Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

20 soruya 32 cevap verildi.

Cevaplar 32

Filtrele:Sırala:

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Bir işletmede yöneticiler doğru ve hızlı kararlar alabilmek için bu kararları destekleyecek bazı bilgilere ihiyaç duymaktadır. Yönetimin gereksinimini karşılayan bu bilginin bilgisayarlar aracılığıyla işlenmesi ve iletilmesi fonksiyonlarını yerine getiren sistemler "yönetim bilişim sistemleri" olarak adlandırılır. Yani bu bölümün içeriği yoğun olarak bilgisayar yazılımı, donanımı ve bilgisayar ağları gibi konulardan oluşmakla beraber günümüzün en güncel konularından e-ticaret, e-devlet, e-fatura, iş zekası uygulamaları  gibi konulardan da oluşmaktadır. Kendini geliştiriren ve bölümünü seven mezunların işsiz kalmayacağı ve yurt dışında da çalışma imkanı yakalayabileceği bir bölüm. Günümüzde yazılım bilmek tek başına yeterli değildir artık. Bu bölümde gerek bilişim hukuku gibi hukuğa yönelik dersler ve gerek örgütsel davranış gibi işletmeye yönelik dersler ile bu bölümü tercih edenler birer bilişim yöneticileri olarak yetiştirilirler.Kafkas Üniversitesi İİBF Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü yeni açılmış ama öğrencilerinin en iyi şekilde yetiştirilmesinde hakkını veren dersleri yazılım ağırlıklı ender bölümlerden bence. 

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Açıkçası liseden Ali Hoca'mın tavsiyesi üzerine haberim olan bir bölümdü. Ancak geldikten sonra yaptığım çıkarımları şöyle sıralandırabilirim.
- Mezunlarına sunduğu ve kendilerini her daim geliştirebilecekleri çok geniş bir yelpaze sunması
- Teknik anlamda donanımlı bir yönetici yetiştirme gayesiyle öğrenci yetiştirmesi ve buna uygun bir programa sahip olması
- Ayrıca kendini geliştireceğin derken klişe olarak değil, yaptığın işe zevkle gideceğin hatta kendi işini kurabileceğin fikirlerin aşılandığı bir bölüm olmasıdır bir kişiyi oraya çeken.
- Kısacası dört sene içerisinde istesen de istemesen de ileride ne yapacağı hakkındaki soru işaretleri kalkmış ve bu doğrultuda donanımlı birisi olarak çıkıyorsun.

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Bölüm aslında şirketlerin var olan tüm süreçleri üzerine eğitim verdiği İçin sizin hangi alana ilginiz varsa o yöne gitmenizde yardımcı oluyor. Bilgi teknolojileri alanında da çalışabilirsiniz, planlamada da finans departmanında bile size iş var :)

Boğaziçi Üniversitesi ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

Ben Management Information Systems’tan 2013 yılında mezun oldum. Önce biraz bölümden bahsedelim. Çok az üniversitede olduğundan dolayı çok bilinen bir bölüm olduğunu düşünmüyorum. Aslında yurtdışında çok fazla bilinen ve aranılan bir bölüm. Çünkü genelde mühendislik bilimleri dediğimiz bilgi teknolojilerini ve sosyal bilimler dediğimiz pazarlama, insan ilişkileri, insan kaynakları, insan yönetimi, finans, etik, ekonomiyi tek bir pakette sunabilen bir bölüm. E tabi ki böyle olunca da talebi son kullanıcıdan alıp, onu işleyip, teknik olarak dökümantasyonunu yapabilecek ve belki de yazılımını bile yapabilecek insanlar yetişiyor. Bu gerçekten çok önemli. Çünkü zaten kaos raporlarında bile gördüğümüz şey, projelerin en önemli failure sebeplerinden bir tanesi son kullanıcıyı anlayamamak. Ama MIS bölümü gerekten son kullanıcıyı anlayan elemanlar yetiştiriyor ve tam ara eleman dediğimiz elemanları MIS mezunlarından kapmak mümkün. E tabi ki bunun Boğaziçi Üniversitesi’nde olması bana sosyal olarak bir sürü fayda sağladı. Boğaziçi’nin gerçekten sosyal yaşamı ve tabi ki sunduğu olanaklar çok güzel. Çünkü mezun olduğunuzda öyle kimse sizi işe almak için kapıda beklemiyor. Böyle bir şey yok. Eskidenmiş. Ama bir yere başvurduğunuzda tabi ki güzel bir etiket oluyor. Ben bu yüzden bölümümü de, okulumu da seviyorum.

Neden Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü? (10 Cevap)

Eğer benim aram teknolojiyle aram iyi matematiğide seviyorum programla dili öğrenmeyi isterim aynı zamanda işletme bölümü dersleri de benim için faydalı olur neden bir şirkette yönetici olmayayım diyorsan bu bölümde aradığın her şey var demektir :)