Sosyal Medya

Sosyal Medya

5 soruya 6 cevap verildi.

Cevaplar 6

Filtrele:Sırala:

Migros olarak sosyal medya stratejinizi nasıl belirliyorsunuz? (1 Cevap)

Migros’un bir pazarlama stratejisi var, bunu master bir plan olarak da düşünebiliriz. Bu plan dahilinde biz yıllık olarak kullanmaya uygun olan Facebook, Youtube, Instagram, Snapchat gibi sosyal medya mecralarını belirliyoruz ve bu sosyal kanallardan hangilerini daha önce kullanacağımızı belirleyerek stratejimizi o kanallara uygun olacak şekilde indirgiyoruz. Facebook’un farklı bir dinamiği ve kullanıcı kitlesi olduğu için ona özel olarak farklı bir strateji belirleniyor. Buna göre Youtube’ta farklı, Instagram’da farklı stratejimiz oluyor ama her şey master plana göre planlanıyor. Migroskopdönemlerinde taktiksel iletişimlerimize uygun olarak da 2 haftalık ara planlar yapılıyor ve ajanslarımızla birlikte bunları takip ediyoruz.

Başarılı bir sosyal medya kampanyasının gereksinimleri nelerdir? (1 Cevap)

En önemli faktör sosyal medya mecrasının dinamiklerini bilmektir. Kullanıcı kitlesine, kullanılabilecek araçlara ve sizin hedeflerinize göre çok doğru bir plan hazırlayabilirsiniz. Bu plan anlık veya daha uzun vadeli bir plan olabilir ama stratejiye uygun olarak mecranın da dinamiklerini bildiğiniz sürece çok iyi işler çıkarabilirsiniz. Bu sosyal medya mecralarının yavaş yavaş satışa kaydığını görüyoruz. Satışa bağlanmayan her kampanyanın sonucu çok kısıtlı kaldığı için olabildiğince satışa bağlamak lazım. Bizim Money Club diye bir gücümüz var ve buradaki datayı o mecralarla eşleştirdiğimizde onları satışa dönüştürecek doğru içerikleri doğru zamanda sunabilmemize fırsat sağlıyor.

Pazarlama alanında sosyal medya kullanımının önemi nedir? (1 Cevap)

Dünya çok hızlı bir şekilde değişiyor ve teknoloji hayatımıza geri dönülmez bir şekilde girdi. Eskiden insanlara sadece televizyon ve gazete gibi araçlarla ulaşılabilirken, artık sadece bir telefonla ulaşılabiliyor. Ayrıca sosyal medyadan insanlara ulaşmak da daha kolay hale geldi ve eski geleneksel medya yöntemleriyle ulaştığımız kısım daha kısıtlı oldu. Bu anlamda çağa ayak uydurmak adına şirketler kesinlikle dijital ortamı kullanabilmeli. Bu, internetten satış kanalları açarak da, sosyal medya ya da aktif bir şekilde paylaşımlarda bulunarak da olabilir. Dolayısıyla o alanlarla ilgili görünürlük sağlamaları gerekiyor. Artık yeni bir kuşak var ve hepsi dijital materyallerle yaşıyorlar. Onları da işe dahil edebilmek için çağa ayak uydurmak adına dijital dünyayı etkin bir şekilde kullanmaları gerekiyor diye düşünüyorum.