Metro Cash&Carry'de öğrenciler için nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (2 Cevap)

Metro Cash & Carry Türkiye olarak gençlere çok inanıyoruz ve gençleri iş hayatına kazandırmada sorumlu olduğumuzu düşünüyoruz. Bu yüzden genç arkadaşlara elimizdeki tüm fırsatları sunmak istiyoruz. Onlara hem öğretiyoruz hem de onlardan öğreniyoruz. Bu yüzden de staj programlarından oldukça faydalanıyoruz. Staj programları birkaç çeşitten oluşuyor. Staj zorunluluğu olan meslek lisesi ve üniversite öğrencisi arkadaşlarımıza muhakkak destek veriyoruz. Onların ihtiyacına yönelik işleri onlara sağlıyoruz. Bunun dışında Proje Stajyerliği dediğimiz bir kısım var. Stajyer deyince çay servisi, toplantı ayarlama gibi klişeler vardır ama bizde böyle şeyler yok çünkü bunları hepimiz yapıyoruz. Arkadaşlarımıza sadece böyle işleri vermek adına bir lüksümüz yok. Proje Stajyerliği’ne, geleceğin çalışanlarını yaratmak adına proaktif bakıyoruz. Bu yüzden de Proje Stajyeri isteyen her ekibimize Proje Stajyeri vermiyoruz çünkü stajyeri neden istediğini, hangi projeye vereceğini, nasıl takip edeceğini, stajyerle hangi yöneticinin çalışacağını soruyoruz. Proje Stajyeri dediğimiz kişi; genç, potansiyeli yüksek, hedeflerine koşmaya çalışan ve deneyime ihtiyacı olan kişidir. Bizim onları mutlu etmemiz, onlardan faydalanmamız ve karşılıklı olarak mutluysak birlikte devam etmemiz gerekiyor. Bu arkadaşları geleceğe kazandırmak istediğimiz için de çok seçiciyiz. Projelere tek tek bakıyoruz çünkü o projenin muhakkak kişinin kendi alanında olması, sahip olduğu yetkinlikleri kullanabilmesi, farklı arkadaşlarla ve yöneticilerle çalışarak o projeyi yürütebilmesi, farklı şeyler öğrenebilmesi gerekiyor. Bu yüzden davranışlarını, uyumunu ve performansını izleyebileceğimiz bir ortam yaratıyoruz. Bu ortam her departmandan olabilir çünkü herkesin belli bir hedefi var. Dolayısıyla bu ortam İnsan Kaynakları’nda, Controlling’te, CRM’de olabilir. Daha çok ticari departmanlardan daha farklı projeler gelmesini istiyoruz çünkü böylece arkadaşlara ticareti anlatabiliyoruz. Projeleri tamamladıktan sonra bu projelere uygun arkadaşları seçiyoruz ve onlar da yaz dönemi boyunca bu projeleri gerçekleştiriyorlar. Bu sırada çeşitli eğitimler alıyorlar ve kariyerlerinin tadına varıp varamadıklarını gözlemliyorlar. Sonrasında karşılıklı değerlendirme sürecinde birbirimizden memnun olduğumuza karar verirsek bizimle çalışmasını istiyoruz. Öğrenci olsa bile ne kadar gelse iyi çünkü o ilişkiyi sürdürebilmek çok önemli. 1 veya 2 gün bile boş olsa biz onlara o fırsatı vererek aramızda kalmalarını sağlıyoruz. Sonrasında Junior pozisyonlarımız açıldığında da memnuniyetle o pozisyonlara yerleştiriyoruz. Bu, İnsan Kaynakları adına çok güzel bir şey çünkü çok proaktif davranmış oluyoruz. Zaten tanıdığımız ve aileden birisini kadromuza katmış oluyoruz.
556

Metro Cash&Carry'de öğrenciler için nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (2 Cevap)

Şu an Türkiye’nin farklı yerlerinde bulunan mağazalarımızla beraber genel müdürlüğümüzde de insan gelişimine son derece değer veren ve odağına insan gelişimini alan bir anlayışımız var. Bu anlamda gerek üniversite öğrencilerinin gerek yüksek lisans öğrencilerinin Metro’ya çok büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz ve olabilecek tüm pozisyonlar için onlara proje yaratmaya çalışıyoruz.Metro’da staj olanakları genel itibari ile ikiye ayrılıyor. Bir tanesi kısa dönemli stajlardır. Daha çok bulunan lokasyonun dışından gelen öğrencilerin veya okuluyla beraber devam edemeyecek öğrencilerin tercih ettiği staj programlarıdır. Bir de uzun dönemli staj programımız var, adı Career Mix’tir. Career Mix’le beraber yaz itibari ile Metro’ya katılan öğrenciler bir projeden sorumlu oluyorlar. Projeyi başarılı tamamlamalarının ardından onlara bir pozisyon teklif ediyoruz ve okul süresince, okul programı el verdiği müddetçe bizimle beraber devam ediyorlar. Career Mix sadece proje takibi veya hedeflerle öğrencilerin geliştirilmesi üzerine kurulu bir program değil. Programın içerisinde farklı yöneticilerimizin çok büyük katkılarını ve parmak izlerini görebiliyoruz. Mağaza oryantasyon programlarıyla mağaza eğitimleri oluyor. Lojistik ve depo alanının yönetimiyle ilgili eğitimler oluyor. Career Mix’te devam eden arkadaşlarımız GastronoMetro’da gıda ve Gastronomi üzerine çok sayıda eğitim fırsatına erişiyor. Bununla beraber bizimle geliştirmelerini istediğimiz ana şey; gerçekten etki yaratabilecekleri, karara katkı sağlayabilecekleri bir platformda kendilerini gösterebilmeleridir. Bu şekilde 2 sene önce başladığımız programda %60-70 oranlarında devam ediyoruz. Bizimle başlayan her 10 öğrencinin 6’sına okullarını tamamladıkları zaman istihdam sağlamayı hedefliyoruz ve uzun sürelerde beraber olmayı umuyoruz.
107

Penti'de öğrenciler için nasıl staj ve part-time çalışma olanakları var? (1 Cevap)

Zorunlu stajyerlerimiz var, onları lise ve üniversite öğrencileri olarak iki grupta alıyoruz. Lojistik, Tasarım, IT, İnsan Kaynakları gibi birçok departmanda staj imkanı var. Stajyer arkadaşlarımızın bazıları full-time bazıları da part-time çalışmaya devam edebiliyor. Merkez ofiste part-time pozisyon çok sık olmuyor, daha çok dönemsel pozisyonlarımız oluyor ama mağaza tarafında çok fazla part-time çalışanımız var, onlar da genelde üniversite öğrencileri oluyor. 
808

TOFAŞ Prova+ Staj ve Part Time Çalışma Programı nasıl bir deneyim ve size neler kattı? (1 Cevap)

Aslında staj deyince aklımıza ilk gelen şey fotokopi çekmek oluyor, fakat benim departmanımdaki ekip arkadaşlarım beni gerçekten çok güzel yönlendirdiler, onların yaptığı her konuya beni de dahil ettiler. Bazı riskli toplantılar vardı, beni de kattılar ve ben bu sayede tüm iş ortamını tanımış oldum. Herhangi bir problem ortaya çıktığında nasıl yaklaşmam gerektiğini öğrenmiş oldum ve tabi ki de onların günlük hayatta neler yaptığını iş hayatına başlamadan görmüş oldum. Bu süreçler de benim için uygun mu değil mi diye tartarak kendi iş hayatımdaki yolumu çizdim. Gerçekten benim için çok güzel bir süreçti, bu işi severek yaptığımı anladım ve tam zamanlı olarak çalışmaya başladım.

Kurumsal İletişim Yarı Zamanlı Çalışanı olarak TürkTraktör'de görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Okulda Uluslararası İlişkiler bölümündeyim ve özel sektörü tanıma isteğim vardı. Bunu da en iyi yapabileceğim yerlerden birisi TürkTraktör’dü ve bana bu şansı sundular. Buraya geldikten sonra birkaç proje içerisinde yer aldım.Kurumsal İletişim tek bir departman olarak gözüküyor ama yaptığı işler birkaç departmanı birden ilgilendirebiliyor. Bir satın alma yaparken aynı zamanda bir haber veya sosyal medyada post çıkabiliyorsunuz. Tek bir doğrultusu yok, birden fazla departmanla işbirliği içerisinde işleri yürütüyorsunuz. Diğer departmanlarla işbirliği olmazsa tamamen zora girecek bir departman olduğu için 11 aylık süre boyunca kendimi geliştireceğim en önemli departmanlardan birisi. Burada kalacağım süre sadece 11 ay olsa da bu süre içerisinde burada birçok departmanı tanıma şansı buldum.
34

TürkTraktör'de nasıl yarı zamanlı çalışma olanakları var? (1 Cevap)

Departmanlarda iş yoğunluğu çoksa bir part-time çalışana ihtiyaç olabiliyor ve bu istekte bulundukları zaman şirket bunu karşılayabiliyor. Tamamen istek doğrultusunda hareket ediliyor ve çoğu departman yarı zamanlı arkadaşlara ihtiyaç duyuyor. Bu öğrencilere de bir fayda olarak görülüyor çünkü benim burada çalıştığımı öğrenen arkadaşlarımın tek sordukları şey burada başka bir pozisyon olup olmadığı. Böyle istekler olduğunda da yardımcı oluyorlar. Yarı zamanlı bir çalışan olabilirsiniz ama istekleriniz ve talepleriniz her şekilde dinlenerek yapılabilecek bir şey varsa yapılıyor. Dolayısıyla burada insana değer verildiğini hissedebiliyorsunuz. 
71

TürkTraktör'de yarı zamanlı çalışırken okul-iş dengesini nasıl sağlıyorsunuz? (1 Cevap)

Haftada üç gün departmana gelip çalışıyorum, diğer iki günde de derslerimi ona göre seçerek okula gidiyorum. Geçen dönemlerde beş ders alma zorunluluğum olduğu için onları aldım ve bazen iki gün bazen de iki buçuk gün gelerek boş zamanlarımda o günleri tamamladım. Dolayısıyla haftada belki iki buçuk gün gelseniz de iki hafta sonra boş olduğunuzda bunu tamamlayabiliyorsunuz, bu da çok güzel bir şey. Part-time olarak çalışıyorsanız genel olarak haftada üç gün geliyorsunuz.
54

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (1)