Cevaplar 73

Yükleniyor...
15,339 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Mercedes-Benz’in web sitesinde ilan açılıyor ve siz orada bir form dolduruyorsunuz. O formda kendinizle ilgili bilgiler yazmanız isteniyor ve o form CV’ye benzer bir hale geliyor. Verdiğiniz bilgiler uygun görülürse size görüşme için mail atılıyor. Görüşmeye kabul edildiğinizde ilgili departmana veya lokasyona gidiyorsunuz. Benim ilk görüşmem otobüs ve kamyon üretiminin ve yönetiminin yapıldığı, Planlama ve Rollout kısmında bulunanHoşdere fabrikasında oldu.

İlk görüşmeye gittiğiniz zaman size sayısal, sözel, genel yetenek gibi belirli testler veriliyor, çeviri yapmanız isteniyor ve Excel testi veriliyor. Bu testlerden geçtikten sonra İK’dan birisi sizinle görüşmeye geliyor ve yaklaşık 10-15 dakika süren sohbet havasında bir konuşma yapıyorsunuz. Bu konuşmanın sonucundakabul edildiyseniz yaklaşık 3-4 hafta sonra işlerin asıl başladığı ikinci görüşme oluyor. Ben ilk görüşmeden sonra ikinci görüşmede anlaşmaya oturacağımızı düşünmüştüm. Benim ikinci görüşmem İstanbul’un büyük otellerinden birinde yapıldı ve oldukça zordu.

Bu assessment aşamasında ekip içi ve tek çalışma, sunum, hitap ve sayısal yeteneğinizin olması gerekiyor. Bunların hepsini belirli bir sürede yapıyorsunuz. Ekip çalışmasında tüm ekibin problemi çözüp sunması yaklaşık 40 dakikalık bir süreç içinde gerçekleşiyor, bize verilen vaka da çok kolay bir vaka değildi. Bu ekip çalışmasına ara verildikten sonra tekli çalışmaya geçiyorsunuz ve ilk vaka analizinin devamı olan bir vaka çözüyorsunuz. Bu yüzden ilk vakayı pek unutmamanız gerekiyor. Tüm bu sürecin ardından tekli yaptığınız vakanın çözümünü yüksek kademeli ilgililerin karşısına sunuyorsunuz. Ben 7 kişiye sunmuştum ve bu aşama çok heyecanlıydı çünkü burada sunum yeteneğinize vekendinizi nasıl ifade ettiğinize bakılıyor. Ne olursa olsun psikolojik baskı altında oluyorsunuz çünkü tanımadığınız önemli insanlar karşınızda duruyor ve bunları belirli bir sürede yapmanız gerekiyor. Bu aşamaları geçtikten sonra bahsettiğim kişilerle sohbet ediyorsunuz ve sonucu bekliyorsunuz. Yaklaşık 2-3 hafta sonra da bununla ilgili bir cevap geliyor.

Ben uzun dönem staja kabul edilenlerdenim. İkinci görüşmeye kabul edilen kişiler aynı zamanda yaz stajına da kabul ediliyorlar. Ben yaz stajımı Mercedes-Benz Türk’te yapamadım, Almanya’da yaptım ve oradan döndükten sonra uzun dönem stajıma başladım, şu anda ona devam ediyorum.

 

10,242 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Küçüklüğümden beri içimde vardı. Mercedes’i tanımak, oradaki işleyişi, nasıl bir firma olduğunu görmek istedim. Benim için tutkuyla başladı. Daha sonra rekabet ettiğim insanları gördüm ve herkes kendi eksikliklerini kapatma ihtiyacı duyuyordu. Okul ortamında kimse kimseye eksiğini söylemiyor ama staj ortamında bu daha rahat görülüyor. Bunu görmek için Mercedes-Benz’teki PEP stajı çok önemliydi. Kendi eksikliklerimi görüp bunu kapatmak için çok yardımcı oldular ve bana fırsatlar sundular. Ben de çok faydalı olduğu için başvurdum, şu anda da buradayım.

8,743 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Dünyanın neresine giderseniz gidin Mercedes’in adının her yerde geçmesi beni en çok cezp eden şeydi. Mercedes, Alman kökenli bir firma ve merkezi Almanya Stuttgart Feuerbach’ta. Aslında Alman menşeili okullarda okumuş birisi değilim fakat Alman sistemi her zaman hoşuma gitti ve bundan dolayı Mercedes’in bana uygun olacağını düşündüm. Pek çok yerden staj için kabul aldım ama dünyanın neresine giderseniz gidin Mercedes’in bir etiketi, kendine has bir duruşu ve özelliği olmasından dolayı Mercedes-Benz Türkiye’yi tercih ettim.

8,542 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İlk olarak Mercedes-Benz Türk’ün internet sayfası üzerinden PEP Stajyer Başvuru Formu’nu dolduruyoruz. Verdiğimiz bilgiler ilk aşamayı geçerse İnsan Kaynakları tarafından bir görüşmeye çağrılıyoruz. Bu görüşmede aynı gün gerçekleşen genel yetenek sınavı, dil yetkinliğimize göre İngilizce ya da Almanca yazılı dil sınavı ve İnsan Kaynakları mülakatı yapılıyor. Eğer bu aşamaları da başarıyla geçersek Mercedes-Benz Türk’ün uyguladığı AssessmentCenter uygulaması oluyor.

Bu uygulama da yine aynı gün içerisinde yapılıyor ve üç farklı adımdan oluşuyor. İlk olarak grup vaka çalışması yapılıyor ama bundan önce bireysel olarak vakaları inceliyoruz, daha sonra o gün ilgili departmandan gelen yöneticilerin karşısında bu vakaları tartışıyoruz ve bazı sonuçlar elde ediyoruz. Analizin sonunda da elde ettiğimiz sonuçları yöneticilere sunuyoruz. Daha sonrasında bireysel vaka çalışması oluyor. Burada da farklı vakaları bireysel olarak inceleyip tek başımıza çözümler üretiyoruz ve bunları yöneticimize sunuyoruz. Bunun devamında da yöneticilerle mülakat gerçekleşiyor.