İnovasyon

İnovasyon

28 soruya 31 cevap verildi.

Cevaplar 31

Filtrele:Sırala:

Şirketlerin başarısında inovasyonun önemi nedir? (1 Cevap)

İnovasyon hem ihtiyaç tarafında hem de bahsettiğimiz geleceği şekillendirme tarafında size yol açıyor. Teknolojiden örnek verirsek, bugün gördüğünüz birtakım hikayeler aslında size geleceğin tam yolunu çizmiyor, onlar bir miktar trendler. Trendleri izlediğiniz zaman başkalarıyla birlikte izliyorsunuz yani şu telefonu kullanıyorum diyebilirsiniz, daha hızlı performanstı. Daha sonra adamın birisi kalkıp diyor ki tablet diye bir hikaye var, farklı bir ihtiyaç, bir değişim şekillendirildi. İnovasyonun böyle bir önemi var, dünyayı veya oyunu değiştiriyor. Bunun için zaman zaman yıkıcı inovasyonlara da ihtiyacınız var, bir şeyleri tamamen indirip ondan sonra yukarıya çekmekten. Geçmişte arabaların ilk ortaya çıktığı dönemde bugünkü gibi acayip düzgün arabalardan bahsetmiyorsunuz, ama birisi çıkıyor bunu yapıyor, inovasyon orada. Londra sokaklarında 250.000 tane at varken birisi diyor ki araba diye bir şey yapıyoruz, daha hızlı bir at yapıyoruz diyebilirsiniz mesela belki o anda daha fazla satabilirsiniz ama geleceği kurgulayamayabilirsiniz. İnovasyon geleceği kurguluyor. Bugün baktığınız zaman geçmişte çok iyi fotoğraf filmi satan şirketler niye bugün aynı durumda değil? Biri gelip o inovasyonu işin içine soktuğu zaman siz aslında bir süre sonra yavaş yavaş yok olma sürecine doğru gidiyorsunuz. İnovasyon bir anlamda gelecek için var olmak ya da olmamak sorusunun cevabı.

Siemens İnovasyon Yarışması hakkındaki görüşleriniz nelerdir? (1 Cevap)

Siemens İnovasyon Yarışması'yla aslında diğer birçok yarışmadan farklı olarak öğrencilerin yenilikçi fikirlerini ödüllendirmenin de ötesine gidip bu fikirlerin birer ürün prototipine dönüşmesini sağlamayı amaçladık. Ürün prototip aşamasına geldiğinde ise öğrencinin, kendisine bir iş biriminden ve ARGE departmanından atanacak bir yöneticinin mentörlüğünde prototipi gerçek bir ürüne dönüştürmesini hayal ettik. Dolayısıyla sürecin fikir-prototip-ürün ve belki de ürünün pazara çıkması olarak gelişmesini hedefliyoruz.

Her ne kadar yarışma önemli bir çarpan olsa da Siemens Innovation Fellowship dediğimiz kapsamlı bir programın bir parçası sadece. Kişiyi tüm program süresince Siemens ailemizin arasına alıyoruz, ona bir koç/mentor atıyoruz, ve fikrini 3 ay içerisinde gerçekleştirmesini bekliyoruz. Kişi Siemens Innovation Fellowship Programı'ndan mezun olduktan sonra Siemens ailesine geri dönüp bizimle tam zamanlı çalışma olasılığına sahip oluyor. Ne olursa olsun kendi kişisel kariyer gelişimi adına çok değerli bir deneyim kazanıp kariyer yoluna devam ediyor.

Bahsi geçen program Almanya, Türkiye, Çin ve Hindistan ortaklığında düzenlendiğinden, yarışmanın Türkiye 1.si, prototip çalışmasını diğer üç ülkedeki inovasyon laboratuarlarında yapabiliyor. Aynı şekilde Almanya'da eğitim görmüş iki Türk arkadaşımız da 3 aylık inovasyon projelerini Türkiye'de gerçekleştirecekler.

DenizBank için inovasyonun önemi nedir? (1 Cevap)

Denizbankiçin inovasyonun önemi çok büyük. Denizbank’ın İnovasyon Komitesi adında birkomitesi var ve bu komite doğrudan üst kurulumuza raporlama yapıyor. Bukomitenin içinde Denizbank’ın bütün iş kollarından ve iş birimlerindentemsilciler var ve komitenin doğrudan her yıl üç tane proje bitirme şartı var.Bu yüzden komite toplanıp proje yapmaya çalışıyor.Dünyadainovasyon örneklerine baktığımızda genelde toplanıp beyin fırtınası veya vakaçalışmaları yapan oluşumlar aklımıza geliyor ama buradaki durum biraz farklı.Burada  komite doğrudan inovasyon üretmeküzerine çalışıyor. Denizbank’taki inovasyonu A’dan Z’ye herkes damarlarınakadar hissettiği için inovasyon Denizbank’ın DNA’sında var. Bana inanmıyorsanızbunu anlamanın yolu çok kolay; herhangi bir Denizbank şubesine gittiğinizdeGüvenlik Görevlisi’ne Denizbank’ın mobil uygulamalarını sorun; size hepsinitıkır tıkır anlatacaktır. Bir Güvenlik Görevlisi’nin bu kadar dijital ürünhakkında bilgi sahibi olması hiç kolay değil ve bu emekten öte, bir vizyon işi.Tepedeki vizyonu en uca kadar indirebildiğinizin bir gösterge olduğu içininovasyon çok önemli. Bubankada herkes inovatif olup inovasyon üretmek için çalışıyor ve bunuyapabilecekleri ortamları da var. İnsan Kaynakları’yla beraber çalıştığımız vekendi içimizde kullandığımız “Denizde” uygulamamız var. “Çözüm Buldum” diye birbölümümüz var ve bu bölümde her bankanın her temsilcisi fikir girebiliyor ve ofikirleri birbirleri arasında oylayabiliyorlar. Biz buna açık inovasyon ortamıdiyoruz çünkü herkes birbirini oyluyor ve kazanan bir kişi ödülü alarakprojesini yaptırıyor.Bunundışında bir de düello bölümü var. Bu bölümde ben herhangi bir arkadaşıseçiyorum ve düello yaparak fikirlerimizi çarpıştırıyoruz. Diğerleri oyluyor vekazanan diğerini yeniyor. Dolayısıyla Güvenlik Görevlisi CEO’yu düello yapmayaikna ederse Genel Müdürü açık inovasyon ortamında yenebilir. Bu ancak çok açıkbir kafanın sonucu ortaya çıkabilir, bu da Denizbank’ta var.

İnovasyon alanında çalışmanın sizi tatmin eden ve zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

Tatmineden de, zorlayan da aynı şeydir. İnovasyon alanında çalışmak demek; sürekliyeniliğe açık olmak demektir. Bunun için de açık bir kafaya sahip olmanız, yerigeldiğinde kendi kendinizle çelişebilmeniz ve kavga edebilmeniz gerekiyor. Buyüzden sürekli kendinizi geliştirmeniz ve bunun için olan bitenden haberinizinolması lazım. İnsanları dinlemeniz gerekiyor çünkü her akıl sizin aklınızdandaha üstün olabilir, onlar birleştiğinde çıkan ortak akıl her şeyden üstünolabilir. Bunlar çok önemli kıstaslar olduğu için bunların hepsini aynı andasağlayabilmek lazım. Sürekli yenilenmek, farklılaşmak, haberdar olmaya çalışmakyoruyor ama bir o kadar da keyifli oluyor.

İnovasyon projeleri nasıl tasarlanır ve hayata geçirilir? Bir proje süreci anlatır mısınız? (1 Cevap)

İnovasyonprojeleri özellikle sektörün problemlerini çözmek ya da bir şeyleriiyileştirmek için yapılır. İnovasyon projelerinde yenilikçi yönün bulunması vedaha evvel hiç yapılmamış olması önemlidir. Özellikle bu gibi projeler Huaweitarafında; gereksinimlerin toparlanmasıyla ilgili bir dizayn, geliştirme vetest süreciyle birlikte tamamlanır.