Start-Up

Start-Up

49 soruya 82 cevap verildi.

Cevaplar 82

Filtrele:Sırala:

Start-up kurmayı düşünen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur? (4 Cevap)

En önemli şey takımınızdır, bunu asla unutmayın! Takımı kurarken iş bölümünü doğru yapın ve birlikte anlaşabileceğiniz insanlarla çalışın. Ben birçok start-up görüyorum, içinde 5 yazılımcı var ama diğer işlerin elinden tutabilecek kimse yok veya o işin satış tarafıyla ilgilenen insanlar var ama yazılım yapacak kimse yok. Böyle yapmayın. Bunu arkadaşlarınızla kurmak zorunda değilsiniz çünkü bu bir iş. Bu yüzden hem uyum hem de iş bölümü çok önemli olduğu için takıma fikirlerinizden daha çok önem verin. Emin olun ki aklınızdaki fikir birçok insanın aklında da var. Bu yüzden fikrinize çok önem vermeyin ve fikrinizi çok değerli görmeyin. Fikrinizi anlatmaktan korkmayın ve olabildiğince geribildirim toplayın. Bunun yanı sıra, Türkiye start-up için en uygun bir ekosistem değil ama bununla ilgili sürekli yakınmak da doğru değil. Bu yüzden bunlardan yakınmaktan vazgeçin. Ya bu işi Türkiye'de yapmayın ya da Türkiye'de yapacaksanız bunları söylemekten vazgeçin çünkü bunlar sizi ileriye götürmeyecektir. Oturun ve çalışın çünkü start-up tarafı bu şekilde ilerliyor, hiçbir şey stratejide ya da kağıt üstünde kalmıyor. Başarılı olmak için oturup çalışmanız gerekiyor.

Kurumsal hayat ve start-up çalışma hayatı arasında nasıl farklar var? (4 Cevap)

Kendinizi bir ebeveyn gibi görün; birinde bebek, birinde çocuk bakıyorsunuz. Bazısında ergen bakıyorsunuz, bazısında ise yetişkin bir çocuk. Start-up biraz daha bebeğe bakmak gibi çünkü çok daha dikkatli olmalısınız. Belki daha çok strese girersiniz ama onu çok daha iyi yetiştirmeniz gerektiğini bilirsiniz, diğer bebeklerden daha üstün olmasını istersiniz. Bir bebeğe bakarken yapabileceğiniz çok şey var ve onu istediğiniz şekilde büyütebilirsiniz. Kurumsal hayatta zaten büyümüş bir şeyi çok fazla değiştiremezsiniz, belki sadece onun bir parçası haline gelebilirsiniz.

Kurumsal bir şirketten start-up'a geçiş yapmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Aslında zordan ziyade strese daha yakın olduğu zamanlar zorlaşıyor diyebilirim çünkü kurumsal tarafta hata yaptığınızda hatanızı telafi edebilecek çok şey var. Bunun dışında kurumsal hayatta yaptığınız şeyi tekrar tekrar yaptığınız için o konuda mükemmelleşiyorsunuz ve hata yapma riskiniz pek olmuyor. Buradaki zorluk; bir yandan keyifli olsa da her şey yeni bir şey oluyor. Onları yaparken risk almak zorunda kalıyorsunuz ve o riskleri almak bazen korkutucu olabildiği için strese yol açabiliyor. Bu biraz zor ama bir yandan da keyifli bir durum.

Bir startup'ta mobile developer olarak zaman yönetimini nasıl sağlıyorsunuz? (1 Cevap)

Start-up’ın en büyük avantajlarından birisi; giriş-çıkış saatlerinize pek bakılmamasıdır. Ajanslardaki gibi sabah 9’da gelip akşam 6’da çıkmak gibi bir şey söz konusu değil. Biz istediğimiz saatte gelip istediğimiz saatte çıkabiliyoruz. Zaten yapılacak işler belli olduktan sonra bir Developer’ın çalışma saatini kendisi belirlemesi gerekiyor. Ben sabahları erken kalktığım için işe erken gelip öğleden sonra çıkarak hayatımın geri kalanına devam etmeyi daha çok seviyorum.

Erken aşama bir start-up'ın karşılaştığı zorluklar nelerdir? (1 Cevap)

Erken aşama start-up'ta en büyük problem güvensizliktir. Size kimse güvenmiyor çünkü siz gençsiniz ve şirketiniz de genç. Türkiye'de işe sıfır güvenle başlayıp bir şeyler kanıtlandıktan sonra güven hissi oluşuyor. Böyle olduğu için ilk anda size güvenen kimse olmuyor. Sizinle beraber çalışmak isteyen bir müşteri, takım arkadaşı yok ve hatta sizin çalışmak istediğiniz kişiler bile sizinle çalışmak istemiyor. Bu hem yatırım sürecini etkiliyor hem de müşteri ve çalışan bulmak zorlaşıyor.