Eğitim

19 soruya 21 cevap verildi.

Cevaplar 21

Yükleniyor...
3,017 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Migros’ta herkes için ciddi yapılanmış eğitim ve gelişim fırsatları var. Biz çalışanlarımız için objektif bir değerlendirme ortamını çok önemsiyoruz. Migros’ta her çalışana, her yıl mutlaka performans değerlendirmesi ve yetkinlik bazlı değerlendirmeler içeren bir yetkinlik değerlendirme süreci yapılıyor. Bunu hem 360 derece gözleme dayalı olarak hem de objektif değerlendirme araçları kullanarak yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızın performanslarına, yetkinliklerine, gelişim ve güçlü alanlarına, başarı oldukları veya zayıf oldukları konuların hepsine çok detaylı bir şekilde hakimiz. Onlara bütün bu değerlendirme süreçlerine tamamen entegre bir şekilde eğitim ve gelişim fırsatlarımızı açıyoruz. Kişi yeter ki kendini geliştirmek istesin.

Kişinin güçlü yanları, gelişim alanları, önümüzdeki dönemde ne yapmak istediği ve neye odaklanacağı gibi tüm süreçlere gelişim anlaşması diyoruz. Anlaşma; tarafları olan bir şey olduğu için bu taraflardan birisinin o olduğunu ve bunu planlamasını gerektiğini söylüyoruz. Sonrasında çalışan bu talepleri oluşturuyor ve yöneticisiyle bir anlaşma yapıyor. Biz İnsan Kaynakları ve Eğitim Departmanları olarak biraz sağlayıcı konumundayız. Neye ihtiyaç varsa onları organize ederek sunuyoruz. Yetişkinlerde gelişim ve eğitim kişinin kendi sorumluluğunda olan bir süreç olduğu için bu sorumluluğu çalışanlarımıza bırakıyoruz. Hem mesleki becerilerini yaşayarak ve uygulayarak öğrenme fırsatı hem de o mesleki beceriler kazandıracak eğitimler sağlıyoruz.

Migros’un uluslararası alanlarda 36 tane ödülü var. Bunlar dünyanın en seçkin organizasyonları tarafından verilen ödüller olduğu için gerçekten çok gurur veriyor. Bu hem Migros çalışanları hem de ülkemiz adına çok kıymetli bir şey ve Migros’un eğitime ve gelişime verdiği önemin bir kanıtı.

Biz bu eğitimleri ve sunduğumuz fırsatları kendimiz tasarlıyoruz. İçeride verdiğimiz mesleki eğitimlerin %95’ini Migros kendisi geliştiriyor. Bu yüzden perakende okulu olmayı hak ediyor. Migros’taki herkes bu eğitimlerde ortalama 19 gün eğitim alıyor. Bu da eğitim dünyasında çok önemli bir seviye olarak tanımlanabiliyor. Dolayısıyla eğitim ve gelişim fırsatının çok olduğu bir ortamdan bahsedebiliriz.

960 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Eğitim Departmanı’nda çalışanlarımızın eğitim ve gelişim ihtiyaçları birçok yöntemle destekleniyor. Yurtiçi ve yurtdışından çok önemli üniversite ve kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Yetkinliklere ve kişisel gelişime göre çok eğitim mevcut. Karma eğitim metoduna önem vererek sahada uygulamalı eğitimlerimizi, sınıf eğitimlerimizi ve dijital olarak hazırladığımız içeriklerimizi çalışanlarımıza sunuyoruz. Türkiye’nin birçok farklı lokasyonunda olduğumuzu düşünürsek bunları çok dengeli bir şekilde çalışanlarımıza sunmaya çalışıyoruz. Unutma eğrisini de baz alarak dönemsel olarak farklı eğitim içerikleriyle bilgilerin pekiştirilmesini sağlıyoruz.

399 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Şirketlerde çalışanların büyük bir çoğunluğunu Y kuşağı oluşturmaya başladı. Migros’ta da %70’in üzerinde Y kuşağı çalışan mevcut. Bu kişiler değiştikçe öğrenme alışkanlıkları da değişiyor.

Örneğin; Türkiye’de son zamanlarda oyunlaştırma uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve bunun çok başarılı örnekleri var. Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla bambaşka bir dünyaya girerek gerçek hayattan koparan ya da gerçeği destekleyici içerikler üretilmeye başlandı.

Artık tıp bölümünde okuyan bir öğrenci sanal gerçeklik uygulamasıyla cerrahi müdahale yapabiliyor. Bunun yanında mikro öğrenme ile bilgileri hap bilgiler halinde daha kısa ve etkileşimli bir şekilde kullanıcılara vermek öğrenmeyi destekler hale geldi. İçerikler daha çok yazı kaynaklı üretilirken artık görsel hafızaya dayanan gif’lerin, icon’ların, videoların ve animasyonların yer aldığı içerikler haline geldi.

Bunun yanında yapay zekalar hayatımıza girmeye başladı. Bu da yeni neslin öğrenmesinde bir devir olabilecek bir gelişme. Önceden bir bilgiyi bir kişinin bilmesi değerliyken, sosyal medya platformlarında bilgi paylaşılarak türetilmeye başlandı. Teknolojinin eğitimde kullanılması bütün dünyada git gide hızlanan ve kaçınılmaz bir olgu haline geldi.