Cevaplar 36

Sırala:

Kapıdan girmeye çok heves etmeyin, bir havası yok. Biz üniversiteyi kazandığımızda restore ediliyordu. Bahar döneminin sonuna doğru açıldı taş çatlasa 10 kere girip çıkmışımdır. Görüntüsü hoş ama sadece o kadar. İçeri girince Atatürk ve Gençlik Heykeli'ne ve arkasındaki eski Harbiye Nezareti şimdinin ise Rektörlük binası olan binaya doğru götüren ağaçlarla bezeli, uzunca bir yol çıkıyor, orada ilk kez yürüyecekseniz yavaş yürüyün. Gitmeden Turan Emeksiz'in kim olduğuna bakınız zira yemekhanemizin ismi bu abimizin ismidir ayrıca yemekhaneye inerken solda bir heykeli bulunmaktadır. İlk kaynaşma zamanında yemekhanenin ve tarihçesini bilmek sizi öne geçirir. Zannettiğiniz gibi derslerin hepsi o tarihi binalarda olmuyor. Ek bina kavramı var. Araştırırsanız güzel olur. Kütüphanede mutlaka sabahlayıp insanlarla tanışın. Ben hiç yapmadım içimde kaldı. Yemekhanenin yemeğini yiyin güzeldir ve ucuzdur. Bazen saçma sapan bir balık yapıyorlar onun dışında patates yemeği her zaman var. Yemekhanenin yanından harika manzarayı izlerken çay içmeyi unutmayın. Hukuk Fakültesi'nin oradaki sahaya bakan banklara ve çimlere oturun keyif yapın. Her şey iyi güzel hoş son olarak unutmayın EN İYİ ORTALAMA BİRİNCİ SINIFTA YAPILIR. ÇALIŞMIYORMUŞ GİBİ YAPIN KARİZMANIZI BOZMAYIN AMA ÇALIŞIN. 

Güncelleme: En son gittiğimde Turan Emeksiz Yemekhanesi yıkılmış gerine geçici olarak hizmet vermesi için çadır kurulmuştu. Zannedersem yenisi yapılıyor. Okulda öğrenci iken her ne kadar birçok şeyden şikayet etseniz de mezun olduktan sonra o yılları çok ararsınız gibi bir klişe laf edeceğim. Bunun temel sebebi öğrenci olmak dünyanın her yerinde ve hatta üniversite dahilinde (yaptığınız saçma hareketler olsa dahi) hoşgörü ile karşılandığını bilmemdir. Ancak mezun olduktan sonraki hayatınızda hatalarınızın, şımarıklıklarınızın telafisi ne o kadar kolay oluyor, ne de yerli yersiz isteklerinize dahi az da olsa kulak kabartan insanlar kalıyor. Anlayacağınız çemberin dışında fırtına biraz sert esiyor.

Öncelikle hazırlık okuyacaklar için söylüyorum: Lise 5'e hoş geldiniz! 1 yıl boyunca o ara sokaklara lanet okuyabilirsiniz. Daha sonra o zamanları gülerek hatırlayacaksınız, anı yaşayın. Gezip çevreyi öğrenmeyi unutmayın. Süleymaniye'nin bahçesi çok güzeldir. Yürüyerek Sultan Ahmet'e gidebilirsiniz. Bu arada hemen müze kartı çıkartın derim. Topkapı'dan öğrenci kimlik kartınızla çıkartabilirsiniz. Şehrin size sunduklarının farkına varın ve keyfini çıkartın.

Korkma ya sen orda okumak istedikten sonra her yol açılıyor. Öğrencilik İstanbul üniversitesi'nde yaşanır.
Eğer İstanbul dışından geliyorlarsa okula yakın kalacak yer ayarlasınlar. İstanbul içindekiler zaten aileleriyle olduğu için 2 3 saat mesafeden gelenler var. Bir de öğrenci işlerine hazırlıklı olsunlar. Tamamen farklı bir dünya. :))
İlk senenizde kesinlikle yurtta kalın efendim.İstanbul dışından geliyorsanız,korkmayın,kendinize güvenin.Sakın ha sakın,tek bir gününüzü bile boş geçirmeyin,unutmayın İstanbul'dasınız.Paranızı doğru kullanın çünkü aklınızı çelecek çok etken olacaktır.İstanbul Üniversitesi'nin kütüphanesi çok zengindir,kaldı ki yakınlarında en değerli halk kütüphaneleri de bulunabilir(Beyazıt için geçerli) kesinlikle kullanın !

İçinde çok fazla öğrenci barındıran büyük bir devlet okulu olduğundan çok fazla beklentiye girmemek gerektiğini düşünüyorum. Önceki eğitim hayatınızdaki ilgi ve alaka ile karşılaşamama durumunuz olabilir. Genel olarak üniversitede öğrenciden işlerini kendisinin halletmesi beklendiği için ilk aylarda bu denetlenmeme durumu biraz kendinizi salmanıza neden olabilir, dikkat edin.

Üniversitenin ilk yılı en az yoğun olacağınız yıl olduğu için vaktinizi yeni insanlarla tanışmaya, İstanbul'u keşfetmeye ve bölümünüzü tanımaya ayırabilirsiniz. :)

Devlet yurdu veya okulun yurdu çıkarsa sevinin yoksa özel yurtlar sıkıntı ve 1. sınıfta ingilizce muafiyete girmeyin ek puan getiriyor ortalama için gerekli
Eğer sosyal bir ortam olsun kulüp vb. aktivitelerde çokça yer alayım diyorsanız bu konuda sizi tatmin etmeyebilir. Bu nedenle sizin için önemli olan eğitimin yanında sosyal aktiviteler mi yoksa üniversitenin adı ve verdiği eğitim mi bunu iyi belirlemeniz gerekiyor.

Yabancı dil konusu bir diğer önemli kriter. İstanbul Üniversitesi bazı bölümler hariç genel çerçevede Türkçe eğitim veren bir üniversite ve Boğaziçi, Galatasaray, İTÜ gibi okulların verdiği dil eğitimini burada almanız biraz zor. Dil sizin için en önemli kriterlerden biriyse ve gene de İstanbul Üniversitesi'ni tercih etmek istiyorsanız okula ek olarak yabancı dil eğitimi almanız şart.

İlgili Konular

İstanbul

8 soru, 486 cevap.

İlgili Şirketler

AIESEC Türkiye

49 soru, 65 cevap.

EY Türkiye

88 soru, 157 cevap.

METRO Cash & Carry Türkiye

151 soru, 318 cevap.

Huawei

67 soru, 118 cevap.

Eczacıbaşı Topluluğu

12 soru, 19 cevap.

Hepsini Göster (26)
Arvato CRM Türkiye

47 soru, 82 cevap.

Migros

191 soru, 353 cevap.

Pronet

122 soru, 167 cevap.

Pfizer

86 soru, 215 cevap.

Anadolu Efes

51 soru, 90 cevap.

Pharmactive

32 soru, 68 cevap.

Canon Eurasia

82 soru, 147 cevap.

Decathlon

68 soru, 116 cevap.

Penti

73 soru, 150 cevap.

Anlatsın

47 soru, 276 cevap.

Microsoft

58 soru, 101 cevap.

Abdi İbrahim

78 soru, 245 cevap.

Philip Morris / Sabancı

94 soru, 248 cevap.

L'Oréal

97 soru, 161 cevap.

Zingat.com

88 soru, 216 cevap.

Marjinal Porter Novelli

8 soru, 22 cevap.

Koton

224 soru, 573 cevap.

Burgan Bank

59 soru, 128 cevap.

BSH

102 soru, 221 cevap.

Ipsos

28 soru, 55 cevap.

Tat Gıda & Düzey Pazarlama

112 soru, 197 cevap.