TOFAŞ Kurumsal İletişim Departmanı olarak üzerinde çalıştığınız projelerden örnekler verir misiniz? (1 Cevap)

Son 2 yıldır en fazla yoğunlaştığımız projemiz FIAT Egea, yeni modelimiz. İlk başta Sedan lansmanıyla başladık, daha sonra Hatchback ve Station Vagon ile devam ettik. Tabii bunun bütün lansmanlarının hepsi Kurumsal İletişim Yönetimi’nde olduğu için oldukça yoğun bir 2 yıl geçirdik ve halen de devam ediyor. Bunun dışında Hayat Yenilenmektir başlığı ile sosyal medyada kurum filmimizi yayınladık. Bu film yaklaşık 8 milyon kişiye erişti. Bundan çok memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca TOFAŞ Spor Kulübümüzün iletişim çalışmalarını yürütüyoruz. 8-12 yaş aralığındaki çocuklara basketbol eğitimi verdiğimiz “Yeni Nesil Tofaş” adında bir projemiz var. Ayrıca Bursa’da Anadolu Arabaları müzemiz var. Burada da yeni bir sergimiz açılacak Eylül ayında, adı Kantarlar. Şu anda bunun çok yoğun çalışmaları devam ediyor. Bir de 2018 yılında 50. yılımız olacak bunun için de yapacağımız etkinlikler olacak. Bunun planlamasına da başladık.

Kurumsal İletişim alanında çalışmanın zor yanları nelerdir? (2 Cevap)

Gündem sürekli değişiyor ve yeni konular oluyor. Dolayısıyla bunları çok yakından takip etmek gerekiyor. Bazen takip etmek bile yeterli olmayabiliyor. Dikkat kesilip, fark edip gerekli noktalarda müdahil olmak gerekiyor. Bu bir maraton koşusuna benzediği için hiç durmadan takipte olmanız gerekiyor.  Bu işi sevmeyenler için yorucu olabilir ama sevenler için son derece mutluluk verici ve keyifli oluyor çünkü enerjinizi ve dinamizminizi hiçbir zaman kesmemenizi sağlıyor.

Kurumsal İletişim alanında çalışmanın sizi tatmin eden yanları nelerdir? (2 Cevap)

Bir şirketin itibarını yönetmek çok büyük bir tatmin sebebidir. O şirketin bütün departmanlarıyla yakın ilişki içerisindesiniz. Alınan bütün kararları, uygulamaları ve yenilikleri en önce siz öğreniyorsunuz. Bunun arkasına bir hikaye yazarak iletişimini yapıyorsunuz ve bunu yaparken doğru hedef kitleyi, doğru mesajı ve yöntemi belirliyorsunuz; bu da çok keyif veriyor. Bunun haricinde sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk alanında çalışmak da mutlu ediyor çünkü içinde yaşadığınız topluma ve dünyaya bir şekilde katkı sağlamış hissediyorsunuz. Özellikle sosyal sorumluluğu benimsemiş bir şirkette çalışıyorsanız bunun keyfi çok daha büyük oluyor. Size bir fark yarattığınızı açıkça hissettirebiliyor.

Kurumsal İletişim alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (5 Cevap)

Öncelikle çok meraklı olmanız, hem içinde bulunduğunuz sektörü hem de dünyadaki gelişmeleri ve haberleri bol bol okuyaraktakip etmeniz lazım. İkinci olarak biraz hareketli bir iş olduğu için buna ayak uydurmanız lazım. İletişim alanında herhangi bir bölümü seviyorsanız Kurumsal İletişim tam size göre diyebilirim çünkü İletişim’in bütün alt dallarını bir arada deneyimleyebiliyorsunuz. Hem medyayı hem medya takibini hem de sosyal medyayı yakından görebiliyorsunuz. Bu yüzden İletişim’e merak duyan herkese tavsiye ediyorum.

Kurumsal İletişim Departmanı olarak üzerinde çalıştığınız projelere örnekler verir misiniz? (1 Cevap)

Migros olarak toplum sağlığına çok önem verdiğimiz aşikar. Taze ürünler, kalite kontroller gibi pek çok konuda toplumun sağlıklı bir şekilde beslenmesi için ürün ve hizmetlerimizde belli çalışmalar yapıyoruz. Bunu sosyal sorumluluk projesi olarak devam ettirmek istedik ve toplum sağlığının arttırılması için İyi Yaşam çatısı altında Harekete Geç adında bir proje yaptık. Bu projede insanlar adım attıkça Money puan kazandılar. Bununla birlikte çocuklarla mağaza gezileri yaptık çünkü çocuklarda küçük yaşlardan itibaren davranış değişikliği yaratabilirsiniz. Bu mağaza gezilerinde mağaza müdürlerimiz çevredeki çocuklara duyuru yaparak onları mağazalarda topladı ve ürünleri doğru tüketme, doğru saklama ve etiket okuma gibi konularda çok kapsamlı eğitim verdi. Bu projemizi son iki senedir devam ettiriyoruz, bu sene de daha da genişleterek devam ettireceğiz. Bunun haricinde sosyal medya bizim çok önem verdiğiniz bir alan çünkü oradaki herhangi bir yorum bazen çok büyük etkiler doğurabiliyor. Bunun için kendi geliştirdiğimiz bir erken alarm sistemi kurduk. Bu sayede ekranlardan anlık olarak sosyal medyada konuşulan konuları takip edebiliyoruz ve herhangi bir konuşmanın arttığı noktada hemen onu odaklanarak bir sonraki adımı tahmin edebiliyoruz. Bunun gibi çok projemiz var.

Kurumsal İletişim alanında çalışmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara tavsiyeleriniz nelerdir? (2 Cevap)

Ben her zaman İletişimci olmak istiyordum. Lisedeyken de amacım Gazeteci olmaktı. Daha sonra yüksek lisansta Reklamcılık ve Tanıtım üzerine eğitim alırken, marka ve itibar yönetimi doğrultusunda Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim'in benim için daha doğru bir alan olduğuna karar verdim. Bence insanların sadece lisans eğitimleri önemli değil çünkü çok genç yaşlarda üniversiteye giriyoruz. Kişilerin yüksek lisansta daha doğru bölümler seçebileceklerini ve üniversitedeyken pek çok farklı alanda staj yapmanın önemli olduğunu düşünüyorum çünkü bu stajlar doğrultusunda istedikleri bölümü rahatlıkla seçebiliyorlar.

Kurumsal İletişim alanında çalışmak için ajans tecrübesi gerekli midir? (2 Cevap)

Kurumsal İletişimci olmak için ajans kökenli olmak veya İletişim okumak şart değil. Ben şu anda kimsenin okulda okuduğu mesleği yaptığını düşünmüyorum. Okuduğunuz şeyi yapsanız bile iş hayatının içerisinde pişerek belli bir zihin yapısına geliyorsunuz. Dolayısıyla hepimiz alaylıyız. Bu işi okuyanlar bile bence günün sonunda alaylı olarak bir yerlere geliyorlar. Benim ajans geçmişim var; İletişim Danışmanlığı ajansında çalıştım ve çok faydasını gördüm ama çalışmamış kişilerin de kendisini eksik görmemesi taraftarıyım çünkü kişiler bu koşuşturma ve yoğunluğun içerisinde çok hızlı bir şekilde adapte olup biraz çalışkan ve meraklı olarak aradaki mesafeyi hızlıca kapatabilirler.

CEVAPLARI FİLTRELE

Soru Etiketi
Şirket
Üniversite
Bölüm

Filtreyi Temizle

İş İlanları (2)