Muhasebe

Muhasebe

11 soruya 10 cevap verildi.

Cevaplar 10

Filtrele:Sırala:

Finans & Muhasebe departmanı ne iş yapar? Üzerinde çalıştığınız projelere örnekler verir misiniz? (1 Cevap)

Temel anlamda bir network yapısında çalışıyoruz. Şirket içerisindeki bütün departmanlarla iletişim halindeyiz. Temel amacımız işimizi daha ileriye götürebilmek, iş stratejilerimizi yaratmak, geliştirmek, uygulamak ve bütün bu sürece liderlik etmektir. Bunu yaparken de işlerimizi sürekli basitleştirmeye çalışmak ve organizasyon konusunda kritik davranmak gibi birkaç farklı faktörümüz var. Sadece P&G organizasyonu değil tüm organizasyonumuzun sağlıklı bir şekilde işlerine devam edebilmesi bizim için çok önemlidir. Bunun dışında önemli bir diğer faktör de işimizi büyütebilmektir ve içinde bulunduğumuz pazarlarda sürekli işimizi büyüterek lider olmak, her bir markamızla bulunduğumuz pozisyonu daha da koruyup ileriye gidebilmektir. Tabii ki bu sayede de temel amacımıza yani hissedarlarımıza değer yaratmaya çalışıyoruz. Geçmişte üstünde çalıştığımız projelerden birisi pazarda çok başarılı olan Doğal Sentez lansmanımız vardı. Doğal Sentez lansmanımızın her türlü finans boyutu hakkında çalışma yapmak gerekiyordu. Bu lansmanı çıkardığımızda finansal tablolarımız ne şekilde değişeceği, yıllar içerisindeki periyotlarda ne gibi getiriler sağlanacağı hakkında hem satış hem de karlılık anlamında çalışmalar yapılıyordu. Tabii ki bu çalışmayı yaparken sizi denize atıp boğulmanızı seyretmeyiz. Bütün ekip olarak size gerekli eğitim desteğini, ihtiyacınız olan her türlü yardımı, görüşü ve direktifi etrafınızdaki kalın sağlam destek duvarı sağlıyor.

Finans & Muhasebe departmanının yapısını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Türkiye P&G Finans Organizasyonu’ndan kısaca bahsedecek olursak; bir adet Finans Direktörümüz var ve bu direktörümüze bağlı olarak çalışan grup müdürlerimiz var. Her bir grup müdürü farklı bir alanı yönetir ve PG& Finans Direktörü’ne karşı sorumludur. O adalardan birisi Kategori Finans adasıdır. Orada P&G Finans Grup Müdürü, kategorideki Finansal Analistlerle ve Finansal Analiz Müdürleriyle birlikte çalışır. Satış Finans’taki Grup Müdürümüz, oradaki analistlerimiz ve müdürlerimizle çalışır. Vergi ve Kurumsal Finans adacığındaki Grup Müdürümüz, altındaki takım arkadaşları ve analistleriyle birlikte çalışır. Benzer şekilde Fabrika Finans Grup Müdürümüz, kendi takımı ve fabrikadaki analistleriyle çalışır. Her biri kendi alanından ve P&G Türkiye Finans Direktörü’ne karşı sorumludur.

Finans & Muhasebe alanında çalışmak için nasıl yetkinliklere sahip olmak gerekir? (1 Cevap)

Sistem ve süreçlerde gördüğümüz sorunları analiz edip, bunların değişmesinde ve karar alınmasında liderlik etmemiz gerekiyor. Bu da analiz yeteneği, analiz kapasitesi ve liderlik gerektiriyor. Takımlar içerisinde çalışmak bizim için çok önemli çünkü biz tek başımıza hiçbir şeyiz ve takımla birlikte ancak bir şeyler yapabiliyoruz. Dolayısıyla takım içerisinde çalışabilmek çok önemli bir yetenektir. Bu da ancak güvenilir olmaktan geçiyor. Dikkat ederseniz hiç teknik bir özellik saymadım. Muhasebe bilgisi, MPV veya IRR hesabı bilmenize gerek yok. Bunların tamamı sonradan öğrenilebilir. Yeter ki işi severek yapmanız ve az önce bahsettiğim gibi liderlik, takım çalışması, analitik yeteneklere sahip olmanız yeterlidir.

Finans & Muhasebe alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Okul yıllarımdan beri analiz yapmak, bir şeyleri değiştirmek ve bunu arkadaşlarımla birlikte oluşturduğum bir takımla yapmak her zaman bana keyif vermiştir. Çok sevdiğim ve çok keyif alarak yaptığım analiz ve sürekli değişimi yönetmek ve bunu takım arkadaşlarımla birlikte yapmak bana gerçekten keyif veriyor.

Finans & Muhasebe alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

En büyük zorluk az önce de bahsettiğim gibi değişim sürecidir. Sürekli devam eden bir değişime ayak uydurmamız ve bu süreçleri değiştirmemiz gerekiyor. İçeride veya dışarıda oluşan pazarların ekonomik şartları da bizi zorlayabiliyor. Bazen gerçekten çok fazla iş yükü çıkabiliyor. Ben 11 yıldır P&G’de çalışıyorum ama baktığınızda 4 farklı şirkette çalışıyorum diyebilirim. Bu da bana oldukça keyif veriyor. İçinde bulunduğumuz ortam, iş yapış şeklimiz değiştiği için bizi bir anlamda dinç tutuyor. Değişime ayak uydurduğumuz sırada o süreci yaşamak zor olsa da daha güncel, daha dünyaya adapte olmuş ve ayakları üzerine basan bir organizasyon içerisinde çalışmak gerçekten insana keyif veriyor.