İnovasyon Direktörü ne iş yapar? Arçelik'te görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Arçelik’te çok heyecanlandığım birkaç tane görevim var. Bir tanesi sahiden genç insanları, mühendisleri, üniversite çalışanlarını Türkiye’de tutup onları motive edebilmek ve yenilikçi konularda çalışmaya ikna etmektir. Arçelik’in geleceği için o arkadaşları Türkiye’de tutabilmenin ya da Koç Grubu altına almanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz.Benim birinci görevim; CEO’muzla beraber genç arkadaşları, yeni dimağları, en iyi mühendisleri grubumuza katabilmektir. İkinci görevim ise Arçelik’in iş modelini biraz değiştirmek ve hatta bunu Koç Holding bazında yapabilmektir. Dünyamız ve iş yapma biçimimiz çok hızlı bir şekilde değişiyor. Bu konuda neleri yapmamız gerektiğine kafa yoruyorum.

Şirketlerin başarısında inovasyonun önemi nedir? (1 Cevap)

İnovasyon hem ihtiyaç tarafında hem de bahsettiğimiz geleceği şekillendirme tarafında size yol açıyor. Teknolojiden örnek verirsek, bugün gördüğünüz birtakım hikayeler aslında size geleceğin tam yolunu çizmiyor, onlar bir miktar trendler. Trendleri izlediğiniz zaman başkalarıyla birlikte izliyorsunuz yani şu telefonu kullanıyorum diyebilirsiniz, daha hızlı performanstı. Daha sonra adamın birisi kalkıp diyor ki tablet diye bir hikaye var, farklı bir ihtiyaç, bir değişim şekillendirildi. İnovasyonun böyle bir önemi var, dünyayı veya oyunu değiştiriyor. Bunun için zaman zaman yıkıcı inovasyonlara da ihtiyacınız var, bir şeyleri tamamen indirip ondan sonra yukarıya çekmekten. Geçmişte arabaların ilk ortaya çıktığı dönemde bugünkü gibi acayip düzgün arabalardan bahsetmiyorsunuz, ama birisi çıkıyor bunu yapıyor, inovasyon orada. Londra sokaklarında 250.000 tane at varken birisi diyor ki araba diye bir şey yapıyoruz, daha hızlı bir at yapıyoruz diyebilirsiniz mesela belki o anda daha fazla satabilirsiniz ama geleceği kurgulayamayabilirsiniz. İnovasyon geleceği kurguluyor. Bugün baktığınız zaman geçmişte çok iyi fotoğraf filmi satan şirketler niye bugün aynı durumda değil? Biri gelip o inovasyonu işin içine soktuğu zaman siz aslında bir süre sonra yavaş yavaş yok olma sürecine doğru gidiyorsunuz. İnovasyon bir anlamda gelecek için var olmak ya da olmamak sorusunun cevabı.

TürkTraktör'de Ar-Ge İnovasyon kapsamında ne gibi projeler hayata geçiriliyor? (1 Cevap)

TürkTraktör Ar-Ge Ekibi olarak müşteri beklentilerini en iyi şekilde karşılayabilecek traktör projeleri üzerinde çalışıyoruz. Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse; daha verimli ve güçlü motor, daha dayanıklı güç aktarma sistemleri, daha ergonomik sürücü kabinleri, daha yüksek kaldırma kapasiteli traktörler üzerinde çalışmaktayız.

İnovasyon alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (1 Cevap)

Benim çok iyi bir kalp cerrahı arkadaşım var, onun çok güzel bir lafını tekrarlayacağım: “Ben dünyada en sevdiğim işi yapıyorum, üstüne de bana tomarla para veriyorlar.” Ben de onun fikirlerini aynen paylaşıyorum çünkü Elektrik Elektronik Mühendisi olarak Arçelik’te inovasyon konusunda böyle bir ekiple çalıştığım için çok memnunum. Bunun dışında ürettiğimiz, tasarladığımız ürünlerden ve bunların tüm dünyada satılmasından çok büyük bir gurur duyuyorum. Ülkemizi iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum, bir de üstüne para kazanıyoruz. Bu yüzden arkadaşlar da buna bakarak sevdikleri işi yapsınlar, işlerini yaparken büyük haz alsınlar. Bir de bundan para kazanabiliyorlarsa bundan iyisini bulmak zordur diye düşünüyorum.

Arçelik İnovasyon Ekibi olarak nasıl projeler üzerinde çalışıyorsunuz? (1 Cevap)

Esas işimiz olan beyaz eşya ve tüketici elektroniği tarafında Ar-Ge’mizin mükemmel projeleri var. Biz biraz yeni iş alanlarına bakıyoruz. Şu anda devam eden dört ana iş kolunda işlerimiz var.Bir tanesi ödeme sistemleridir. Biz sahiden ödeme dünyasının gelecek 5-10 senede mobil akımlardan dolayı inanılmaz değişeceğini düşünüyoruz.Tıp alanında özellikle giyilebilir sensörlerin teşhis olayını değiştirebileceği konusunda kuvvetli bir fikrimiz var ve bu konuda hastanelerle çalışıyoruz. Üçüncü olarak Türkçeyi anlamaya çalışıyoruz. Arkada akıllı ev asistanımızı görüyorsunuz. Biliyorsunuz ki şu an dünyada çok popüler bir trend. Biz de Türkçe konusuna odaklandık. Türkçeyi anlayabilen, komutlara karşılık verebilen, evdeki ürünleri kullanabildiğimiz ve bize her konuda bilgi verebilen akıllı bir asistan üzerinde çalışıyoruz.Son olarak da video konusu ilgimizi çekiyor. Akıllı araçları, kişileri, yüzleri tanıyabilen akıllı sistemler üzerinde çalışıyoruz.

Arçelik İnovasyon Ekibi'nde nasıl kariyer fırsatları var? (1 Cevap)

İnovasyon Ekibi'nde üç tip arkadaş arıyoruz. Meraklı, çok iyi eğitim almış, disiplinler arası çalışabilen, farklı kültürlere ve yeniliklere açık, başarısızlıktan korkmayan arkadaşlar arıyoruz. Arçelik’in içinde belki de en fazla başarısızlığa uğrayan ekip İnovasyon Ekibi olabilir çünkü yaptığımız birçok proje olumlu sonuçlanmayabiliyor. Bu yüzden cesaretlerinin kırılmaması lazım.Biz çok fazla uzun dönem stajyer almaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz de İstanbul Teknik Üniversitesi ve ODTÜ’de yer alıyor. Özellikle 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin bizde 3-6 ay boyunca staj yapmalarını istiyoruz. Yeni mezunlara her zaman açığız ama tecrübeli arkadaşlarımız da var. Çalışanlarımızın %60-70’i yazılım odaklı çalışıyor. Bunun yanında ürün geliştirmek için Mekanik Mühendislerimiz, Donanım Mühendislerimiz bulunuyor. Aynı zamanda çok iyi İş Analistlerimiz ve İş Geliştirme’yle uğraşan arkadaşlarımız da mevcut.

Arçelik İnovasyon Ekibi olarak nasıl adaylar arıyorsunuz? (1 Cevap)

Biz meraklı, disiplinler arası çalışabilen, yeniliğe açık bütün genç arkadaşları ekibimize bekliyoruz. Özellikle bilim, teknoloji, mühendislik, matematik gibi derslerle STEM eğitimi görmüş arkadaşlara, mühendislere, işletmecilere bütün işlerimizde ihtiyacımız var. Yeni iş alanları açacak, iş geliştirebilecek, iş analizi konusunda çalışabilecek tüm arkadaşlara ihtiyacımız var.

İnovasyon Direktörü olarak Arçelik'te bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Çok yoğun geçiyor çünkü yurtdışıyla çok bağlantımız var. Tayvan, İngiltere, Portekiz ve Amerika’da tasarım ofislerimiz var. Oradaki arkadaşlarla devamlı teknolojik şirketlerin peşinden koşuyoruz. Biz ufak bir grup olduğumuz için iş ortaklıklarımız var. Ya iş ortaklarımıza yurtdışı seyahatleri yapıyoruz ya da onlar Türkiye’ye geliyorlar ve kritik tasarım toplantıları yapıyoruz. Toplantılarda ürünlerimizin nasıl gittiğini ve evrelerini tartışıyoruz. Aynı zamanda aramızda çok iyi İş Analistleri ve İş Geliştirmeciler var, onlar da müşterinin nabzını tutarak hangi yeni ürünlerin katma değer gerektirdiğini söylüyorlar. Böylece günün nasıl geçtiğini hiç anlamıyorum.

Arçelik İnovasyon Departmanı nasıl çalışıyor? (1 Cevap)

Öncelikle trendleri çok yakından takip ediyoruz. Arkadaşlarımız devamlı yolda oluyor. Özellikle Silikon Vadisi’nde Google, Amazon,  IBM, Qualcomm ya da Japonya ve Tayvan gibi Uzakdoğu’daki şirketlerin hepsini çok yakından takip ediyoruz. Bu ürün ve iş modellerinin hangilerini çok hızlı Türkiye’ye uyarlayabileceğimize, hangisini yapacak yetkinliğimiz olduğuna ve hangisinin bize inanılmaz bir katma değer sağlayacağına bakıyoruz. Bunların hepsini birleştirince de o konulara odaklanıyoruz ve iş ortaklarımızın ve arkadaşlarımızın yetkinlikleri bunları saptamamızda önemli bir rol oynuyor.

İnovasyon alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (1 Cevap)

İnovasyon alanında çalışmanın iki tane zorluğu var. Birisi; başarısız olmaya alışmanız gerektiğidir çünkü projelerinizin başarısız olma şansı var ama devam etmeniz lazım. İkincisi ise belirsizliktir çünkü projelerin ne kadar zamanda sonuçlanacağı ve kabul edilip edilmeyeceği konusunda her zaman bir belirsizlik var ama olumlu tarafları, getirisi, katma değeri, her zaman bu başarısızlık ve belirsizlik olgularının üstüne çıkıyor.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle