Öncelikli olarak bölüm tercihi mi, yoksa üniversite tercihi mi yapmalıyım?

553 Cevap
Önce "bölüm" dedim, çünkü bilgisayarla alakalı bir bölüm istiyordum. Sonra da seçtiğim bölümü hangi üniversitede okumak keyifli olur diye düşünüp üniversite seçimimi yaptım.
İkisini de dengede tutarak, duygusal değil daha mantıklı kararlar verilmesi taraftarıyım. Hayatın size sunduğu kısa yolları takip edip, sadece hayalde kalacak kararlardan uzak kalmanız sizin yararınıza olacaktır.
Aslında ikisi de. Mesleğe bağlı olarak değişir bu durum. Eğer seçtiğiniz bölümde iş bulma olanağınız çok yüksekse ya da hangi üniversiteden mezun olduğunuza bakmadan istediğiniz alanda iş bulabiliyorsanız bölüm daha önemli. Ancak örnek vermek gerekirse mühendislik gibi bir bölüm seçmişseniz kötü bir üniversite okumak mezun olduktan sonra işsiz kalmanıza sebep olabilir.
Bence öncelikle bölümünüzü belirleyin. İstediğiniz bir şehirde ve üniversitede en az 6 sene okudunuz diyelim, sonra ne olacak? Sevmediğiniz bir bölüm seçtiyseniz ömür boyu o mesleğe katlanabilecek misiniz? Hele ki hekimlik söz konusu olduğunda sevmeden yapılacak bir meslek değildir. Daha öğrenciyken bile senelerdir hastane ve çevresinde zaman geçiriyorum. Sevmeden olmaz çocuklar, inanın.
Kesinlikle BÖLÜM TERCİHİ. şöyle anlatıyım şehir tercih etmiş olsanız kazandığınız bölüme göre 4 yıl okudunuz ama öyle böyle değil nasıl eğlendiniz, nasıl gezdiniz, böyle anlatamazsınız bakın 4 yıl boyunca bu sürdü daha sonra ne olacak bölüm bi işe yaramıyo hadi yaradı siz bölümü sevmiyorsunuz ne olacak şimdi hayatınızın geri kalanı zehir mi olacak. Olmaz tabi o yüzden BÖLÜM.