Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

38 soruya 46 cevap verildi.

Cevaplar 46

Yükleniyor...

Açıkçası liseden Ali Hoca'mın tavsiyesi üzerine haberim olan bir bölümdü. Ancak geldikten sonra yaptığım çıkarımları şöyle sıralandırabilirim.
- Mezunlarına sunduğu ve kendilerini her daim geliştirebilecekleri çok geniş bir yelpaze sunması
- Teknik anlamda donanımlı bir yönetici yetiştirme gayesiyle öğrenci yetiştirmesi ve buna uygun bir programa sahip olması
- Ayrıca kendini geliştireceğin derken klişe olarak değil, yaptığın işe zevkle gideceğin hatta kendi işini kurabileceğin fikirlerin aşılandığı bir bölüm olmasıdır bir kişiyi oraya çeken.
- Kısacası dört sene içerisinde istesen de istemesen de ileride ne yapacağı hakkındaki soru işaretleri kalkmış ve bu doğrultuda donanımlı birisi olarak çıkıyorsun.

40,392 görüntülenme

Bir işletmede yöneticiler doğru ve hızlı kararlar alabilmek için bu kararları destekleyecek bazı bilgilere ihiyaç duymaktadır. Yönetimin gereksinimini karşılayan bu bilginin bilgisayarlar aracılığıyla işlenmesi ve iletilmesi fonksiyonlarını yerine getiren sistemler "yönetim bilişim sistemleri" olarak adlandırılır. Yani bu bölümün içeriği yoğun olarak bilgisayar yazılımı, donanımı ve bilgisayar ağları gibi konulardan oluşmakla beraber günümüzün en güncel konularından e-ticaret, e-devlet, e-fatura, iş zekası uygulamaları  gibi konulardan da oluşmaktadır. Kendini geliştiriren ve bölümünü seven mezunların işsiz kalmayacağı ve yurt dışında da çalışma imkanı yakalayabileceği bir bölüm. Günümüzde yazılım bilmek tek başına yeterli değildir artık. Bu bölümde gerek bilişim hukuku gibi hukuğa yönelik dersler ve gerek örgütsel davranış gibi işletmeye yönelik dersler ile bu bölümü tercih edenler birer bilişim yöneticileri olarak yetiştirilirler. Kafkas Üniversitesi İİBF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü yeni açılmış ama öğrencilerinin en iyi şekilde yetiştirilmesinde hakkını veren dersleri yazılım ağırlıklı ender bölümlerden bence. 

29,025 görüntülenme

İşletme ve bilgisayar bölümünün entegre edildiği, geleceğinin parlak olduğunu düşündüğüm ve 3 sene araştırıp, sınavdan öncede sonrada tercih listemde ilk sırada olmayı başardığı için :)

25,268 görüntülenme

Sadece işletme okumak yerine, onun yanı sıra programlama, pazarlama, stratejik yönetim gibi iş hayatında yardımcı olacak konuların üzerinde yoğunlaşan bir bölüm. Yani MIS okurken yazılımcı da olunabilinir, işletmeci de, pazarlamacı da. MIS ülkemizde çok gelişmemiş olmasına rağmen revaçta olan bir bölüm ve büyük şirketler de yavaş yavaş MIS mezunlarına ihtiyaç duyuyor.

22,971 görüntülenme

Bölüm aslında şirketlerin var olan tüm süreçleri üzerine eğitim verdiği İçin sizin hangi alana ilginiz varsa o yöne gitmenizde yardımcı oluyor. Bilgi teknolojileri alanında da çalışabilirsiniz, planlamada da finans departmanında bile size iş var :)

22,139 görüntülenme