Start-Up

Start-Up

54 soruya 89 cevap verildi.

Cevaplar 89

Filtrele:Sırala:

Start-up kurmayı düşünen yeni mezun ve öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur? (4 Cevap)

En önemli şey takımınızdır, bunu asla unutmayın! Takımı kurarken iş bölümünü doğru yapın ve birlikte anlaşabileceğiniz insanlarla çalışın. Ben birçok start-up görüyorum, içinde 5 yazılımcı var ama diğer işlerin elinden tutabilecek kimse yok veya o işin satış tarafıyla ilgilenen insanlar var ama yazılım yapacak kimse yok. Böyle yapmayın. Bunu arkadaşlarınızla kurmak zorunda değilsiniz çünkü bu bir iş. Bu yüzden hem uyum hem de iş bölümü çok önemli olduğu için takıma fikirlerinizden daha çok önem verin. Emin olun ki aklınızdaki fikir birçok insanın aklında da var. Bu yüzden fikrinize çok önem vermeyin ve fikrinizi çok değerli görmeyin. Fikrinizi anlatmaktan korkmayın ve olabildiğince geribildirim toplayın. Bunun yanı sıra, Türkiye start-up için en uygun bir ekosistem değil ama bununla ilgili sürekli yakınmak da doğru değil. Bu yüzden bunlardan yakınmaktan vazgeçin. Ya bu işi Türkiye'de yapmayın ya da Türkiye'de yapacaksanız bunları söylemekten vazgeçin çünkü bunlar sizi ileriye götürmeyecektir. Oturun ve çalışın çünkü start-up tarafı bu şekilde ilerliyor, hiçbir şey stratejide ya da kağıt üstünde kalmıyor. Başarılı olmak için oturup çalışmanız gerekiyor.

Bir yeni mezun olarak kurumsal bir şirket yerine bir start-up'ta çalışmak nasıl bir deneyim? (3 Cevap)

TOBB ETÜ’de okurken üçer tane üç aylık zorunlu stajımız vardı ve ben de bu stajlarım dolayısıyla kurumsal şirketlerin yapısını ve işleyişini görme fırsatı buldum. Bu şirketler çok disiplinliydi. İşe giriş-çıkış saatlerini ve insan ilişkilerini çok soğuk bulmuştum. Daha sonra start-up kültürünü gördükten sonra buranın çok arkadaş canlısı bir ekosistem olduğunu fark ettim. Burada hata yapabilirsiniz çünkü hata yapmanıza tolerans gösteriliyor. Anlatsın.com’un kurucularından Eril’le görüşürken, ona karşı argümanlarla gelmemi, tartışma veya toplantı sırasında onun düşüncesinin aksine onu farklı şeyler düşünmeye sevk etmemi söylemişti. Bu beni çok mutlu etti çünkü kurumsal bir yapıda çalışırken bunu çok fazla görmedim. Bir yöneticiyle çalışırken arada bir mesafe veya yaş ve deneyimden kaynaklı bir gerginlik olmasından yeni mezun öğrenciler çekiniyor. Benim bu konuda çekinmemem ve kendi fikrimi rahatça beyan edebilmem beni çok rahatlatıyor ve motive ediyor.

Kurumsal bir şirketten start-up'a geçiş yapmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Aslında zordan ziyade strese daha yakın olduğu zamanlar zorlaşıyor diyebilirim çünkü kurumsal tarafta hata yaptığınızda hatanızı telafi edebilecek çok şey var. Bunun dışında kurumsal hayatta yaptığınız şeyi tekrar tekrar yaptığınız için o konuda mükemmelleşiyorsunuz ve hata yapma riskiniz pek olmuyor. Buradaki zorluk; bir yandan keyifli olsa da her şey yeni bir şey oluyor. Onları yaparken risk almak zorunda kalıyorsunuz ve o riskleri almak bazen korkutucu olabildiği için strese yol açabiliyor. Bu biraz zor ama bir yandan da keyifli bir durum.

Yağmur Tulga sordu.

Start-up'ta staj yapmak nasıl bir deneyim? (1 Cevap)

Stajlar öğrenciyken iş hayatını öğrenmemiz ve görmemiz için var. Start-up'taki staj sürecinizde siz kişisel olarak bir gelişim gösterirken, içinde olduğunuz oluşumda gelişmesi ve bu gelişmeye bir şekilde katkı sağlamak güzel bir his. Ayrıca start-up bir oluşum kurumsal bir oluşuma göre daha küçük olduğu için bir çok işe dahil olup, daha çok şey öğrenebiliyorsunuz. :)

Bir startup'ta mobile developer olarak zaman yönetimini nasıl sağlıyorsunuz? (1 Cevap)

Start-up’ın en büyük avantajlarından birisi; giriş-çıkış saatlerinize pek bakılmamasıdır. Ajanslardaki gibi sabah 9’da gelip akşam 6’da çıkmak gibi bir şey söz konusu değil. Biz istediğimiz saatte gelip istediğimiz saatte çıkabiliyoruz. Zaten yapılacak işler belli olduktan sonra bir Developer’ın çalışma saatini kendisi belirlemesi gerekiyor. Ben sabahları erken kalktığım için işe erken gelip öğleden sonra çıkarak hayatımın geri kalanına devam etmeyi daha çok seviyorum.