Halkla İlişkiler sektöründe bir ajans başkanı olarak nasıl zorluklarla karşılaşıyorsunuz? (1 Cevap)

Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yaşam koşulları ve iş hayatı gittikçe zorlaşıyor, rekabet korkunçlaşıyor. Yaptığımız işe her gün giren yeni şirketler var ve yeni giren şirketler ayakta kalabilmek için fiyatları düşürüyor. Fiyatların düşürülmesi de daha tecrübesiz insanlarla aynı işin yapılabileceği hissini doğurarak bütçeleri düşürüyor ama bizim de ödün veremediğimiz bazı kalitelerimiz var. Rekabetle başa çıkmak adına bazı tavizler vermemiz gerekiyor. Bu tavizleri vermek istemeyen bir şirket olarak da acı çekiyoruz, mesleğimizin en zor kısmı bu. Giriş bariyeri çok düşük ve çalışmak isteyen şirketlerin baktığı tek konu çoğu zaman bütçe oluyor. Dolayısıyla işimizin zor yanları; rekabetle ve düşen bütçelerle uğraşmak diyebilirim.
810

Öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir? (25 Cevap)

Üniversiteye girdikten sonra ilk yazdan itibaren çalışmaya başlamalarını öneriyorum, başka hiçbir tavsiyem yok. Yabancı dili zaten öğrensinler ama farklı alanlarda çalışmaya başlasınlar çünkü çalışmak onları her zaman bir adım öteye götürecektir.Mühendislerse Finans Departmanı’nda çalışsınlar çünkü ileride yönetici olmak istiyorlarsa bilançoya bakmak ve onu okuyabilmek zorunda kalacaklardır. Mimarlık okuyorlarsa ama yaratıcı olmak istiyorlarsa, bir grafik atölyesinde çalışsınlar veya staj yapsınlar. Artık fotokopi çekilmiyor ama mail atsınlar. Gidip orada toplu sms kampanyaları yapsınlar ama mutlaka çalışsınlar. Çalışma hayatı üniversite hayatından çok farklı. Bunun için de birçok sivil toplum kuruluşu öğrencilerin çalışma hayatına bir an evvel girmesi için ciddi projeler yapıyor, bunlara katılsınlar. 
497

Strateji, sosyal medya, kreatif ve diğer departmanlarınızdan bahsedebilir misiniz? (1 Cevap)

Sadece bilindik Halkla İlişkiler yöntemlerinin değil, yaratıcı Halkla İlişkiler yöntemlerinin kullanılması lazım. Bu da ancak Strateji Departmanı’yla olabiliyor. Halkla İlişkiler içinde Strateji Departmanı mutlaka vardır.Bir başka departman Sosyal Medya’dır. Bağlı bulunduğumuz Porter Novelli’ninbize empoze etmesiyle sosyal medyanın, Halkla İlişkiler’in ayrılmaz bir parçası olduğuna inanıyoruz çünkü iletişim hangi kanaldan olursa olsun tektir. Siz bunu ister Twitter’da, isterse gazetede verin. Hedef kitleye bir şekilde ulaşacaksanız iletişimin aynı merkezden çıkması gerekir. Bu nedenle mutlaka Halkla İlişkiler’in içinde mutlaka bir Dijital Departman veya Sosyal Medya Departmanı olmasına, stratejinin tek elden yazılması gerektiğine inanıyoruz ve bunu yapıyoruz.Biz 360 derece hizmet veren bir ajans olduğumuz için kendi içimizde kreatiftarafımız da var. Televizyon, dergi, gazete reklamları hazırlıyoruz, bir markanın isminin bulunmasından kurum kimliğinin hazırlanmasına, onun tüm dökümantasyonlarının, reklamlarının ve fuar stantlarının uygulanmasına kadar tüm süreci sağlıyoruz. Bunu yapan bir Kreatif Departmanımız var.Medya Planlama ve Satın Alma tarafında da bu konuda uzmanlaşmış üçüncü partilerle çalışıyoruz.
700

Ajans Başkanı ne yapar? Marjinal PN'de görevleriniz neler? (1 Cevap)

Ajans Başkanı olarak her işi yapıyorum. Marjinal’de herkes her işi yapar çünkü içimizde çok fazla CEO var. Hayvan CEO’su, Kedi CEO’su, Eğlence CEO’su, Oyun CEO’su gibi Marjinal’de çalışan 50’ye yakın insanın bir CEO’luk görevi var, bana da Ajans Başkanı demişler.Ben bizi arayıp bizimle görüşmek isteyen müşterilerle görüşüyorum. Genellikle onların ortamlarında görüşerek onların ortamını görüyorum. Nasıl bir ortamda oldukları, bizi uyup uymadıkları, enerjilerinin tutup tutmadıkları, nasıl bir bakış açılarının olduğu, kadın-erkek çalışma oranlarının nasıl olduğu gibi konularda onları izlemeye çalışıyorum. Eğer bize uygunsa ilişkileri devam ettirip müşteriyi kazandırdıktan sonra ekiple tanıştırıyorum.Bunun dışında stratejik toplantılara katılıyorum, zaman zaman müşteri ziyaretleri yapıyorum. Arkadaşlarla birlikte onların işine dahil olarak bu şirkette çalışan herkesin yaptığı işin ne kadar önemli olduğunun bilincine varıyorum. Sadece oturduğum yerden işlerin yapılmasını söylemiyorum, zaman zaman ben de yapmaya kalktığımda o işlerin ne kadar zor olduğunu fark ediyorum. Dolayısıyla her işi yapan, yaptığı işi çok seven bir insanım.
1,081

Halkla ilişkiler nedir? (2 Cevap)

Bu soruyu Türkiye’deki şirketlerin %95’i bilmiyor, Halkla İlişkiler’i sadece basında haber çıkarma olarak görüyor. Oysa Halkla İlişkiler, bir kurumun ulaşmak istediği hedef kitlesi tarafından nasıl bilindiğinin öğrenilmesi ve ne olduğunun o hedef kitleye öğretilmesidir. Bu basında haber çıkarmak, etkinlik, birebir görüşme olabilir.Dolayısıyla Halkla İlişkiler, “Ben kurumum, bu topluma faydalı olmak istiyorum. Faydamı sattığım ürün ve hizmetleri hedef kitleme iletebiliyor muyum, iletemiyorsam sorun ne, oradan bana geri bildirim geliyor mu, gelen geri bildirime göre ürün ve hizmetimi değiştirebiliyor muyum, buna göre onların istediği ürün ve hizmeti verebiliyor muyum?” gibi cümleleri söyleyebilme sanatıdır.
417

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle