Öncelikli olarak bölüm tercihi mi, yoksa üniversite tercihi mi yapmalıyım?

547 Cevap

Önce "bölüm" dedim, çünkü bilgisayarla alakalı bir bölüm istiyordum. Sonra da seçtiğim bölümü hangi üniversitede okumak keyifli olur diye düşünüp üniversite seçimimi yaptım.
5,800
Kesinlikle bolum tercihi. Her universitede hemen hemen ayni derslerin goruldugunu dusundukce bolumu sevmedigin surece hicbir yerde mutlu olamazsin. Hatta bolum secerken alacaklari derslere de onceden bir goz atmalari arkadaslara tavsiyemdir.
253
İkisini de dengede tutarak, duygusal değil daha mantıklı kararlar verilmesi taraftarıyım. Hayatın size sunduğu kısa yolları takip edip, sadece hayalde kalacak kararlardan uzak kalmanız sizin yararınıza olacaktır.
316
Aslında ikisi de. Mesleğe bağlı olarak değişir bu durum. Eğer seçtiğiniz bölümde iş bulma olanağınız çok yüksekse ya da hangi üniversiteden mezun olduğunuza bakmadan istediğiniz alanda iş bulabiliyorsanız bölüm daha önemli. Ancak örnek vermek gerekirse mühendislik gibi bir bölüm seçmişseniz kötü bir üniversite okumak mezun olduktan sonra işsiz kalmanıza sebep olabilir.
515
Bence öncelikle bölümünüzü belirleyin. İstediğiniz bir şehirde ve üniversitede en az 6 sene okudunuz diyelim, sonra ne olacak? Sevmediğiniz bir bölüm seçtiyseniz ömür boyu o mesleğe katlanabilecek misiniz? Hele ki hekimlik söz konusu olduğunda sevmeden yapılacak bir meslek değildir. Daha öğrenciyken bile senelerdir hastane ve çevresinde zaman geçiriyorum. Sevmeden olmaz çocuklar, inanın.
1,482

CEVAPLARI FİLTRELE

Şirket
Üniversite
Bölüm