Türk Telekom'da nasıl staj ve part time çalışma olanakları var? (1 Cevap)

Türk Telekom’da staj ve yarı zamanlı çalışma yalnızca START Programı’yla oluyor. Üniversitelerin yalnızca 3. sınıfında okuyan genç arkadaşlarımızı yine yetenek, yabancı dil sınavı ve mülakat süreçlerinden sonra stajyer olarak kabul ediyoruz. 6 hafta süren bu stajın sonunda performansa göre bir değerlendirme daha yapıyoruz. Eğer performanslarının uygun olduğunu düşünüyorsak onları yarı zamanlı olarak işe alıyoruz.

Metro Cash&Carry'de öğrenciler için nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (2 Cevap)

Metro Cash & Carry Türkiye olarak gençlere çok inanıyoruz ve gençleri iş hayatına kazandırmada sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. Bu yüzden genç arkadaşlara elimizdeki tüm fırsatları sunmak istiyoruz. Onlara hem öğretiyoruz hem de onlardan öğreniyoruz. Bu yüzden de staj programlarından oldukça faydalanıyoruz. Staj programları birkaç çeşitten oluşuyor. Staj zorunluluğu olan meslek lisesi ve üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza muhakkak destek veriyoruz. Onların ihtiyacına yönelik işleri onlara sağlıyoruz. Bunun dışında Proje Stajyerliği dediğimiz bir kısım var. Stajyer deyince çay servisi, toplantı ayarlama gibi klişeler vardır ama bizde böyle şeyler yok çünkü bunları hepimiz yapıyoruz. Arkadaşlarımıza sadece böyle işleri vermek adına bir lüksümüz yok. Proje Stajyerliği’ne, geleceğin çalışanlarını yaratmak adına proaktif bakıyoruz. Bu yüzden de Proje Stajyeri isteyen her ekibimize Proje Stajyeri vermiyoruz çünkü stajyeri neden istediğini, hangi projeye vereceğini, nasıl takip edeceğini, stajyerle hangi yöneticinin çalışacağını soruyoruz. Proje Stajyeri dediğimiz kişi; genç, potansiyeli yüksek, hedeflerine koşmaya çalışan ve deneyime ihtiyacı olan kişidir. Bizim onları mutlu etmemiz, onlardan faydalanmamız ve karşılıklı olarak mutluysak birlikte devam etmemiz gerekiyor. Bu arkadaşları geleceğe kazandırmak istediğimiz için de çok seçiciyiz. Projelere tek tek bakıyoruz çünkü o projenin muhakkak kişinin kendi alanında olması, sahip olduğu yetkinlikleri kullanabilmesi, farklı arkadaşlarla ve yöneticilerle çalışarak o projeyi yürütebilmesi, farklı şeyler öğrenebilmesi gerekiyor. Bu yüzden davranışlarını, uyumunu ve performansını izleyebileceğimiz bir ortam yaratıyoruz. Bu ortam her departmandan olabilir çünkü herkesin belli bir hedefi var. Dolayısıyla bu ortam İnsan Kaynakları’nda, Controlling’te, CRM’de olabilir. Daha çok ticari departmanlardan daha farklı projeler gelmesini istiyoruz çünkü böylece arkadaşlara ticareti anlatabiliyoruz. Projeleri tamamladıktan sonra bu projelere uygun arkadaşları seçiyoruz ve onlar da yaz dönemi boyunca bu projeleri gerçekleştiriyorlar. Bu sırada çeşitli eğitimler alıyorlar ve kariyerlerinin tadına varıp varamadıklarını gözlemliyorlar. Sonrasında karşılıklı değerlendirme sürecinde birbirimizden memnun olduğumuza karar verirsek bizimle çalışmasını istiyoruz. Öğrenci olsa bile ne kadar gelse iyi çünkü o ilişkiyi sürdürebilmek çok önemli. 1 veya 2 gün bile boş olsa biz onlara o fırsatı vererek aramızda kalmalarını sağlıyoruz. Sonrasında Junior pozisyonlarımız açıldığında da memnuniyetle o pozisyonlara yerleştiriyoruz. Bu, İnsan Kaynakları adına çok güzel bir şey çünkü çok proaktif davranmış oluyoruz. Zaten tanıdığımız ve aileden birisini kadromuza katmış oluyoruz.

BSH'deki part time çalışma deneyiminizi ve bunun kariyerinize katkılarını anlatır mısınız? (1 Cevap)

Ben BSH’da part time olarak başladığımda 3. sınıfın sonundaydım. 4. sınıfın tamamını da üç gün burada çalışarak geçirdim. Hakikaten BSH’da hem çalışıp, hem öğrenci olmanın çok büyük faydasını gördüm. Özellikle işletme mühendisliği okuduğumdan son yıllarımda edindiğim bütün bilgi birikimimi iş hayatıma da aktarabiliyordum. Pratik olarak da bunları tecrübe ediyor olmak çok büyük bir avantaj. Diğer taraftan BSH’da devam ettiğimden dolayı öğrencilik yıllarında kazandığım tecrübenin, ki bu operasyonel tecrübe oluyor genelde, iş hayatına çok ciddi katkısı oluyor. Çünkü ben mezun olup BSH’da full time işe başladığımda diğerlerinin bir adım önünde, tamamen işi bilen, tecrübeli bir eleman olarak başladım. Yani yeni başlayan tecrübeli bir arkadaş BSH dışından gelip de BSH’a başladığında, onlardan bir adım daha önde oluyorum. Çünkü BSH’daki süreçleri, processleri, insanları tanıyor olmak, işi biliyor olmak seni bir adım daha öne geçiriyor. Genelde insanlar öğrenciyken yükselmenin zor olduğunu düşünür. Ben mezun olduktan 2 yıl sonra yönetici pozisyonuna yükselebildim. Buna tabi ki sadece 2 yıl çalışmam değil, part time 1 yılımın katkısı da çok ciddi anlamda oldu. Toplamda aslında 2 yıl değil, 3 yıllık bir tecrübeyle yönetici olma şansına sahip oldum. İnsanlar öğrenciyken yönetici olmanın zorluğundan da bahsederler. Belli bir tecrübe, belli bir kıdeme erişmesi gerektiğini. Öyle bir şey yok. Eğer insanın kendi potansiyeli varsa ve bunu da ortaya çıkartıyorsa kesinlikle genç yaşta da yönetici olabiliyorlar.

Part Time çalışmanın kariyerinize nasıl katkısı oldu? (1 Cevap)

Part-time çalışmamın kariyerime katkısı; Satış Direktörü olmamdır. Üniversiteden mezun olacağım zaman ya askere gidecektim ya eğitim için yurtdışına gidecektim ya da şu anda yapmış olduğum iş için gelen Müdür Yardımcılığı teklifini kabul edecektim. Bu üç seçenek benim için çok önemliydi ve birisinde karar vermem gerekiyordu. Ben de bu işi sevdiğimi, zaten part-time olarak çalıştığımı ve faydasını gördüğümü, sektörü ve işi öğrendiğimi düşünerek diğer arkadaşlarımdan bir adım önde olduğumu fark ettim. Böylece askerliği ve yabancı dil eğitimini biraz bekletip kariyer planıma odaklanmak istediğim için o zamanki firmamda Müdür Yardımcısı olarak işe başladım. İşe başladıktan sonra hayatımda birçok şey değişti çünkü mezun olan arkadaşlarım 2001 kriz yılında iş ararken benim bir işim vardı. Bunların hepsini düşününce part-time olarak çalışıp hayata atılarak bu mesleğin nasıl olduğunu gördüğümü ve doğru bir seçim yaptığımı fark ettim. Ayrıca bu mesleği kendimle özdeşleştirip benimsediğim için devam ettim. Dolayısıyla benim açımdan bundan daha güzel bir şey olamaz diye düşünüyorum.

Mağazacılıkta Part Time çalışmak isteyenler için ne gibi fırsatlar var? (1 Cevap)

Üniversitede 3. sınıftayken bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu sektörde part-time olarak çalışmaya başladım. İlk önce yapabilir miyim diye şüpheye düştüm ama sonradan yapabildiğimi fark ettim. Okul çıkışlarında veya hafta sonları çalışıyordum. Part-time çalışanlar hem kendilerine hem de ekiplere fayda sağlıyor. Bizim mağazalarımızda part-time çalışan ihtiyacı çok fazla çünkü bize işi öğretebileceğimiz ve gelecekte kariyer planı sunabileceğimiz arkadaşlar gerekiyor. Ayrıca sektörde de çok fazla part-time çalışan ihtiyacı var. Arkadaşlar sektörü pek bilmediği için bu işleri biraz zor yapabileceklerini düşünüyorlar ama aslında mağaza ve çalışma ortamları üniversitede okuyan arkadaşlar için çok doğru bir yer çünkü işe istedikleri saatlerde gelebiliyorlar. Bunun dışında Koton’da ilerleyen dönemlerde mağaza yöneticileri ve bölge yöneticileri kadrolarımıza dahil olabiliyorlar. Hatta mağazalarımızda part-time çalışan oranı %40-45’lere kadar geldi. Dolayısıyla biz bu yapıya çok önem ve değer veriyoruz. Bu yüzden tüm üniversiteli arkadaşları aramızda görmeyi istiyoruz.

Pfizer'de nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (2 Cevap)

Pfizer’de öncelikli olarak yarı zamanlı çalışanları önceliklendiriyoruz çünkü kısa dönemli stajların hem gelen kişiye hem de şirkete çok fazla katma değer yaratmadığını gözlemledik. Dolayısıyla üniversite öğrencilerine şirketimizde haftanın 2-3 gününü ayırarak bizlerle çalışabilecekleri ve farklı fonksiyonlarda değer katabilecekleri bir ortam yaratıyoruz ve onları geleceğin Pfizerleri olarak konumluyoruz. Bu kapsamda yine onlar için eğitim ve gelişim süreçlerimize dahil ettiğimiz, toplantılara davet ettiğimiz ortamlar yaratıyoruz. Part-time süreçleri yetenek havuzumuzu beslediğimiz alanlardan olduğu için çok kıymetli. Biz de full-time çalışanlarımız için nasıl işe alım yapıyorsak, part-time çalışanlarımızı da benzer bir işe alım sürecinden geçiriyoruz.

Metro Cash&Carry'de öğrenciler için nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (2 Cevap)

Şu an Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan mağazalarımızla beraber genel müdürlüğümüzde de insan gelişimine son derece değer veren ve odağına insan gelişimini alan bir anlayışımız var. Bu anlamda gerek üniversite öğrencilerinin gerek yüksek lisans öğrencilerinin Metro’ya çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz ve olabilecek tüm pozisyonlar için onlara proje yaratmaya çalışıyoruz.Metro’da staj olanakları genel itibari ile ikiye ayrılıyor. Bir tanesi kısa dönemli stajlardır. Daha çok bulunan lokasyonun dışından gelen öğrencilerin veya okuluyla beraber devam edemeyecek öğrencilerin tercih ettiği staj programlarıdır. Bir de uzun dönemli staj programımız var, adı Career Mix’tir. Career Mix’le beraber yaz itibari ile Metro’ya katılan öğrenciler bir projeden sorumlu oluyorlar. Projeyi başarılı tamamlamalarının ardından onlara bir pozisyon teklif ediyoruz ve okul süresince, okul programı el verdiği müddetçe bizimle beraber devam ediyorlar. Career Mix sadece proje takibi veya hedeflerle öğrencilerin geliştirilmesi üzerine kurulu bir program değil. Programın içerisinde farklı yöneticilerimizin çok büyük katkılarını ve parmak izlerini görebiliyoruz. Mağaza oryantasyon programlarıyla mağaza eğitimleri oluyor. Lojistik ve depo alanının yönetimiyle ilgili eğitimler oluyor. Career Mix’te devam eden arkadaşlarımız GastronoMetro’da gıda ve Gastronomi üzerine çok sayıda eğitim fırsatına erişiyor. Bununla beraber bizimle geliştirmelerini istediğimiz ana şey; gerçekten etki yaratabilecekleri, karara katkı sağlayabilecekleri bir platformda kendilerini gösterebilmeleridir. Bu şekilde 2 sene önce başladığımız programda %60-70 oranlarında devam ediyoruz. Bizimle başlayan her 10 öğrencinin 6’sına okullarını tamamladıkları zaman istihdam sağlamayı hedefliyoruz ve uzun sürelerde beraber olmayı umuyoruz.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (9)