaklı bir profilse, siz bütün bilgiyi kaygı ve endişe odağından öğrenmeye başlıyorsunuz. Kontrol odaklı bir anne ve babaysa, o odak üzerinden öğrenmeye başlıyorsunuz. Dolayısıyla bilinçaltı, genetik kodlarınızla beraber getirdiğiniz bilgilerin üzerine, anne ve babadan aldığınız bilgilerle oluşuyor.Bilinçaltına ulaşmak, bilinçaltını çözmek ve deşifre etmek konusunda henüz bilimsel anlamda ispat edilmiş bir çalışma yok ama nöronlar üzerinde çok sıkı çalışmalar yapılıyor. Bundan 6 ay önce Texas’ta bir Nörobilimci olan Dr. Jennifer, beynin sağ tarafında bulunan yaklaşık 600 milyon kadar nöronun duygularımızı kontrol ettiğiyle alakalı bir araştırma başlattı ve ilk aşamasında kanıtlandığını söyledi. Dolayısıyla bu çok dipsiz bir dünya. Bilinçaltımız bizim hayatı öğrenme şeklimiz olduğu için farklılığı yükseltmek ve bilinçle yaşayabilmek çok kıymetli. Access’in de en büyük fark yarattığı iyileşme ve farklılıklardan birisi de, bilinçaltı kod temizliğidir. Bu yüzden bilinçaltını ne kadar temiz tutarsak, onun ne kadar farkında olursak ve oradan çıkan bilgilerle yüzleşmeye ne kadar hazırsak, hayatımızın kalitesi de her geçen gün daha rafine hale gelebilir.

Farkındalık ne demektir? (1 Cevap)

Farkındalığı, madde ve canlar dünyası olmak üzere iki şekilde anlatabiliriz. Madde dünyasında cansız gibi gözükse de atom seviyesinin en derinine indiğinizde bile her maddenin bir titreşimi olduğunu görürsünüz. Bu o maddenin yapısını ve nasıl oluştuğunu bize açıklar. Canlılarda ise konu biraz daha farklı ve daha zengindir. Ben bunu bir orkestraya benzetiyorum. Orkestrada her enstrümanın ne kadar çalacağı, sesini ne kadar yükselteceği, hangi notaya geçeceği ve bütün orkestranın nasıl düzenleneceğiyle alakalı bir akış ve o akışı belirleyen bir şef vardır. Bütün algımızı ve ritmimizi o şef belirler. Biz de bu şefe farkındalık diyoruz. Orkestranın kendisini en iyi şekilde ifade edebilmesi için zihnimizin daha az çalışmasına, daha az düşünmeye, daha çok anda kalmaya ihtiyacımız var. Bir şeye konsantre olma durumumuz bizim farkındalığımızdır. Konsantre olduğumuz andan itibaren eğer zihinde değilsek ve zihinden bilgi gelmiyorsa, her şeyi okuyup fark etmeye başlarız. Mesela ben şu an seninle konuşurken etrafımdaki her şeyi algılıyorum ve görüyorum çünkü şu anda sadece buradayım. Ne sorduğunu ve ne cevap vermem gerektiğini düşünerek bunu dikte ediyorum. Farkındalık da böyle bir şey…

Access Consciousness nedir? (1 Cevap)

Access Consciousness’ın Türkçe karşılığı, bilince erişim demektir. Bir Amerikan öğretisidir ve merkezi Texas’tadır. Access Consciousness’ın içinde çok geniş bir yapı var. Başlayacağınız ilk nokta Bars Terapisi’dir. Bunun dışında Beden Terapisi ve felsefeyi anlatan ana sınıflarımız var.Access Consciousness’ı diğer öğretilerden ayıran en büyük özellik; Nörolog Jeffrey Fannin'in yaklaşık 1 sene 300 kişi üzerinde yaptığı Bars ve Beden Terapileri sonucunda, kişilerin nöronlarındaki değişimleri, bu değişimlerin davranışlarına nasıl yansıdığı, kişinin değişen bu davranış kalıplarından sonra evrene ve hayata olan uyumluluğunun nasıl değiştiğiyle alakalı yapılan bir çalışmadır. Şu anda da bu değişen davranış kalıplarının insanları daha da ileriye götürebilmesi için neye ihtiyaç olduğu ve bu çalışmanın nasıl devam edeceği konusunda ikinci setup çalışması yapılıyor.Sistemin içinde son 2 senedir Ana Lisans Eğitmeni olarak çok ciddi miktarda Nörolog, Psikolog ve Psikiyatr oluşmaya başladı. Kanada’da Dr. Terry’nin bir araştırması yayınlandı, biz de Nisan’ın sonunda web sitemizde yayınlayacağız; Kendisi yaklaşık 1 sene boyunca hastaları üzerinde anksiyete, panik atak, şizofren ve bipolarla alakalı Bars üzerinden çalışmalar yaptı. Bu çalışma, hangi hormonların değiştiğini, nöronların nasıl bir etkisi olduğunu, kişinin davranışlarının nasıl değiştiğini açıklayan bir çalışmaydı. Dolayısıyla Access’in yaygın olma şekli genellikle enerji üzerine oluyor ancak bu işin bir konvasyonel tarafı da var. Her öğretide olduğu gibi Access’te de böyle. Bu tamamen eğitmenin çabasıyla, araştırma potansiyeliyle, bu işe vakit ayırmasıyla doğru orantılı olarak değişiyor. Bizim koçluk zamanlarımızda birçok arkadaşımız koçluğu da kendi bakış açısıyla yapmaya başlamıştı. Bu tamamen sizin şahsi talebinizle alakalı değişiyor. Ben bu işe çok fazla vakit harcıyorum. Çok fazla okuyorum ve nöronlara takmış vaziyetteyim. Nöronların nasıl değişim geçirdiğini ve insanların nasıl bu kadar değiştiğini araştırıyorum. Dolayısıyla Access’in diğer öğretilerden açık ara tek farkı bugün için bu. Biz bu çalışmaları takip etmeye devam ediyoruz, bizi takip edenler de bu yenilenen bilgileri bizim sayemizde öğrenebilirler.

Access Bars nedir? (1 Cevap)

Access Consciousness’ın ilk temel terapisi ve eğitimi Access Bars’tır. Bars, başın üzerindeki 32 noktaya dokunarak yaptığımız bir enerji terapisidir. Dokunduğumuz yerlerde biyopsisler, yani nöronlar var. Biz David Copperfield gibi sihir yapmıyoruz, arkasında bilgi olan bir iş yapıyoruz. Bu biyopsis noktalarında doğduğunuz andan itibaren hayatınızda gerçekleşen bütün duygu değişimleri, hisler ve yaşadığınız travmalar var. Bunlar biyopsislerin etrafında oluşan elektromanyetik blokajların yavaş yavaş seyrelerek ve çözülerek vücuttan atılmasını sağlıyor. Dolayısıyla beynin nöronlarıyla çalıştığımız bir akışı var.

Access Eğitimi'ne kimler katılabilir? (1 Cevap)

Access eğitimlerine herkes katılabilir. Temel eğitimlere katılabilmek için Bars Eğitimi hariç ön koşullar var ama Bars Eğitimi’ne herkes katılabilir. 16 yaşından küçük olan gençlerimizi ücretsiz olarak, 16-18 yaş arasındaki gençlerimizi  %50 indirimle eğitime alıyoruz. 18 yaştan sonrasını da yetişkin sayıyoruz. Herkese açık bir eğitim olduğu için isteyen herkes alabilir.

Access Eğitimi hayatımıza yön vermemize nasıl destek olur? (1 Cevap)

Yaklaşık 5 senedir bu işi yapıyorum ve 2000 kişiyi bulan danışan datamız var. Danışanlar arasında bedensel veya psikosomatik rahatsızlıkları olanlar, hiçbir derdi olmayıp kendini ve hayat amacını bulmak isteyenler var. Son 2-3 senedir de ağırlıklı olarak ilişkiler, finansal realite ve “kendimi bulmak istiyorum” başlıklı konulara öncelik veriyorum.

Değişim Dönüşüm Akademisi nedir? (1 Cevap)

Değişim Dönüşüm Akademisi, Access yolculuğumda 4. senemi bitirdikten sonra danışanlarımın genel analizini yaparken ortaya çıkan bir ihtiyaçla oluştu. Bazıları Access ve enerji eğitimlerine hemen yaklaşmak istemedi. Şirketlerdeki eğitimlerde kendi odaklı olamadıklarını söylediler. Biz de şirketlere sadece insanların kendisinin yol haritası olarak uygulanabileceği bir Farkındalık Atölyesi yapmayı düşündük. Buna sıcak baktılar ve biz de bunu bir adım ileriye götürdük. Bunu bireysel olarak yapmayı düşündük ve bu fikri sevdik. Hepsi de çok yakın arkadaşlarım ve güvendiğim dostlarımdı. İşlerinde de çok iyilerdi. Biz de bir araya gelerek bir çatı oluşturduk ve şirketlere sunduk. Kurumsal hayattaki kişisel gelişimlerde şirketin genel bir stratejisi vardır. Bizim Farkındalık Atölyemizde ise Değişim Dönüşüm Akademisi çatısı altında sadece kişi var. Biz de sınıfta kişinin kendisini bulmak için nasıl bir açılıma ihtiyacı olduğunu dokuyup işliyoruz.

Değişim Dönüşüm Akademisi katılımcılarına neler katar? (1 Cevap)

Eğitim başladığı zaman hiç kimse birbiriyle ilgili genel bir bilgiye sahip olmuyor. Sadece eğitim bittiği an paylaşmak isterlerse çalıştıkları yerleri ya da pozisyonlarını söyleyebiliyorlar. Burada çok özgür bir ortam var. Kurumsal hayat kökenli olduğumuz için de insanların daha özgür ve merkezde kalabilmeleri için neye ihtiyaçları olduğunu çok iyi biliyoruz. Özetle çok yargısız bir alanda bu eğitimleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz ve eğitimlerde kişiler hiç kimseye söyleyemediği konuları gündeme getirip paylaşabiliyor. Bizim de en çok istediğimiz şey bu.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle