İnovasyon

48 soruya 48 cevap verildi.

Cevaplar 48

Yükleniyor...
1,237 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Arçelik’te çok heyecanlandığım birkaç tane görevim var. Bir tanesi sahiden genç insanları, mühendisleri, üniversite çalışanlarını Türkiye’de tutup onları motive edebilmek ve yenilikçi konularda çalışmaya ikna etmektir. Arçelik’in geleceği için o arkadaşları Türkiye’de tutabilmenin ya da Koç Grubu altına almanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Benim birinci görevim; CEO’muzla beraber genç arkadaşları, yeni dimağları, en iyi mühendisleri grubumuza katabilmektir. İkinci görevim ise Arçelik’in iş modelini biraz değiştirmek ve hatta bunu Koç Holding bazında yapabilmektir. Dünyamız ve iş yapma biçimimiz çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu konuda neleri yapmamız gerektiğine kafa yoruyorum.

1,121 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnovasyon Merkezi olarak kapılarımız herkese açık. Girişimcilere onların fikirlerini test edebilmeleri için inanılmaz bir fırsat sağlıyoruz çünkü onların fikirlerini test edebilmeleri ihtiyaç duydukları müşteri kitlesine sahibiz. İnovasyon Merkezi’nde start-up ortaklıklarını arttırıyoruz ve kuvvetlendiriyoruz. Bunun yanında yaptığımız meetup’larla herkesi aynı çatı altında topluyoruz ve fikir alışverişi yapmalarına olanak sağlıyoruz. Ortaklık yaptığımız bütün start-up’lara ING Global’in kapılarını açıyoruz çünkü ING 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve ING Ventures tarafından yönetilen 300 milyon euroluk bir fintech fonuna sahibiz. Dolayısıyla anlaşma yaptığımız her start-up’a bu fondan yararlanma imkanı sağlıyoruz. Bunların dışında İnovasyon Merkezi’nde başlattığımız araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle beraber inovatif ürünlerin geliştirilmesinde ev sahipliği yapıyoruz.

979 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Öncelikle trendleri çok yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız devamlı yolda oluyor. Özellikle Silikon Vadisi’nde Google, Amazon,  IBM, Qualcomm ya da Japonya ve Tayvan gibi Uzakdoğu’daki şirketlerin hepsini çok yakından takip ediyoruz. Bu ürün ve iş modellerinin hangilerini çok hızlı Türkiye’ye uyarlayabileceğimize, hangisini yapacak yetkinliğimiz olduğuna ve hangisinin bize inanılmaz bir katma değer sağlayacağına bakıyoruz. Bunların hepsini birleştirince de o konulara odaklanıyoruz ve iş ortaklarımızın ve arkadaşlarımızın yetkinlikleri bunları saptamamızda önemli bir rol oynuyor.

965 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İnovasyon hem ihtiyaç tarafında hem de bahsettiğimiz geleceği şekillendirme tarafında size yol açıyor. Teknolojiden örnek verirsek, bugün gördüğünüz birtakım hikayeler aslında size geleceğin tam yolunu çizmiyor, onlar bir miktar trendler. Trendleri izlediğiniz zaman başkalarıyla birlikte izliyorsunuz yani şu telefonu kullanıyorum diyebilirsiniz, daha hızlı performanstı. Daha sonra adamın birisi kalkıp diyor ki tablet diye bir hikaye var, farklı bir ihtiyaç, bir değişim şekillendirildi. İnovasyonun böyle bir önemi var, dünyayı veya oyunu değiştiriyor. Bunun için zaman zaman yıkıcı inovasyonlara da ihtiyacınız var, bir şeyleri tamamen indirip ondan sonra yukarıya çekmekten. Geçmişte arabaların ilk ortaya çıktığı dönemde bugünkü gibi acayip düzgün arabalardan bahsetmiyorsunuz, ama birisi çıkıyor bunu yapıyor, inovasyon orada. Londra sokaklarında 250.000 tane at varken birisi diyor ki araba diye bir şey yapıyoruz, daha hızlı bir at yapıyoruz diyebilirsiniz mesela belki o anda daha fazla satabilirsiniz ama geleceği kurgulayamayabilirsiniz. İnovasyon geleceği kurguluyor. Bugün baktığınız zaman geçmişte çok iyi fotoğraf filmi satan şirketler niye bugün aynı durumda değil? Biri gelip o inovasyonu işin içine soktuğu zaman siz aslında bir süre sonra yavaş yavaş yok olma sürecine doğru gidiyorsunuz. İnovasyon bir anlamda gelecek için var olmak ya da olmamak sorusunun cevabı.

951 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aslında adından da anlaşılacağı üzere Analitik, Ürün Geliştirme ve İnovasyon ekiplerimiz mevcut. Birim olarak bizim ana görevlerimizden biri proje yönetimi yapmak, diğer birim ve ekiplere destek olmak, müşteri datasını anlamlandırmaktır çünkü elinizdeki datayı anlamlandırmadığınız noktada kullanamazsınız. Analitik ekiplerimiz eğilim modelleri çalışarak, müşteriyi izleyerek bu datayı anlamlandırır. Şube ve ATM planlamasını biz yaparız. Nereye hangi şubenin açılacağından, hangi ATM’nin verimli olduğundan, hangisinin ne kadar kar getirdiğinden ve şube personellerinin performans ölçümünden bizim Analiz ekiplerimiz sorumludur. İnovasyon ekibimiz bankanın inovatif fikirlerini ve çözümlerini üretir. Ürün Geliştirme mevcut ve yeni ürünlerin lansmanında yer alan, onların ne kadar iyi olabileceğini test eden ekibimizdir. Kendi ekibim de müşteri bilgilerinin kalitesini arttıran ve bu bilgileri derli toplu bir sistemde bulunduran ekiptir.