ARGE

ARGE

69 soruya 90 cevap verildi.

Cevaplar 90

Filtrele:Sırala:

Havva Nur Esen sordu.

Biyoteknoloji ve Genetik gibi bölümlerin mezunları Türkiye'de ARGE alanında iş bulabiliyorlar mı? Yoksa sadece akademik hayatta ilerlemek zorunda mı kalıyorlar? (1 Cevap)

Mezunlar genellikle akademik kariyere yöneliyor olsalar da ARGE alanında çalışmak da tabii ki mümkün. Pek çok şirkette, araştırma laboratuvarlarında vb. çalışılabiliyor.

Ar-Ge departmanı ne iş yapar? (1 Cevap)

Şirkettebulunan Ar-Ge departmanı o şirketin can damarı gibidir. Huawei’nin şu anda 170binden fazla çalışanı var ve bu çalışanların yarısı Ar-Ge odaklı çalışıyor.Dolayısıyla 80 bin civarı Ar-Ge çalışanı var. Ar-Ge önemli çünkü araştırma vegeliştirmeden oluşuyor. Eğer araştırma olmazsa, yeni bir şeyler üretilmezseileride şirketin ayakta kalması çok zor olur. Bu yüzden yeni bir fikirlebunları hayata geçirmek çok önemli. Geliştirme tarafı da bu fikirleri hayatageçirme noktasında devreye giriyor ve bu ikisinin el ele gitmesi gerekiyor.

Ar-Ge alanında çalışmak isteyen öğrencilere ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Öğrenci arkadaşlara kendilerini en iyi şekilde tanımalarını tavsiye ederim. Bu biraz kendini bilmek ve hayal kurmakla alakalı. Eğer hayaliniz Ar-Ge içerisinde çalışmaksa, yaratıcı düşünce ve yenilikçi olmak çok önemlidir. Bununla birlikte iletişim becerinizi de geliştirmenizi tavsiye ederim. Biz TürkTraktör Ar-Ge olarak sektördeki ilk Ar-Ge merkezi olan bir şirket olmamız sebebiyle çok ciddi bir bilgi birikimine sahibiz. Bu bilgi birikimine çok değerli arkadaşları aramıza katarak daha iyi noktalara gelmek isteriz.

Ar-Ge alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (6 Cevap)

Ben teknolojiyi, yeni bir şey öğrenmeyi, bilimi seviyorum. Bu yüzden çok keyifli oluyor çünkü makalelerle sürekli iç içeyiz. Hocalarımız var ve projeleri genelde profesörlerle yapıyoruz. Danışman hocalarımız oluyor ve projelerin bir kısmında TÜBİTAK’la beraber çalışıyoruz. Böyle olunca işin akademik ayağı daha fazla oluyor ve derinliği artıyor. Mesela takımımızda doktoralı arkadaşlar da var. İşin derinliğini artarken hepimize farklı kapılar açılıyor. Bu açılan yeni kapılar da yeniliği ve teknolojiyi seven insanlara büyük keyif veriyor.