Kurumsal İletişim

Kurumsal İletişim

25 soruya 34 cevap verildi.

Cevaplar 34

Filtrele:Sırala:

TOFAŞ Kurumsal İletişim Departmanı olarak üzerinde çalıştığınız projelerden örnekler verir misiniz? (1 Cevap)

Son 2 yıldır en fazla yoğunlaştığımız projemiz FIAT Egea, yeni modelimiz. İlk başta Sedan lansmanıyla başladık, daha sonra Hatchback ve Station Vagon ile devam ettik. Tabii bunun bütün lansmanlarının hepsi Kurumsal İletişim Yönetimi’nde olduğu için oldukça yoğun bir 2 yıl geçirdik ve halen de devam ediyor. Bunun dışında Hayat Yenilenmektir başlığı ile sosyal medyada kurum filmimizi yayınladık. Bu film yaklaşık 8 milyon kişiye erişti. Bundan çok memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca TOFAŞ Spor Kulübümüzün iletişim çalışmalarını yürütüyoruz. 8-12 yaş aralığındaki çocuklara basketbol eğitimi verdiğimiz “Yeni Nesil Tofaş” adında bir projemiz var. Ayrıca Bursa’da Anadolu Arabaları müzemiz var. Burada da yeni bir sergimiz açılacak Eylül ayında, adı Kantarlar. Şu anda bunun çok yoğun çalışmaları devam ediyor. Bir de 2018 yılında 50. yılımız olacak bunun için de yapacağımız etkinlikler olacak. Bunun planlamasına da başladık.

Kurumsal İletişim Departmanı ne iş yapar? TOFAŞ'ta görev ve sorumluluklarınız nelerdir? (1 Cevap)

Kurum İletişimi Departmanı, kurumsal itibarı şirket içinde ve dışında iletişim yoluyla yönetmekten sorumludur. Bizim departmanımızda da 3 farklı yöneticilik var. Bunlar; Basınla İlişkiler, Sponsorluklar ve Organizasyonlar’dır. Benim sorumlu olduğum Kurum İletişimi Yöneticiliği’dir. Kurum İletişimi Yöneticiliği özelinde bakarsak, ben çatı kurum markasının iletişiminden sorumluyum dolayısıyla markalardan bir nebze bağımsız olarak kurum iletişimi çalışmalarını yönetiyorum. CEO iletişimi, sosyal sorumluluk yönetimi, sosyal medya yönetimi, iç iletişim çalışmaları, TOFAŞ Gazete, İntranet ve yıllık raporlarımız var. Dolayısıyla baya geniş bir kapsamda çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Kurumsal İletişim nedir? (2 Cevap)

Bence hikâye anlatıcılığı, kurumun içindeki şirketin hikâyelerini anlatan kişiler de diyebiliriz kurumsal iletişimciler için. Dolayısıyla şirket içerisinde çalışırken her yaptığımız işte bir araştırmacı gazeteci gözüyle bakmanız lazım. Nerede? Ne haber var? Bu kimi ilgilendirir? Ne şekilde bu haberi aktarırsak daha çok ilgi çeker? Bu şirketin içindekileri ve dışındakileri ilgilendirir mi? gibi soruları kafanızda bulundurarak uygun mecrada, uygun mesajları iletme sanatı diyelim. Özetlemek gerekirse ben hikâye anlatıcılığı olarak düşünüyorum. Kurumun hikâyelerini içeride ve dışarıda anlatan bir birimdir.

Kurum İletişimi Yöneticisi olarak TOFAŞ'ta bir gününüz nasıl geçiyor? (1 Cevap)

Sosyal medya gündeminde, Türkiye gündeminde neler var? Bizim gündemimizde hesaplarımızda neler var? bu gibi soruları inceliyoruz. Daha sonra güncel projeler ile ilgili toplantılar, bunların planlamaları yapılıyor. Sıklıkla Bursa fabrikasına seyahatlerimiz oluyor. Tabii ki kurumsal iletişimi, içerik itibariyle plan dışı gelişen çok fazla konuşulan konular olabiliyor. Dolayısıyla siz ne kadar sabahtan planınızı yapsanız da öngöremediğiniz, hızlıca karar vermeniz gereken şeyler olabiliyor.

Kurumsal İletişim alanında çalışmak için nasıl özelliklere sahip olmak gerekir? (5 Cevap)

İlla ki İletişim Fakültesi mezunu olmak gerekmiyor bence. Çünkü çok farklı fakülte mezunlarının çok iyi iletişim yaptığını ve Sosyoloji, Psikoloji, İşletme, Uluslararası İlişkiler mezunu çok fazla görüyoruz. Ne oluyor ne bitiyor meraklı, empatiye iletişime kıymet veren, önemini anlayan, okumaya ve görsel sanatlara meraklı, kalemi kuvvetli kişilerin işi çok kolaylaşır diye düşünüyorum. İletişim dediğimiz zaman gerçekten dünyayı okuyabilen, merakı olan, antenleri açık ve kuruma bir gazeteci gözüyle bakabilen arkadaşların çok daha başarılı olabileceğini düşünüyorum.