Migros'un çalışanlarına sunduğu eğitim ve gelişim fırsatları nelerdir? (2 Cevap)

Migros’ta herkes için ciddi yapılanmış eğitim ve gelişim fırsatları var. Biz çalışanlarımız için objektif bir değerlendirme ortamını çok önemsiyoruz. Migros’ta her çalışana, her yıl mutlaka performans değerlendirmesi ve yetkinlik bazlı değerlendirmeler içeren bir yetkinlik değerlendirme süreci yapılıyor. Bunu hem 360 derece gözleme dayalı olarak hem de objektif değerlendirme araçları kullanarak yapıyoruz. Tüm çalışanlarımızın performanslarına, yetkinliklerine, gelişim ve güçlü alanlarına, başarı oldukları veya zayıf oldukları konuların hepsine çok detaylı bir şekilde hakimiz. Onlara bütün bu değerlendirme süreçlerine tamamen entegre bir şekilde eğitim ve gelişim fırsatlarımızı açıyoruz. Kişi yeter ki kendini geliştirmek istesin. Kişinin güçlü yanları, gelişim alanları, önümüzdeki dönemde ne yapmak istediği ve neye odaklanacağı gibi tüm süreçlere gelişim anlaşması diyoruz. Anlaşma; tarafları olan bir şey olduğu için bu taraflardan birisinin o olduğunu ve bunu planlamasını gerektiğini söylüyoruz. Sonrasında çalışan bu talepleri oluşturuyor ve yöneticisiyle bir anlaşma yapıyor. Biz İnsan Kaynakları ve Eğitim Departmanları olarak biraz sağlayıcı konumundayız. Neye ihtiyaç varsa onları organize ederek sunuyoruz. Yetişkinlerde gelişim ve eğitim kişinin kendi sorumluluğunda olan bir süreç olduğu için bu sorumluluğu çalışanlarımıza bırakıyoruz. Hem mesleki becerilerini yaşayarak ve uygulayarak öğrenme fırsatı hem de o mesleki beceriler kazandıracak eğitimler sağlıyoruz. Migros’un uluslararası alanlarda 36 tane ödülü var. Bunlar dünyanın en seçkin organizasyonları tarafından verilen ödüller olduğu için gerçekten çok gurur veriyor. Bu hem Migros çalışanları hem de ülkemiz adına çok kıymetli bir şey ve Migros’un eğitime ve gelişime verdiği önemin bir kanıtı. Biz bu eğitimleri ve sunduğumuz fırsatları kendimiz tasarlıyoruz. İçeride verdiğimiz mesleki eğitimlerin %95’ini Migros kendisi geliştiriyor. Bu yüzden perakende okulu olmayı hak ediyor. Migros’taki herkes bu eğitimlerde ortalama 19 gün eğitim alıyor. Bu da eğitim dünyasında çok önemli bir seviye olarak tanımlanabiliyor. Dolayısıyla eğitim ve gelişim fırsatının çok olduğu bir ortamdan bahsedebiliriz.

Migros Eğitim Grup Müdürlüğü'nde nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

Eğitim Grup Müdürlüğü altında Eğitim Teknolojileri, Mağaza Yönetimi, İdari Birimler ve mağaza personellerimizin eğitimlerinin düzenlendiği Mavi Yaka Eğitim Birimlerimiz mevcut. Bunun yanında sahada iş başı ve uygulamalı eğitimler veren İç Eğitim kadromuz mevcut. Buralarda zaman zaman yeni mezun ve deneyimli kişileri değerlendirebiliyoruz.

Migros'un çalışanlarına sunduğu eğitim ve gelişim fırsatları nelerdir? (2 Cevap)

Eğitim Departmanı’nda çalışanlarımızın eğitim ve gelişim ihtiyaçları birçok yöntemle destekleniyor. Yurtiçi ve yurtdışından çok önemli üniversite ve kurumlarla işbirliği yapıyoruz. Yetkinliklere ve kişisel gelişime göre çok eğitim mevcut. Karma eğitim metoduna önem vererek sahada uygulamalı eğitimlerimizi, sınıf eğitimlerimizi ve dijital olarak hazırladığımız içeriklerimizi çalışanlarımıza sunuyoruz. Türkiye’nin birçok farklı lokasyonunda olduğumuzu düşünürsek bunları çok dengeli bir şekilde çalışanlarımıza sunmaya çalışıyoruz. Unutma eğrisini de baz alarak dönemsel olarak farklı eğitim içerikleriyle bilgilerin pekiştirilmesini sağlıyoruz.

Migros Eğitim Grup Müdürlüğü olarak eğitimlerinizi tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz? (1 Cevap)

Migros’ta birçok iş grubu mevcut ve burada hedef kitle bizim için çok önemli. Biz içerikleri hedef kitlenin uygunluğuna ve bulunacakları ortama göre tasarlıyoruz. Örneğin; mağaza personellerimiz uzaktan eğitimleri mağaza ortamında alıyor. Birçoğunu mobile uygun tasarlıyoruz ancak zamanı çok dar olduğu için daha kısa içerikler oluşturmaya çalışıyoruz. Bunu belli dönemlerde tekrarlayarak bilgilerin daha kalıcı hale gelmesini sağlıyoruz.

Migros'ta verilen eğitimlerden herkes faydalanabiliyor mu? Eğitimlerin ön koşulları nelerdir? (1 Cevap)

Eğitim gün sayısı olarak Migros, Türkiye’de kendi sektöründe oldukça üstün. Biz yıl içerisinde %95’ten fazla çalışanımıza dokunuyoruz. Kasiyerinden üst yönetimine kadar eğitimler düzenliyoruz. Eğitimlerin birçoğuna herkes ulaşabilirken, bir kısmı da kişisel ihtiyaçlarımıza, potansiyelimize, çalıştığımız alana göre farklılık gösterebiliyor. Bunun yanında yönetimdeki liderlik eğitimlerimiz potansiyel çalışanlarımıza tanımlanıyor. Yıl içerisinde yapılan yetkinlik değerlendirme sonuçlarına ve kişisel gelişim alanımıza göre eğitimler düzenleniyor. 

Migros Eğitim Grup Müdürlüğü Uluslararası arenada aldığınız ödüllerden bahsedebilir misiniz? (1 Cevap)

Uluslararası arenada yaptığımız işin değerini görmek için ödül başvuruları yapıyoruz ve toplamda 36 tane ödüle sahibiz. Gerek teknolojik alanlara gerekse uygulamalı programlara kadar birçok program ve projede ödül aldık. Bunların detaylarını merak edenler kurumsal sayfamızdan inceleyebilirler.

Eğitim alanındaki dijital trendler neler? Eğitim teknolojilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz? (1 Cevap)

Şirketlerde çalışanların büyük bir çoğunluğunu Y kuşağı oluşturmaya başladı. Migros’ta da %70’in üzerinde Y kuşağı çalışan mevcut. Bu kişiler değiştikçe öğrenme alışkanlıkları da değişiyor.Örneğin; Türkiye’de son zamanlarda oyunlaştırma uygulamaları oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ve bunun çok başarılı örnekleri var. Arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamalarıyla bambaşka bir dünyaya girerek gerçek hayattan koparan ya da gerçeği destekleyici içerikler üretilmeye başlandı.Artık tıp bölümünde okuyan bir öğrenci sanal gerçeklik uygulamasıyla cerrahi müdahale yapabiliyor. Bunun yanında mikro öğrenme ile bilgileri hap bilgiler halinde daha kısa ve etkileşimli bir şekilde kullanıcılara vermek öğrenmeyi destekler hale geldi. İçerikler daha çok yazı kaynaklı üretilirken artık görsel hafızaya dayanan gif’lerin, icon’ların, videoların ve animasyonların yer aldığı içerikler haline geldi.Bunun yanında yapay zekalar hayatımıza girmeye başladı. Bu da yeni neslin öğrenmesinde bir devir olabilecek bir gelişme. Önceden bir bilgiyi bir kişinin bilmesi değerliyken, sosyal medya platformlarında bilgi paylaşılarak türetilmeye başlandı. Teknolojinin eğitimde kullanılması bütün dünyada git gide hızlanan ve kaçınılmaz bir olgu haline geldi.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle