Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

21 soruya 34 cevap verildi.

Cevaplar 34

Filtrele:Sırala:

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Bir işletmede yöneticiler doğru ve hızlı kararlar alabilmek için bu kararları destekleyecek bazı bilgilere ihiyaç duymaktadır. Yönetimin gereksinimini karşılayan bu bilginin bilgisayarlar aracılığıyla işlenmesi ve iletilmesi fonksiyonlarını yerine getiren sistemler "yönetim bilişim sistemleri" olarak adlandırılır. Yani bu bölümün içeriği yoğun olarak bilgisayar yazılımı, donanımı ve bilgisayar ağları gibi konulardan oluşmakla beraber günümüzün en güncel konularından e-ticaret, e-devlet, e-fatura, iş zekası uygulamaları  gibi konulardan da oluşmaktadır. Kendini geliştiriren ve bölümünü seven mezunların işsiz kalmayacağı ve yurt dışında da çalışma imkanı yakalayabileceği bir bölüm. Günümüzde yazılım bilmek tek başına yeterli değildir artık. Bu bölümde gerek bilişim hukuku gibi hukuğa yönelik dersler ve gerek örgütsel davranış gibi işletmeye yönelik dersler ile bu bölümü tercih edenler birer bilişim yöneticileri olarak yetiştirilirler.Kafkas Üniversitesi İİBF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü yeni açılmış ama öğrencilerinin en iyi şekilde yetiştirilmesinde hakkını veren dersleri yazılım ağırlıklı ender bölümlerden bence. 

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Açıkçası liseden Ali Hoca'mın tavsiyesi üzerine haberim olan bir bölümdü. Ancak geldikten sonra yaptığım çıkarımları şöyle sıralandırabilirim.
- Mezunlarına sunduğu ve kendilerini her daim geliştirebilecekleri çok geniş bir yelpaze sunması
- Teknik anlamda donanımlı bir yönetici yetiştirme gayesiyle öğrenci yetiştirmesi ve buna uygun bir programa sahip olması
- Ayrıca kendini geliştireceğin derken klişe olarak değil, yaptığın işe zevkle gideceğin hatta kendi işini kurabileceğin fikirlerin aşılandığı bir bölüm olmasıdır bir kişiyi oraya çeken.
- Kısacası dört sene içerisinde istesen de istemesen de ileride ne yapacağı hakkındaki soru işaretleri kalkmış ve bu doğrultuda donanımlı birisi olarak çıkıyorsun.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (5 Cevap)

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün asıl amacı;teknoloji ve bilişim alanında uzman olabilecek ve yöneticilik yapabilecek kişileri yetiştirmektir. Global düzeyde düşündüğümüz zaman büyük ve kurumsal firmalardan internet sitesi ve IT departmanı olmayan, teknolojiyi kullanmayan hiçbir firma yok. Bu nedenle bizim bölümümüzden mezun olan kişilerin iş bulabilme sahaları ve alanları çok geniş. IT deyince aklımıza belki çok dar bir alan gelebilir ama IT’nin de kendi içerisinde çok farklı alanları var. Veri madenciliği, veri analizi, veri ambarcılığı, yazılımcılık gibi bilgisayar, teknoloji veya IT ile alakalı bir konuda ilerleyip yönetici veya direktör olabilirsiniz. Bu nedenle bölümümüzün gayet geniş bir yelpazeye sahip olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kendini geliştirmek isteyenlerin de BAT IT departmanında staj yapma imkanını değerlendirmelerini kesinlikle tavsiye ediyorum.

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Bölüm aslında şirketlerin var olan tüm süreçleri üzerine eğitim verdiği İçin sizin hangi alana ilginiz varsa o yöne gitmenizde yardımcı oluyor. Bilgi teknolojileri alanında da çalışabilirsiniz, planlamada da finans departmanında bile size iş var :)

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Eğer benim aram teknolojiyle aram iyi matematiğide seviyorum programla dili öğrenmeyi isterim aynı zamanda işletme bölümü dersleri de benim için faydalı olur neden bir şirkette yönetici olmayayım diyorsan bu bölümde aradığın her şey var demektir :)