İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin beğendiğiniz yanları nelerdir? (4 Cevap)

İlk önce şunu belirtmeliyim LAUREATE üyesi olan Bilgi Üniversitesi dünyada kendini kanıtlamış ve yer edinmiş bir üniversitedir. “Laureate International Universities” üyesi olmak yurtdışında da ciddi olanaklar sağlamaktadır. Prestijli bir okul, herkes tarafından bilinen kendini ve kalitesini ispatlamış bir okul. Sosyal çevresi çok geniş İstanbul da yaşayacak ve burada kariyer yapacaksanız heran her yerde karşınıza bir Bilgili çıkabilir. Bu da network ve iletişimde iyi bir avantajdır. Yönetim kadrosu ve eğitmenler çok kaliteli. Sosyal ve kültürel her türlü imkan mevcut. Öğrenci klüpleri ve sosyal aktiviteleri yoğun bir üniversite. Ayrıca öğrenciler arasında sıkı bir dayanışma var. Eğitim kalitesi ve araçları çok iyi. Son teknolojiyi ve son bilgileri hızlı takip ediyorlar. Eğitim materyalleri çok dolu. Hazılrık bölümü gerek eğitmenler, gerekse teknik donanım açısından oldukça iyi. Zaten program tamamen ingilizce öğrenmenize yönelik hazırlanmış, bu yüzden hazırlıktan mezundsanız ve gerçekten sizde meraklıysanız çok iyi bir ingilizceye sahip olursunuz. Derslikler, call center, sağlık hizmetleri, kütüphane, spor salonları, müzik salonu, temizlik, servisler, kantin ve yiyecekler kısacası herşey harika. Güvenlik konusunda da gerçekten disiplinli ve iyiler.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde burslu - burssuz ilişkisi nasıl? Herhangi bir ayrım var mı? (4 Cevap)

Ben bursluyum. Dolayısıyla burslu olmayanlara biraz tembel gözüyle bakıyorum, bu önyargım çoğu zaman doğru çıkıyor ama burssuz olup zehir gibi olan öğrencilerle de tanıştım; sınıfta hep akıllı şeyler söyleyip projeleri orijinal olan. (Ama maalesef para veren öğrencilerin büyük bir kısmı gelecekte bir Sartre ya da Oppenheimer olmayacaklar. Tabii ben olur muyum o da ayrı.) Benim ailemin maddi durumu iyi, şanslıyım ben, ama öyle olmayıp burslu olanlar biraz ayrı takılıyorlar, dışlanıyorlar diyemem ama ötekileştiriyorlar: Tabii bunda kendi katkıları da var, sonuçta iki farklı kültür birbirinde ne bulur ki.

Ama dediğim gibi, istisnalar var ve sosyo-ekonomik sınıflar arası dikey geçişin bu kadar kolay olduğu bu çağda maddi durumun ne önemi kaldı ki? Artık zengin fabrikatör kız tamirci çırağa erkek hikayeleri fos; her bireyin kendini üniversite okuyup tekrar yaratma şansı var. Her şey sizin elinizde, kast sistemi yok Yeditepe'deki gibi burada. Komikseniz ve sosyalseniz ve hayata ve bölümünüze bir tutku besliyorsanız herkes sizi sever; öyle olmak gibi bir niyetiniz varsa tabii. Ama unutmayın, siz üniversiteye geyik yapmaya değil de gelecekte zengin ve ünlü ve başarılı bir birey olmak için gidiyorsunuz. Çok takılmayın zaten kantinlerde Starbucks'da, çok bir şey kaçırmazsınız.

Neden İstanbul Bilgi Üniversitesi? (5 Cevap)

Koç Üniversitesi'nde 3 sene Endüstri mühendisliği okuduktan sonra çok sıkıldığıma karar verip okulu bıraktım ve tekrar ÖSS'ye girdim. Kitap okumaya olan derin tutkumdan dolayı Karşılaştırmalı Edebiyat okumaya karar verdim; bu bölüme girebilmek için gerekli klasmanda Türkiye 79.'su olduğum için istediğim okula girebilirdim Türkiye'deki. Boğaziçi ve Bilgi arasında kaldım; çünkü Boğaziçi Boğaziçi ve Bilgi'de Murat Belge'nin önderliğinde çok entellektüel bir kadro toplanmıştı. İki okulun öğretim görevlileriyle konuştuktan sonra ve bölümlerde okuyanlara soruşturduktan sonra Boğaziçi'nin beklentilerimi karşılamayacağına karar verdim akademik anlamda ve Bilgi'yi seçtim.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde burslu - burssuz ilişkisi nasıl? Herhangi bir ayrım var mı? (4 Cevap)

Kesinlikle hayır. Kim ne kadar burslu bilmiyoruz bile. Öğrenincede ancak takdir ediliyor. Çünkü bu çok farklı bi konu bazen sıfır burslu bi dersten A alırken, tam burslu gidip D alabiliyor.Üniversiteye girdiğiniz andan itibaren hepiniz eşitsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA Programı size neler kattı? (2 Cevap)

İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA Programı, kariyerimin ilk döneminde ihtiyaç duyduğum iş yönetimiyle birçok konuda öğrenimimi ve gelişimimi tamamlamamı sağladı. O dönemde 2 yıllık bir süreç içinde iş dünyasıyla ilgili Finans, Operasyon Yönetimi, İnsan Kaynakları, Teknolojik Dönüşüm gibi birçok konuda kendimi geliştirme fırsatı sağladı. Özellikle yöneticilik konusunda kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlarım için de çok tavsiye ettiğim bir programdır.

Neden İstanbul Bilgi Üniversitesi? (5 Cevap)

Bilgi Üniversitesi Türkiye’de saygın üniversiteler arasında yer edinmiş iyi bir üniversitedir. Bazı bölümleri sürekli başarılı çalışmalara imza atmaktadır. İnovasyona ve yeniliğe açık olduğunu gözlemliyorum. LAUREATE INTERNATIONAL UNIVERSITIES üyesidir. Bu da diğer üniversitelerden daha kaliteli ve dünya standartlarında bir hizmet sunmasını sağlıyor. Sürekli yurtdışından gelen profesorlaer gençleri dinliyor, isteklerine ve ihtiyaçlarına çözümler sunuyor. Y jenerasyon olmanın keyfini yaşatıyor bizlerin fikirlerine ve görüşlerine önem vererek değerli olduğumuzu sürekli hissettiriyor. Ayrıca dersler ingilizce olduğu için hazırlık bölümü çok başarılı. İngilizce öğrenmeden bölüme geçmek çok zor fakat bur durum ilerisi için büyük avantaj.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin hoşlanmadığınız yanları nelerdir? (4 Cevap)

Açıkcası her sıkıntılı durumumda çözüm üretmeyi bildiler. Mevcutları çok iyi kullanıyorlar ve sorunlar karşısında hızlı çözüm üretiyorlar. Bu konuda olumsuz bir yön bulmak gerçekten çok zor. Sevmediğim yanı olarak görmediğim fakat belirtmek istediğim konu, hazırlık bölümü çok zor ama tüm çalışmalar öğrencilerin ingilizce öğrenmesi için planlanmış. Zor olmasına rağmen eğlenceli ve ilerisi için büyük avantaj diyebilirim. İngilizceyi öğrenmenizi destekleyecek hertürlü çalışma mevcut. İngilizce öğrenmeden bölüme geçemezsiniz bazı arkadaşlar için sevilmeyen bir durum olsa da bu aslında çok büyük avantajdır. Ben bu durumdan şikayetçi değilim :)

İstanbul Bilgi Üniversitesi MBA Programı size neler kattı? (2 Cevap)

Açıkçası bu benim hayatımda çok farklı bir dönem. Özellikle MBA veya Master yapmak isteyenlere tavsiyem; bir süre çalıştıktan sonra yapmalarıdır çünkü cidden üniversitedeki ruh halinizle Master’daki davranış biçiminiz çok farklı. Ben Master’a başladığımda yaklaşık 1 buçuk yıllık bir iş hayatım vardı. Çok kısa bir süreydi ve arayı pek açmak istemedim. Çok canlı örneklerle karşılaşıyorsunuz. Gelen konuşmacılar, şirketlerin üst düzey yöneticileri kendi deneyimlerini paylaşıyorlar. Dolayısıyla teoriden çok pratik hayattan örnekler görebildiğiniz bir yer. Gelen insanların çoğu çalışıyor ve yaş ortalaması üniversitedeki gibi 4 ya da 5 yılla kısıtlı değil. 40 yaşında çalışan bir arkadaşımız da olabiliyor, yeni mezun bir arkadaşımız da olabiliyor. Çok farklı sektörlerden insanlar geliyor. İlaç sektöründe, endüstriyel kısımda, bizim gibi perakende ya da rakiplerinizde çalışan insanlarla çalışabiliyorsunuz. Dolayısıyla bilgi ve görgünüzü çok fazla arttırabileceğiniz ve pratik hayatta kullanmak üzere çok fazla bilgi edinebileceğiniz bir dönem. Açıkçası ben bu anlamda hem bölümden hem de okuldan çok memnun kaldım. Bunu düşünen arkadaşlara da mutlaka iş hayatında belirli bir seviyeye geldikten sonra Master yapmalarını kesinlikle öneriyorum.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle