Yarı Zamanlı / Part Time

Yarı Zamanlı / Part Time

56 soruya 59 cevap verildi.

Cevaplar 59

Filtrele:Sırala:

BSH'deki part time çalışma deneyiminizi ve bunun kariyerinize katkılarını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Ben BSH’da part time olarak başladığımda 3. sınıfın sonundaydım. 4. sınıfın tamamını da üç gün burada çalışarak geçirdim. Hakikaten BSH’da hem çalışıp, hem öğrenci olmanın çok büyük faydasını gördüm. Özellikle işletme mühendisliği okuduğumdan son yıllarımda edindiğim bütün bilgi birikimimi iş hayatıma da aktarabiliyordum. Pratik olarak da bunları tecrübe ediyor olmak çok büyük bir avantaj. Diğer taraftan BSH’da devam ettiğimden dolayı öğrencilik yıllarında kazandığım tecrübenin, ki bu operasyonel tecrübe oluyor genelde, iş hayatına çok ciddi katkısı oluyor. Çünkü ben mezun olup BSH’da full time işe başladığımda diğerlerinin bir adım önünde, tamamen işi bilen, tecrübeli bir eleman olarak başladım. Yani yeni başlayan tecrübeli bir arkadaş BSH dışından gelip de BSH’a başladığında, onlardan bir adım daha önde oluyorum. Çünkü BSH’daki süreçleri, processleri, insanları tanıyor olmak, işi biliyor olmak seni bir adım daha öne geçiriyor. Genelde insanlar öğrenciyken yükselmenin zor olduğunu düşünür. Ben mezun olduktan 2 yıl sonra yönetici pozisyonuna yükselebildim. Buna tabi ki sadece 2 yıl çalışmam değil, part time 1 yılımın katkısı da çok ciddi anlamda oldu. Toplamda aslında 2 yıl değil, 3 yıllık bir tecrübeyle yönetici olma şansına sahip oldum. İnsanlar öğrenciyken yönetici olmanın zorluğundan da bahsederler. Belli bir tecrübe, belli bir kıdeme erişmesi gerektiğini. Öyle bir şey yok. Eğer insanın kendi potansiyeli varsa ve bunu da ortaya çıkartıyorsa kesinlikle genç yaşta da yönetici olabiliyorlar.

Part Time çalışmanın kariyerinize nasıl katkısı oldu? (1 Cevap)

Part-time çalışmamın kariyerime katkısı; Satış Direktörü olmamdır. Üniversiteden mezun olacağım zaman ya askere gidecektim ya eğitim için yurtdışına gidecektim ya da şu anda yapmış olduğum iş için gelen Müdür Yardımcılığı teklifini kabul edecektim. Bu üç seçenek benim için çok önemliydi ve birisinde karar vermem gerekiyordu. Ben de bu işi sevdiğimi, zaten part-time olarak çalıştığımı ve faydasını gördüğümü, sektörü ve işi öğrendiğimi düşünerek diğer arkadaşlarımdan bir adım önde olduğumu fark ettim. Böylece askerliği ve yabancı dil eğitimini biraz bekletip kariyer planıma odaklanmak istediğim için o zamanki firmamda Müdür Yardımcısı olarak işe başladım. İşe başladıktan sonra hayatımda birçok şey değişti çünkü mezun olan arkadaşlarım 2001 kriz yılında iş ararken benim bir işim vardı. Bunların hepsini düşününce part-time olarak çalışıp hayata atılarak bu mesleğin nasıl olduğunu gördüğümü ve doğru bir seçim yaptığımı fark ettim. Ayrıca bu mesleği kendimle özdeşleştirip benimsediğim için devam ettim. Dolayısıyla benim açımdan bundan daha güzel bir şey olamaz diye düşünüyorum.

Mağazacılıkta Part Time çalışmak isteyenler için ne gibi fırsatlar var? (1 Cevap)

Üniversitede 3. sınıftayken bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu sektörde part-time olarak çalışmaya başladım. İlk önce yapabilir miyim diye şüpheye düştüm ama sonradan yapabildiğimi fark ettim. Okul çıkışlarında veya hafta sonları çalışıyordum. Part-time çalışanlar hem kendilerine hem de ekiplere fayda sağlıyor. Bizim mağazalarımızda part-time çalışan ihtiyacı çok fazla çünkü bize işi öğretebileceğimiz ve gelecekte kariyer planı sunabileceğimiz arkadaşlar gerekiyor. Ayrıca sektörde de çok fazla part-time çalışan ihtiyacı var. Arkadaşlar sektörü pek bilmediği için bu işleri biraz zor yapabileceklerini düşünüyorlar ama aslında mağaza ve çalışma ortamları üniversitede okuyan arkadaşlar için çok doğru bir yer çünkü işe istedikleri saatlerde gelebiliyorlar. Bunun dışında Koton’da ilerleyen dönemlerde mağaza yöneticileri ve bölge yöneticileri kadrolarımıza dahil olabiliyorlar. Hatta mağazalarımızda part-time çalışan oranı %40-45’lere kadar geldi. Dolayısıyla biz bu yapıya çok önem ve değer veriyoruz. Bu yüzden tüm üniversiteli arkadaşları aramızda görmeyi istiyoruz.

Migros'ta öğrenci ve yeni mezunlar için nasıl part-time çalışma olanakları var? (1 Cevap)

Bizim kariyer fırsatlarımız mezun olmadan önce başlıyor. “Mezun olur olmaz işiniz hazır.” sloganıyla üniversitelerin 3. ve 4. sınıf öğrencilerine Migros’ta kariyer imkanları sunuyoruz. Bizim çeşitli üniversitelerle anlaşma opsiyonlu programlarımız var. Üniversite öğrencileri burada akademik bir eğitim alarak Migros’ta part-time yönetici adayı olarak çalışabiliyor. Buna anlaşmalı olmayan üniversite öğrencileri de katılabiliyor.


Burada perakendenin bütün dinamiklerini öğrenme şansınız mevcut. Eğer ki bu süreçte başarılı bir deneyim yaşayıp bu mesleği severseniz, mezun olduğunuzda Migros’ta bir yönetici adayı olarak göreve başlayabilirsiniz. Biz işe alımlarımızı daha çok mağazacılık tarafına yönelik olarak organize ediyoruz çünkü çok hızlı bir şekilde orada büyüyoruz. Mezun olduğunuz zaman size kısa vadeli yöneticilik yapacağınız bir imkan sunuluyor. 10’dan 100 kişiye kadar çalışanların olduğu işletmelerde karlılık, ürün, hizmet, stok ve personelden sorumlu olup bir işletmeyi yöneteceğiniz bir fırsat veriliyor.


Diğer yandan merkezdeki birimlerimizde yeni mezunlar için spesifik uzmanlıklara yönelik pozisyonlar oluyor. Migros’ta yöneticilerimizi %98 oranında iç kaynaktan yönetiyoruz. Bizim Hukuk Direktörümüz bize Avukat olarak gelmişti. Ben İnsan Kaynakları Direktörüyüm ama Endüstri Mühendisliği başlangıç pozisyonundan başladım. Migros’ta insanlarla tanışırsanız hikayelerin hep böyle başladığını görürsünüz. Birinin orta kademeden Migros’a başlaması çok nadirdir. Dolayısıyla bizim kapımız en çok yeni mezunlara açık ve en çok fırsatlar onlar için var.


İşe alım süreçlerimiz en objektif bir şekilde yapılandırılmış durumda. Arkadaşlarımız oradaki değerlendirmelere katılırlarsa Migros’ta kariyerlerini ilerletebilecekleri çok güzel fırsatlarla karşılaşabilirler. Migros bu anlamda istihdama çok ciddi katkısı olan bir şirket. Biz her iş saatinde 6 yeni kişinin işbaşı aldığı bir şirkette çalışıyoruz. Dolayısıyla hem mavi yaka pozisyonlarda mağaza personeli seviyesinde hem de beyaz yaka üniversite mezunu olan veya olmayan adaylar için ciddi kariyer fırsatlarının olduğu bir ortamı yönlendiriyoruz.