İstanbul Bilgi Üniversitesi

İstanbul Bilgi Üniversitesi

22 soruya 36 cevap verildi.

Cevaplar 36

Filtrele:Sırala:

İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA Programı size neler kattı? (1 Cevap)

Açıkçası bu benim hayatımda çok farklı bir dönem. Özellikle MBA veya Master yapmak isteyenlere tavsiyem; bir süre çalıştıktan sonra yapmalarıdır çünkü cidden üniversitedeki ruh halinizle Master’daki davranış biçiminiz çok farklı. Ben Master’a başladığımda yaklaşık 1 buçuk yıllık bir iş hayatım vardı. Çok kısa bir süreydi ve arayı pek açmak istemedim. Çok canlı örneklerle karşılaşıyorsunuz. Gelen konuşmacılar, şirketlerin üst düzey yöneticileri kendi deneyimlerini paylaşıyorlar. Dolayısıyla teoriden çok pratik hayattan örnekler görebildiğiniz bir yer. Gelen insanların çoğu çalışıyor ve yaş ortalaması üniversitedeki gibi 4 ya da 5 yılla kısıtlı değil. 40 yaşında çalışan bir arkadaşımız da olabiliyor, yeni mezun bir arkadaşımız da olabiliyor. Çok farklı sektörlerden insanlar geliyor. İlaç sektöründe, endüstriyel kısımda, bizim gibi perakende ya da rakiplerinizde çalışan insanlarla çalışabiliyorsunuz. Dolayısıyla bilgi ve görgünüzü çok fazla arttırabileceğiniz ve pratik hayatta kullanmak üzere çok fazla bilgi edinebileceğiniz bir dönem. Açıkçası ben bu anlamda hem bölümden hem de okuldan çok memnun kaldım. Bunu düşünen arkadaşlara da mutlaka iş hayatında belirli bir seviyeye geldikten sonra Master yapmalarını kesinlikle öneriyorum.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümü size neler kattı? (1 Cevap)

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde iki farklı bölüm okuma şansım oldu. Hem Halkla İlişkiler hem de Reklamcılık okudum. O dönemin duayenlerinden dersler aldım. Betül Mardin, Toktamış Ateş, Ali Karahan, Ali Danış gibi duayenler derslerime girdi ve işe başlamadan iş hayatı hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. Çok fazla proje yapıyorduk ve bu projeler sayesinde proje yönetimini ve takım çalışmasını öğrendim. Üniversite hayatı gerçekten bakış açınızı geliştiren bir kurum ve gerçekten üniversitede size tavsiye edeceğim şey; her arkadaşınıza bir network gözüyle bakın ve onları kaybetmemeye çalışın. Çünkü iş hayatınızda oldukça ihtiyacınız olacaktır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde burslu - burssuz ilişkisi nasıl? Herhangi bir ayrım var mı? (4 Cevap)

Bölümlere geçildiğinde burslu ve burssuz arasındaki farkın çok fazla olmadığını düşünüyorum eğer bir kişi bölümünün özelliklerini bilerek tercih etmişse okula girmek için aldığı puanın bir önemi kalmıyor. Bence önemli olan bölüme geçtikten sonra sahip olduğumuz vasıflardır. Örneğin, burslu veya burssuz herkesin ingilizceyi iyi bir şekilde konuşabilmesi ve anlaması gerekiyor ve de bölümünü kesinlikle sevmesi gerekiyor. Başarılı  olmak için tabi ki disiplinli çalışma programına sahip olmak çok önemlidir ve ben burslu olanların buna biraz daha fazla sahip olduğunu düşünüyorum bu konuda burssuzlardan biraz ayrılabilirler. Sosyal olarak bakacak olursak, çevrenizi kimlerle oluşturduğunuz çok önemli ve üniversite de insanların çoğu burslu olanlara sıcak yaklaşır ve parayı konu edecek insan sayısı da çok azdır. Bence sosyal olarak hiçbir fark yaratmıyor burslu olmak veya olmamak. Sonuç olarak, öğrenci kendini geliştirdiği sürece burslu olmasının veya olmamasının okula para vermek dışında hiçbir farkı yoktur.