Matematik Bölümü

Matematik Bölümü

82 kişi 38 cevap verdi.
Şunu Biliyorum ki diger bölumlere göre iş ımkanları kolay sadece gırışımçılık ruhu olsun iş başvurusu yapmak yeterlıdır :)
Matematik aslında tüm bilimlerin temeli olduğu için, seçmeli derslerinizi istediğiniz bölümden alarak eğitiminizi tamamlarsanız istediğiniz bölümde yüksek lisans yapma ya da o alanda iş bulma imkanınız var bir kere (bilgisayar, endüstri, pazarlama, eğitim, fizik, kimya, ekonomi, vs.) ve Bilkent'in 1 yıl önce ders programlarına getirdiği düzenleme ile bu durum daha da kolaylaştı. Onun dışında bankalar matematik mezunlarını çok severler. Şirketlerde tester olarak çalışılabilir.
Finans ve yazılım alanına yönelebilirsiniz veya formasyon alıp öğretmenlik yapabilirsiniz veya okulda kalıp yükselebilirsiniz. Matematik bölümünün bazı bölümlere göe oldukça fazla iş imkanı ve yönelinebilicek sektörleri var.
Tüm fen bilimlerinin temelini oluşturur matematik ve eğer hakkkını vererek çalışıp onun o uçsuz kendine has dünyasının derinliklerine indikçe insanın ufku genişler ve çevresindeki olaylara çeşitli açılardan bakmayı öğrenir insan. O yüzdendir ki bölümü ne olursa olsun temel bir matematik eğitimi verilir tüm öğrencilere ve matematik öğrencileri de o gizli dünyanın kapısını aralamakla yetinmeyip o kapıyı geri kapatarak anahtar deliğinden içeri girebilenlerdir.
Çoğu banka ve özel kuruluş analist alıyor. Analistlerin de bazılarını matematikçilerden seçiyorlar. Tübitak, Aselsan, TTnet, Telekom, Hazine Müsteşarlığı, muhtelif bankalar ve farklı arge bölümleri ciddi sayılarda finansal danışman alıyorlar.
Eğitim merakın varsa okulda hocalık yapabilirsin veya formasyon alıp lise öğretmeni olabilirsin. Bilgisayar merakın varsa yazılım alanında kendini geliştirip yazılım mühendisi olabilirsin. Veya masabaşı olsun istiyorsan bankalar seni mumla arıyor olacak bitirince
Özel ve devlet okullarında Eğitim-Öğretim,
Bilgisayar Bilimleri,
Bankalar,
Maliye
Kriptografi,
Ve Biyomatematik,
gibi alanlarda kendilerini geliştirdikleri taktirde boy gösterebilirler.
Herkesin de bildigi gibi ogretmenlik meslegini yapar.Formasyon egitimini alarak devlette de is yapabilir veya ozel sektorde de calisabilir veya ne devlet ne de ozel de calismiyorsa bir matematikci ozel ders alarakta gecimini saglayabilir. Ve bunun yaninda matematigi asiri sevip bi 5-6 sene daha okumak isterseniz akademisyen olarak kalabilirsiniz ama buda biraz sabir ister :)
Formasyon alarak öğretmen olabilirsiniz.Üniversitede öğretim görevlisi olarak kalabilirsiniz.Bankalar da müdür statüsünde görev alabilirsiniz.Matematik profesörü olabilirsiniz.Matematik okuyup iş sıkıntısı çekene rast gelmedim.
Matematik Bölümü eğer matematiğe olan özel bir ilginiz varsa kesinlikle ufkunuzu açacak bir bölüm. Bilkent Üniversitesi'nde ilk 2 yıl must dersleri aldıktan sonra 3. ve 4. sınıflarda mezun olduktan sonra yönelmek istediğiniz alana uygun dersler seçmektesiniz. Örneğin akademik kariyerinize devam etmek isterseniz matematik bölümü dersleriyle devam edebilirsiniz ya da iktisat masterı düşünüyorsanız iktisat bölümünden dersler alarak mezun olabilirsiniz.