Cevaplar 503

Yükleniyor...

Kesinlikle bolum tercihi. Her universitede hemen hemen ayni derslerin goruldugunu dusundukce bolumu sevmedigin surece hicbir yerde mutlu olamazsin. Hatta bolum secerken alacaklari derslere de onceden bir goz atmalari arkadaslara tavsiyemdir.

1,724 görüntülenme

Bu bölüme göre değişir . Örneğin bir hukuk , tıp okumak istiyorsa birisi nerede okuduğu farketmez . Ama bir iktisadi bilimler fakültesinden bir bölüm , mühendislikten , siyasal bilimlerden bir bölümde üniversite adı çok önemlidir .Üniversite adı ile birlikte hangi bölüm okuyorsanız okuyun her zaman kendinizi geliştirmek zorundasınızdır.

1,401 görüntülenme

İlk önce bölüm tercihi önemlidir.
Sevmediğiniz bir şeye en iyi üniversitede gitseniz başarılı olma durumunuz düşüktür.
Ayrıca hayatınız boyunca onu yapacaksınız bu yüzden dikkatli olun bu konuda.
Bölümden sonra üniversite seçerseniz.
Ne kadar yüksek olursa o kadar kaliteli eğitim görürsünüz üniversite konusunda hedeflerinizi yüksek tutun .

848 görüntülenme

Günümüz küresel dünyasında lisans veya önlisans eğitimi için  kesinlikle bölüme göre tercih yapılmalıdır. Kendini geliştirmeye istekli bir birey fırsatları doğru okur ve bölümünde en iyi noktaya yükselir. Özel sektör ve üniversiteler arasında şuan  için "beceri uyumsuzluğu" dediğimiz bir problem yaşanmaktadır. Bu sorun üniversitenin kalitesinden ziyade öğrencinin kişisel girişimleri ile çözülebilmektedir.  Kamu sektörü düşünenler için KPSS standarttır. Araştırma görevlisi veya öğretim görevlisi olmak isteyenler içinse ALES ve Yabancı dil sınavları da standarttır.

Üniversite öğrenimizin boyunca faydalanılacak Erasmus+ , Farabi ve Mevlana gibi programlar ile öğrenci kulüp faaliyetleri de genel olarak benzer düzeydedir.

Yalnızca Lisansüstü eğitim ve  akademik çalışma altyapısı için üniversite çalışması ve kalitesi ön plana çıkmaktadır.

Özetle bilim insanı olup akademik yayınlar üretmek istemiyorsanız, işiniz garanti olduğu halde (tıp,diş hekimliği vb.) etiket peşinde değilseniz kesinlikle bölüm odaklı tercihler gerçekleştirin. Bölümler öğrenciler tarafından tercih edilmediği zaman bölümler kapatılabilir. Üniversiteler ise olağanüstü bir durum olmadıkça faaliyetlerine devam edeceklerdir. Bu paradoks bile bölüm odaklı tercihin en doğru tercih olduğunu gösterir niteliktedir.

661 görüntülenme

Bu hangi bölümün tercih edileceğine bağlı.

Tıp,diş hekimliği gibi bölümlerde üniversite anlamında biraz daha geniş olunabilir fakat mühendislik bölümlerinde üniversitenin önemi daha elzemdir.

2,193 görüntülenme

Kesinlikle BÖLÜM TERCİHİ. şöyle anlatıyım şehir tercih etmiş olsanız kazandığınız bölüme göre 4 yıl okudunuz ama öyle böyle değil nasıl eğlendiniz, nasıl gezdiniz, böyle anlatamazsınız bakın 4 yıl boyunca bu sürdü daha sonra ne olacak bölüm bi işe yaramıyo hadi yaradı siz bölümü sevmiyorsunuz ne olacak şimdi hayatınızın geri kalanı zehir mi olacak. Olmaz tabi o yüzden BÖLÜM.

1,058 görüntülenme

Aslında ikisi de. Mesleğe bağlı olarak değişir bu durum. Eğer seçtiğiniz bölümde iş bulma olanağınız çok yüksekse ya da hangi üniversiteden mezun olduğunuza bakmadan istediğiniz alanda iş bulabiliyorsanız bölüm daha önemli. Ancak örnek vermek gerekirse mühendislik gibi bir bölüm seçmişseniz kötü bir üniversite okumak mezun olduktan sonra işsiz kalmanıza sebep olabilir.

1,963 görüntülenme

İyi bir üniversitede okumak çok çok önemli. Ama iyi üniversitenin Türkiye'de çok alanı olmayan bir bölümü tutuyorsa bir daha düşünmek gerekir. İyi alternatifler bulunmalı.

555 görüntülenme

Elbette bölüm tercihi ancak istenen bölüme göre üniversite şartı konabilir.

327 görüntülenme

Öncelikle olarak bölümüzü seçmelisiniz, ne yapacağınız, nasıl mutlu olacağınızı, hangi meslek beni tanımlıyoru bilmelisiniz. Ve ikinci önerim ise; il dışıda olsa Devlet Üniversitenizi seçmelisiniz. Bunu neden dediğimi maddi olarak bile anlarsınız.

938 görüntülenme
Sonraki Sayfa »