Trafik ve kalabalık gerçekten çekilecek gibi değil.
Ulaşım ve Barınma. Bu iki şey İstanbul şehrinin eksileridir. Öncelikle İstanbul'da her türlü ulaşım sıkıntısı çekeceğiniz garantisini verebilirim. Okula yakın yurtlara ya giremeyeceksiniz ya da kalmak istemeyeceksiniz, eve çıkmaya müsait olmayacaksınız ve muhtemelen uzaktan gelmek zorunda kalacaksınız. Eğer her gün 3-4 saatinizin trafikte geçmesini istemiyorsanız, gideceğiniz üniversiteyi iyi araştırın.
Düzce gibi küçük bir şehirden geldiğinizde ilk İstiklal'e gidişinizde " Oha , tüm Düzce önümde yürüyor" demeden kendinizi alamıyorsunuz. Benim için kalabalık en büyük sorun oldu. Onun dışında şehir ister istemez kendinden uzaklaştırıyor başka birisi haline getiriyor insanı. Arada bir uzaklaşıp ciddi ciddi kendinizi dinlemeye ihtiyaç duyabilirsiniz.
Aileden uzak olmanın dışında pek bir eksikliğinin olduğunu düşünmüyorum.Geldiğiniz şehirlere göre bir takım maddi farklılıklarla karşılaşmanız muhtemeldir.
Para dayanmaz abi ne gelirse o gider (:
Trafikte harcanan saatler( Eviniz okula yakınsa pek problem değil aslında),diğer şehirlere kıyasla masrafların iki katının otuz fazlası olması,yapacak aktivitelerin çokluğu nedeniyle bütçe konusunda yaşanabilecek sıkıntılar,insan kalabalığı,hava kirliliği,metropolitan stresi... ama yapılmayacak gibi de değil.Düzeninizi oluşturduktan sonra çok daha olay oluyor her şey.
Trafik-trafik-trafik..

"Hocam trafik vardı o yüzden geç kaldım" dediğimde "bana ne evladım daha erken çıksaydın" cevabını almışlığım çoktur. Lakin sabah 09.00'daki derse yetişmek için pek saygıdeğer diyemeyeceğim ve Allah'a havale ettiğim hiç sevgili olmayan hocamın söylediği gibi daha erken çıkmam için toplamda 50 dakikalık yol için sabah 07.00'de falan evden çıkmam gerekirdi ki bence gerek yok. Hatta bence hiçbir üniversitede sabah 10.00 dan önce ders yapmaya gerek yok. Bu tezimin hep arkasında durdum ama dinleyen olmadı.
Kalabalık sevmeyen insanlara pekte tavsiye etmeyeceğim bir şehir başka da eksiği olduğu söylenemez
Kalabalığın getirdiği birtakım trafik gibi sorunlar
Eğer oto-disiplinin yeterince gelişmediyse, İstanbul çok çabuk dikkatini dağıtabilecek bir şehir. İradeli bir öğrenci olmak lazım İstanbul'da başarılı bir öğrenci olmak için. Ayrıca trafik çekilmez dert. En güzeli metro ile ulaşımı sağlayabilmek.
İstanbul pahalı bir şehir. Yiyeceğiniz yemeklerden, ulaşımınıza kadar evden/yurttan dışarı adım attığınız anda yüksek miktarlarda para harcayabiliyorsunuz. Ancak ben İstanbul Şehir Üniversitesine tam burslu gelen birnin maddi sıkıntısı olacağını düşünmüyorum. Ayrıca kalabalıkları ve trafiği sevmiyorsanız İstanbul sizin için çileli bir şehir olabilir.
Aşırı kalabalık. Her şey çok pahalı. Ulaşım yetersiz. Yine de bunları sizi olgunlaştırması bakımından olumlu da sayabilirsiniz.
Öğrenciye ev vermezler.
Kiralar son derece yüksektir.
Şehir içinde ulaşım zordur.
Metrobüs başlı başına bir eksidir.
İstanbul GEREKSİZ kalabalıktır ve kalabalığın çilesini öğrenciler çeker.
Ekonomik sıkıntınız yoksa İstanbul'un eksisi yoktur, fazlası vardır.
Tabiki hayat pahalılığı en başta geliyor.Buna ek olarak da kalabalığı ve ulaşım zorluğu.Bayram ve tatillerde özellikle şehirden çıkış ve girişler tam bir işkence olabiliyor.
Tek olumsuz yanı trafik problemi olduğunu düşünüyorum.
Hayat pahalı, herşey çok pahalı, dikkat etmeyi bilmezsen şehir çok güvenli değil, sürekli bir keşmekeş, sürekli bir gürültü, sanayiden uzak (gebze,tuzla,bursa)
Kalabalık cevabı çok gelir kesin ama bence bu büyütülmemeli siz işinize bakın her şey elinizin altında.
Öğrenciler için fazla pahalı bir şehir olabiliyor