Cevaplar 11

Yükleniyor...
11,849 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Üniversite sonrasında iş hayatına atılmak çok ciddi bir iş çünkü ömrünüzün 20-30 yıllık periyodunu bazı rakamlara bakarak, grafikleri yorumlayarak, belli aksiyonlar alarak, bazı şeyleri başararak tamamlıyorsunuz ve ömrünüzün büyük bir bölümü burada geçiyor. Ben de hayatımın çok uzun bir dönemi burada geçecekse, en azından insanların hayatına dokunabilmeyi istedim çünkü geriye dönüp baktığımda başardığım işleri, insanların hayatlarında ufak da olsa bulunduğum katkıları görmek istedim. Bu mantıkla baktığımızda ilaç endüstrisi benim çok ilgimi çekti.

Pfizer, ilaç endüstrisinin en global ve en büyük oyuncularından bir tanesi. Eğer bu sektörde çalışmaya karar vermişseniz girebileceğiniz en iyi kapılardan birisi Pfizer’dir. Aynı zamanda bir firmanın MT programının olması, o firmanın işe yeni başlayacak kişilere gösterdiği ehemmiyeti de gösterir çünkü o kişi hakkındaki gelecek planlarının sembolüdür.

Bunların hepsini bir potada erittiğimizde, Pfizer MT programındaki kariyerimin doğru bir tercih olduğunu, burada alacağım eğitim ve sorumlulukların kariyer gelişimime çok büyük artılar katacağını düşündüm. Bu nedenle Pfizer ailesine katılmayı tercih ettim.

3,314 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer Universe MT Programı’ndaki Universe kelimesini bu seneden itibaren kullanmaya başladık, yeni bir branding yaptık ama Pfizer’in MT’ye olan yaklaşımı senelerdir var. Universe MT Programı, sınırları çizilmiş bir program değil; bu bir kültür, yaklaşım ve aidiyet. Pfizer Universe MT Programı’na girenler onun bir parçası oluyor ve şirket de o arkadaşlarımızı bu şekilde görüyor.

Öncelikle işe alım süreçlerine başvuruyorsunuz. Bir CV taramasından sonra zihinsel yetkinlik ve İngilizce sınavlarına giriyorsunuz ve video mülakat aşamasına geliyorsunuz. Ardından İK ile çalışacağınız alanın yöneticileriyle görüşüp vaka sunumu yapıyorsunuz. Bir direktör görüşmesinden sonra da işe alım yapılıyor. Teklifler veriliyor ve bu programa dahil olan arkadaşlarımız herhangi bir departmanda işe başlıyor.

Ağırlıklı olmak üzere Strateji ve Ticari Operasyonlar’daki Dijital Pazarlama, Pazar Araştırmaları, Satış Teşkilatı Etkinlik Sistemleri gibi bölümlerde çalışıyor ve ilk senesinde bazı eğitimlere dahil oluyor.  O eğitimlere devam ederken bir iş ilanı çıktığı zaman bir üst pozisyona geçme fırsatı olabiliyor.

Biz Universe MT Programı’nı bir süreç olarak görüyoruz. İlk senesi biraz daha tanımlı olduğu için hangi eğitimleri alması ve hangi departmanda başlaması gerektiğini söylüyoruz fakat 1 seneden sonra kişinin kendi isteğine bırakıyoruz. Biz onlara imkanları sağlıyoruz, eğitim programlarımız oluyor ama kişi kendi yöneticisiyle anlaşıp istediği ölçüde programlara katılıyor. Aynı zamanda Ürün Müdürlüğü gibi pozisyonlara başvurma şansı da oluyor. Orada da bugüne kadar Pfizer’de MT programında elde ettiği deneyimlerini ve kendisini nasıl geliştirdiğini anlatarak kendini gösterme imkanı yakalıyor.

Bazen MT’likte çalışma süresi 2-3 seneyi bulabiliyor ve daha kısa da sürebiliyor. Bu kalıpları belli ve aşamaları standart olan bir süreç değil. Bu sürecin nasıl ilerleyeceğine, kişinin güçlü ve gelişim alanlarına, yetkinlik ve becerilerine, işin ihtiyacına göre değişebiliyor. Örneğin; Ahmet ve Zeynep arkadaşımızın ilk başladığı yer Pazar Araştırmaları olabilir fakat Ahmet’in bir sonraki adımı Ürün Müdürlüğü olabilirken, Zeynep’in bir sonraki adımı Dijital Pazarlama olabilir.

2,520 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Aday ilaç sektöründe ve Pfizer’de çalışmaya karar vermişse, kariyer sitelerinde dönemsel olarak açılan özel MT programlarına başvurabilir. İnsan Kaynakları Departmanı bu başvuruları inceledikten sonra özgeçmişleri uygun olan adaylarla video mülakatı, genel yetenek testi ve İngilizce sınavı gerçekleştirir. Bu mülakatlarda başarılı olan kişiler şirketimize davet edilerek bir değerlendirme mülakatına tabi tutulur. Eğer aday Pazarlama MT programına başvurmuşsa Satış ve Pazarlama Müdürleriyle birlikte vaka bazlı mülakatlara girer. Bunlardan da başarılı olursa üst yönetim mülakatlarına davet edilir. Bu mülakatlardaki ana amaç; adayın hem Pfizer kültürüne hem de ilaç sektörüne ne kadar hazır olduğunu gözlemlemektir. Eğer aday bu aşamadan da başarıyla geçerse İnsan Kaynakları Departmanı tarafından yapılan referans kontrolü sonrasında MT programına dahil olmak üzere ona teklif sunulur.

2,507 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer MT mülakatlarında ağırlıklı olarak davranışsal mülakat tipinde sorular soruluyor. Buradaki ana amaç; adayın gelecekteki potansiyelini keşfetmesi için geçmişteki deneyimlerini paylaşması ve irdelemesidir. Bu bağlamda Pfizer’dekiMT Programı mülakatlarında ağırlıklı olarak sizlerin geçmiş tecrübenizde neler yaptığınız, neleri başarıp başaramadığınız ve bunlardan neler öğrendiğiniz sorgulanır. Bunun dışında genel yetenek testi, İngilizce testi, video mülakatı gibi farklı teknikler de var. Bu aşamalarda başarılı olan bir aday, vaka bazlı mülakatlara da tabi tutulur. Burada da Satış ve Pazarlama Müdürleriyle birlikte bir vakayı tartışarak mülakat gerçekleştirilir.

1,418 görüntülenme
·
Transkripti Göster

Pfizer Universe MT Programı, bana başarılı bir birey olmanın bedelinin sorumluluk olduğunu gösterdi. Kariyerine çok genç yaşta adım atmış bir birey olarak söyleyebilirim ki; burada çok farklı departmanlarda ve farklı rollerde görev alma şansına sahibiz. Bu bizim hem kariyer hem de bireysel anlamda gelişmemize destek oluyor. Bizimle aynı yaştaki insanlarla birlikte öğrenerek bir şeyleri başarmak çok güzel bir duygu. Bunun dışında yöneticilerin bize olan desteği, bu destek neticesinde kendimizi rahat ifade edebilmemiz ve düşüncelerimizi rahat söyleyebilmemiz MT programı sayesinde oluyor.