İstanbul Bilgi Üniversitesi

25 soruya 40 cevap verildi.

Cevaplar 40

Yükleniyor...
5,751 görüntülenme
·
Transkripti Göster

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde iki farklı bölüm okuma şansım oldu. Hem Halkla İlişkiler hem de Reklamcılık okudum. O dönemin duayenlerinden dersler aldım. Betül Mardin, Toktamış Ateş, Ali Karahan, Ali Danış gibi duayenler derslerime girdi ve işe başlamadan iş hayatı hakkında bilgi sahibi olmaya başladım. Çok fazla proje yapıyorduk ve bu projeler sayesinde proje yönetimini ve takım çalışmasını öğrendim. Üniversite hayatı gerçekten bakış açınızı geliştiren bir kurum ve gerçekten üniversitede size tavsiye edeceğim şey; her arkadaşınıza bir network gözüyle bakın ve onları kaybetmemeye çalışın. Çünkü iş hayatınızda oldukça ihtiyacınız olacaktır.

Ben bursluyum. Dolayısıyla burslu olmayanlara biraz tembel gözüyle bakıyorum, bu önyargım çoğu zaman doğru çıkıyor ama burssuz olup zehir gibi olan öğrencilerle de tanıştım; sınıfta hep akıllı şeyler söyleyip projeleri orijinal olan. (Ama maalesef para veren öğrencilerin büyük bir kısmı gelecekte bir Sartre ya da Oppenheimer olmayacaklar. Tabii ben olur muyum o da ayrı.) Benim ailemin maddi durumu iyi, şanslıyım ben, ama öyle olmayıp burslu olanlar biraz ayrı takılıyorlar, dışlanıyorlar diyemem ama ötekileştiriyorlar: Tabii bunda kendi katkıları da var, sonuçta iki farklı kültür birbirinde ne bulur ki.

Ama dediğim gibi, istisnalar var ve sosyo-ekonomik sınıflar arası dikey geçişin bu kadar kolay olduğu bu çağda maddi durumun ne önemi kaldı ki? Artık zengin fabrikatör kız tamirci çırağa erkek hikayeleri fos; her bireyin kendini üniversite okuyup tekrar yaratma şansı var. Her şey sizin elinizde, kast sistemi yok Yeditepe'deki gibi burada. Komikseniz ve sosyalseniz ve hayata ve bölümünüze bir tutku besliyorsanız herkes sizi sever; öyle olmak gibi bir niyetiniz varsa tabii. Ama unutmayın, siz üniversiteye geyik yapmaya değil de gelecekte zengin ve ünlü ve başarılı bir birey olmak için gidiyorsunuz. Çok takılmayın zaten kantinlerde Starbucks'da, çok bir şey kaçırmazsınız.

4,583 görüntülenme

İlk önce şunu belirtmeliyim LAUREATE üyesi olan Bilgi Üniversitesi dünyada kendini kanıtlamış ve yer edinmiş bir üniversitedir. “Laureate International Universities” üyesi olmak yurtdışında da ciddi olanaklar sağlamaktadır. Prestijli bir okul, herkes tarafından bilinen kendini ve kalitesini ispatlamış bir okul. Sosyal çevresi çok geniş İstanbul da yaşayacak ve burada kariyer yapacaksanız heran her yerde karşınıza bir Bilgili çıkabilir. Bu da network ve iletişimde iyi bir avantajdır. Yönetim kadrosu ve eğitmenler çok kaliteli. Sosyal ve kültürel her türlü imkan mevcut. Öğrenci klüpleri ve sosyal aktiviteleri yoğun bir üniversite. Ayrıca öğrenciler arasında sıkı bir dayanışma var. Eğitim kalitesi ve araçları çok iyi. Son teknolojiyi ve son bilgileri hızlı takip ediyorlar. Eğitim materyalleri çok dolu. Hazılrık bölümü gerek eğitmenler, gerekse teknik donanım açısından oldukça iyi. Zaten program tamamen ingilizce öğrenmenize yönelik hazırlanmış, bu yüzden hazırlıktan mezundsanız ve gerçekten sizde meraklıysanız çok iyi bir ingilizceye sahip olursunuz. Derslikler, call center, sağlık hizmetleri, kütüphane, spor salonları, müzik salonu, temizlik, servisler, kantin ve yiyecekler kısacası herşey harika. Güvenlik konusunda da gerçekten disiplinli ve iyiler.

4,578 görüntülenme

Koç Üniversitesi'nde 3 sene Endüstri mühendisliği okuduktan sonra çok sıkıldığıma karar verip okulu bıraktım ve tekrar ÖSS'ye girdim. Kitap okumaya olan derin tutkumdan dolayı Karşılaştırmalı Edebiyat okumaya karar verdim; bu bölüme girebilmek için gerekli klasmanda Türkiye 79.'su olduğum için istediğim okula girebilirdim Türkiye'deki. Boğaziçi ve Bilgi arasında kaldım; çünkü Boğaziçi Boğaziçi ve Bilgi'de Murat Belge'nin önderliğinde çok entellektüel bir kadro toplanmıştı. İki okulun öğretim görevlileriyle konuştuktan sonra ve bölümlerde okuyanlara soruşturduktan sonra Boğaziçi'nin beklentilerimi karşılamayacağına karar verdim akademik anlamda ve Bilgi'yi seçtim.

4,485 görüntülenme

Kesinlikle hayır. Kim ne kadar burslu bilmiyoruz bile. Öğrenincede ancak takdir ediliyor. Çünkü bu çok farklı bi konu bazen sıfır burslu bi dersten A alırken, tam burslu gidip D alabiliyor.Üniversiteye girdiğiniz andan itibaren hepiniz eşitsiniz.

3,907 görüntülenme