Matematik Bölümü

Matematik Bölümü

21 soruya 45 cevap verildi.

Cevaplar 45

Filtrele:Sırala:

Matematik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Matematik bölümü mezunlarının iş alanlarının oldukça geniş olduğunu söyleyebilirim. Kariyerinizle ilgili ne yapmak istediğinize karar verip o doğrultuda kendinizi eğitmeniz gerekiyor. Burada formasyon alıp öğretmenlik yapabiliyorsunuz. 4 yıllık üniversitelerin bazıları şu anda eğitim sırasında da formasyon veriyor ya da sonrasında kendiniz de alabiliyorsunuz. Bunun dışında yüksek lisans, doktora yapabiliyorsunuz ve profesörlüğe kadar yükselerek kendinize akademik bir kariyer çizebiliyorsunuz. Ticarete atılmak isterseniz kendi işinizi yapabilirsiniz. Banka ve özel kuruluşlarda çalışabilir, Finans alanına yönelebilirsiniz. Bunun dışında moda ve perakende sektöründe Analist olarak çalışabilir veya Ürün Planlama Departmanı’nda planlama üzerine kariyerinizi geliştirebilirsiniz. Satış tarafına geçebilir veya satın alma yapabilirsiniz. Dolayısıyla çok fazla alan var ve burada önemli olan ne istediğinizi bilmenizdir.Ben üniversiteden mezun olduktan sonra öğretmenlik yapmaya başladım ve üniversitede aldığım eğitim esnasında da birçok şirkette staj yapma imkanı buldum. Esas yapmak istediğim öğretmenlik değildi ve bir taraftan iş arıyordum. Sonrasında CNN Türk’te Yaprak Özer’in sunduğu İş Görüşmesi programına katılmam için bir teklif geldi. Bu program, televizyonda gösterilen bir mülakat süreciydi ve benim için çok heyecanlıydı. Programda 3 adayın karşısında iş görüşmesi yaptığınız şirketin CEO’su ve programın sunucusu Yaprak Özer vardı. Ben de bu 3 kişi arasına katılma şansı kazandım ve 3 kişi arasından da kazanan kişi olarak perakende sektöründe çalışmaya başladım, 9 yıldır da bu sektörde severek çalışıyorum.

Matematik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Matematik aslında tüm bilimlerin temeli olduğu için, seçmeli derslerinizi istediğiniz bölümden alarak eğitiminizi tamamlarsanız istediğiniz bölümde yüksek lisans yapma ya da o alanda iş bulma imkanınız var bir kere (bilgisayar, endüstri, pazarlama, eğitim, fizik, kimya, ekonomi, vs.) ve Bilkent'in 1 yıl önce ders programlarına getirdiği düzenleme ile bu durum daha da kolaylaştı. Onun dışında bankalar matematik mezunlarını çok severler. Şirketlerde tester olarak çalışılabilir.

Matematik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Şunu Biliyorum ki diger bölumlere göre iş ımkanları kolay sadece gırışımçılık ruhu olsun iş başvurusu yapmak yeterlıdır :)

Matematik Bölümü mezunu ne iş yapar? İş imkanları nelerdir? (16 Cevap)

Çoğu banka ve özel kuruluş analist alıyor. Analistlerin de bazılarını matematikçilerden seçiyorlar. Tübitak, Aselsan, TTnet, Telekom, Hazine Müsteşarlığı, muhtelif bankalar ve farklı arge bölümleri ciddi sayılarda finansal danışman alıyorlar.