Designer (Tasarımcı) ne iş yapar? (1 Cevap)

Designer; dönemin değişen şartlarına göre modayla ilgili tüm yayınları ve fuarları takip eden, stil, renk, tahmin servislerini araştıran, dünyayı seyahat eden, fuar-define analizlerini göz önünde bulundurarak renk, form, aksesuar, stil araştırmaları yapan ve bunları koleksiyonuna uygulayan yaratıcı bir profildir.

Senior Designer olarak Koton'da görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (2 Cevap)

Hedef müşterilerimizin ve markamızın stratejilerine göre uygun koleksiyonları tasarlıyoruz. Bunun için Kreatif Direktörü’müzle doğru konsept araştırmaları yapıyoruz ve bu araştırmalara uygun doğru renkleri seçiyoruz. Doğru malzeme ve aksesuarlarla da koleksiyonun ana parçalarını oluşturuyoruz.

Senior Designer olarak Koton'da bir gününüz nasıl geçiyor? (3 Cevap)

Sabah ekiple birlikte toplantı yapıyoruz. Bizler Merchandiser ve Buying ekipleriyle çok sıkı bir çalışma temposu içerisindeyiz. Onlara doğru servis verebilmek ve onların da bize doğru servis verebilmesi için takvimde hangi noktada olduğumuzu kontrol ediyoruz. Koton, hızlı moda yapan bir şirket olduğu için bazen üç sezonu aynı anda yaşayabiliyoruz. İki ay sonra gelecek bir koleksiyonun renk onayını verirken, bir sonraki sezonda gelecek bir triko koleksiyonunun ana hatlarını belirleyebiliyoruz. Hemen hemen her gün Kreatif Direktörü’müzden bize gelen raporları ekiple birlikte değerlendirip aksiyon almamız gereken bir nokta varsa gerekli aksiyonları alıyoruz.

Bir koleksiyon döneminde neler yaptığınızı anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koleksiyona pazar araştırmasıyla başlıyoruz. Modayla ilgili tüm yayınları takip edip dünyayı geziyoruz. Moda neredeyse Koton da orada yer alıyor. New York’a, Paris’e, Floransa’ya, Roma’ya, Tokyo’ya, Hong Kong’a, Seul’e giderek, hemen hemen bütün moda merkezlerini ziyaret ederek görsel depolama sistemi oluşturuyoruz. Merkez ofise geldikten sonra aldığımız notlarla birlikte hedef kitleye uygun tema board’larını oluşturmaya başlıyoruz. Sonrasında Kreatif Direktörü’müzle birlikte renkleri oluşturuyoruz ve silüetlere karar veriyoruz. Ardından kumaşları ve aksesuarları da seçtikten sonra koleksiyonun parçaları yavaş yavaş tamamlanmış oluyor.

Koton Tasarım Ekibi olarak nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz? (3 Cevap)

Proje için önceden belirlenmiş bir süre zarfında değişim yaratmayı hedefleyen ve uygulanması sonucunda da çeşitli kazanımların elde edildiği bir çalışma ve düşünce biçimimiz var. Dolayısıyla bir Tasarımcı’nın yaptığı her iş, bir nevi proje çalışması diyebiliriz. Biz fark yaratmaya çalışıyoruz ve hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlayarak küçük kapsül koleksiyonlar hazırlıyoruz. Markadaki diğer Tasarımcı’larımızla ve Marka Direktörü’müzle birlikte tasarım süreçlerini nasıl geliştirebileceğimizi projelendiriyoruz.

Koton Tasarım Ekibinde nasıl kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Sektöre yeni giren mezun arkadaşlarım için Tasarım Asistanlığı’yla başlayıp Junior Tasarımcı olarak göreve devam ederek, Senior Tasarımcı’lığa yani ekip liderliğine kadar giden kariyerler mevcut. Aynı zamanda Koton bünyesinde, kişisel mesleki gelişime yatırım yapan bir ortam da var. Bir Tasarım Asistanı Senior Tasarımcı’yla çalışır çünkü mesleğe yeni başlamıştır. Senior Tasarımcı’nın gözetimi altında küçük kapsül koleksiyonları yönetebilir. Junior Tasarımcı’lığa geçtiğinde küçük kapsül koleksiyonlardan çıkıp koleksiyona biraz daha hakim olmaya başlar. Sonrasında Designer’a geçtiğinde gerçek bir koleksiyonla baş başa kalır. Senior Tasarımcı da ekibi koordine eden lider pozisyonunda, Kreatif Direktör ile birlikte çalışma fırsatını yakalar.

Designer Pozisyonunda hangi bölüm mezunları çalışabilir? (1 Cevap)

Yüksek öğrenim kurumlarının Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin tasarıma yönelik programlarından mezun olan arkadaşlarımızın hepsi, Designer pozisyonunda Tasarımcı olarak çalışabilirler.

Designer Pozisyonunda çalışmak için nasıl özellikler gerekir? (1 Cevap)

İlgili marka için heyecanımızın olması şart çünkü bu iş tutku ve sevgiyle yapılıyor. Hem gözlemci olmamız hem de görsel analiz yeteneğimizin çok güçlü olması gerekiyor çünkü bizler ürünü sunduğumuz hedef kitlenin ihtiyacını hem moda algısı hem de basit ihtiyaçlar şeklinde gidermekle yükümlüyüz. Bunun için de çok iyi bir araştırmacı olmamız gerekiyor. Yaratıcı bakış açısına sahip, yeniliğe odaklı, açık fikirli olmamız da gerekiyor çünkü çok sosyal bir iş yapıyoruz. Sürekli değişen bir dünya içerisinde yaşadığımız için her daim yeniye odaklı olmamız çok önemli. Bunun dışında eleştiriye açık olmalıyız çünkü mezun olduktan sonra tüm tasarımlarımızın beğenileceğini düşünüyoruz ama aslında öyle bir şey mümkün değil. Zaman planlaması çok önemli çünkü tasarladığımız koleksiyonlar için kısa zaman dilimlerinde çalışıyoruz. Bunun dışında kullandığımız materyali çok iyi bilmeliyiz çünkü onun getirilerini görüp doğru koleksiyonu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Aynı zamanda koleksiyonlarımızı direktörlerimize sunduğumuz için iyi bir sunum tekniğinin de olması şart diyebilirim.

Designer olarak çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Tekstil sektöründe Tasarımcı olarak çalıştığınızda uzun mesai saatlerine sahip oluyorsunuz. Bu gözünüzü korkutmasın çünkü çok keyifli bir iş yapıyorsunuz. İş bitiminde takdir almak da son derece tatmin sağlıyor. Bunun dışında bazen dönemsel olarak stres ve baskı altında çalışabiliyorsunuz çünkü belli dönemlerde küçük kapsül çalışmaları yapılıyor ve bunu yapmak için çok uzun zamanınız olmayabiliyor. Dolayısıyla işi yetiştirmekle yükümlü olduğunuz için sizi strese dayanıklı biri haline getirebiliyor. Bunun dışında koleksiyon sunumlarında her zaman alkışlanmıyorsunuz. Tekrar yapmanızı veya işi revize etmenizi isteyen eleştirilerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu durumda yılmadan sil baştan tekrar yapıyorsunuz ve sonunda yine takdir alarak tasarımın koleksiyona girdiğini görebiliyorsunuz.

Designer olarak çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Ürettiğiniz düşüncelerin, ortaya çıkardığınız koleksiyonların ve bunun parçalarının Koton müşterileriyle buluşması, sonrasında sosyal yaşam içerisinde sizin bunları görebilmeniz en büyük tatmin noktası diye düşünüyorum. Son derece tutkulu bir iş yaptığını için tasarımın hangi dalıyla uğraşırsanız uğraşın; renkle, dokuyla, aksesuarla plan yapmak son derece tatmin edici ve keyif verici oluyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle