Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bölümümüz aslına bakarsanız diplomat ve yönetici yetiştirmek amacı ile kurulmuş bir bölüm. Bu sene aynısını Siyaset Bilimi Fakültesi'nde açtılar.(Daha doğrusu Uluslararası İlişkiler bölümünü çevirdiler.) Ancak eski ve esas olan İktisat Fakültesi'ndekidir. İktisat Fakültesi mensubu herkes ilk iki sene fakülte derslerini görür(Makro-Mikro İktisat, İstatistik, Muhasebe vb.) bu da demek oluyor ki KPSS'de öne geçeceksiniz. Merkez Bankası, Bakanlıkların hepsi, Danıştay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi vb. tüm kamu kuruluşlarında, bankalarda ve özel sektörün tüm dallarında yönetici yahut müfettiş olabilirsiniz. Ancak unutmayınız bu bölümden mezun olunca illa bunlardan biri olacaksınız diye bir şey yok. Aslına bakarsanız olay diplomanızın yanında sizin kendinize ne kattığınız ile alakalıdır.
Bahsettiğim gibi, çok farklı disiplinleri(e konomi, hukuk gibi) temelinden öğrendiğiniz için sadece bölümle sınırlı kalmıyorsunuz. İster bakanlıklarda, ister çok uluslu büyük şirketlerin çeşitli kademelerinde, ister medyada, neredeyse aklınıza gelebilecek her yerde çalışabilirsiniz. Nitekim mezunları incelediğinizde geniş bir meslek spektrumuna sahip bir bölüm olduğunu görebiliyorsunuz.
“Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler” bölümü benim ailemden gelen siyaset birikiminden dolayı seçtiğim bir bölümdü. Şimdi geleceğim için siyaseti düşünmüyorum ama şimdi olsa yine aynı bölümü seçerdim. Buradan edindiğim genel kültürü, tarih birikimini ve vizyonu teknik bir dalda asla elde edemezdim. Öte yandan siyaset bilimi, mezunlarına herhangi bir mühendislik dalında olduğu gibi doğrudan bir iş olanağı sağlamıyor. Bu ilk bakışta dezavantaj gibi gözükse de kendinizi geliştirdiğiniz müddetçe size avantaj olarak dönüyor çünkü öğreniminiz sırasında kendinizi keşfediyor ve ona göre kendinizi geliştiriyorsunuz. Tabi bu bölümden mezun olup da bir mühendis olamazsınız ama örneğin bankacı, pazarlama uzmanı, gazeteci, denetlemeci ya da satışçı olabilirsiniz. Tamamen size kalmış. Siyaset Bilimi’nin kazandırdığı en büyük şey vizyondur, farkındalıktır, bilinçtir. Bu bölümden mezun olanların edindiğini teorik ve pratik bilgiler hayatın her alanında farkında olmadan kullandıkları bilgilerdir.
ilk olarak bu bölümü tercih edenlere söylemek istediğim. bu bir mühendislik alanı değildir. kendinizi pek çok alanda geliştirebileceğiniz bir bölümdür. okuldan mezun olup nerede olursa olsun çalışırım karnımı doyururum mantığı taşınmamalıdır. çünkü bölüm diploma üzerine pek çok şey katacağımız bir bölümdür, Yüksek Lisans gerekliliği, İleri derecede bir kaç yabancı dil bilmek, ve farklı açılardan gözlemleyebilmek bu bölümde ve sonrasında kazanacağınız bir yetenektir. O yüzden bu bölümü tercih ederken kısa vadeli para kazanma hayali olmamalıdır. Ben bu bölümü tercih etmeye ilkokul 5. sınıfta karar verdim ve ailem her zaman tarafından desteklendim. geleneksel Türk mantığıyla donanmış bir çevrem olsaydı sahip olduğum LYS sıralamasıyla Türkiye'nin pek çok yerinde Hukuk fakültesine gitmeye zorlanırdım. Ancak bu bölümü seviyorum ve pek çok tanıdığım bu bölümden mezun olup çeşitli ülkelerde özel şirketlerde yada Türk konsolosluklarında görevliler.
Bölüm mezunlarının çalışma alanları oldukça geniş bir yelpazeyi içerir. Kamu ve özel kuruluşlardan uluslararası örgütlere, medya kuruluşlarından düşünce ve araştırma kuruluşlarına, özel sektör kuruluşlarının personel yönetimi ve insan kaynakları birimlerinden danışmanlık şirketlerine kadar çok değişik sektör ve iş kollarında iş bulabilmektedirler. Başta Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Genel Sekreterliği gibi prestijli kamu kuruluşları ve hemen tüm bakanlıkların Avrupa Birliği ya da uluslararası ilişkiler birimlerinde olmak üzere, yukarıda sıralanan çok çeşitli sektör ve iş kollarında çalışılabilir.
Sektörün önü açık bölümü. Siyasi alanda çalışabilmenin yanında Dış İşlerinde veya Büyükelçiliklerde de oldukça rahat iş bulabilirler, yeter ki en az bir yabancı dil bilsinler.
muzakereci ve uzlaşmacı olduğum diplomasi neden olmasın
bölüm mezunları isterlerse bakanlıklarda çalışabilirler (içişleri ve dışişleri bakanlıkları olmak üzere). kaymakam olabilirler, idari yargı hakimi olabilirler, bankalarda veya özel herhangi bir şirkette üst düzey yönetici olabilirler, diplomat olabilirler. bölüm dersleri çok çeşitli olduğu için mezun olan arkadaşlar çok çeşitli alanlarda çalışabilirler. çünkü okul ve bölüm, sizi her alanda geliştiriyor. kısaca iş imkanı çok olan bir bölüm.
Bu konuda ben de çok net değilim ve o yüzden burda yazmak istedim.Devlet odaklı bir bölüm olmasına rağmen aynı oranda özel sektörde de iş imkanının çok olduğunu düşünüyorum.Bu bölümden mezun olup devlet odaklı düşünmeyenlerdenim ben de.Özel sektör düşünüyorum.

Şirketler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile ilgili şirketler.

Colgate-Palmolive

9 çalışan 105 cevap verdi.

KEŞFET

Abdi İbrahim

25 çalışan 289 cevap verdi.

KEŞFET

Kron

1 çalışan 5 cevap verdi.

KEŞFET

Perfetti Van Melle

13 çalışan 152 cevap verdi.

KEŞFET

Siemens

27 çalışan 220 cevap verdi.

KEŞFET

Procter & Gamble

12 çalışan 145 cevap verdi.

KEŞFET

Kişiler

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ile ilgili kişiler.

oya yardım

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi

Profile Git

Batuhan Apaydın

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi

Profile Git

Mutlu Gürcan

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İstanbul Üniversitesi

Profile Git

Yasin Çiplak

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Dumlupınar Üniversitesi

Profile Git

ufuk taybar

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi

Profile Git

Nevcan Altuğ

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Boğaziçi Üniversitesi

Profile Git

Belen Cumhuriyet

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Marmara Üniversitesi

Profile Git

Gizem Gilik

Human Resources Business Partner, Siemens

Profile Git

Işıl Makaskıran

Career Kitchen İnsan Kaynakları Stajyeri, Perfetti Van Melle

Profile Git

Mert Karul

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İstanbul Üniversitesi

Profile Git

Ayşe Nur Çekilme

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İstanbul Gelişim Üniversitesi

Profile Git

İbrahim Yalçın

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Muğla Üniversitesi

Profile Git

Sıla Kaya

Jr. HR Generalist, Kron

Profile Git

Nazlı Kayın

Grup Ürün Müdürü, Abdi İbrahim

Profile Git

OğuzHan Urhan

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Yıldız Teknik Üniversitesi

Profile Git

Nazmiye Akçay

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Profile Git

ebru çelik

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İstanbul Gelişim Üniversitesi

Profile Git

Bilgehan Ergenekon

Türkiye & Kafkaslar İnsan Kaynakları Direktörü, Procter & Gamble

Profile Git

Büşra Görücü

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, Marmara Üniversitesi

Profile Git