Moda Tasarımı

Moda Tasarımı

33 soruya 46 cevap verildi.

Cevaplar 46

Filtrele:Sırala:

Designer (Tasarımcı) ne iş yapar? (1 Cevap)

Designer; dönemin değişen şartlarına göre modayla ilgili tüm yayınları ve fuarları takip eden, stil, renk, tahmin servislerini araştıran, dünyayı seyahat eden, fuar-define analizlerini göz önünde bulundurarak renk, form, aksesuar, stil araştırmaları yapan ve bunları koleksiyonuna uygulayan yaratıcı bir profildir.

Designer olarak çalışmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Moda; estetiği, kültürü, ekonomiyi ve günlük yaşamı birbirinden ayırmaksızın birleştiren son derece dinamik bir olgu olduğu için siyasetten, sanattan ve ekonomiden etkilenen sosyal bir yapıdır. Bu noktada öğrencilerin kültürel altyapılarının gelişmesi ve beslenmesi gerekiyor. Ben öğrencilere bu beslenmeyi gerçekleştirmeleri ve görsel algılarını geliştirmeleri için festivallere, bienallere, sanat ortamlarına gitmelerini ve ilgili yayınları takip etmelerini tavsiye ediyorum. Bu aynı zamanda onların problem çözme yeteneklerini de geliştirecektir diye düşünüyorum. Genç Tasarımcı arkadaşlarıma hep denemelerini ve cesaretli olmalarını tavsiye ediyorum. Eğer tasarımlarına güveniyorlarsa korkmasınlar ve cesaretli olsunlar. Dayanakları da mevcutsa tasarımlarını muhakkak savunsunlar diyebilirim.

Bir koleksiyon döneminde neler yaptığınızı anlatır mısınız? (1 Cevap)

Koleksiyona pazar araştırmasıyla başlıyoruz. Modayla ilgili tüm yayınları takip edip dünyayı geziyoruz. Moda neredeyse Koton da orada yer alıyor. New York’a, Paris’e, Floransa’ya, Roma’ya, Tokyo’ya, Hong Kong’a, Seul’e giderek, hemen hemen bütün moda merkezlerini ziyaret ederek görsel depolama sistemi oluşturuyoruz. Merkez ofise geldikten sonra aldığımız notlarla birlikte hedef kitleye uygun tema board’larını oluşturmaya başlıyoruz. Sonrasında Kreatif Direktörü’müzle birlikte renkleri oluşturuyoruz ve silüetlere karar veriyoruz. Ardından kumaşları ve aksesuarları da seçtikten sonra koleksiyonun parçaları yavaş yavaş tamamlanmış oluyor.

Koton Tasarım Ekibi olarak nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz? (3 Cevap)

Proje için önceden belirlenmiş bir süre zarfında değişim yaratmayı hedefleyen ve uygulanması sonucunda da çeşitli kazanımların elde edildiği bir çalışma ve düşünce biçimimiz var. Dolayısıyla bir Tasarımcı’nın yaptığı her iş, bir nevi proje çalışması diyebiliriz. Biz fark yaratmaya çalışıyoruz ve hedef kitlenin ihtiyaçlarını anlayarak küçük kapsül koleksiyonlar hazırlıyoruz. Markadaki diğer Tasarımcı’larımızla ve Marka Direktörü’müzle birlikte tasarım süreçlerini nasıl geliştirebileceğimizi projelendiriyoruz.

Koton Tasarım Ekibinde nasıl kariyer fırsatları var? (2 Cevap)

Sektöre yeni giren mezun arkadaşlarım için Tasarım Asistanlığı’yla başlayıp Junior Tasarımcı olarak göreve devam ederek, Senior Tasarımcı’lığa yani ekip liderliğine kadar giden kariyerler mevcut. Aynı zamanda Koton bünyesinde, kişisel mesleki gelişime yatırım yapan bir ortam da var. Bir Tasarım Asistanı Senior Tasarımcı’yla çalışır çünkü mesleğe yeni başlamıştır. Senior Tasarımcı’nın gözetimi altında küçük kapsül koleksiyonları yönetebilir. Junior Tasarımcı’lığa geçtiğinde küçük kapsül koleksiyonlardan çıkıp koleksiyona biraz daha hakim olmaya başlar. Sonrasında Designer’a geçtiğinde gerçek bir koleksiyonla baş başa kalır. Senior Tasarımcı da ekibi koordine eden lider pozisyonunda, Kreatif Direktör ile birlikte çalışma fırsatını yakalar.